What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

OK yes, OK yes, Πάει η Ελλάδα για Εκλογές...

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,647
Λεβέντη βάλαμε στην βουλή για να διορθώσουμε την πουστιά που του έπαιξε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ. Δικαιώθηκε, οκ πούλο τώρα, επόμενος :p
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,585
Γιατί? Αλλάζει το σύστημα? Ίδιο δεν θα είναι?
Όχι δυστυχώς, είχε αλλάξει και οι 2ες εκλογές ειναι με ενισχυμένη αναλογική. Δεν θυμάμαι τις λεπτομέριες, πότε το ψήφισαν στη Βουλή κλπ. Επίσης να πω ότι από τη στιγμή που δεν θα γινει κυβέρνηση με αυτή την αναμέτρηση, κλείνει το παράθυρο για ειδικά δικαστήρια για τα οποια καυτά θέματα μας απασχόλησαν.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Λεβέντη βάλαμε στην βουλή για να διορθώσουμε την πουστιά που του έπαιξε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ. Δικαιώθηκε, οκ πούλο τώρα, επόμενος :p

Επειδή μου παίξανε κι εμένα μία πουστιά με τον μισθό και το σπίτι, παίζει να με βάλετε μία στην βουλή;
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,585
Είναι να απορείς με τον εγκεφαλικό εγκλωβισμό του κόσμου. Έχουν χάσει τόσοι τα σπίτια τους, έχουν φάει σκατό άλλοι τόσοι αλλά στην κάλπη κοκομπλόκο.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,340
Θα ήθελα Βαρουφάκη και Κωνσταντοπούλου στην Βουλή για την πολυφωνία του πράγματος. Δυστυχώς δεν έκατσε.
μακάρι να τα καταφέρουν στις δεύτερες εκλογές.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,879
Όχι ρε, στις 25 ιουνη παίρνουν 30 έδρες μπόνους

Όχι, επιστρέφουμε σε ενισχυμένη αναλογική.

Όχι δυστυχώς, είχε αλλάξει και οι 2ες εκλογές ειναι με ενισχυμένη αναλογική. Δεν θυμάμαι τις λεπτομέριες, πότε το ψήφισαν στη Βουλή κλπ. Επίσης να πω ότι από τη στιγμή που δεν θα γινει κυβέρνηση με αυτή την αναμέτρηση, κλείνει το παράθυρο για ειδικά δικαστήρια για τα οποια καυτά θέματα μας απασχόλησαν.
Thanks guys, δεν το ήξερα.

Ότι και να λέτε πάντως, έχουμε τους πιο μάγκες/ελληναρες/που μας αξίζουν πολιτικούς. Και έκαναν το χατίρι του κόσμου να βάλουν απλή αναλογική, και δεν έχασαν τίποτα, αφού πάντα θα πηγαίνουν σε 2ες εκλογές!
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000


Ο λαος μιλησε (ακομη και αυτοι που δε πηγαν να ψηφισουν μιλησαν)

Πλεον η ελληνικη κοινωνια ειναι βαθια συντηρητικη και νεοφιλελευθερη.

Touché​

 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,879
Πλεον η ελληνικη κοινωνια ειναι βαθια συντηρητικη και νεοφιλελευθερη.

Touché​

Μου φαίνεται φυσιολογικό. Η ελληνική κοινωνία δεν έχει ξεπεράσει το αγγούρι που έφαγε με την κρίση του 09. Και παρόλο που υπήρχαν και κυβερνήσεις ΝΔ, ακόμα κατηγορεί το ΠΑΣΟΚ και την πολιτική του. Οι οποίες ήταν το αντίθετο αυτών που αναφέρεις.

PS και ως προς το συντηρητική, δεν νομιζω να ήταν ποτέ κάτι διαφορετικό
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Οκ, αλλά το ΠΑΣΟΚ ανέβηκε και μάλιστα σημαντικά.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,879
Οκ, αλλά το ΠΑΣΟΚ ανέβηκε και μάλιστα σημαντικά.
Γιατί υπάρχουν ακόμα αυτοί που λένε "Επί ΠΑΣΟΚ..." Αλλά στην πραγματικότητα, ακόμα και μαζί με το "αδελφό"αριστερό κόμμα να το βάλεις, δεν φτάνουν ούτε τα @@του Κούλη, σε ποσοστό.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,762
Το πασόκ πανηγυρίζει ουσιαστικά επειδή, ενώ πριν 10 χρόνια κυριολεκτικά ήταν ντροπή να ξεστομίζει κάποιος πως "είμαι πασόκ" σε σημείο που άλλαξαν μέχρι και όνομα στο κόμμα, πλέον λόγω ανικανότητας του σύριζα και λόγω memes επανήλθε στο προσκήνιο ως πολιτική δύναμη και μπορεί να βγαίνει ο αρχηγός του και να κάνει χιούμορ με τα "καλά χρόνια πασόκ". Με λίγα memes ακόμα και ίσως σε 5-10 χρόνια να το ξαναβγάλουμε και κυβέρνηση.

Αλλά όπως και να έχει η διαφορά 41-20 από τον πρώτο στον δεύτερο είναι αδιανόητη για τη νεότερη εκλογική ιστορία της χώρας.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,879
Το πασόκ πανηγυρίζει ουσιαστικά επειδή, ενώ πριν 10 χρόνια κυριολεκτικά ήταν ντροπή να ξεστομίζει κάποιος πως "είμαι πασόκ" σε σημείο που άλλαξαν μέχρι και όνομα στο κόμμα, πλέον λόγω ανικανότητας του σύριζα και λόγω memes επανήλθε στο προσκήνιο ως πολιτική δύναμη και μπορεί να βγαίνει ο αρχηγός του και να κάνει χιούμορ με τα "καλά χρόνια πασόκ". Με λίγα memes ακόμα και ίσως σε 5-10 χρόνια να το ξαναβγάλουμε και κυβέρνηση.

Αλλά όπως και να έχει η διαφορά 41-20 από τον πρώτο στον δεύτερο είναι αδιανόητη για τη νεότερη εκλογική ιστορία της χώρας.
Ακόμα περισσότερο όταν το 40 το έχει το κυβερνών κόμμα(που συνήθως πέφτει). Και μετά από σκάνδαλα, παρακολουθήσεις, Τέμπη κτλ
Η αλήθεια είναι ότι η νίκη της ΝΔ είναι αντίστοιχη του ΠΑΣΟΚ το 81
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,446
Να πω κάτι, εγώ ο ας πούμε κεντρώος θα διατηρούσα την ψυχραιμία μου με αυτό το αποτέλεσμα γενικά, ΑΝ έστω οι Σερραίοι είχαν στείλει τον Καραμανλή σπίτι του (ή ακόμα καλύτερα φυλακή, αλλά αυτό δεν είναι ζήτημα ψηφοφορίας). Πρώτος σε σταυρούς. Καμία ελπίδα.
 
Top Bottom