What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official thread περί adventure games

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
594
Μετά από χρόνια με χάλασε στο book of unwritten tales 2 ότι όταν γύρισα πίσω στο χρόνο τις εντολές τις διάλεγες και δεν τις πληκτρολογούσες...
Ρε τι μου θύμισες, ξεχασμένο στο πίσω ράφι του μπακλογκ μου. Είχα τελειώσει το πρώτο και είχα ξετρελαθεί αλλά το 2 ακόμα δεν το έχω παίξει καν...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
θες να πάρεις το χάρτη από την πλάτη ενός τουρίστα που κάνει ηλιοθεραπεία
τοπ στιγμη του ειδους που χαριζει απλοχερα το γελιο.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Look Use Talk Walk είναι τα μόνα που χρειάζεσαι σε ένα adventure.
Ούτε αυτά μη σου πω. Δεξί κλικ -> examine, αριστερό κλικ - > use (ενέργεια σχετική και λογική με το τι αλληλεπιδράς), είναι αυτά που πραγματικά χρειαζόταν το genre.
Μίλα στην πέτρα, σ(μ)πρώξε το γρασίδι, χρησιμοποίησε το καράβι κλπ. ήταν χρονοβόρα και δεν συνείσφεραν με αληθινό τρόπο στην πρόκληση των γρίφων. Ευτυχώς τα άφησαν πίσω τους αυτά.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Ούτε αυτά μη σου πω. Δεξί κλικ -> examine, αριστερό κλικ - > use (ενέργεια σχετική και λογική με το τι αλληλεπιδράς), είναι αυτά που πραγματικά χρειαζόταν το genre.
Μίλα στην πέτρα, σ(μ)πρώξε το γρασίδι, χρησιμοποίησε το καράβι κλπ. ήταν χρονοβόρα και δεν συνείσφεραν με αληθινό τρόπο στην πρόκληση των γρίφων. Ευτυχώς τα άφησαν πίσω τους αυτά.
Ρε, με δουλεύετε; Εδώ στην έκδοση που είχα εγώ είχε turn on και turn off που ΠΟΤΕ δεν χρησίμευαν. Ήταν έτσι γιατί απλά έτσι ήταν η μηχανή. Τόσο απλό.

Σημείωση: Τότε δεν είχα ποντίκι και διάλεγα τις εντολές από το πληκτρολόγιο, χωρίς τα βελάκια (με hot keys). Ήταν γρήγορο!

Δεν έχω παίξει το Timbleweed Park αλλά το ότι βλέπω ότι χρησιμοποιεί αυτό το παροχημένο σχήμα χωρίς έστω να το δικαιολογείσει με εκδόσεις για ms-dos και amiga, εμένα δεν με γεμίζει. Αν έφτιαχνα παιχνίδι για ρετρό αναφορά στον χειρισμό θα ήταν κοντά στο hero's quest. Κίνηση με βελάκια και να πληκτρολογείς εντολές. Το να έχεις ένα σχήμα προσανατολισμένο στο ποντίκι αλλά απαρχαιωμένο δεν δικαιολογείται.
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
@lucinos κάπου μπερδεύτηκες γιατί δεν σχολίασα αυτό που έγραψες. Απλά λέω τι θεωρώ καλό και άνετο gameplay σε ένα adventure.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Κατανοώ πως έτσι ήταν τα πράγματα τότε, αυτή ήταν η μηχανή "και άμα σ' αρέσει! Δε φτάνει που σου έχουμε γραφικά!" αλλά αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να μου αρέσει κιόλας. :p Αγαπάω φανατικά LucasArts αλλά πολύ απλά με κουράζει ώρες-ώρες.
Σε θέμα καθαρά χειρισμού νομίζω πως τα Deponia το κάνανε σωστά.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Ρε και το book of unwritten tales 2 παιχνιδαρα ήταν και από τα αγαπημένα adventures νέας γενιάς
Σαφώς είναι από τα παιχνίδια που δεν δικαιολογείται κάποιος να τα ξεχνάει στο μπάκλογκ.

μπερδεύτηκες γιατί δεν σχολίασα αυτό που έγραψες.
Δεν είπα ότι σχολίασες αυτό που έγραψα αλλά ότι κομίζεις γλαύκας με το να σχολιάζεις ένα σχήμα που όχι μόνο είναι 30+ ετών αλλά επιπλέον όταν βγήκε το monkey island ήταν ήδη παροχημένο. Σύγκρινε με το King's Quest V.

Επίσης κάποια πράγματα που θεωρούμε σήμερα αυτονόητα απλά δεν ήταν υλοποιήσιμα για έναν 8088.

Και τέλος διαφωνώ στην ιδέα ότι δεν είναι απαραιτήτως χρήσιμες οι πολλές εντολές. Σίγουρα όταν ο σχεδιασμός είναι να αποφύγεις το κείμενο και να κυριαρχίσει η εικόνα αυτό δεν δουλεύει. Αλλά κάποτε υπήρξε η εποχή που έγραφες look around για να πάρεις περιγραφή τι υπάρχει γύρω.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
κομίζεις ρηάξονς
Fixed.

όταν βγήκε το monkey island ήταν ήδη παροχημένο
Θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω κατά πόσο οι φίλοι του είδους θεωρούσαν παρωχημένο το σύστημα με τις εντολές, όταν τα περισσότερα games αυτό χρησιμοποιούσαν τότε. Περιορισμός ή όχι, αυτό που λέω απλά είναι καλά ξεκουμπίδια, δε θα μου λείψει.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω κατά πόσο οι φίλοι του είδους θεωρούσαν
Το έχεις σκεφτεί ότι είμαι φίλος τού είδους και ότι έπαιξα το παιχνίδι όταν ήταν επίκαιρο;

Το monkey island ήταν το πρώτο παιχνίδι που «αγόρασα» για το πισί. Πριν είχα το castle.


θυμάμαι στο monkey island να ψάχνω την χρησιμότητα για τα turn on/off. Επίσης επαναλαμβάνω δεν είχα ποντίκι για να έχω αριστερό και δεξί κλικ (σήμερα και η ροδέλλα/μεσαίο κλικ είναι στάνταρ) Πρακτικά οι εντολές έπρεπε να διαλεχτούν από το πληκτρολόγιο. Για ένα παιχνίδι που το παίζεις σε CGA χωρίς χρώμα σίγουρα δεν είναι castle αλλά κάποιες περιγραφές τις χρειάζεσαι καθώς και λίγη ακρίβεια στο τι θες να κάνεις. Το όλο σχήμα δούλευε καλά και για την lucasarts προφανώς ίσχυσε το «αν δουλεύει μην το πειράζεις» καθαρίζοντας μόνο τα άχριστα turn on/off και το walk to ως προεπιλογή. Το ότι το είδε έτσι η lucasarts δεν σημαίνει ότι δεν ήταν ήδη φανερό ότι δεν φαινόταν ως κατάλοιπο από το maniac mansion.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564

Process4-2048x1152.jpg




Καλά μιλάμε η ποιότητα είναι απίστευτη.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Καλά μιλάμε η ποιότητα είναι απίστευτη.
Κάπως παραπλανητικό να το θέτεις έτσι. Δεν επαναφέρει κάποια χαμένη ποιότητα. Δημιουργεί το δικό του σχέδιο όπως θα έκανε ένας άνθρωπος καλλιτέχνης που να μπορεί να «ξεγελάσει» ικανοποιητικά τον άνθρωπο.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Το κρίνω καθαρά με βάση το τελικό αποτέλεσμα, αγνοώντας τα semantics. Αυτό που βλέπω στα updates τους, κρίνοντάς το σε σχέση με τα αρχεία του original Pandora Directive, μόνο ως τεχνολογικό θαύμα μπορώ να το χαρακτηρίσω.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
μόνο ως τεχνολογικό θαύμα μπορώ να το χαρακτηρίσω.
βασικά είναι πιο σωστό να το απλοποιήσει κανείς και να μιλήσει απλά για μαγεία.... :p
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Καπου εδω θα ποσταρα King Diamond a visit from the dead. πεθαμενοι και adventure ειναι σαν καφες που το συνοδευει μπισκοτακι.
Παντως το prequel θα το τσεκαρω. Ευχαριστω.

EDIT
Το prequel ειναι ενα διασκεδαστικο σφηνακι και ενας ωραιος τροπος να σε βαλει στην πριζα για την δουλεια τους
 
Last edited:
Top Bottom