What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ο υπολογιστης ξαφνικα παγωνει

armatvlos

Gelatinous Cube
Joined
Sep 11, 2014
Messages
127
Οπως λεει και ο τιτλος ο υπολογιστης παγωνει λιγα λεπτα αφου μπαινει στα windows ενω συγχρονως ακουγεται ενας διαπεραστικος ηχος στα μεγαφωνα.<br>Αλλες φορες ο υπολογιστης δεν μπαινει καν στο μενου για να επιλεξω windows gia boot (Εχω win 7 64 kai win 7 32 )<br>Λοιπα στοιχεια <br>CPU AMD II X3 450 <br>MOBO MSI 760GM-E51<br>AMD RADEON R9 <br>8 GB RAM - 2X2GB TRANSCENDE<br>                    1X4GB KINGSTON HYPERX<br>Τελευταια ειχα αγορασει την kingston gia να τρεξει το deus ex αλλα δεν ειχα κανενα προβλημα εδω και 3 μηνες <br>Εχετε καμια ιδεα <br>εμενα με υποψιαζει η ram?<br>Αλλα γιατι?
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Πάγωμα υπολογιστή, πρόβλημα κατά το boot, περίεργος ήχος (σκάλωμα των windows). Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο δίσκος.<br><br>Γιατί σκέφτεσαι την RAM; Μπορείς να τρέξεις το memtest86 ώστε να την αποκλείσεις.
 

blender5d

Umber Hulk
Joined
Dec 15, 2016
Messages
894
Ο ήχος έρχεται από το motherboard? Αν ναι, τότε δες το μοντέλο της motherboard σου και αν δεν έχεις το manual googlάρε το μοντέλο μαζί με την φράση beep code.<br>Από εκεί θα βγάλεις μία άκρη τι να αρχίζεις να "πειράζεις" σιγά-σιγά για να λύσεις το πρόβλημα
 

armatvlos

Gelatinous Cube
Joined
Sep 11, 2014
Messages
127
Ευχαριστω για την πληροφορια για τα μπιπ <br>Βρηκα οτι το συνεχομενο μπιπ ειναι ενδειξη προβληματος με την μνημη οποτε εβγαλα την μια απο τις 2 παλιες μνημες και ξαφνικα μπουταρει κανονικα.<br>Παρ ολα αυτα προσπαθησα να παιξω deus ex που ειναι βαρυ για τον υπολογιστη και μετα απο λιγη ωρα χωρις προειδοποιηση εσβυσε ξαφνικα τελειος.<br>Τωρα μπερδευτηκα περισσοτερο
 

armatvlos

Gelatinous Cube
Joined
Sep 11, 2014
Messages
127
Eτρεξα το pc wizard 15 και μου βγαζει θερμοκρασια στον επεξεργαστη 63-65 και στους 3 πυρηνες το οποιο μα λλον ειναι παρα πολυ.<br>Καμια ιδεα γιατι?<br>Ο ανεμιστηρας φαινεται να λειτουργει οπτικα
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
63-65 βαθμοί Κελσίου δεν είναι τίποτα για τη CPU σου σε load - σίγουρα δεν δικαιολογεί αυτόματο shut down, εκτός κι αν για κάποιο μυστήριο λόγο η σχετική επιλογή στο BIOS είναι ρυθμισμένη πολύ χαμηλά - χλωμό. <br><br>Άσε το PC Wizard και με κάποιο πρόγραμμα που βλέπει θερμοκρασίες σε πραγματικό χρόνο και με overlay, πχ MSI Afterburner με το overlay του RTSS ενεργοποιημένο, βλέπε τη θερμοκρασία του επεξεργαστή live ενώ παίζεις Deus Ex - κάτι μου λέει πως θα δεις πολύ πάνω από 65 - άμα δεις να χτυπάει καμιά 90άρα, κλείσε το Deus Ex αμέσως με Alt+F4, μη περιμένεις να κλείσει μόνο το PC...
 

armatvlos

Gelatinous Cube
Joined
Sep 11, 2014
Messages
127
Δοκιμασα με το CPUID HWMONITOR και με το που μπηκε στο εισαγωγικο μενου στο deus ex εφτασε η θερμοκρασια στους 79 βαθμους <br>Μολις το εκλεισε επεσε στους 40 <br>Κοιταξα τον επεξεργαστη και σκεφτομαι μηπως θελει παστα καθως λιγη ελαχιστη ξεραμενη σκονη βλεπω.<br>Τον εχω χρονια αμετρητα και ποτε δεν εχω βαλει <br>Ισως αυτο να ειναι το προβλημα μου <br><br>
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Βαλε παστα διαφορετικα θα βαλεις cpu. Σε αλλα παιχνιδια δεν στο κανει?
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
εγώ τα λεω οι η/υ είναι μηχανήματα του διαβόλου δεν με ακούει κανείς.  <br>
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Για αλλού ξεκινήσαμε και αλλού καταλήξαμε.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
όπως κατάλαβα η ραμ ειχε οντως πρόβλημα αλλα δεν ηταν το μόνο.
 

armatvlos

Gelatinous Cube
Joined
Sep 11, 2014
Messages
127
Η ραμ μαλλον ειχε προβλημα γιατι απο τοτε που την εβγαλα μπουταρει κανονικα και δεν κολλαει.<br>Η θερμοκρασια ομως της cpu φτανει στον θεο οποτε εχω παραγγειλει παστα και οταν ερθει θα δουμε τα αποτελεσματα <br>Παρεμπιπτοντως και προ 2 μηνων ξαφνικα ανεβαζε θερμοκρασια και εκλεινε ο υπολογιστης.<br>Τοτε ειχα βρει οτι ειχε δημιουργηθει αναμεσα στην ψυχτρα και τον heatsink ενα ωραιο παχυ στρωμα σκονης το οποιο λειτουργουσε ως μονωτικο για να μην κρυωνει ο επεξεργαστης.Μολις το αφαιρεσα οι θερμοκρασιες επεσαν και ο υπολογιστης δεν εσβυνε πλεον
 
Top Bottom