What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

No Man's Sky

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
https://youtu.be/PM7ArMxUFR0

https://www.pcgamer.com/uk/no-mans-sky-beyond-will-add-32-player-support-powered-bases-cooking-and-alien-milking/">https://www.pcgamer.com/uk/no-mans-sky-beyond-will-add-32-player-support-powered-bases-cooking-and-alien-milking/
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Τον δεκαπενταύγουστο θα ασχολούμαστε με No Man's Sky VR, μου φαίνεται!!!!!
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,153
πανέμορφο game νομίζω θα το ξαναπιάσω τώρα με το expansion. Απλά σε κουράζει μετά από κάποιες δεκάδες ώρες καθώς έχει πάρα πολύ crafting και φαρμάρισμα υλικών αλλά αξίζει κάθε τι που δημιουργείς εκεί.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,655
Το παίζει κανένας μετά το τελευταίο update? Διαβάζω αποθεωτικά λόγια για το πώς το γκέημ είναι "υπόδειγμα αποτυχημένου launch που γύρισαν πλήρως οι τύχες του με τη σκληρή δουλειά της εταιρίας", βλέπω και τα 18μιση ευρώ στο https://www.instant-gaming.com/en/414-buy-key-steam-no-mans-sky/?igr=ragequitgr">Instant Gaming, και κάτι σκιρτάει στη λεβέντικη καρδιά μου.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
18 ευρώ άξιζε και πριν το τελευταίο update. Βέβαια αν το πάρεις, περίμενε καμιά βδομάδα για μια γύρα patching ακόμα, γιατί τα κάνανε λίγο μαντάρα και βγάζουν δύο patch τη μέρα, κλασσικά μετά από κάθε μεγάλο update.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,153
ήδη χθές είδα ότι έβγαλαν ένα patch μικρό μεν αλλά κάτι θα διορθώνει.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Διορθώνει πρωτίστως hard crashes, που φυσικά είναι και τα πρώτα που πρέπει να διορθωθούν. Παραμένουν κάμποσα μικρότερης σημασίας bugs, τα περισσότερα αφορούν το VR mode που οι περισσότεροι δεν μπορούμε να παίξουμε anyway. Στο experimental branch βγαίνουν updates κάθε τρεις και λίγο, όπως γίνεται μετά από κάθε μεγάλο update. Για αυτό λέω, λίγες μέρες υπομονή να έρθει στα ίσια του.

Πολλά είπαν και για performance optimization. Δεν είχα ποτέ ούτε έχω τώρα κάποιο πρόβλημα απόδοσης, πάντως με το νέο update και την μετάβαση σε Vulkan API, το VRAM usage εκτοξεύθηκε στα ουράνια - άνετα 5500ΜΒ σε 1080p/Ultra settings, διπλάσιο σχεδόν από πριν.
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Δεν άντεξα, λύγισα...και το πήρα! Ο Κινγκουίνος σαν βετεράνος ντραγκ ντήλερ με σπάμαρε e-mail "έλααα αφού το ξέρω ότι το θες, πάρε και 10% ακόμα έκπτωση...μην αντιστέκεσαι, υπάρχουν γαλαξίες εκεί έξω που σε περιμένουν..." και το τσίμπησα.

Έκλεισα το πρώτο μου 10ωρο, και ακόμα νιώθω ότι δεν έχω δει τίποτα, είναι συγκλονιστικά τεράστιο σε όγκο πραγμάτων που μπορείς να κάνεις, κάτι το οποίο και περίμενα. Πολύ περιληπτικά ως τώρα : υπέροχη ατμόσφαιρα, πολύ εξερεύνηση, σου κρατάει το ενδιαφέρον συνεχώς καθώς δεν υπάρχει ώρα του παιχνιδιού που να μην ανακαλύπτεις και κάτι καινούργιο που μπορείς να κάνεις (crafting, building, exploration, upgrades, μηχανισμούς που δεν είχες προσέξει κτλ. κτλ.), υποθέτω πως φταίει και το γεγονός ότι το παίζω πρώτη φορά έχοντας φάει τόνους update που πρόσθεσαν τα μαλλιοκέφαλα τους. Με λίγο παίξιμο στις ρυθμίσεις τρέχει άψογα στο (γέρικο ποια) pc μου θυσιάζοντας fps lock στα 30 για να έχω ψηλά όλα τα υπόλοιπα (aa, textures, effects κτλ.) και έχοντας περάσει σαν μοναδικό Mod ύστερα από αρκετό ψάξιμο το να μην υπάρχουν...σύννεφα (τα οποία ήταν άσχημα και τσάμπα βάραιναν την φάση όλη, δεν ήθελα gameplay mod για πρώτη παιξιά φυσικά).  Στα αρνητικά : άβολα κονσολο-menu που μου πήραν αρκετή ώρα να τα συνηθίσω και ότι το παιχνίδι σου δίνει πληροφορίες με το σταγονόμετρο στα tool tips εκτός αν ανοίξεις το in-game guide, την δεις ότι έχεις Πανελλήνιες και αρχίσεις το διάβασμα, δεν βαριέσαι έχει και αυτό την φάση του. Δεν έχω ιδέα αν με κρατήσει για εκατοντάδες ώρες ή το βαρεθώ στην πορεία, αυτό που ξέρω είναι ότι αρχικά σου κεντρίζει το ενδιαφέρον και σε καλεί να το ξεψαχνίσεις.

Και μια φωτό του φτωχού (ακόμα) Σάβαταρ με το σαραβαλάκι του και το πρώτο του καλυβάκι. Έτσι ξεκινάν οι διαγαλαξιακές αυτοκρατορίες λένε...

 

Tsok

Moderator
Staff member
Giveaway pioneer PCMaster Veteran
Joined
Nov 30, 2012
Messages
5,933
Κάποια στιγμή πρέπει να το ξανα πιάσω αυτό. Πρέπει να έχει γίνει πολυ καλό.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Ενδιαφέρον πρέπει να έχει το VR improvements!! Γιατί εκεί θέλει δουλίτσα ακόμα!!
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Κάποια στιγμή πρέπει να το ξανα πιάσω αυτό. Πρέπει να έχει γίνει πολυ καλό.
Κι εγώ είμαι στο όριο να το αγοράσω. Δεν πρέπει να έχει και πολύ σχέση με κείνο το NMS που είχε πρωτοκυκλοφορήσει.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Κάποια στιγμή πρέπει να το ξανα πιάσω αυτό. Πρέπει να έχει γίνει πολυ καλό.
Κι εγώ είμαι στο όριο να το αγοράσω. Δεν πρέπει να έχει και πολύ σχέση με κείνο το NMS που είχε πρωτοκυκλοφορήσει.

Και εγώ το σκέφτομαι αλλά φρενάρω στο survival στοιχείο. Μου αρέσει η εξερεύνηση αλλά με στόχο να βρεις κάτι πραγματικά ενδιαφέρον (π.χ. ένα ωραίο sidequest, βαθύ lore, σπάνιο loot κλπ), όχι να μαζεύεις πέτρες και χορτάρια.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,314
Έχει κάποια πράματα να περιμένεις από την εξερεύνηση σε επίπεδο sandbox πάντα. πχ Paradise ή exotic, mega exotic biomes, που σου επιτρέπουν να εμπλουτίζεις την βάση σου. S class πλοία και εξοπλισμό, trading routes κτλ κτλ

Παρεμπιπτόντως το grind με το survival δεν διαρκεί πολύ. Μέχρι κανείς να μαζέψει λίγα units, μετά πρακτικά mining κάνεις μόνο σπάνια υλικά. Όλα τα υπόλοιπα τα αγοράζεις εύκολα.

Ως ακραία sandboxila το σενάριο είναι κομπάρσος και επικεντρώνεται περισσότερο στο creative κομμάτι. Απλοποιημένο minecraft in space...

Σίγουρα δεν είναι για όλα τα γούστα..

Εδιτ: Μεγειά το νέο forum :)
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Έχει κάποια πράματα να περιμένεις από την εξερεύνηση σε επίπεδο sandbox πάντα. πχ Paradise ή exotic, mega exotic biomes, που σου επιτρέπουν να εμπλουτίζεις την βάση σου. S class πλοία και εξοπλισμό, trading routes κτλ κτλ

Ως ακραία sandboxila το σενάριο είναι κομπάρσος και επικεντρώνεται περισσότερο στο creative κομμάτι. Απλοποιημένο minecraft in space...

Σίγουρα δεν είναι για όλα τα γούστα..

Εδιτ: Μεγειά το νέο forum :)

Ευχαριστούμε! Όταν βρεις ευκαιρία βάλε έναν avatar, thanks! Το πρόβλημά μου με το No Man's Sky είναι ότι συνδυάζει στο ίδιο πακέτο το όνειρό μου (εξερεύνηση πλανητών α λα Star Trek) με τον εφιάλτη μου (survival, crafting και building). Οπότε δεν ξέρω τι να κάνω. Υπάρχει τρόπος να αγνοήσω όλα αυτά και να σουλατσάρω από πλανήτη σε πλανήτη σαν διαστημικός τουρίστας;
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,314
Υπάρχει τρόπος να αγνοήσω όλα αυτά και να σουλατσάρω από πλανήτη σε πλανήτη σαν διαστημικός τουρίστας;

Ναι έχει το creative mode. Όπου έχεις απεριόριστα resources και health. Δεν το χω δοκιμάσει αλλά λογικά αυτό ψάχνεις ;)
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Καλά και μόνο το ship upgrades το κάνει άλλο παιχνίδι κατά τη γνώμη μου. Τώρα μένει μόνο να μπορείς να μεταφέρεις modules από multitool σε multitool για να εξορθολογιστεί πλήρως το παιχνίδι.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Ναι έχει το creative mode. Όπου έχεις απεριόριστα resources και health. Δεν το χω δοκιμάσει αλλά λογικά αυτό ψάχνεις ;)

Καλό ακούγεται, thanks!
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,314
Καλά και μόνο το ship upgrades το κάνει άλλο παιχνίδι κατά τη γνώμη μου. Τώρα μένει μόνο να μπορείς να μεταφέρεις modules από multitool σε multitool για να εξορθολογιστεί πλήρως το παιχνίδι.

Ναι πολύ σωστή προσθήκη. Πριν ήθελε αρκετό κάψιμο για τα καλά σκάφη με μεγάλα inv. Τώρα με τα upgrades πολύ καλή διόρθωση quality of life.

Για τα multitool αν θυμάμαι καλά προσθέσανε να μπορείς να έχεις περισσότερα από 1. Κάτι είναι και αυτό. Τουλάχιστων όταν αλλάζεις δεν σε υποχρεώνει να πετάς και τα mods στα σκουπίδια μαζί με το το παλιό tool.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Εσύ άσε τα patch notes και έλα να βγάλουμε κάνα weekend mission, να λαδώσει τ' άντερό μας quiclsilver.
 
Top Bottom