What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Νεο Gaming PC με 800€ - 900€

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
μια στιγμή, μήπως ζητάς πολλά από το σύστημα σου;

Καταρχάς με φρέσκα windows τίποτα δεν ανοίγει γρήγορα, γιατί ακόμα κάνει precache το σύστημα.
Μετά από μια βδομάδα χρήσης έχουν μάθει πλέον τα win ποια προγράμματα χρησιμοποιείς συχνά και ανοίγουν σχεδόν αμέσως, γιατί είναι precached πλέον στην μνήμη (δεν ξέρω πως δουλεύει ακριβώς, αλλά έτσι πάει)
Κανένα πρόγραμμα δεν ανοίγει αμέσως, ακόμα και τα precached, ακόμα και αν έχεις ssd μερικά δευτερόλεπτα θα τα περιμένεις, ενώ αρκετά συχνά είναι και θέμα του προγράμματος (το photoshop-gimp πχ όταν ανοίγει διαβάζει όλα τα fonts στο σύστημα).
Επίσης κάθε φορά που κάνεις κάποιο update το cache μπορεί να μηδενιστεί και να πρέπει να φτιαχτεί εκ νέου.

Όταν λες σέρνεται, σε σχέση με τι σέρνεται; Το πως ανοίγει πχ κάποιο πρόγραμμα; Απλό HDD δεν έχεις; Μην περιμένεις θαύματα, όλοι περιμένουμε Χ χρόνο.
Όταν τρέχεις κάποιο παιχνίδι πως πάει;
Έχει τρέξει κάποιο benchmark να δεις γενικά επιδόσεις;

Στο system resources τι βλέπεις όταν σέρνεται το σύστημα; Διαβάζει κάτι από τον δίσκο;
Μπορείς να δεις με τα διάφορα tabs που έχει τι είναι αυτό που διαβάζει και να μας πεις;
 

infamousjohn

Death Knight
Joined
Dec 7, 2012
Messages
2,516


nitro912gr wrote:
Έχει τρέξει κάποιο benchmark να δεις γενικά επιδόσεις;
</blockquote>

Tρομερη η ιδεα του ΝΙΤΡΟ!
αν τρεξεις ενα benchmark (που να συγκρινει αποτελεσματα με αλλα συστηματα) ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΚΡΗ!

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
γενικά η επιδόσεις είναι πολύ σχετικές αν δεν τις μετρήσεις με κάτι.

Και εμένα διαστημόπλοιο μου φαίνεται το σύστημα μου, γιατί στην δουλειά δουλεύω με core 2 duo, ενώ και της δουλειάς πάλι διαστημόπλοιο μου φαίνεται σε σχέση με την παλιότερη δουλειά μου και το pentium 4.
 

obelix3

Hobgoblin Captain
Joined
Oct 5, 2013
Messages
221
Όταν λεω σέρνεται, σέρνεται σε σχέση με οπως ηταν το pc οταν το πρωτοπηρα. καταλαβαινω αυτο που λες κ δεν ειναι αυτο. ναι ολα τα προγραμματα θελουν τον χρονο τους να ανοιξουν αλλα το προβλημα ειναι οτι το ιδιο προγραμμα μπορει μια φορα να ανοιξει σε Χ χρόνο κ την αλλη σε Χ*5, Χ*10 κτλπ

για να καταλαβεις μετα το ρεστορε, ανοιξα win update + vlc update k εκανα το λαθος να ανοιξω το προγραμμα της nvidia. ε το προγραμμα της nvidia ανοιξε μετα απο κανενα 10λεπτο ή κ παραπανω. βασικα ειχα ξεχασει οτι το ειχα ανοιξει!

επισης αυτο που ειναι το μεγαλυτερο προβλημα ειναι η αποκριση. ειμαι με chrome κ δουλευω μια χαρα. ξαφνικα το συστημα σαν να παταει pause κ ξεκιναει μετα απο καποιο χρονικο διαστημα. το ιδιο κ με τους φακελους. καποια στιγμη θα stallαρει θα βγει η πρασινη μπαρα πανω στην γραμμη διευθυσεων κ θα παρει τον χρονο του μεχρι να ανοιξει

benchmark δεν εχω τρεξει. πως το κανω;;

edit: resource monitor τωρα που κολλαει βγαζει στο disk στο δεξι γραφικο σαν ταβανι 1 kb/s. μετα απο λιγο παει στο 1μβ/σ, τωρα ειναι στο 100κβ/σ. otan kollaei κατι το βγαζει σαν κοκκινο στο πεδιο της cpu αλλα μετα απο λιγο οταν εξκολλαει επανερχεται κανονικα σαν running
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Έχεις conflict αν κάτι στέλνει τον επεξεργαστή στο 100% χωρίς λόγο. Το ccleaner το χρησιμοποίησες πριν ή μετά τα προβλήματα;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Εμένα όλα αυτά εξακολουθούν να μου ακούγονται σα προβλήμα του σκληρού δίσκου... όχι τίποτα άλλο, αλλά έχω περάσει τα ίδια και μάλιστα σχετικά πρόσφατα με ένα WD Green 3TB που ευτυχώς δεν είναι ο βασικός δίσκος του συστήματος και που τελικά πήγε για RMA. Στιγμιαία κολλήματα όταν πήγαινε να γίνει access, ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων που μερικές φορές έπεφταν και στα 5ΜΒ/s, και ορισμένες φορές γενική μείωση της απόκρισης του συστήματος όταν ζοριζόταν να διαβάσει κάτι. Αν είχα το OS σε αυτό το σκληρό, είμαι σίγουρος πως τα προβλήματα θα ήταν πιο σοβαρά και θα έμοιαζαν με τα δικά σου.
 

obelix3

Hobgoblin Captain
Joined
Oct 5, 2013
Messages
221
κ γω την ιδια αισθηση εχω χωρις να ειμαι κ ο πλεον ειδικος.

ετρεξα benchmark με SiSoftware Sandra Lite 2014.SP1a & PerformanceTest αλλά να πω την αληθεια τα αποτελεσματα μου μοιαζουν κινεζικα
 
Top Bottom