What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ένα κινητό ρε παιδιά....

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
H Lenovo για tablet/laptop/pc κλπ έχει κανονικά αντιπροσωπεία και μαγαζί στη χώρα μας.
Τα Motorolla όμως, παρότι Levonovo από πίσω, δεν εισάγονται για την ώρα στη χώρα μας.
Γι' αυτό και δεν τα βρίσκεις στο e-lenovo .gr

Άρα αν αγοράσεις από E-shop για παράδειγμα, τι παίζει με την εγγύηση; Που επισκευάζεται αυτό;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Άρα αν αγοράσεις από E-shop για παράδειγμα, τι παίζει με την εγγύηση; Που επισκευάζεται αυτό;
θεωρητικά το παίρνει πίσω και σου δίνει άλλο, το στέλνουν για αλλαγή και πουλάνε την αλλαγή μετά.
Πρακτικά δεν ξέρω μην είναι σαν τα σκρουτζομάγαζα και περιμένεις 2-3 μήνες να πάει και να έρθει.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ουφ, μεγάλο μπέρδεμα. Δυστυχώς δεν βρίσκω κάτι που να με καλύπτει 100%, θα ήθελα όσο πιο στοκ Android γίνεται και 6GB RAM για να υπάρχει ένας βαθμός αντοχής στον χρόνο. Μάλλον θα πρέπει να περιμένω τα φετινά μοντέλα μπας και προκύψει κάτι.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Άρα αν αγοράσεις από E-shop για παράδειγμα, τι παίζει με την εγγύηση; Που επισκευάζεται αυτό;
Δεν εχω ιδεα.

Γι αυτο θα αγοραζα απο Amazon αν κοιταγα σε Motorola.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Το service Ελλάδα το κάνει μια ts solutions που είναι κάπου Κηφισό κοντά στα ΚΤΕΛ. Για την οποία όμως έχω ακούσει τα χειρότερα.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
από E-shop για παράδειγμα, τι παίζει με την εγγύηση; Που επισκευάζεται αυτό;
Mετα απο 50-100 ακαρπες προσπαθειες, επικοινωνιας με το σερβις, περνεις κινητο απο αλλο καταστημα και no problem.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Άρα η πιο ασφαλής επιλογή είναι θεωρητικά να πάρεις κινητό από κάποια αλυσίδα; Παλιότερα θυμάμαι να μην υπήρχε τέτοιο θέμα με τις εγγυήσεις, κάνω λάθος;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Άρα η πιο ασφαλής επιλογή είναι θεωρητικά να πάρεις κινητό από κάποια αλυσίδα; Παλιότερα θυμάμαι να μην υπήρχε τέτοιο θέμα με τις εγγυήσεις, κάνω λάθος;
Παλιότερα δεν είχαμε παραεισαγωγές, απαγορευόταν αν δεν κάνω λάθος και αυτό άλλαξε μετά με την ενιαία αγορά γιατί τώρα ναι μεν δεν είναι επίσημη αντιπροσωπεία, αλλά αφού το κατάστημα το αγοράζει από παραεισαγωγέα στην Γερμανία δεν μπορούν να του πουν τίποτα.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Tο δεχομαι και το σεβομαι, αφου ειναι κανονισμος ΕΟΚ. Με τιποτα, ομως να διαφημηζει ψευδως οτι παρεχει το ιδιο το κατ/μα εγγυηση καποιου προιοντος και μετα την πωληση να μην αναγνωριζει τιποτα. Οπως κανει εδω και αρκετο καιρο το ι-σοπ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Να ψωνίζεις αντιπροσωπείας όπως κάνω εγώ τότε. Καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω ή να περιμένω blackfriday παρά να περιμένω 2-3 μήνες αντικατάσταση.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Συμφωνω απολυτα. Το λιγο παραπανω, οντως ειναι λιγο και δεν αξιζει να το συζηταμε.
Σε τετοιες περιπτωσεις εξαπατησης του καταναλωτη ομως, επρεπε να επεμβαινει το κρατος με αφαιρεση αδειας λειτουργειας
Τι 2-3 μηνες αντικατασταση? Στο εν λογο ι-σοπι λειτουργουν μονο οι πωλησεις για παραγγελιες κι αν τους πεις για καποιο προβλημα σου απαντουν στειλε μειλ στο σερβις. Στελνεις ΟΚ απαντηση δεν περνεις. Τηλεφωνο στο σερβις αν καταφερεις να βγαλεις γραμμη ποτε βγαινει το λογιστηριο και σου λενε τα ιδια
 
Last edited:

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Όσον αφορά τα Samsung θα πήγαινα απευθείας στο κατάστημα της εταιρείας. Νομίζω ότι είναι η πιο ασφαλής επιλογή.
Για να πω την αλήθεια βέβαια, μέχρι τώρα ψωνίζαμε μόνο από κινεζοεισαγωγείς, οι οποίοι μπορεί να μην έχουν και το καλύτερο support όσον αφορά τα ύστερα της εγγύησης, αλλά τουλάχιστον σε θέματα παραγγελίας/παραλαβής ήταν φοβερά εξυπηρετικοί.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Περιμένουμε review.
Έφτασε χθες, ευτυχώς χωρίς ψεγάδια και πλήρως λειτουργικό. Φιμέ θήκη σιλικόνης,
"προστατευτικό" αυτοκόλλητο οθόνης και ταχυφορτιστής 33Watt.

Στα εργονομικά, μου φάνηκε πιο διαχειρίσιμο με το ένα χέρι σε σχέση με Samsung Note
3 που είχα πριν και με τα Redmi 8A/9S. Honor 7C που παίζουν στην οικογένεια.

Η έκδοση ασφαλείας ήταν Νοέμβριος 2020 και πήγε σε Φεβρουάριο 2021 μέσω ΟΤΑ
update παρόλο που στο site είχε νεώτερη έκδοση Μάρτιος 2021 την οποία πέρασα
χειροκίνητα. Νομίζω ότι είνα από τις παπαριές του Android/εταιριών σχετικά με τη
χώρα που επιλέγεις κατά την αρχική παραμετροποίηση και σε ποιές χώρες έχουν
κάνει διαθέσιμο το update...

Οθόνη οκ, κλασική IPS, με ελαφριά αλλαγή στη φωτεινότητα όσο μεγαλώνουν οι γωνίες
θέασης. Η αυτόματη φωτεινότητα έτη φωτός καλύτερη από αυτή του Samsung Note 3,
διαβάζεται μια χαρά κάτω από τον ήλιο.

Σχετικά με το trend των 120Hz ανανέωσης, δεν το κατάλαβα κάν. Δεν είδα κάποια δια-
φορά σε σχέση με το Note 3. Κάποια στιγμή θυμήθηκα τα 120Hz, έψαξα το menu και
το είδα το "Auto". Το έβαλα στα 120Hz, δεν είδα διαφορά, το έβαλα στα 60Hz και πρα-
κτικά δεν είδα διαφορά. Ίσως κάποια σπασίματα επειδή σκεφτόμουν ότι "δεν μπορεί,
κάποια διαφορά θα έχει". Είναι από αυτά τα χαρακτηριστικά που έχουν νόημα ανάλο-
γα με τη χρήση. Για gaming ίσως να λέει κάτι. Για πιο κλασική χρήση (τηλέφωνα, so-
cial, σερφάρισμα), κλάην.

Ο ήχος με κλασικές ενσύρματες ψείρες 1MORE Piston ήταν αρκετά καλός και δυνατός
τόσο σε mp3 (ramstein, psytrance, 1000Mods, RATM) όσο και σε ομιλία (κλήσεις και
Skype). O ήχος του μοναδικού ηχείου στην κάτω μεριά, δεν ήταν πολύ δυνατός. Εδώ
είχα διαβάσει ότι παίζει ρόλο η χώρα κατά την αρχική παραμετροποίηση. Δηλαδή μια
χώρα εκτός ΕΕ να είχε δυνατότερο ήχο λόγω διαφορετικής νομοθεσίας κλπ.

Το UI απλό και πολύ ελαφρύ, καμία σχέση με Xiaomi/Poco. Του έκανα ένα πέρασμα
από Command Line και αφαίρεσα καμιά 20άρα άχρηστες εφαρμογές. Αρνητικό το ότι
η ένταση ήχου κλήσης και ήχου ειδοποιήσεων είναι κοινή οπότε το σενάριο να έχεις δυ-
νατά το κουδούνισμα και σιγανά τις ειδοποιήσεις, δεν παίζει.

Μπαταρία το πήγα κάπου στο 97% και σε 20 ώρες, με μόνιμο 4G+ ανοικτό, έχει φτάσει
στο 33% με 7 ώρες screen και προβλέπει άλλες 19 ώρες εναπομείνασα διάρκεια. Η
χρήση ήταν Firefox και Skype (κοντά στο 70% μαζί). Πρακτικά, κάθε 1,5 μέρα το βάζεις
για φόρτιση.

Γενικά καλύτερη εμπειρία OS σε σχέση με MIUI της Xiaomi/Poco.

Αυτά για την ώρα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Meanwhile αν και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το Redmi 6 3/64GB που έχω, η μάνα μου δεν είναι πλέον με μια μπακατέλα ACER που της είχαμε δώσει σε κάποια φάση της αδερφής μου.
Οπότε είπαμε να δώσει η άλλη αδερφή μου το 6Α που έχει αυτή στην μάνα μας, εγώ το 6 στην αδερφή μου, να μου δώσουν ένα 50άρι και να βάλω και εγώ κάτι παραπάνω να πάρω κάτι νεότερο, αφού με βάση τις απαιτήσεις των εφαρμογών υπολογίζω ότι το 2021 θα είναι η τελευταία χρονιά που θα με καλύπτει χωρίς να με εκνευρίζει το Redmi 6.

Παραπάνω είπα ότι προτιμάω να αγοράζω από αντιπροσωπίες, αλλά μόλις είδα κάτι το οποίο δίνει μια εξτρά ασφάλεια στην "τυχαία αγορά από skroutζομάγαζο", η αγορά μέσω skroutz απευθείας που πάει να το παίξει amazon.

Επίσης αυτό έδιωξε άλλη μια αμφιβολία μου. Αν έχετε προσέξει τις περισσότερες αρνητικές κριτικές τα μαγαζιά που έχουν τις χαμηλότερες τιμές σε κινητά, τις τσιμπάνε από ανθρώπους που ζητάνε να βγάλουν τιμολόγιο α39 με πλήρη απαλλαγή ΦΠΑ, γιατί συνήθως κάτι κομπίνα κάνουν με το ΦΠΑ οπότε αν βάλεις απαλλαγή δεν τους βγαίνουν τα νούμερα μετά και πάνε τον πελάτη γύρω γύρω, λογιστήριο, γραμματεία, λογιστήριο μέχρι να βαρεθεί και να φύγει.

Με την αγορά όμως μέσα από το skroutz δεν μπλέκω καθόλου με το κατάστημα και μάλιστα κάνω μια αυτόματη on site διαδικασία με κωδικούς που βγάζω εγώ (από μια παράλογα περίπλοκη διαδικασία του Ελληνικού δημοσίου, αλλά μικρότερη από το να κυνηγάω λογιστήρια) και γενικά εγώ μπλέκω με το skroutz που είναι μια μεγάλη εταιρία που μου εγγυάται ότι δεν θα έχω θέματα.

Επίσης σε περίπτωση βλάβης μέσα στους 6 πρώτους μήνες (που θεωρώ ένα εύλογο διάστημα αν είναι να χαλάσει κάτι, να χαλάσει) σου επιστρέφει τα λεφτά το skroutz και δεν μπλέκεις με το αρχικό μαγαζί. Μετά από αυτό το διάστημα αναγκαστικά θα μπλέξεις με το μαγαζί.


Τέλος πάντων, περιμένω το Poco M3 αύριο, φαίνεται ενδιαφέρον κινητό και για 110€ που το βρήκα απίθανο να του βρω ψεγάδι. Έτσι και αλλιώς σίγουρα θα είναι καλύτερο από το Redmi 6.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
meanwhile το poco έχει επαφές, dialer και sms της google και είναι απίστευτα μαύρα χάλια... κοιτάζω να κάνω side loading της xiaomi πάλι.
Ειδικά στις επαφές απίστευτη κοτζάμ google να μην μπορείς να επιλέξεις άλλον αριθμό της επαφής επιτόπου.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
σωστος νιτρε.
χαλι μαυρο τα default. οκ, τον καθενα τον εξυπηρετουν διαφορετικα πραματα κι εχει αλλο γουστο, εγω παντως εχω περασει για κληση και επαφες το Rocket dial και το Rocket contacts αντιστοιχα. και για sms την εφαρμογη Mood. αν θες, τσεκαρε τα.
μην περιμενεις τιποτα φανσυ και μοδατο, απλα κανουν την δουλεια τους μια χαρα, οσο με αφορα.
α, κι εχουν και τα 3 νταρκ σκιν, που για μενα ειναι απαραιτητο.
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Για πειτε κανενα μοντελο κινητου τηλεφωνου, οχι κινητου κομπιουτερ.
Τιμη κατω απο 100Ε
Δυνατο πομποδεκτη, οσο γινεται
Μεγαλη οθονη/γραμματα εχουμε και στραβομαρα
Να κρατα η μπαταρια στο st/by αρκετες ωρες. Το φορτιζω απο βραδυ σε βραδυ.
Τωρα φατσες μοντερνιες κτλ δεν με πολυνιαζουν
Ερωτηση. Συνμεφει με καινουργιο κινητο να παρεις 2 μπαταριες, ωστε οταν αρχισει να τα τιναζει η πρωτη μετα απο 1-2 χρονια να κοτσαρεις την δευτερη?
Σας μερσω προκαταβολικα παιδια
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Για πειτε κανενα μοντελο κινητου τηλεφωνου, οχι κινητου κομπιουτερ.
Τιμη κατω απο 100Ε
Δυνατο πομποδεκτη, οσο γινεται
Μεγαλη οθονη/γραμματα εχουμε και στραβομαρα
Να κρατα η μπαταρια στο st/by αρκετες ωρες. Το φορτιζω απο βραδυ σε βραδυ.
Τωρα φατσες μοντερνιες κτλ δεν με πολυνιαζουν
Ερωτηση. Συνμεφει με καινουργιο κινητο να παρεις 2 μπαταριες, ωστε οταν αρχισει να τα τιναζει η πρωτη μετα απο 1-2 χρονια να κοτσαρεις την δευτερη?
Σας μερσω προκαταβολικα παιδια
δεν υπάρχουν κινητά με πρόσβαση στην μπαταρία πλέον δυστυχώς.

Αν μπορείς να κόψεις τιμολόγιο δες το poco m3 που λέω παραπάνω στα 110€, αλλιώς κανένα redmi 9 ή 9c
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
θενκσ νιτρο θα τα κοιταξω.
Εννοεις, οταν τα παιξει το μπατερυ πετας και το τηλεφωνο? Δεν υπαρχουν ανταλλακτικες μπαταριες?
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
δεν τολμω να σου γραψω το δικο μου μοντελο γιατι θα γελαει ο κοσμος. εξαλλου δε θα το βρεις, ειναι 4-5 ετων πλεον. τα γραφω αυτα γιατι εχει αποσπωμενη μπαταρια, πραγμα που μ εχει σωσει και θα το κρατησω οσο παει, γιατι πολυ μ εκνευριζει η μαλακια των εταιριων, γιατι υπαρχει ενας και μοναδικος λογος για να μην εχεις προσβαση στην μπαταρια: να μην μπορεις να την αλλαξεις ευκολα.

οπως και να χει, εγω το θελω μονο για χρηση κλησης/sms, καθολου δε με αφορουσε ουτε ταχυτητα στο νετ, ουτε ισχυρο σημα κλπ. επισης για τα λεφτα του, μου ειπαν φιλοι με ακριβοτερα κινητα οτι εχει μια χαρα οθονη.


εντιτ: για την ιστορια ειναι το δοξασμενο ulefone s7. στο γραφω, γιατι αν και δεν το περιμενα, το βρισκω ακομα σε ιντερνετικα μαγαζια 75€.
 
Top Bottom