What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

NBA 2K21

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ομολογώ ότι είχα αρκετές ιδέες για το πώς να διαχειριστώ αυτό το review: από απλές αναφορές και ολόκληρη εξιστόρηση της πορείας μου στο MyCareer μέχρι 6 διαφορετικούς, ευφάνταστους τρόπους να κρύψω τη λέξη microtransactions μέσα στο κείμενο. Προσπαθώντας να φρεσκάρω λίγο τη μνήμη μου για το τι διαδραματίστηκε την τελευταία φορά που δοκίμασα το ΝΒΑ της σειράς 2Κ, διάβασα τις κριτικές του ΝΒΑ 2Κ19 και ΝΒΑ 2Κ20, από τους Νικόλα Κοπακάκη και Βασίλη Ξερικό αντίστοιχα, και με ιδιαίτερη θλίψη συνειδητοποίησα πως ό,τι είχα να γράψω έχει ήδη γραφτεί. Θλίψη όχι απαραίτητα επειδή στέρεψε η έμπνευση, αλλά περισσότερο διότι η σειρά ΝΒΑ2ΚΧΧ έχει πλέον αποκτήσει την ταυτότητά της την οποία και θα αναλύσουμε παρακάτω...

Continue reading...


 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Επειδή δεν το έχω εξασκήσει ποτέ το άθλημα των microtransactions είμαι περίεργος. Πόσα λεφτά μπορεί/συνηθίζεται να ξοδεύει επενδύει κάποιος μέσα σε ένα παιχνίδι σαν αυτό;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Επειδή δεν το έχω εξασκήσει ποτέ το άθλημα των microtransactions είμαι περίεργος. Πόσα λεφτά μπορεί/συνηθίζεται να ξοδεύει επενδύει κάποιος μέσα σε ένα παιχνίδι σαν αυτό;

Πιστεύω ότι έχει νόημα να το δούμε σε μακρο-οικονομική σκοπιά. Τα νούμερα είναι τεράστια για να μην κάνουν αυτήν την κίνηση, αλλά τρώει μεγάλο χτύπημα η ποιότητα του προϊόντος για κάποιον που θα ήθελε αγνή εμπειρία με κλιμακωτή πρόοδο που δεν φαντάζει βαρίδι (όπως θα το ήθελα εγώ για παράδειγμα).

Μία καρέκλα προτού ανοίξεις το link για το νούμερο.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Παιζοντας το 2κ20 στο ps4 παντως(το ειχε προσφορα στα 10 ευρω μεσα στη καραντινα) και με τελευταια ενασχοληση με sport game δεκαετιες πισω εμεινα αφωνος με το επιπεδο που εχουν φτασει τι basket. Ρεαλιστικοτατο , αφηνα και τα cutscenes στα interview να τρεχουν και γουσταρα.
Για διπλο με φιλους, με ομαδες χρυσων εποχων ειναι οτι πρεπει-ενταξει και το δεκαευρω βοηθησε αρκετα στη θετικη αντιμετωπιση
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Συμφωνώ μαζί σου. Για κάζουαλ παιχνίδι του καναπέ με φιλαράκια είναι ό,τι πρέπει, για αυτό και ο βαθμός εξακολουθεί να είναι σχετικά υψηλός.

Αλλά για αρχική τιμή 60€ και έπειτα να έχεις επιτηδευμένα σχεδιασμένη μία ιδιαίτερα αργή πρόοδο και να βάζεις πληρωτέους σταθμούς είναι πολύ. Αν έλειπε όλη αυτή η αντιμετώπιση (που τονίζω, ότι από πλευράς εσόδων/οικονομικών κριτηρίων είναι καθόλα λογική αφού υπάρχουν πρόβατα-φάλαινες) το παιχνίδι θα ήταν άνετα κοντά στο τέλειο.

Τουλάχιστον όταν ήμασταν πιτσιρίκια αυτά τα packs με τα αυτοκολλητάκια της De'Agostini τα μαζεύαμε σε album που μας έμεναν. Τώρα ρίχνεις ένα σκασμό λεφτά και την επόμενη χρονιά ακυρώνεται εντελώς.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
αυτο το τρανσάξο τωρα, λογικα, δεν ειναι μονο στο μαι καρήαρ?
θελω να πω, οταν παιρνεις μια ομαδα συγκεκριμενη και προσομοιωνεις μια σεζον παιζοντας παιχνιδια με αλλες συγκεκριμενες ομαδες, μπαινει κι εκει το τρανσαξο?? και με ποιο τροπο?? δωστε λεφτα για να κερδισετε το ματς? το αποκλειω.
δεν ξερω καθολου, ψαχνω στο νετ και δε βρισκω, γι αυτο ερωτω.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Microtransactions με πλήρως επιθετικό τρόπο έχει στα δημοφιλέστερα mods:
MyCareer (ο δικός σου παίκτης)
MyTeam - ξεκλειδώνεις κάρτες-παικτών και φτιάχνεις τη δική σου ιδεατή ομάδα

Θα ψάξω να δω και στο MyGM όπου διαχειρίζεσαι τη ομάδα, πιστεύω κι εκεί όλο και κάτι θα έχει.

Η ειρωνεία που υπάρχει σε αυτό το post είναι ότι αυτά τα τρία mods είναι υπερπλήρη, ο τίτλος δίνει επιλογές για όλα τα γούστα πέραν του "έλα μόρτη μου να παίξουμε ένα φιλικό για το χαβαλέ". Αρκεί να πέσει η κεφαλογραβιέρα ώστε να μην νιώθεις ότι παίζεις 4 ώρες για μισό φρύδι πρόοδο.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Όταν λέτε για αργή πρόοδο τι εννοείτε? Αφορά το mycareer μόνο ή και το myteam?
Έχοντας τα 18, 19, 20 μόνο αργή δεν την λέω την εξέλιξη του ρούκι μου στο mycareer. Μέχρι τον Δεκέμβρη πάντα χτυπουσα 60αρες σε πόντους στο ανώτερο επίπεδο δυσκολίας. Άλλαξε κάτι τόσο πολύ στο φετινό?
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Δεν είναι ζήτημα 60άρας. Ήδη από το κολλέγιο άρχισα να πιάνω 20-25 πόντους.

Στη δημιουργία του ρούκι σου δίνει την επιλογή "φτιάξε με βάση αυτό το αρχέτυπο" και έπειτα σου δίνει τα μαξ στατιστικά. ΟΚ, ζαχαρώνεις άσχημα. Έπειτα σου λέει ότι "χα, ο ρούκι ξεκινάει με 61, το 84 είναι projected, αν θέλεις να τσιμπήσεις απευθείας τόσα πρέπει να σπαταλήσεις γύρω στα 180,000 VC" (στο review υπάρχει σχετική εικόνα που δείχνει την ανταπόκριση σε πραγματικά λεφτάκια). Οπότε, όπως πχ και στο τελευταίο Mortal Kombat, πρέπει να "εργαστείς" για να βγάλεις τα απαιτούμενα VC, αφού δίνει γύρω στα 400-500/αγώνα αν είσαι στο Α+ απόδοση. Αυτό μεταφράζεται σε 450 περίπου αγώνες για να φτάσεις στο projected, δηλαδή 6.25 σαιζόν. Και δεν υπολογίζω τον απαιτούμενο χρόνο για όλα τα υπόλοιπα (προπονήσεις μεταξύ των αγώνων και λοιπό fluff).

Ρεαλιστικό? Μπορεί, ο Γιάννης το breakout του το έκανε στην τρίτη σαιζόν και ακόμη βελτιώνεται θα μου πεις. Από την άλλη σπαταλάς τόσο χρόνο/χρήμα για να βελτιώσεις το ψηφιακό avatar, δεν αναφερόμαστε σε επένδυση χρόνου που έχει άμεση ανταπόκριση/συσχέτιση στην ικανότητά του ίδιου του παίκτη (όπως πχ. γίνεται στο Dark Souls, Rocket League, Celeste κτλ.). Με άλλα λόγια μιλάμε για ξεκάθαρο grind/farming.

@jonirenicus13 Ήταν τα ίδια στο 2Κ20 που ήταν και το αμέσως προηγούμενο? Ρωτάω ειλικρινά, διότι προσωπικά μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
@Northlander Στο περσινό ο ανώτερος μισθός σε αγώνα ήταν 1000vc. Μαζί με χορηγούς και διάφορα μπόνους πολύ εύκολα έφτανες να παίρνεις 1500-2000 μετά από κάθε παιχνίδι. Το έριξαν τόσο πολύ φέτος?

Δεν ξέρω αν το άλλαξαν και αυτό, αλλά μεχρι να μπεις nba στα προηγούμενα δυο, η δυσκολία ήταν πάντα fixed (pro), γι' αυτό και ίσως έπαιζες τόσο καλά με τον αμπαλο σου. Μόλις έμπαινα στα επίσημα, ήθελε "δουλεια" για να καταφέρεις να φτάσεις στο επιθυμητό επίπεδο, εφοσον φυσικά ανέβαζες τη δυσκολία.

Πάντως, τα 19 και 20 τα είχα καταευχαριστηθει γιατί είχε σωστό progress. Καθόλου αργό, αλλά δεν γινοσουν και mj σε 5 παιχνίδια.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ο ανώτερος μισθός με ρούκι που είναι solid 1st round pick, πάει στα 630 VC αν θυμάμαι καλά αυτήν τη στιγμή.

Όλη η πορεία στο κολλέγιο είναι εντελώς άκυρη φυσικά, καθότι ακόμα και στο draft να τα πας χάλια (είχα πρόβλημα στο χειρισμό κατά την εκτέλεση των δοκιμαστικών σε ορισμένες ασκήσεις βγαίνοντας 27ος...) βγαίνεις 2ο (edit: δεύτερο, όχι εικοστό) draft pick, because reasons.

Χορηγίες κτλ. σε συνδυασμό με καλές εμφανίσεις για να ανεβάσεις followers συνεισφέρουν (αναλόγως και τι θα επιλέξεις ως ατζέντη) στα VC αλλά εξακολουθεί το όλο σύστημα να είναι για τα μπάζα.
 
Last edited:

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Στο μοναδικό nba2k που έχω παίξει, θυμάμαι ότι είχε μια mobile εφαρμογή που σου έδινε vc αρκεί να έπαιζες κάτι χαζά παιχνίδια σε αυτό. Μου είχε φανεί πολυ βολικό γιατί έπαιζα πολύ αραιά εκείνη την εποχή και όποτε έμπαινα, είχα μερικές χιλιάδες vc να με περιμένουν.
Φαντάζομαι τέτοιο feature δεν υπάρχει πια ε?

Edit, για την ιστορία, το nba 2k15 ήταν
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Υπάρχει application για να σου σαρώνει το κεφάλι ώστε να έχεις τη φάτσα σου στο MyCareer, το οποίο ομολογώ δεν εγκατέστησα διότι δεν θέλω να δώσω τα βιομετρικά μου με τόση ευκολία. Δεν γνωρίζω αν παίζεις κανένα Silly NBΑird για να σκοράρεις VC σε αυτό.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Η προσεγγιση μου στο My career ειναι οτι για να φτασεις σε ενα καλο επιπεδο θελεις αρκετες σεζον, οποτε δε χαλιεμαι που με ξεφτυλιζουν οι καλοι guards οταν τους μαρκαρω. Σιγα σιγα. Τωρα το grinding που εχει ειναι σιγουρα ενοχλητικο. Αλλωστε δε προκειται να κατεβω σε online πρωταθλημα.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,505
To mycareer του 16 αξεπέραστο για μένα. Στα επόμενα χαλάστηκα πόσο basic το έκαναν το story. Βεβαια για το 20 δεν εχω αποψη ακομα. Ελαχιστα έχω παιξει
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
To mycareer του 16 αξεπέραστο για μένα. Στα επόμενα χαλάστηκα πόσο basic το έκαναν το story. Βεβαια για το 20 δεν εχω αποψη ακομα. Ελαχιστα έχω παιξει

Άρα αξίζει το story του NBA 2K16; Είναι το μόνο NBA 2K που έχω επειδή το είχαν δώσει δωρεάν σε κάποια φάση.
 
Top Bottom