What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

nVidia GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης.

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Τρομάζουν λίγο οι απαιτήσεις ρεύματος που ακούμε για next gen

entaksioxialitheiaentaksi.jpg
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265

Σαφώς δεν ενδιαφέρει εμάς που νοιώθουμε λίγο τι αγοράζουμε και δεν πετάμε λεφτά για να φτιάχνει κιτσ μαρμάρινες κουζίνες ο Τσενγκ, και σαφώς είναι απλά μια κάρτα από αυτές που βγάζουν οι εταιρίες για να λένε "την έχω 5 πόντους μεγαλύτερη από εσάς", αλλά το power draw είναι τρομακτικό και την ίδια στιγμή δείχνει ότι ίσως η AMD πράγματι να τα έχει καταφέρει πολύ καλά με το RDNA 2 και απλά έχει λίγο δρόμο να διανύσει ακόμα με το RT performance.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Τελικα εισαι ακομα ερωτευμενος (ρεντ ορ ντεντ), φιλε Νιτρο και δεν σε αδικω. Θα αλλαξεις, be sure, Καβατζα στα ηντα σου θα λες "ρεντ ορ γκριν, χου γκιβς α σιτ? "what my pocket have to say?"
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
εγώ; σπούζαμ, έτοιμος για nvidia είμαι, τουλάχιστον για το γραφείο, όταν και όποτε δούμε κάρτα της προκοπής κάτω από 100€
Κουράστηκα να προσπαθώ να δουλέψω εφαρμογές με AMD, μόνο για gaming είναι καλές.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Όσο ανεβαίνουν τα βατ τόσο Fermi μου θυμίζει. Εξυπακούεται ότι η κάρτα είναι άθλια από όλες τις απόψεις, ακόμη και να έχεις μεγάλη άνεση χρημάτων δεν μπορεί να μην αντιλαμβάνεσαι ότι η Nvidia πάει να σου πιάσει τον κώλο. 25% μεγαλύτερη τιμή για 5-10% καλύτερες επιδόσεις είναι ελεεινό value for money.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655


EDIT:


Είναι τόσο βαριά που δίνουν και εξάρτημα που το κρεμάς στην οροφή του κουτιού και την για να συγκρατήσει το βάρος της......🤦‍♂️
Στο βιντεο του Jay θα το δείτε.
 
Last edited:

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Στη Φινλαντεζία πάντως, έχουν μπόλικες 3080, 3080Ti και 3090 σε στόκ, με τις 3080 να έχουν πέσει περίπου στα 1100Ε, μόλις 45-50% 'καπέλο' πάνω από τη φυσιολογική τους τιμή. Εκτιμώ πως με αυτούς τους ρυθμούς, σε 4-5 μήνες θα έχουν έρθει σε MSRP αλλά κάπου εκεί θα αρχίσουν να σκάνε οι 4080/4090, οπότε είναι αρκετά πιθανό το πανηγυράκι να επαναληφθεί με δαύτες, ενώς οι παλιές θα 'ανοίξουν' για την πλέμπα.

Περιμένω να δω αν θα ισχύσουν κάτι τερατώδη που διαβάζω, ότι θα χρειάζεσαι χιλιάρι τροφοδοτικό για 4080 και άλλες τέτοιες παλαβομάρες, προτού επενδύσω. Κακά τα ψέματα, ακόμα και μια 3080 ξεπετάει για πλάκα το 4Κ/Ultra των σημερινών παιχνιδιών και μέχρι την επόμενη γενιά κονσολών δεν νομίζω πως θ'αλλάξει κάτι.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
ότι θα χρειάζεσαι χιλιάρι τροφοδοτικό για 4080 και άλλες τέτοιες παλαβομάρες, προτού επενδύσω.

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να την παλεύει με λιγότερο η 4090, και ίσως και να μην φτάνει. Για την πιο (έμφαση στο πιο) mainstream 4080 τα πράγματα πιθανότατα θα είναι λιγότερο δραματικά από ότι λένε, αν και δεν υπάρχει καμία απολύτως αμφιβολία ότι θα καίει περισσότερο από την 3080, το θέμα είναι πόσο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Εγώ πάντως δεν θα ακολουθήσω σε τέτοιες τιμές και καταναλώσεις, αν αυτή η κατάσταση γίνει το νέο στάνταρ θα πάω μόνιμα σε λύσεις τύπου Steam Deck/APU.
 
Top Bottom