What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

nVidia GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης.

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Δεν είμαι φίλος του DLSS σε single player παιχνίδια γιατί έχουμε κανονική αλγοριθμική ανακατασκευή εικόνας. Άλλο δηλαδή δημιούργησαν οι καλλιτέχνες του παιχνιδιού και άλλο θα λάβω. Θα μου πεις, είναι τόσο δραματική η διαφορά; Στατικά όχι, αλλά εν κινήσει είναι εκεί, και παίζοντας Control στην 2ο80Τι συναδέλφου έβλεπα και artifacts. Εκεί που βλέπω όμως ενδιαφέρουσα εφαρμογή είναι στα competitive PVP παιχνίδια που θες απόδοση/χαμηλή υστέρηση υποδοχής και δεν σε ενδιαφέρει το IQ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Δεν είμαι φίλος του DLSS σε single player παιχνίδια γιατί έχουμε κανονική αλγοριθμική ανακατασκευή εικόνας. Άλλο δηλαδή δημιούργησαν οι καλλιτέχνες του παιχνιδιού και άλλο θα λάβω. Θα μου πεις, είναι τόσο δραματική η διαφορά; Στατικά όχι, αλλά εν κινήσει είναι εκεί, και παίζοντας Control στην 2ο80Τι συναδέλφου έβλεπα και artifacts. Εκεί που βλέπω όμως ενδιαφέρουσα εφαρμογή είναι στα competitive PVP παιχνίδια που θες απόδοση/χαμηλή υστέρηση υποδοχής και δεν σε ενδιαφέρει το IQ.

Μήπως είδες το DLSS 1 πού είχε αρχικά το Control; Από την έκδοση 2.0 και μετά υπάρχουν πολλά τεστ που δείχνουν ότι σε κάποια πράγματα έχει καλύτερη εικόνα και από native. Εξάλλου η ανακατασκευή δεν γίνεται από το πουθενά, ο αλγόριθμος του DLSS εκπαιδεύεται σε εικόνες 16Κ του ίδιου παιχνιδιού.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να εξετάσουμε αν το όραμα του δημιουργού εξυπηρετείται περισσότερο με το DLSS ή με το παιχνίδι να τρέχει σε χαμηλές αναλύσεις/framerate/λεπτομέρεια. Στο Control για παράδειγμα, αν με DLSS κάποιες λεπτομέρειες είναι διαφορετικές από τον αρχικό σχεδιασμό αλλά μπορείς να παίξεις με φουλ ray tracing και 60 fps, δεν είναι πιο κοντά στο όραμα του δημιουργού από το να παίξεις χωρίς ray tracing ή με κάτω απο 30 fps;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Εγώ νομίζω το dlss είναι υπερεκτιμημένο, σε screenshots που είδα με συγκρίσεις DLSS, Fidelity FX, native δεν είδα αισθητές διαφορές σε κανένα από τα 2.
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Μήπως είδες το DLSS 1 πού είχε αρχικά το Control; Από την έκδοση 2.0 και μετά υπάρχουν πολλά τεστ που δείχνουν ότι σε κάποια πράγματα έχει καλύτερη εικόνα και από native. Εξάλλου η ανακατασκευή δεν γίνεται από το πουθενά, ο αλγόριθμος του DLSS εκπαιδεύεται σε εικόνες 16Κ του ίδιου παιχνιδιού.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να εξετάσουμε αν το όραμα του δημιουργού εξυπηρετείται περισσότερο με το DLSS ή με το παιχνίδι να τρέχει σε χαμηλές αναλύσεις/framerate/λεπτομέρεια. Στο Control για παράδειγμα, αν με DLSS κάποιες λεπτομέρειες είναι διαφορετικές από τον αρχικό σχεδιασμό αλλά μπορείς να παίξεις με φουλ ray tracing και 60 fps, δεν είναι πιο κοντά στο όραμα του δημιουργού από το να παίξεις χωρίς ray tracing ή με κάτω απο 30 fps;

Για την τελευταία έκδοση του DLSS λέω στο control. Γενικά όσες φορές έχω δει το DLSS να προσφέρει καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα από το native είναι σε παιχνίδια που έχουν εντελώς άθλια εφαρμοή του ΤΑΑ που η εικόνα φαίνεται λες και έχεις μυωπία. Το DLSS κάνει και sharpen και διορθώνει τη θαμπάδα αλλά αφήνει artifacts εντός.

Πχ. κοίτα εδώ:


Η θολούρα από το κακό ΑΑ διορθώνεται αλλα αν δεις πχ εντός του κίτρινου post it έχει ta sharpening artifacts. Ελπίζω με τις νέες εκδόσεις μηχανων γραφικών να πάμε σε κάτι διαφορετικό από το ΤΑΑ.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
ε ναι, τέτοιο λαυράκι που είναι η 3090, λογικό να γίνει τόσο ανάρπαστη... Τον επόμενο μήνα θα είναι στο top 10 με τις GPU στο steam...

...NOT!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
α ρε κορόιδα, έριξαν 10 κάρτες στην αγορά για να νομίζεται ότι αγοράζουν όλοι και εσείς ψαρώνετε
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Το πιο πιθανό είναι να επρόκειτο για πρακτικό paper launch με ελάχιστο στοκ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259

Θα έχουμε σύντομα εκδόσεις με διπλάσια μνήμη οπότε καλό θα ήταν να αποφύγετε να αγοράσετε τώρα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Πάντα καλό (και σοφό) είναι να αποφεύγει ο καθένας να αγοράζει hardware που δεν έχει τρίμηνο στην αγορά.
Εκτός από τις βελτιωμένες εκδόσεις είναι και τα προβλήματα όπως τώρα με τις OC third party κάρτες πχ.

(ρε οι AMD πρέπει να κουρεύουν, τέτοια κινητικότητα από nVidia με τέτοιο market share δεν έχω δει εδώ και χρόνια)
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Θα πάρουμε GPU φέτος ή, έτσι που το πάνε, να πάρουμε καμια κονσόλα;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
(ρε οι AMD πρέπει να κουρεύουν, τέτοια κινητικότητα από nVidia με τέτοιο market share δεν έχω δει εδώ και χρόνια)

Νίτρε άσε τα subliminal messages (κουρεύουν -> γρασίδι -> πράσινο -> ενβίδγια), νταξ; :Ρ :Ρ :Ρ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
πράσινα γρασίδια λένε αλλά το σανό είναι κίτρινο :trollface:
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
πράσινα γρασίδια λένε αλλά το σανό είναι κίτρινο :trollface:

Ισχύει, αλλά δεν έχει σημασία τι χρώμα είναι το σανό, αφού ταιριάζει με όλα: και με τα πράσινα γρασίδια και με τις κόκκινες... ντομάτες. :Ρ
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ισχύει, αλλά δεν έχει σημασία τι χρώμα είναι το σανό, αφού ταιριάζει με όλα: και με τα πράσινα γρασίδια και με τις κόκκινες... τηγανητές ντομάτες. :Ρ

Fix'd.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
ε ναι, τέτοιο λαυράκι που είναι η 3090, λογικό να γίνει τόσο ανάρπαστη... Τον επόμενο μήνα θα είναι στο top 10 με τις και οι 10 GPU που πουλήθηκαν παγκοσμίως στο steam...

...NOT!
Fixed that for you
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Top Bottom