What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

New year resolutions (Gaming Edition)

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Επόμενοι στόχοι με τη νέα χρονιά
-Να ολοκληρώσω το Red Dead Redemption 2
-Άπαντα Mass Effect, ίσως και Andromeda
-Να παίξω Dishonored 2
-Ομοίως Shadow of the Tomb Raider
-Ίσως AC: Oddysey

1673193932576.png

Σε αυτά προστίθενται Red Dead Redemption 2, Elden Ring, Vampire Survivors, Battlefield 2042 και Escape from Tarkov τα οποία έπαιξα αρκετά πέρσι και θα συνεχίσω να παίζω φέτος.

Νέοι στόχοι
-Persona 5
-Jedi Survivor
-Diablo III
-Baldur's Gate 3

Αν καταφέρω να παίξω 2 παιχνίδια στο switch θα είναι μεγάλη επιτυχία
-Fire Emblem: Three Houses
-The Legend of Zelda: Breath of the Wild
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,532
Επειδή δεν νομίζω να αλλάξουν και πολλά μέχρι το τέλος του χρόνου ας κάνω απολογισμό για το 2023

Tερματισμοί

Εlden Ring: Πλατίνα σε 2 playthrough. Απόλαυση για κάνα τρίμηνο. Δεν μπορώ να περιμένω για το expansion να το παίξω ξανά!

Hellpoint: Επιτέλους το τερμάτισα, μου άρεσε πολύ τελικά. Μακάρι να βγει συνέχεια με μεγαλύτερο budget

Fifa 23: Αναπάντεχο κάψιμο με το μπλέξιμο με Ultimate Team για πρώτη φορά ever από τον Ιούνιο και πέρα. Το Βacklog πήγε περίπατο εξαιτίας του. Λάτρεψα τόσο την τελείως f2p εμπειρία που από το τίποτα έφτασα να κάνω ομάδα με rating 99 που αγόρασα day 1 το EA FC 24

Στόχοι 2024

EA FC 24: Hδη έχω φτάσει τις 250 ώρες στο ultimate team, θα παίζω σίγουρα μέχρι να βγει το 25 και ήδη επειδή το παράκανα με αυτό άρχισα να μοιράζω το χρόνο μου τερματίζοντας και άλλα παιχνίδια.

Devil May Cry 5: Στα τελευταία levels είμαι

Dark Souls II (Vanilla): Πάμε για πλατίνα για άλλη μια φορά και στο steam μετά το xbox 360. Κοντεύει το πρώτο playthrough. Μπορεί να το ξανακάνω και στο PS3 γιατί έμαθα πως οι servers θα κλείσουν το Μάρτιο

Demon's Souls: Ημουν πολύ κοντά να το καταφέρω στο Ps3. Θέλω πολύ να το ξαναπαίξω ούτως ή άλλως

Sekiro: Αποφάσισα τελικά να πάω για πλατίνα και σε αυτό. Θα είναι και το μόνο της FROM που θα μου έχει απομείνει εξάλλου. Armored Core δεν το έχω πάρει και δεν ξέρω καν πως θα μου φανεί όντας άσχετος με το είδος

1703339034338.png

Days Gone: Θα το συνεχίσω οπωσδήποτε. Απλά είχα κουραστεί με τη μανία μου να μην αφήσω αποστολή για αποστολή.

Detroit Become Human, Ιmmortal Unchained, Final Fantasy XV, Shadow of the Tomb Raider, The Surge 2, Bloody Spell, Alan Wake, Lightning Returns, Super Mario 3d Land, Pokemon Y, Persona 4, Fahrenheit, Νioh έχω παίξει αρκετά όλα αυτά και καλό θα ήταν να τερματίσω πριν πιάσω άλλα που δεν έχω ακουμπήσει καθόλου ακόμα και είναι ΑΑ titles όπως Assassin's Creed Odyssey, God of War, Cyberpunk 2077, Horizon Zero Dawn, Uncharted Legacy Collection, Yakuza series, Arkham Series (από City και πέρα), διάφορα Zelda στο 3DS κτλπ.

Resident Evil 4 Remake παίζεi να πάω και για πλατίνα θα δειξει. Στο 4 HD το είχα κάνει σχεδόν στο xbox 360 παλιότερα.

Kλασσικά όλο και κάτι άλλο θα πάρω σε όλα τα γιορτινά steam sales, όλο κάτι που θέλω θα δωσει το humble montly οπότε οι προτεραιότητες ίσως αλλάξουν. Δεν αποκλείεται να πάρω και PS5 το 2024 αν το επιτρέψουν τα οικονομικά μου
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
Resident Evil 4 Remake παίζεi να πάω και για πλατίνα θα δειξει. Στο 4 HD το είχα κάνει σχεδόν στο xbox 360 παλιότερα.
Μωρέ και στο Steam βγαίνει χωρίς ιδιαίτερο κόπο το 100%, αλλά στο remake είναι εντελώς άλλη ιστορία...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
έχω μια υποψία ότι δεν τελείωσα τίποτα φέτος και έπαιξα μόνο παλιά δοκιμασμένα παιχνίδια με μεγάλο replayability.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
Hellpoint: Επιτέλους το τερμάτισα, μου άρεσε πολύ τελικά. Μακάρι να βγει συνέχεια με μεγαλύτερο budget
Ναι ρε φίλε! Αυτό! Στο παιχνίδι έχει δοθεί πολύ μεράκι παρόλο το ΑΑ μπατζετ. Θέλει σικουελ το συγκεκριμένο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Κοίτα να δεις που τελικά έχω τελειώσει κάποια παιχνίδια μέσα στο 23.
Quake 2 remaster (αν και μου μένουν νομίζω κάποια episodes από το παλιό expansion) και Dead Space Vanilla.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
305
Επειδή όπως "Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα" έτσι και "PC gaming δεν είναι μόνο το Steam", παραθέτω παρακάτω τι τελείωσα το 2023 (το τι έπαιξα έχει κάμποσα ακόμα πχ. Slay The Spire, Loop Hero συνολικά πάνω από 110 ώρες) με μερικά σχόλια και στατιστικά.

Τέλειωσα 30 παιχνίδια σε περίπου 550 ώρες ενασχόλησης.
Από αυτά έπαιζα για 2η φορά μόνο το Black Dahlia. To Disco Elysium 2η αλλά όχι στην Final Cut έκδοση.
Mε σειρά από το καλύτερο προς το χειρότερο:

1. Disco Elysium - Final Cut
2. Gloomhaven
3. Black Dahlia
4. Planescape Torment - Enhanced Edition
5. The Excavation Of Hob's Barrow
6. Roguebook
7. Curse Of The Dead Gods
8. Lost in Random
9. Lorelai
10. Stasis
11. Vampire The Masquerade: Bloodlines
12. Dishonored
13. Downfall
14. Gamedec
15. Lord Of The Rings - Adventure Card Game
16. Deep Sky Derelicts
17. Haven Park
18. Irony Curtain: From Matryoskha With Love
19. Darkness Within; In Pursuit Of Loath Nolder
20. Amnesia: A Machine For Pigs
21. Encodya
22. Vampire The Masquerade: Coteries Of New York
23. Injustice: Gods Among Us
24. Astrologaster
25. Gray Dawn
26. The Uncertain: Light At The End
27. Lust For Darkness
28. Atlantis: The Lost Tales
29. Red Riding Hood - Star Crossed Lovers
30. KID A MNESIA Exhibition


ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ:
Steam: 18
GOG: 6
Epic: 4
Amazon: 1
Collection Chamber: 1
ΚΟΣΤΗ: Είχα πληρώσει 32€ το Disco Εlysium και 8,37€ για το Excavation. Όλα τα υπόλοιπα κατά μέσο όρο μου κόστισαν 1.15 €. 11 από αυτά μηδενικό κόστος (δώρα - Τίμαρος - GOG giveaways κλπ). Το Black Dahlia ναι μεν το έχω αυθεντικό, αλλά το έπαιξα αυτή την φορά ως free από το Collection Chamber. Συνολικό κόστος: 72,55€, όσο ένα τυπικό παιχνίδι κονσόλας!

ΕΤΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ: 8 παιχνίδια του 2021 (27%) , 9 της διετίας 2018-2019 (30%), 3 της χρυσής εποχής των late 90s (10%), 1 μόλις της τελευταίας διετίας.

ΕΙΔΗ: 11 adventures (37%) - 5 RPGs (17%) - 3 Survival Horrors (10%) - 3 Roguelikes (10%)


Ελπίζω και το 2024 να ροκανίσω άλλα 30 παιχνίδια από το backlog με προτεραιότητα σε Dead Space τριλογια και Μetro Last Light / Exodus και Alan Wake. 'Oμως θέλω να παίξω από παιχνίδια που δεν έχω ακόμα, το νέο System Shock, το Αliens: Dark Descent, το Monolith και το Alan Wake 2.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
πρεπει να σαι ζωδιο της γης, μανοφσοροους! :D
αστειευομαι. μ αρεσουν τα στατιστικα που κρατας. δειχνουν μερακλοσυνη και αγαπη για το χομπυ μας. :love::cool:
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
305
πρεπει να σαι ζωδιο της γης, μανοφσοροους! :D
αστειευομαι. μ αρεσουν τα στατιστικα που κρατας. δειχνουν μερακλοσυνη και αγαπη για το χομπυ μας. :love::cool:

Καρκίνος. Δεν έχω ιδέα τι είναι, με deduction θα πω ...του νερού; :p
Thanks για τα καλά σου λόγια!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
@manofsorrows το a kid amnesia τι λέει; με ότι έχω δει πρέπει να είναι το ίδιο mindfuck με το αντίστοιχο netflix βίντεο που αν και δε θυμάμαι τίποτα είχα κάτσει και το κοίταζα σαν μαστουρομένος που κοιτάει το πλυντήριο.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
305
@manofsorrows το a kid amnesia τι λέει; με ότι έχω δει πρέπει να είναι το ίδιο mindfuck με το αντίστοιχο netflix βίντεο που αν και δε θυμάμαι τίποτα είχα κάτσει και το κοίταζα σαν μαστουρομένος που κοιτάει το πλυντήριο.
Experience ειναι. Αν δεν υπήρχε το Dear Esther δεν θα το λεγες καν παιχνίδι. Προχωρας και χαζεύεις. Δεν έχω κι επαφή με Radiohead, οπότε "εγω ήρθα για τη ζωή, οχι για την πληροφορία" :)
48 λεπτά ξόδεψα. Και να μην το βλεπα δεν θα εχανα τίποτα.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,082
Ας κάνω κι εγώ μια γρήγορη ανασκόπηση.
Εξαιρετική gaming χρονιά για μένα, και παρέα μαζί με την απίστευτη περσινή μου, έπαιξα παιχνιδάρες που θα τις θυμάμαι για δεκαετίες.

Φέτος πρόλαβα έπαιξα και ολοκλήρωσα τα εξής: Γράφω μόνο όσα ολοκλήρωσα, γιατί κάτι indie τύπου Backpack Hero, Dave the Diver κλπ τα έλιωσα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι τελειώνουν κιόλας.
Η σειρά είναι όπως τα τελείωνα.

Midnight Suns
Elden Ring
Resident Evil 4
Hogwarts Legacy
Yakuza 0-7
Baldur’s Gate 3
Lies of P
Like a Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name
Dragon’s Dogma: Dark Arisen

Στα παραπάνω μοναδικό μελανό σημείο για μένα το μέτριο στην καλύτερη Elden Ring (έχω ξαναγράψει γιατί δεν μου άρεσε, βαριέμαι να τα αναλύω πάλι)

Με όλα τα υπόλοιπα πέρασα τέλεια, με ξεκάθαρα πρώτο και καλύτερο το αριστουργηματικό BG3, ο χρόνος θα δείξει ποιο είναι το πραγματικό GOAT μου, αυτό ή το Wild Hunt. Λάριαν λατρεία μέχρι το μεδούλι, προσπαθώ να κανονίσω ταξίδι στη Γάνδη μέσα στο '24 για να καταθέσω τα σέβη μου, ελπίζω να τα καταφέρω.

Μετά, να αναφέρω ότι ανακάλυψα και πάλι την αγάπη μου για την Capcom, πέρασα τέλεια με το resi 4+separate ways “aka blueprint how to make a remake” και το Dragon’s Dogma, και πρόσφατα ξεκίνησα και το Monster Hunter με παρέα και το απολαμβάνω.
Τo Hogwarts Legacy ήταν μαγικό και με ταξίδεψε και με το Midnight Suns, ενώ το βρήκα άνισο, διασκέδασα φουλ με το εξαιρετικό gameplay loop του-combat του.

Τέλος, τη σειρά Yakuza την αποθέωσα ξανά εδώ μέσα, την λατρεύω, και πραγματικά μετράω μέρες για τις 26 Γενάρη.
ΧΑΒΑΗ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ
:heart_eyes:


btw έρχεται εξαιρετική αρχή στo gaming '24 για μένα, ξεκινάμε με 8ο Yakuza και συνεχίζουμε με Persona 3 Reload και Dragon’s Dogma 2.

Καλή gaming χρονιά να έχουμε παίδες.
:beers:
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,818
Καπως ετσι περασε το 2023 και μενα.

1.BG3

2. The Pale Beyond
Αριστουργημα, το ειχα γραψει και στο αναλογο θρεντ.​
3. Roadwarden
Αριστουργημα, το ειχα γραψει και στο αναλογο θρεντ, vol2​
4. TABS: Total Accurate Battle Simulator
Ωραιο Sandbox παιχνιδακι, με καλο γελιο περασε ευχαριστα η ωρα του campaign.​
5. This is the Police
Δυνατο εως λιγο πριν το τελος, μου αφησε μια πικρη γευση καθως τελειωνε, σαν να ειχα τελειωσει τα παντα και περναγα μερες για το ετσι​
6. Guns, Gore & Cannoli
Αμυαλο platformer με cheesy ατακες​
7. Warhammer 40k - Gladius
Καλο παιχνιδακι, φιξακι για 40k. Μια φορα το campaign καθε φυλης, καθως το multiplayer του ειναι μαπα​
8. Σειρα των Steamworld (εκτος του νεου)
Παρα πολυ καλες υλοποιησεις για casual πραματακια στα ειδη του.​
9. Wartales
Μετα την 60η ωρα καπου βαριεσαι τη φαση.​

Αυτα που παρατησα καθως ειτε δεν ηταν για μενα, ειτε δεν ημουν στο μουντ και ισως τους δωσω μια ευκαιρια καποτε
The Last Campfire
Battlestar Galactica: Deadlock


Alan Wake
Τελικα η φαση των εχθρων μου προκαλει εκνευρισμο παρα ξαφνιασμα/τρομο. Κριμα γιατι το στορι μεχρι εκει που εφτασα ηταν πολυ καλο.​
The forgotten city
Δυστυχως αν και γαματη ιδεα, το first person perspective της καμερας του ειναι ετσι υλοποιημενο που μου δημιουργει τρελες ζαλαδες δοκιμασα διαφορα τρικ αλλα δυστυχως μονο με δραμαμινη. (αλλαγη POV, head-bobbing, αναλυση κοκ)​
Crypt of the Necrodancer
Μετα απο 4-5 ωρες και αρκετα σεσσιονς αποδεχτηκα πως δεν εχω αισθηση του ρυθμου​
Για το 2024 δεν εχω μεγαλες βλεψεις. Αν βγει το avowed κατι θα κανουμε, αλλα δεν μου ερχεται κατι στο μυαλο να περιμενω πως και πως. Οποτε θα συνεχισω να κοιταω για σπανια διαμαντακια και οτι ιδεες ριξετε εδω
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,237
Τι έπαιξα και τελείωσα:
  • Alan Wake 2
  • Baldur's Gate 3
  • Yakuza 0
  • Yakuza Kiwami
  • Yakuza Kiwami 2
  • Blasphemous
  • Devil May Cry 5
  • Prey ( της Arkane )
  • Alan Wake: American Nightmare

Τρέχουν ακόμη:
  • Oddworld: Stranger's Wrath
  • Yakuza 3
  • White Night
  • Gabriel Knight: Sins of the Father
  • Mothmen 1966
  • The Messenger
  • Binding of Isaac: Repentance
  • Children of Morta
  • Burnhouse Lane

Για το 24 έχω κάμποσα κεημς που θα ήθελα να δω (πέρα από αυτά που είναι να βγουν μες στο έτος)
  • Song of Horror
  • Barrow Hill: Curse of the Ancient Circle
  • CODA
  • Mortal Sin
  • Blasphemous 2
  • Dreams in the Witch House
  • Gloomwood
  • Immortality
  • Death Trash
  • Colony Ship
  • Return To Monkey Island
  • Who's Lila
  • Critters for Sale
  • World of Horror
  • The Excavation of Hob's Barrow
  • Baron Wittard
  • Syberia: The World Before.

Έστω τα μισά από αυτά που έγραψα να παίξω και θα είμαι ΜΙΑ ΧΑΡΑ!
 
Last edited:

Havanezos

Death Knight
Joined
Aug 3, 2013
Messages
2,527
Καθίστε να βγάλω την trelloλίστα μου...

Λοιπόν μέσα στο 2023 τελείωσα τα εξής...
  1. Far Cry 5
  2. AC: Rogue
  3. Valiant Hearts: The Great War
  4. The Ascent
  5. Outriders
  6. Hi-Fi Rush
  7. Somerville
  8. Shadow Warrior 3
  9. It Takes Two
  10. Ghost Recon: Breakpoint
  11. PoE II: Deadfire
  12. Limbo
  13. Borderlands 3
  14. Atomic Heart
  15. Remnant: From the Ashes
  16. Deliver Us Mars
  17. Jusant
Το μόνο που ξεκίνησα και μεταφέρθηκε για το 2024 είναι το Remnant II. Βασικά η φετινή λίστα θα ήταν μεγαλύτερη (Μ.Ο. 27 games/έτος είχα τα προηγούμενα 3 χρόνια) αλλά έμπλεξα με Fifa και γω, όπως ο συναγωνιστής Chosen, και αν προσθέσεις FM, ραλλάκια, νταλίκες και μπουφού καταλαβαίνεις!

Τώρα για το νέο έτος δεν έχω λίστα.. ακόμα! Ξεκίνησα με Far Cry 6 και βλέπουμε...
 
Top Bottom