What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

nVidia GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης.

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Με την μετάβαση του Ethereum σε proof of stake και την τιμή του bitcoin σε χαμηλό έτους όσο να ναι ξεφουσκώνει σιγά σιγά αυτή η φρενίτιδα των τελευταίων μηνών
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Με την μετάβαση του Ethereum σε proof of stake και την τιμή του bitcoin σε χαμηλό έτους όσο να ναι ξεφουσκώνει σιγά σιγά αυτή η φρενίτιδα των τελευταίων μηνών

Κάπου είχα διαβάσει ότι τον Αύγουστο θα μειωθεί δραστικά το mining rate του Ethereum, ισχύει;
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
MSRP είναι μια προτεινόμενη τιμή από την nvidia. Οι λεγόμενοι "board partners" (Asus. EVGA, MSI etc.) κάνουν ότι θέλουν.

Σε αυτές τις τιμές αγοράζεις υποτίθεται τις founder's edition (που πουλάει από τι σελίδα της) αλλά αυτές και αν δε θα τις βρεις ποτέ. Πρέπει να χε σταματήσει κιόλας να τις πουλάει για κάποια περίοδο πέρσι, λίγο μετά το launch.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Κάπου είχα διαβάσει ότι τον Αύγουστο θα μειωθεί δραστικά το mining rate του Ethereum, ισχύει;
Βαριέμαι να το ψάξω τώρα, αλλά νομίζω ότι τον Αύγουστο θα γίνει σε μετάβαση σε PoS. Αυτό σημαίνει ότι θα σταματήσει το mining. Τώρα βέβαια αυτό σημαίνει ότι θα αυξηθεί και η τιμή του και άρα σίγουρα θα συμπαρασύρει όπως και να χει την τιμή του Bitcoin. Σίγουρα θα συνεχίσουν να υπάρχουν οι μεγάλες φάρμες και γενικά δεν θα σταματήσει έτσι απλά το proof of work σύστημα, αλλά δεν θα έχουμε κι αυτόν τον χαμό του 21.

Σε τιμές MSRP δεν θα δούμε μεγάλη διαφορά, όπως είπε και ο Μήτσος. Στον καπιταλισμό και το μονοπωλιακό καρτέλ ότι ανεβαίνει δεν κατεβαίνει. Βάλε και τον καλπάζοντα παγκόσμιο πληθωρισμό, ούτε σεντ δεν θα πέσουν οι τιμές 😛

Τουλάχιστον μπορεί να βρούμε τίποτα στα μεταχειρισμένα. Εγώ προσωπικά θα αρχίσω να κοιτάω προς σαπάκια 3χχχ ti . Αν με ένα μικρό refurbish που θα μου κοστίσει το πολύ ένα εικοσαρικο, άντε πες πενήντα για να μην με λέτε τσιπη πάρω κάρτα που βγάλει διετία θα είμαι ικανοποιημένος.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,222
...νομίζω ότι τον Αύγουστο θα γίνει σε μετάβαση σε PoS. Αυτό σημαίνει ότι θα σταματήσει το mining. Τώρα βέβαια αυτό σημαίνει ότι θα αυξηθεί και η τιμή του και άρα σίγουρα θα συμπαρασύρει όπως και να χει την τιμή του Bitcoin.

Αφού είναι κοινή γνώση ότι θα ανέβει το Ethereum ΚΑΙ θα συμπαρασύρει και το Bitcoin γιατί δεν πουλάνε τα βρακιά τους να κάνουν all in?

;-)

(Δεν λέω ότι δεν θα γίνει ή ότι θα γίνει... αλλά θίνκ αμπάουτ ιτ...)

Εδιτ: Επίσης τι μας κάνει να πιστεύουμε ότι θα μειωθεί απαραίτητα η χρήση των GPUs όταν πέρασει το ETH σε PoS;; Πληροφοριακά όταν συμβαίνει ένα hardfork δεν σταματάει αυτόματα το προηγούμενο πρωτόκολλό. Είναι αποκεντρωμένο το σύστημα, κανείς δεν μπορεί να υποχρεώσει τους συμμετέχοντες να σταματήσουν να παράγουν ETH με PoW, παράλληλα με το ETH 2.0 πέραν των 10άδων άλλων (non trush) projects που χρησιμοποιούν PoW.

Άλλος είναι ο καθοριστικός παράγοντας imho όχι το upgrade του ETH. Αλλά είναι τρελό offtopic.
 
Last edited:

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Κάπου είχα διαβάσει ότι τον Αύγουστο θα μειωθεί δραστικά το mining rate του Ethereum, ισχύει;

Βαριέμαι να το ψάξω τώρα, αλλά νομίζω ότι τον Αύγουστο θα γίνει σε μετάβαση σε PoS. Αυτό σημαίνει ότι θα σταματήσει το mining. Τώρα βέβαια αυτό σημαίνει ότι θα αυξηθεί και η τιμή του και άρα σίγουρα θα συμπαρασύρει όπως και να χει την τιμή του Bitcoin. Σίγουρα θα συνεχίσουν να υπάρχουν οι μεγάλες φάρμες και γενικά δεν θα σταματήσει έτσι απλά το proof of work σύστημα, αλλά δεν θα έχουμε κι αυτόν τον χαμό του 21.

Σε τιμές MSRP δεν θα δούμε μεγάλη διαφορά, όπως είπε και ο Μήτσος. Στον καπιταλισμό και το μονοπωλιακό καρτέλ ότι ανεβαίνει δεν κατεβαίνει. Βάλε και τον καλπάζοντα παγκόσμιο πληθωρισμό, ούτε σεντ δεν θα πέσουν οι τιμές 😛

Τουλάχιστον μπορεί να βρούμε τίποτα στα μεταχειρισμένα. Εγώ προσωπικά θα αρχίσω να κοιτάω προς σαπάκια 3χχχ ti . Αν με ένα μικρό refurbish που θα μου κοστίσει το πολύ ένα εικοσαρικο, άντε πες πενήντα για να μην με λέτε τσιπη πάρω κάρτα που βγάλει διετία θα είμαι ικανοποιημένος.

Βαριέμαι να το ψάξω τώρα, αλλά νομίζω ότι τον Αύγουστο θα γίνει σε μετάβαση σε PoS. Αυτό σημαίνει ότι θα σταματήσει το mining. Τώρα βέβαια αυτό σημαίνει ότι θα αυξηθεί και η τιμή του και άρα σίγουρα θα συμπαρασύρει όπως και να χει την τιμή του Bitcoin. Σίγουρα θα συνεχίσουν να υπάρχουν οι μεγάλες φάρμες και γενικά δεν θα σταματήσει έτσι απλά το proof of work σύστημα, αλλά δεν θα έχουμε κι αυτόν τον χαμό του 21.

Σε τιμές MSRP δεν θα δούμε μεγάλη διαφορά, όπως είπε και ο Μήτσος. Στον καπιταλισμό και το μονοπωλιακό καρτέλ ότι ανεβαίνει δεν κατεβαίνει. Βάλε και τον καλπάζοντα παγκόσμιο πληθωρισμό, ούτε σεντ δεν θα πέσουν οι τιμές 😛

Τουλάχιστον μπορεί να βρούμε τίποτα στα μεταχειρισμένα. Εγώ προσωπικά θα αρχίσω να κοιτάω προς σαπάκια 3χχχ ti . Αν με ένα μικρό refurbish που θα μου κοστίσει το πολύ ένα εικοσαρικο, άντε πες πενήντα για να μην με λέτε τσιπη πάρω κάρτα που βγάλει διετία θα είμαι ικανοποιημένος.
Τον Αύγουστο σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα θα ενσωματωθεί το London fork που θα μειώσει σημαντικά τα transaction fees που είναι η βασική πηγή εσόδων για τους miners.
Η μετάπτωση σε PoS θα γίνει τέλος 2021, αρχές 2022.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,222
Τον Αύγουστο σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα θα ενσωματωθεί το London fork που θα μειώσει σημαντικά τα transaction fees που είναι η βασική πηγή εσόδων για τους miners.
Η μετάπτωση σε PoS θα γίνει τέλος 2021, αρχές 2022.

Αν τηρηθεί το χρονοδιάγραμμα έ; Γι αυτό δεν σχολίασα τις ημερομηνίες καθόλου.. Το ΕΤΗ 2.0 είναι κάτι σαν το half life 3.... Αν και φαίνεται αποφασισμένος ο Vitalik.. ίδωμεν..
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Αλλος τροπος να τις αποκτησεις, δεν υπαρχει.
δλδ, ετσι και ψισω τον Σρεντερ να με ιοθετησει καθαρισα! Για γαμο δεν παιζει, εχουμε και μια διαφορα ηλικιας.
Σρεντ? Αν θες βοηθεια να κανουμε το πλαισιο, λαμπογυαλο, σφυρα κι εφτασα
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Καλα, ρε παιδια, γιατι τετοια πρεμουρα, να αλλαξετε καρτες? Τοσο ξεπερασμενες ειναι αυτες που εχετε και δεν μπορουν να την βγαλουν 2-3 χρονια?
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Aμα δεν εχει τουλαχιστον 3 ανεμιστηρακια, ασε, την μπλεμπα θα παρουμε?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Καλα, ρε παιδια, γιατι τετοια πρεμουρα, να αλλαξετε καρτες? Τοσο ξεπερασμενες ειναι αυτες που εχετε και δεν μπορουν να την βγαλουν 2-3 χρονια?

Όχι, απλώς όσο νωρίτερα τελειώσει αυτή η κατάσταση τόσο πιο γρήγορα θα επανέλθουν οι τιμές σε λογικά επίπεδα. Ακόμα δηλαδή κι αν τελειώσει το θέμα του mining, υπάρχει τόση μαζεμένη ζήτηση από άτομα που ήθελαν να αναβαθμίσουν από πέρυσι και ξέμειναν που θα πέσουν με τα μούτρα σε οτιδήποτε καινούριο βγει. Εμείς περιμένουμε σαν τη λαϊκή να ψωνίσουν οι πολλοί και να πάρουμε μεσημέρι τη χτυπημένη ντομάτα κοψοχρονιά.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Εμείς περιμένουμε σαν τη λαϊκή να ψωνίσουν οι πολλοί και να πάρουμε μεσημέρι τη χτυπημένη ντομάτα κοψοχρονιά
Eχει και καποια μαναβικα που τα απογευματα πουλανε μισοτιμης, καλλυτερα πρεοιοντα απο λαικη. Ψαξιμο θελέι
Η τωρινη κατασταση λιγο ετσι λιγο αλλιως, λιγο γιουβετσι ψιλοπαλευεται. Δεν θελω ουτε να φανταζομαι την στιγμη που περιγραφεις Ναυαρχε. Εκει θα δουμε κλαμα και μαυρη πλερεζα
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Πηγα στο Πλαισιο ττην Τεταρτη με εναν φιλο μου μπας και βρω rtx 3080 η rtx 3070ti και αυτος για να του δειξω τα pc να αποφασισει τι θα παρει και τι ειδαμε? Οτι ενω ειχαν πολοους επεξεργαστες μνημες μητρικες τροφοδοτικα σκληρους δισκους και κουτια καρτα γραφικων δεν υπηρχε ουτε μια. Ο υπαλληλος που μιλησμαε μας ειπε οτι αυτο συμβαινει απο την πρωτη καραντινα τον Μαρτιο του 2020 αλλα ελπιζουν να βελτιωθει η διαθεμοτητα μεσα στο καλοκαιρι. Και οτι αν παραγγειλουμε τωρα μπορει να παρει ενα μηνα η παραπανω να μας την φερουν
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Ένα μήνα μόνο;! Και δεν παραγγείλατε;! Καλά, τί κάνατε; Κουνούσατε κεφάλι/χαϊδεύατε μούσι μόνο; Ευκαιρία είναι :)
 
Top Bottom