What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

nVidia GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης.

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Δεν έχει επιβεβαιωθεί ότι η AMD πούλησε απευθείας σε miners Polaris GPUs. Όσο για το Compute Heavy, την ενδιέφερε να μπει στα Datacenter, και στα Workstations, όπου επειδή μιλάμε για εργαλεία, και όχι για ξόδεμα ελεύθερου χρόνου, υπάρχουν και άλλα περιθώρια κέρδους.

Και οι δύο εταιρίες βγάλανε dedicated μοντέλα για mining. Κάνανε extrapolate στην ζήτηση και την πάτησαν.. Όσο φταίνε οι τρελαμένοι miners που αγόραζαν ότι είχε ανεμιστηράκι πάνω άλλο τόσο φταίνε και οι εταιρείες που πήγαν να καλύψουν την ζήτηση του crypto-πυρετού.

Την παραπάνω κίνηση νομίζω ότι θα προσπαθήσουν να επαναλάβουν προσπαθόντας να κανουν segment την αγορά.. (dedicated mining hardware)
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Και οι δύο εταιρίες βγάλανε dedicated μοντέλα για mining. Κάνανε extrapolate στην ζήτηση και την πάτησαν.. Όσο φταίνε οι τρελαμένοι miners που αγόραζαν ότι είχε ανεμιστηράκι πάνω άλλο τόσο φταίνε και οι εταιρείες που πήγαν να καλύψουν την ζήτηση του crypto-πυρετού.

Την παραπάνω κίνηση νομίζω ότι θα προσπαθήσουν να επαναλάβουν προσπαθόντας να κανουν segment την αγορά.. (dedicated mining hardware)
η amd έχει κρατήσει την CGN και την αναπτύσσει ακόμα για τέτοιες και για pro κάρτες αν δεν κάνω λάθος.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
η amd έχει κρατήσει την CGN και την αναπτύσσει ακόμα για τέτοιες και για pro κάρτες αν δεν κάνω λάθος.
Δεν το γνωρίζω.. Πάντως η AMD έβγαζε και mining driver, αντίθετα με την nvidia (ακόμα βγάζει)


Παράδειγμα GPU από AMD είναι η AMD R Vega Frontier και από nvidia p104 και 106. ίΣως είναι απλά repurposed hardware.. (υπάρχουν κι άλλα μοντέλα από AMD πουθ έχει κάνει δυνατή στροφή προς το miner market)
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Τελικά όχι:

TLDR:
AMD has previously said that it intends to keep GCN in-market for compute, with Navi oriented towards the consumer market, but there’s no indication that the firm intends to continue evolving GCN on a separate trajectory from RDNA. The more likely meaning of this is that GCN won’t be replaced at the top of the compute market until Big Navi is ready at some point in 2020. Based on what we’ve seen, there’s a lot to be excited about on that front. There are already applications where RDNA is significantly faster than Radeon VII, despite the vast difference between the cards in terms of double-precision capability, RAM bandwidth, and memory capacity.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Πάντως η 3060ti βρίσκεται κανονικά στα καταστήματα. Καμία σχέση αυτό το launch σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Μακάρι, γνωρίζω τουλάχιστον έναν ragequitter που περιμένει με την πιστωτική στο χέρι, αλλά δεν μπορώ να πω περισσότερα. Στο US store της EVGA πάντως, sold out, ενώ στο ευρωπαϊκό δεν έχει εμφανιστεί ακόμα, παρόλο που το διαφημιστικό banner είναι φάτσα-φόρα στο site.

Επίσης, δεν θεωρώ καμία τιμή πάνω από τα 500 ευρώ αποδεκτή, και στο skroutz βλέπω κάτι 600άρια...
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Msystems και plaisio τις εχουν φέρει. Είναι και άμεσα διαθέσιμες μάλιστα. Παω να δω και στο you και επανέρχομαι.

Στο you, τσου.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
530 στο msystems, το οποίο μέχρι πριν καμιά βδομάδα το έβγαζε στο skroutz αλλά πλέον δεν...

Καλά, ακόμα και όλοι οι reviewers το έλεγαν πως δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις κάρτα σε msrp, αλλά είμαστε άνετα 70-80 ευρώ πάνω όχι από τα 400$, αλλά από τα 450$ που εγώ πίστευα ότι θα κάτσει η μπίλια...

EVGA ΣΩΣΕ ΜΑΣ!
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Και η 3070 διαθέσιμη.
Με τρώει το χέρι μου και ειδικά εφόσον ξέρω ότι μάλλον δεν έχω πολύ χρόνο. Από την άλλη δεν ξέρω αν σε αυτή την τιμή θα κάνει απόσβεση ή θα κλαίω γοερα, ως συνήθως
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Θα το κοιμηθώ που λέμε και θα στρίψω νόμισμα το πρωί για το αν θα παρθεί η 3060ti.
Επίσης είδα ότι πέφτουν και οι τιμές σε παλιότερες γενεές

Ο ΚΑΙΡΟC ΓΑΡ ΕΓΓΗΣ
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Και οι δύο εταιρίες βγάλανε dedicated μοντέλα για mining. Κάνανε extrapolate στην ζήτηση και την πάτησαν.. Όσο φταίνε οι τρελαμένοι miners που αγόραζαν ότι είχε ανεμιστηράκι πάνω άλλο τόσο φταίνε και οι εταιρείες που πήγαν να καλύψουν την ζήτηση του crypto-πυρετού.

Την παραπάνω κίνηση νομίζω ότι θα προσπαθήσουν να επαναλάβουν προσπαθόντας να κανουν segment την αγορά.. (dedicated mining hardware)

Αν δεν απατώμαι, SKUs για mining βγάλανε οι AIB. Δηλαδή τα τσιπάκια που αγόρασαν από Nvidia και AMD, τα έκαναν Mining κάρτες, αντί για κανονικές GPUs. Βγάλανε τσιπάκια ειδικά για Mining SKUs Nvidia και AMD;

Η Vega έχει μείνει στην αγορά, γιατί έχει περισσότερες δυνατότητες GPGPU από τις RDNA. H CDNA στις Instict είναι Compute Heavy. Αλλά παρουσιάστηκε πριν λίγο καιρό, και δεν ξέρω κατά πόσο είναι διαθέσιμη στο retail (γενικά, το επαγγελματικό hardware πάει πρώτα σε συναρμολογητές).
 
Last edited:

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Δεν θυμάμαι αν έκανε τις υλοποιήσεις 3η εταιρία. Αλλά όταν λέμε dedicated hardware (στο εν λόγω πλαίσιο) πρακτικά μιλάμε για παραδοσιακές GPUs χωρίς I/O. Όλα τα άλλα είναι ακριβώς ίδια, αλλιώς δεν θα είχε νόημα για το κοινό που απευθύνονταν. Άρα οικονομικά αν το σκεφτείς δεν είχε και καταπληκτική σημασία μιας και η παραγωγή τους αντλεί τις ίδιες πρώτες ύλες και δεν απευθύνεται με ουσία στο πρόβλημα.
 
Last edited:

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Ναι, αλλά έχει διαφορά να αφιερώνει δυναμικό παραγωγής η AMD πχ, για GPU που είναι μόνο για mining και άλλο να παίρνει ο AIB chip που μπορούν να πάνε και σε κανονική, και mining κάρτα, και να τα κάνει όλα mining κάρτες.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Άμα η κάρτα δεν ξεθωριάσει εξωτερικά από το φύσημα των ανεμιστήρων και δεν αρχίσει να διασπάται το πυρίτιο, με κάποιον μαγικό τρόπο τέλος πάντων, τότε δεν τα έχει βγάλει τα λεφτά της!
Ειρωνικά το είπα αυτό με το κλάμα, αφού νομίζω ότι θα έπρεπε να βάλουν στο στόχαστρο οι κατασκευάστριες εταιρείες ως τον άνθρωπο που τους χαλάει την πιάτσα.


Πέρα από την πλάκα, η 3060ti φαίνεται εξαιρετική. Παρόλα αυτά στην συγκεκριμένη τιμή, δεν ξέρω αν αξίζει κάποιος να αγοράσει αυτήν ή την 3070. Ή ακόμη ακόμη και να κοιτάξει προς το κόκκινο στρατόπεδο, αν και λόγω RT νομίζω πως στις μικρές κατηγορίες η πράσινη θα αποδίδει καλύτερα. Βέβαια στο τέλος έχουμε το θέμα της κοροιδιίας από το εγχώριο καπέλο. Ξεκινάει λέει από τα 400$ και εμείς εδώ για μία asus θέλουμε 750
 
Top Bottom