What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Netbook. Just dead?

dervast

Hobgoblin Captain
Joined
Dec 5, 2012
Messages
218
Τις καλησπέρες μας.
Το συγκεκριμένα θέμα το ανοίγω περισσότερο για συζήτηση και δεν είναι θέμα του στυλ
"θέλω να μου προτείνεται το τάδε"

Ψάχνω να βρω την επόμενη μου φορητή μηχανή για τις καθημερινές μου μεταφορές
με το τραίνο και δουλειά υπό πολύ φορητές καταστάσεις.

Μια λύση θα ήτανε μια ταμπλέτα αλλά δυστυχώς βρίσκω πολλά μειονεκτήματα για μένα
1. Δεν έχουνε αρκετή δύναμη. Δεν μπορείς να ανοίξεις 20-25 ταμπς και καμια δεκαριά ακόμα
εφαρμογές και να είναι χαλαρά
2. τους λείπουν ακόμα αρκετές εφαρμογές matlab? R? compilers?
3. Το καλύτερο που έχω δει είναι γράψιμο με τα δυο αντίχειρες και δεν πιστέυω ότι συγκρίνεται
μετο γράψιμο που κάνω τώρα, έστω και σε νετμπουκ 10ιντσών όπου και τα δυο μου χέρια
είναι ενεργά και 4-5 δάχτυλα γράφουνε.

Στα πλεονεκτήματά τους προφανώς και πρέπει να αναγνωριστεί
1. το μικρό τους βάρος
2. η μεγάλη αυτονομια μπαταρίας


Πριν δυο χρόνια (σχεδόν) ακριβώς αγόρασα το παρακάτω μοντέλο με 13άρα οθόνη.
http://www.amazon.de/gp/product/B003UYF ... hs_product
Το οποίο
με τη geforce 210m που είχε το διπύρηνο επεξεργαστή του και τα 4gb μνήμης μέχρι και wow έχω
παίξει. Αυτό το μοντέλο λοιπόν μπορούσε ενεργοποιώντας την ενσωμετωμένη κάρτα γραφικών
και ρίχνωντας τον επεξεργαστή να πιάσει 5-6 ώρες αυτονομίας. Μπορώ να πω ότι είμαι πάρα πολύ
ευχαριστημένος με το μοντέλο, δωθέντος των χρημάτων που ήταν τότε 499 ευρώ και το πόσο
"έξυπνα" επέλεγα μεταξύ επιδόσεων και φορητότητας. Να αναφέρω επίσης ότι με τη μνήμη που είχε 4 γκίγκα
μπορούσα να αφήσω 20-30 firefox tabs 5-6 εφαρμογές ανοιχτές να βάλω το μηχάνημα hibernate
και όποτε θέλω να είναι έτοιμο για δουλειά.
Το μόνο προβλημα του είναι το βάρος του 1.6 κιλά και το μέγεθος της οθόνης στα 13.3 ενώ θα ήθελα
κανα εντεκάρι.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω πως μετά δυο χρόνια δεν μπορώ να αγοράσω τις συγκεκριμένες επιδόσεις
α. και λίγο φθηνότερα
β. και μικρότερο βάρος συσκευής

τα τρέχοντα νετμπουκς είναι για κλάμματα. Ακόμα και με 350 ευρώ δύσκολα βρίσκεις
4 gb μνήμης και πολυ πολύ αδύναμους επεξεργαστές για να δουλέψω.

Για να αρχίσει γενικότερα η συζήτηση λοιπόν.

Ευχαριστώ
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,420
Συμμερίζομαι τον προβληματισμό σου και καταλαβαίνω απόλυτα γιατί δεν έχεις βρει ακόμα τη συσκευή που θα ήθελες. Τα σημερινά tablets δεν έχουν ακόμη το εύρος του software που απαιτείται για να καλύψουν όλες τις ανάγκες, ενώ και το gaming περιορίζεται σε casual touch games.

Είχα μια ελπίδα οτι η έλευση των Windows 8 θα βοηθούσε ώστε να δούμε αξιοπρεπείς υβριδικές λύσεις, αλλά ως επί το πλείστον οι συσκευές με λογική τιμή είναι Windows RT (δηλαδή μάπα). Υπάρχει μια ελπίδα με τους νέους Atom αλλά τα ενσωματωμένα γραφικά τους θα είναι αδύναμα.

Οπότε... δεν ξέρω. Ας βοηθήσουν και οι άλλοι χρήστες με ιδέες και προτάσεις, αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω βρει ακόμα τον ιδανικό φορητό σύντροφο. Ψάχνω για ένα Windows tablet-laptop hybrid με καλή μπαταρία και αρκετή ισχύ ώστε να είναι αφενός εύχρηστο σε καθημερινή εργασία και αφετέρου ικανό να παίξει λίγο παλιότερα games.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,553
Όπως σου έχω πει και αλλού, έχεις πέσει σε ζόρικη κατηγορία, η οποία πλέον θεωρείτε "niche" καθώς ο κόσμος είτε κατέβηκε σε tablets, είτε ανέβηκε σε ultrabooks.

Επίσης είσαι σε lose lose situation, γιατί τα φορητά με καλό τσιπ γραφικών είναι AMD και χάνεις σε επεξεργαστή, ενώ αυτά που έχουν δυνατότερους intel έχουν το σκουπιδαριό των intel HD επάνω.

Μπορείς να φτιάξεις και το Link για το παλιό σου σύστημα;

Σε βλέπω πάντως να κάνεις κάποια θυσία, είτε θα αποχωριστείς τα γραφικά, είτε την δύναμη του επεξεργαστή, είτε την αυτονομία, είτα τα λεφτά σου.
 

dervast

Hobgoblin Captain
Joined
Dec 5, 2012
Messages
218
To link είναι

http://www.amazon.de/gp/product/B003UYF3FK/ref=wms_ohs_product

και τα χαρακτηριστικα είναι

Intel Core 2 Duo SU7300 1,3GHz, 4GB RAM, 320GB S-ATA, NVIDIA G210M

και είναι κρίμα δυο ολόκληρα χρόνια μετά να μην μπορω να πάρω τέτοια χαρακτηριστικά έστω με 350 ευρώ ή κάπου τόσο.

Χρήματα δεν έχω και μάλλον θα ρίξω τις επιδόσεις. Κρίμα αυτές οι ταμπλέτες κατέστρεψαν τα πάντα. Ουυυυ κακές συσκευές

Υ.Γ Το αισθητικό κομμάτι του φορουμ είναι λίγο too much
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,420
Θέλεις ταμπλέτα ή προτιμάς κανονικό laptop;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,553


dervast wrote:
To link είναι

http://www.amazon.de/gp/product/B003UYF3FK/ref=wms_ohs_product

και τα χαρακτηριστικα είναι

Intel Core 2 Duo SU7300 1,3GHz, 4GB RAM, 320GB S-ATA, NVIDIA G210M

και είναι κρίμα δυο ολόκληρα χρόνια μετά να μην μπορω να πάρω τέτοια χαρακτηριστικά έστω με 350 ευρώ ή κάπου τόσο.

Χρήματα δεν έχω και μάλλον θα ρίξω τις επιδόσεις. Κρίμα αυτές οι ταμπλέτες κατέστρεψαν τα πάντα. Ουυυυ κακές συσκευές

Υ.Γ Το αισθητικό κομμάτι του φορουμ είναι λίγο too much</blockquote>

Προφανώς κάπου μπερδεύτηκα, καθώς από ότι βλέπω η CPU που είχες δεν ήταν τόσο δυνατή σε σχέση με τις τώρα επιλογές σου, συγνώμη που σου έδωσα λανθασμένη εντύπωση.
Η CPU που είχες ήταν ελάχιστα δυνατότερη από τις τωρινές επιλογές σου, δηλαδή τις AMD APU E-350, E-450 και E-1800, ενώ αν βρεις κάποιο φορητό με E-3000 και Ε-3200 φτάνεις με το πρώτο και ξεπερνάς με το δεύτερο τις επιδόσεις του παλιού σου.

Από πλευράς GPU οι επιλογές σου είναι καλύτερες από την 210 ενώ το συνολικό πακετάκι έχει πολύ μικρή κατανάλωση ώστε να σε βγάλει τις ώρες που θες.

 
Top Bottom