What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

νεο συστημα με 750 ευρω

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,440
η μασκα προστατευει και απο τις καλοκαιρινες ευωδιες των συμπολιτων μας.

Κάτσε, λετζίτ ή τρολάρεις (όχι ότι κάνεις ποτέ τέτοια πράγματα :p ). Αν είναι, να φοράω διπλή.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,344
βασικα σε μερικους μηνες το βλεπω.

Έκανα πριν από λίγο καιρό αναβάθμιση, επεξεργαστή και GPU. Είχα τα χρήματα για 58003D, οπότε τον αγόρασα αμέσως (σε AM4 πλατφόρμα αλλά με το αρχικό 370 chipset). Την GPU ( RTX 4070) την έβαλα σε δόσεις και μου βγαίνει κανα πενηντάρικο το μήνα, για ένα χρόνο.

Οπότε θα σου έλεγα να πας κατευθείαν σε ΑΜ5, για να έχεις περιθώρια εξέλιξης, με κύριο βάρος στην motherboard (αφού είναι το πιο δύσκολο να αλλάξει). Την GPU σε 12 - 24 δόσεις με την λογική ότι δεν θα την αλλάξεις για ένα με δύο χρόνια τουλάχιστον.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,530
Σε μερικούς μήνες φίλε ποιος ζει ποιος πεθαίνει. Μπορεί να αποφασίσουν να ξεστοκάρουν κιόλας και να ρίξουν τις τιμές.
Έλα πάλη τότε.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,744
ειδα και τον ι512400f+b660 στα ιδια περιπου λεφτα, ο δε 12400 ειναι λιγο καλυτερος απο τον 5600.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Πρόσφατα έφτιαξα σε έναν γνωστό μου αυτό το πισί στα 862 ευρώ περίπου

1690113796621.png

με υπουστήματα που αγοράστηκαν από το Skroutz (o JMC_Tech αργεί αρκετά - κάνα μήνα, αλλά ήταν ο πιο φθηνός). Αν θες να βγάλεις κάτι, θα σου λεγα να κόψεις από τροφοδοτικό και να βάλεις 650άρι στα 70-80 ευρώ (EVGA, Seasonic) αλλά και πάλι θα ναι 840. Το θέμα είναι πόσο θες να κόψεις από την GPU.

Τώρα είδα και τις απαντήσεις των υπολοίπων και συμφωνούμε απόλυτα με GO1 για τροφοδοτικό και αφού δεν θες κουτί, νομίζω είμαστε μέσα στα λεφτά. Τώρα βέβαια έχουν περάσει και 2 μήνες και δεν ξέρω πόσο αλλάξαν οι τιμές.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,559
Προσωπικά θα πρότεινα να αυξήσεις στο budget στα 1500 μαξ και να πάρεις για αρχή κάποια μητρική να έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Μόλις έχεις την άνεση χτυπάς και μια κάρτα γραφικών και είσαι κομπλέ. Ετσι έκανα εγώ πέρυσι...τουλάχιστον αυτό σκόπευα να κάνω καθώς στο ενδιάμεσο προέκυψε ανέλπιστο μπάτζετ και τα πήρα όλα με τη μία. Αλλά ναι αν είναι να κάνεις κάτι κάν'το καλά να είσαι χαρούμενος με το αποτέλεσμα. Τα παιδιά γνωρίζουν καλύτερα τι να προτείνουν, τα άκουσα και δεν βγήκα χαμένος!
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,744
Πρόσφατα έφτιαξα σε έναν γνωστό μου αυτό το πισί στα 862 ευρώ περίπου

View attachment 5918

με υπουστήματα που αγοράστηκαν από το Skroutz (o JMC_Tech αργεί αρκετά - κάνα μήνα, αλλά ήταν ο πιο φθηνός). Αν θες να βγάλεις κάτι, θα σου λεγα να κόψεις από τροφοδοτικό και να βάλεις 650άρι στα 70-80 ευρώ (EVGA, Seasonic) αλλά και πάλι θα ναι 840. Το θέμα είναι πόσο θες να κόψεις από την GPU.

Τώρα είδα και τις απαντήσεις των υπολοίπων και συμφωνούμε απόλυτα με GO1 για τροφοδοτικό και αφού δεν θες κουτί, νομίζω είμαστε μέσα στα λεφτά. Τώρα βέβαια έχουν περάσει και 2 μήνες και δεν ξέρω πόσο αλλάξαν οι τιμές.

ωραιο συστημα, καπου εκει θα κινηθω και γω. οθονη εχω 1080p οποτε δεν εχει νοημα να χτυπησω πανω απο 6700/3060 σε καρτα.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,903
Προσωπικά θα πρότεινα να αυξήσεις στο budget στα 1500 μαξ και να πάρεις για αρχή κάποια μητρική να έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Μόλις έχεις την άνεση χτυπάς και μια κάρτα γραφικών και είσαι κομπλέ. Ετσι έκανα εγώ πέρυσι...τουλάχιστον αυτό σκόπευα να κάνω καθώς στο ενδιάμεσο προέκυψε ανέλπιστο μπάτζετ και τα πήρα όλα με τη μία. Αλλά ναι αν είναι να κάνεις κάτι κάν'το καλά να είσαι χαρούμενος με το αποτέλεσμα. Τα παιδιά γνωρίζουν καλύτερα τι να προτείνουν, τα άκουσα και δεν βγήκα χαμένος!
Με 1500€ μπατζετ δεν περιορίζεσαι σε onboard GPU για κανένα λόγο. Επίσης δε χρειάζεται να δώσει 300 € για μητρική.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,559
Βασικά βλέπω πως έχουν πέσει τρέλα οι τιμές από τότε που εστησα το pc μου πέρυσι το Πάσχα και εφόσον δεν χρειάζεται οθόνη ούτε κουτί γλιτώνει αρκετά. Άνετα φτιάχνει καλύτερο pc από το δικό μου με το μπάτζετ που λέει. Ευτυχώς άλλαξαν τα δεδομένα βλέπω όσον αφορά το απλο 1080p gaming.
H 3060xt έχει πέσει στη μισα χρήματα από τότε π.χ. και σίγουρα υπάρχουν καλύτερες επιλογές πλέον. Ενημερώστε λίγο και μας τους άσχετους ρε παιδιά 😅😇
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,821
Επίσης δε χρειάζεται να δώσει 300 € για μητρική.
Οριακά overkill για μητρική, από την άλλη όμως μια σχετικά καλή mb χρειάζεται αφού είναι η βάση για κάθε pc και το κομμάτι που θα αλλάξει πιο δύσκολα από τα υπόλοιπα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,530
Οριακά overkill για μητρική, από την άλλη όμως μια σχετικά καλή mb χρειάζεται αφού είναι η βάση για κάθε pc και το κομμάτι που θα αλλάξει πιο δύσκολα από τα υπόλοιπα.
Ναι οκ αλλά και μια των 100 κάνει δουλίτσα. Διάολε, εδώ κάνει δουλίτσα ακόμα η A320M-K :p

Τεσπά το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να το ψάχνει κανείς αν δεν ψωνίζει τώρα, τώρα, σα να λέμε τέλος της εβδομάδας να έχει μαζέψει τα κομμάτια.

Να προχθές εμφανίστηκε σε AM5 ο R5 7500F κάτω στα 180 ντάλαρς.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,744
ασχετο αλλα βλεπω οτι οι τιμες των δισκων-ram εχουν τσιμπησει ενα 15-20αυρο, τι παιζει?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,530
Ναι οκ αλλά και μια των 100 κάνει δουλίτσα. Διάολε, εδώ κάνει δουλίτσα ακόμα η A320M-K :p

Τεσπά το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να το ψάχνει κανείς αν δεν ψωνίζει τώρα, τώρα, σα να λέμε τέλος της εβδομάδας να έχει μαζέψει τα κομμάτια.

Να προχθές εμφανίστηκε σε AM5 ο R5 7500F κάτω στα 180 ντάλαρς.
Δεν περιμένουν κανένα οι τιμές και δεν πέφτουν για πάντα, SSD/RAM τσίμπησαν λόγω μειωμένης παραγωγής γιατί μειώθηκε η ζήτηση και οι τιμές ήταν χώμα.
 
Top Bottom