What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

NIER REPLICANT ver.1.22474487139…

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Για έναν ιδιαίτερο και εκκεντρικό δημιουργό όπως ο ιάπωνας Yoko Taro, ίσως είναι ταιριαστό ότι τα παιχνίδια του κυκλοφόρησαν σε PC ανάποδα. Χρονικά έφθασε πρώτο το NieR Automata, το sequel του παιχνιδιού που παρουσιάζουμε σήμερα και ένας τίτλος που κατάφερε να αποσπάσει υψηλή βαθμολογία στο σχετικό review του Γιώργου Δεμπεγιώτη. Το Nier Replicant κυκλοφόρησε για πρώτη φορά για τις κονσόλες 360 και PS3 το 2010 και κάνει πρεμιέρα στις οθόνες των PCs με μια remastered έκδοση. Έχει όμως νόημα αυτή η επανέκδοση εν έτει 2021 ή ο μήπως ο χρόνος που πέρασε από την αρχική κυκλοφορία έχει αφήσει ανεξίτηλα τα σημάδια του; Η απάντηση, όπως θα δείτε στις παραγράφους που ακολουθούν, δεν είναι καθόλου εύκολη...

Continue reading...
 
Last edited:

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Η αλήθεια είναι πως μόλις διάβασα την ειδοποίηση για το ρηβιού νόμιζα πως παίχτηκε error με τον τίτλο.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Διαβάζοντας το review του Admiral βλέπω σχεδόν αυτούσιους όλους τους προβληματισμούς που μου άφησε η εκτενής ενασχόληση με το Automata. Ειδικά η επανάληψη τεράστιων τμημάτων δράσης για να αποκαλυφθεί όλο το σενάριο μετά από X playthroughs είναι μια ενδιαφέρουσα meta ιδέα της οποίας το παιχνίδι κάνει εξωφρενικά μεγάλη κατάχρηση. Δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές έχω δει σε σχόλια υπερασπιστών των Nier (reviewers ή παικτών) να πιπιλίζουν την ίδια καραμέλα: "ναι οκ, πρέπει να παίξεις το παιχνίδι πολλές φορές για να τα δεις όλα ΑΛΛΑ κάθε playthrough είναι τελείως διαφορετικό!".

Όχι,
Δεν.
Είναι.

Τουλάχιστον στο Automata, τα κύρια playthroughs ήταν κατά 80% το ίδιο gameplay/περιοχές/εχθροί αλλά με ορισμένους παραλλαγμένους διαλόγους και κάποιες διαφορετικές abilities του πρωταγωνιστή.

Ευχαριστώ τον Admiral που το έθιξε στο review του και δεν αισθάνομαι ότι είμαι ο μόνος που το βρήκε οριακά απαράδεκτο αντί για μια χαριτωμένη ιδιοτροπία του "ιδιοφυούς σχεδιασμού" των Nier.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Συμφωνώ με το review με μια παρατήρηση: Τα sidequests στη συντριπτική πλειψηφία τους μπορεί να αγνοηθούν δε δίνουν xp (και κατα βάση ούτε resources) παρά μόνο gold.

Επίσης δεν είμαι σίγουρός κατά πόσο ισχύουν τα περί "5 playthrouhs" αλλά δε νομίζω ότι μπορώ να το διασταυρώσω χωρίς να spoilerαριστώ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Συμφωνώ με το review με μια παρατήρηση: Τα sidequests στη συντριπτική πλειψηφία τους μπορεί να αγνοηθούν δε δίνουν xp (και κατα βάση ούτε resources) παρά μόνο gold.

Επίσης δεν είμαι σίγουρός κατά πόσο ισχύουν τα περί "5 playthrouhs" αλλά δε νομίζω ότι μπορώ να το διασταυρώσω χωρίς να spoilerαριστώ.

Σωστό ότι δίνουν μόνο gold, χρειάζεται κι αυτό βέβαια. Χωρίς να αναφερθώ σε spoilers, η πλήρης αποκάλυψη της ιστορίας θέλει όντως 5 playthroughs συνολικά. Αυτή η νέα έκδοση που παρουσιάζουμε προσθέτει ένα έξτρα ending στα αρχικά 4.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Σωστό ότι δίνουν μόνο gold, χρειάζεται κι αυτό βέβαια. Χωρίς να αναφερθώ σε spoilers, η πλήρης αποκάλυψη της ιστορίας θέλει όντως 5 playthroughs συνολικά. Αυτή η νέα έκδοση που παρουσιάζουμε προσθέτει ένα έξτρα ending στα αρχικά 4.

Να υποθέσω δηλαδή, ότι είναι για ανθρώπους με πολύ ελεύθερο χρόνο, στη διάθεση τους!!!
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
μια και έχω ξεκινήσει και εγώ να παίζω να πω ότι όντος δείχνει σαν game τα χρόνια του και στο story τουη είναι αρχικά τελείως παράξενο αλλά έχει κάτι αυτή η σειρά που σε κολλάει να παίξεις παρά τις ατέλειες του όπως και με τον διάδοχο του δλδ που για μένα ήταν ένα από τα καλύτερα action jrpg
Είναι και αυτή η απίστευτη μουσική που σε συνοδεύει στο κάθε σου βήμα.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Οριστικό τέλος με ένα χαμόγελο ικανοποιήσης. Εντέλει ΔΕ χρείαζεται "5 playthroughs" για να δει κάποιος την ιστορία.Χρονικά θα έλεγα 2 και κάτι ψιλά για να μη spoilarω :p . Σε αντίθεση με το Automata βέβαια παρόλο που έχεις άλλα 2 άτομα στο party χειρίζεσαι τον ίδιο χαρακτήρα που κάνει τα επόμενα playthroughs λίγο κουραστικά.

Θα επαναλάβω την άποψη που είχα γράψει στο "Τι παίζετε αυτο το Καιρό" περί ενός πιο αδύναμου (ή λιγότερο εξελιγμένου αν προτιμάτε) Αutomata. Το Εnding E δίνει μια ιδέα πως θα μπορούσε το παιχνίδι να είναι αν έβγαινε σήμερα και αξίζει κατά την άποψη μου καποιος που έχει αγόρασει το παιχνίδι να το "σπρώξει" για να το δεί.
 
Top Bottom