What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official thread περί adventure games

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Σήμερα έπεσα πάνω σε ένα άρθρο που αφορούσε την αναβολή της κυκλοφορίας του κι έτσι έμαθα από σπόντα για την ύπαρξη του game. Ενδιαφέρον δείχνει (υπάρχει και demo στο Steam αλλά δεν ασχολήθηκα ακόμα). Βγάζει πολύ έντονα vibes Broken Sword, τουλάχιστον στο αισθητικό κομμάτι:

 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,528
Το έχω σταμπάρει εδώ και πολύ καιρό. Αρχικά, το Foolish Mortals ήταν να κυκλοφορήσει πέρυσι το φθινόπωρο, αλλά οι δημιουργοί άλλαξαν γνώμη, προκειμένου να αποφύγουν να συμπέσει η κυκλοφορία του με το Return to Monkey Island.

Έκτοτε, πάει από αναβολή σε αναβολή, με τα μέχρι πρότινος νέα να μιλούσαν για Q4 2023. Τελικά η ημερομηνία κυκλοφορίας πήγε για το (αόριστα) 2024, το οποίο αυτή τη στιγμή μοιάζει πολύ "φορτωμένο" από point 'n' click adventures (Broken Sword 6, Simon the Sorcerer Origins, Hand of Glory 2, Prim, Elroy and the Aliens και πόσα ακόμα).
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431


Ένα από τα πιο cult freeware horror adventures της πρώιμης εποχής του internet hype, επανακυκλοφορεί σχεδόν είκοσι χρόνια αργότερα με ένα μικρό ρετουσάρισμα, και ένα μικρό price tag για τον κόπο τους.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,798
Θα βγει σίγουρα πριν το Star Citizen. Εκεί γύρω στο 2025 θα έχουμε το δεύτερο demo.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
εδωκα χαρωπος τα καρδουλίνια μου, πατώ πλέι, λεω δεν μπορει, 3 λεπτα ειναι, κατι θα δειχνει.
μεγαλη απατεωνιά, δεν δειχνει ΠΡΑΜΑ.
και με διαόλισε κιολας απιστευτα το ντισκλέιμε κατω δεξια.... "early work in progress".
early?
EARLY???
EARLY??

αληθεια τωρα? οκ, τουλαχιστον δειξανε οτι ειναι ζωντανοι, θα μου πεις. κατι ειναι κι αυτο. ελπιζω να το παιξουμε σ αυτη την ζωη, τελοσπαντων (μμμμμ, σύνηθης και αναμενομενη προθεσις του χειρομαλάκτου).
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,666
Προσωπικά και μόνο που ξαναείδα το intro σήμα της Access σε HD κάτι εφτερούγισε μέσα μου. Αλλά ναι ουσιαστικά το βίντεο ήταν ρετουσάρισμα του ξεκινήματος του intro scene της αρχικής κυκλοφορίας.

 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,666


A series of composite tests showcasing the various approaches and techniques going into the remastering of the full motion video (FMV) of The Pandora Directive remaster. The video shows three scenes....

Jackson Cross (Barry Corbin): Interrogation scene - Demonstration of the upscale pipeline. While more distant shots demonstrate excellent results despite the source medium, mid/close shots yield even better results in the upscale pipeline.

Tex Murphy (Chris Jones): Mayan Jungle Scene - Demonstration of compositing with particularly difficult shots (many obscure elements such as foliage which needed to be composited accurately). The increased color depth enables new grading techniques to play with color style and time-of-day adjustments.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
ναι ρε παιδι μου, οκ, το εμπεδωσαμε οτι οντως εχουν κανει ΓΑΜΑΤΗ δουλεια στα κατσήνς.
απο προπερσι ανεβαζουν τετοια βιντεακια.
κατι ινγκέιμ θα μας δειξουν? προχωρανε καθολου συνολικα το κεημ?
αυτο το έρλη που το τονιζουνε σε καθε οθονη, μου ματωνει τα μυαλά.
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,528
Ακόμα ένα adventure που αναμένεται μέσα στο 2024 και δείχνει πάρα πολύ καλό.

 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Ακόμα ένα adventure που αναμένεται μέσα στο 2024 και δείχνει πάρα πολύ καλό.


Έπαιξα κάποια στιγμή το demo του αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τι δε μου έκατσε καλά και δεν το έκανα follow. Απ το τρέιλερ φάινεται ότι έχουν κάνει δουλειά.
Το παρακάτω δε φαίνεται για κλασικό adventure με γρίφους κτλ αλλά μου άρεσε η αισθητική του.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
ω ρε φιλε, τι ειπες τωρα?
δηλαδη 10 χρονια απ το ρημεηκ? νομιζω οτι ειναι σαν προχτές ενα πραμα....

χολυ σιτ.

ναι, ας βγαλουν επιτελους ενα ρημεηκ του 3. ελεος. τοσος κοσμος εμεινε μακρια λογω κακασχημων, αθλιων γραφικων (και γω μαζι...). ποτές δεν ειν αργα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
ω ρε φιλε, τι ειπες τωρα?
δηλαδη 10 χρονια απ το ρημεηκ? νομιζω οτι ειναι σαν προχτές ενα πραμα....
Είσαι από εμάς που σου λένε "πριν 20 χρόνια" και σκέφτεσαι 70s-80s? :p
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,270
ΠΑΠΣΕ ΒΡΕ ΘΕΙΕ ΝΩΝΤΑ!
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Είσαι από εμάς που σου λένε "πριν 20 χρόνια" και σκέφτεσαι 70s-80s? :p
Ακριβώς το διάστημα (+1 μέρα) από την πρεμιέρα του Lord of the Rings: The Return of the King στους κινηματογράφους.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
152
ω ρε φιλε, τι ειπες τωρα?
δηλαδη 10 χρονια απ το ρημεηκ? νομιζω οτι ειναι σαν προχτές ενα πραμα....

χολυ σιτ.

ναι, ας βγαλουν επιτελους ενα ρημεηκ του 3. ελεος. τοσος κοσμος εμεινε μακρια λογω κακασχημων, αθλιων γραφικων (και γω μαζι...). ποτές δεν ειν αργα.
Όχι μόνο λόγω των γραφικών αλλά και για κάποιους γρίφους και για λόγω του χειρισμού που είχε. Άσχετα αν εγώ το λατρεύω.
 

Lobo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 18, 2023
Messages
52
Όχι μόνο λόγω των γραφικών αλλά και για κάποιους γρίφους και για λόγω του χειρισμού που είχε. Άσχετα αν εγώ το λατρεύω.
Ήταν ζόρικο όλο το πακέτο του 3 να το συμπαθήσεις όντως.
Λάτρεψα Γκαμπριελ 1 και 2, το 3 δε το πάλεψα.
Η κάμερα ήταν τρελιάρα τελείως ε. Καταντούσε γοητευτικό το πόσο ζμπούτσα της όλα. Σα να έκανες lucid dreaming ήταν.
 
Top Bottom