What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,832
Ο ιδιος λογος που θα καταρρευσουν ολες οι Δυτικες παραδοσιακες οικονομιες.
H φαση εχει γινει λιγο sex pistols στιχοι.
A day they wished that we had died
Η αλήθεια είναι ότι ιστορικά αυτό το πρόβλημα των αναπτυγμένων κοινωνιών λυνόταν με την εισαγωγή μεταναστών.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Πραγματι ειναι αληθεια ομως τωρα τα πραγματα εχουν αλλαξει λιγο. Καποτε ειχαν αναγκη απο χερια για τις βαριες εργασιες. Δεν ειμαι σε θεση να πω, οχι να κρινω, το μορφωτικο επιπεδο των κυματων μεταναστευσης. Σιγουρα υπαρχουν καποιοι μορφωμενοι αναμεσα σε αυτους τους ανθρωπους αλλα οι ηλικιωμενες κοινωνιες χρειαζονται και επιστημονες.
Ανθρωπους με τεχνογνωσια. Επειδη εχω δει απο πρωτο χερι την μορφωση σε χωρες Αφρικανικες, αστα να πανε.
Για να φερω ενα παραδειγμα. Στην Ελλαδα, η συντριπτικη πλειοψηφια των μεταναστων θελει να ανοιξει ενα μαγαζακι ή να δουλεψει καπου με τα χερια του. Οσοι εχουν την δυνατοτητα για κατι περισσοτερο, γινονται και θεμα για αρθρο στις ειδησεις.
Ενα αλλο προβλημα ειναι οτι οι χωρες εβλεπαν τον κινδυνο, αλλα ακομα δεν ειχαν μπει στον ταφο που εφτιαξε για τις κοινωνιες ο τροπος ζωης που υιοθετησαν. Πλεον οι χωρες, ειδικα η Ελλαδα, τραβανε προς την εξαφανιση, με τροπο μαθηματικο, γεωμετρικο και λογικο. Χωρες με μικρο πληθυσμο πχ η Δανια, θα πρεπει να λαβουν, χθες, σοβαρα μετρα για να μην εξαφανιστουν.
Εδω δεν ειναι σε θεση να εμποδισουν το brain drain το οποιο, σε επιπεδο ευρωπαικης εσωτερικης μεταναστευσης, δεν λυνει το προβλημα σε καποια χωρα. Επειδη μεταναστευουν οι ελληνες γιατροι στην γερμανια, η γερμανια δεν λυνει το προβλημα της.
Απο την στιγμη που η Κινα, η Κινα ρε φιλε, εχει αποσυρει τις ποινες για περρισοτερα παιδια, μιλαμε για πολυ σοβαρο προβλημα.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,889
Η Θεία Μέρκελ κ οι χριστιανοδημοκράτες προτίμησαν να αγοράζουν αέριο από Ρωσία που ήταν φθηνότερο από το να κάνεις μετάβαση στις ανανεώσιμες κάνοντας κ διαφήμιση περί "πράσινου αερίου" (δεν έιναι). Επεσε ο πόλεμος κ οι κυρώσεις κ τώρα ξαφνικά οι κινέζοι δεν αγοράζουν αυτοκίνητα από Γερμανία αλλά εχγώρια. Βάλε το ότι γέμισε η χώρα κάργα ανειδίκευτους που δεν ξέρουν γλώσσα, βάλε πως ακόμα χρησιμοποιούν ακόμα Φαξ (!), βάλε κ την τρελή γραφειοκρατία τους (ανταγωνίζεται την δική μας)

EDIT: γενικά δεν πιστεύω πως θα υπάρξει κατάρευση της οικονομίας της παρά μια μικρή συρρίκνωση μέχρι να βρει διέξοδο. Ας μην ξεχνάμε πως έχει ισχυρό τραπεζικό τομέα κ παραγωγή χημικών. Τα τσιπάκια που φοράμε εδώ κ 2 χρόνια φέρουν εν μέρη γερμανική υπογραφή
:trollface:
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Η μέρα της τραπεζικής μαρμότας.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Τα μακαρονια τελειωνουν. Λαχανικα να φυτεψετε, οπωροφορα να φυτεψετε. Εκτος απο τροφη ειναι και αριστα μεσα συναλλαγης. σολαρ πανελ να βανετε και προμηθευτειτε επαναφορτιζομενες μπαταριες.
Ξεκρεμαστε και το δικανο του παππου απο τον τοιχο. Δουλευει;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Δε ξέρω, που μπαίνουν οι μπαταρίες;

Αν είναι δίκανο, παίρνει δύο μπαταρίες Α ή ΑΑ (ανάλογα το διαμέτρημα). Βλέπεις αυτές τις δύο οπές μπροστά; Ε, εκεί μπαίνουν.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Δε ξέρω, που μπαίνουν οι μπαταρίες;
Ειμαι σιγουρος οτι μπερδεψες την μπαταρία με την μπαταρία. Αχ βρε αμοιρε, θα σου παρουν τα μακαρονια, καθως τα τυλιγεις στο πιρουνι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
μα το θεό διάβασα δίκρανο όταν απάνταγα, ευτυχώς και για το δίκανο πάει η απάντηση :p
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,889
Το άρθρο είναι κλειδωμένο πίσω από paywall.
Πώς προσδιορίζει τον θάνατο των ΗΠΑ με βάση το κρατικό της χρέος? Οι ΗΠΑ εδώ κ δεκαετίες σπάνε το ταβάνι ορίου δανεισμού κ όταν φτάνει στο όριο γίνεται ευκαρία για τους πολιτικούς να ασκήσουν σΦοΔρή αντιπολίτευση.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,868
Το άρθρο είναι κλειδωμένο πίσω από paywall.
Πώς προσδιορίζει τον θάνατο των ΗΠΑ με βάση το κρατικό της χρέος? Οι ΗΠΑ εδώ κ δεκαετίες σπάνε το ταβάνι ορίου δανεισμού κ όταν φτάνει στο όριο γίνεται ευκαρία για τους πολιτικούς να ασκήσουν σΦοΔρή αντιπολίτευση.
Υπαρχει ενα γαματο addon για τα paywalls, το "bypass paywalls clean"

Εδω μπορεις να το δεις μεσω wayback machine
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
ποιος θα το περίμενε, ότι το red tape και η έλλειψη καινοτομίας που φέρνει, θα είχαν επίπτωση στην Ευρώπη.

1711877126841.png
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,868
Ναι η γραφειοκρατια και η "εΛεΙψΗ κΑιΝοΤοΜιΑς" φταιει...
Οχι η διαφθορα των ευρωπαικων θεσμων που λειτουργουν ως αχυρανθρωποι των πολυεθνικων και δικτατορων οπως των FAANG/καταρ/ισραηλ/ΗΠΑ, η υπερσυγκεντρωση του πλουτου σε μαφιοζους-ολιγαρχες μεσω διαφορων ειδων φουσκων αντιγραφοντας το αμερικανικο μοντελο και το ξεζουμισμα της αγοραστικης δυναμης των πολιτων που εσκασε μετα απο μια πρωτογνωρη αναδιανομη πλουτου προς τα πανω μεσω επιβολης ανυκουστων οικονομικων πολιτικων σε ολα τα κρατη-μελη
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Το red tape είναι αυτό ακριβώς που δίνει την δύναμη στην διαφθορά και σχηματίζει ολιγαρχίες.

Δηλαδή το νομικό περιβάλλον που σχηματίζεται καθ' ομοίωση της ολιγαραχίας.
Η διαφθορά δεν είναι κάτι αυθαίρετο-αυθύπαρκτο. Είναι ακριβώς οι σχέσεις που δημιουργούνται μεταξύ regulators και ολιγαρχίας.

Αν εγώ θέλω για να ανοίξω μια εταιρία, ενώ είμαι πτωχός νέος και χρειάζομαι, 100κ το χρόνο, εξαιτίας του κανονιστικού πλαισίου, δεν θα ανοίξω εταιρία και θα ψάξω να βρω κάπου δουλειά. Σε κάποιον που έχει τα χαρτιά στην δικιά του πλευρά του τραπεζιού.

Αν εγώ θέλω να κυκλοφορήσω ένα νέο προϊόν τύπου ένα φτυάρι, αλλά για να πάρει την σήμανση CE χρειάζομαι μήνες και χρόνια εργαστηριακές πιστοποιήσεις, δεν θα βγάλω φτυάρι και θα πάρω το κινέζικο, που δεν έχει τόσο μεγάλη κανονιστική καμπούρα και είναι πιο φθηνό. κτλ κτλ κτλ

Όσο για την καινοτομία. Όλη η ανάπτυξη του ανθρώπινου πολιτισμού και η ευημερία των κοινωνιών είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την τεχνολογική πρόοδο. Είναι Ο Καταλύτης της ευημερίας. Άρα πρέπει να την αφήνουμε να τρέχει. Όσο κόστος και να έχει η γρήγορη καινοτομία, η μη καινοτομία έχει arguably μεγαλύτερο.
 
Last edited:
Top Bottom