What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

OK yes, OK yes, Πάει η Ελλάδα για Εκλογές...

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,682
Σε μια βουλή όπου θα συμμετείχαν αποκλειστικά η ΝΔ, ο Βελόπουλος και η Νίκη, η ΝΔ θα θεωρούνταν το αριστερότερο κοινοβουλευτικό κόμμα.

Αφήστε αυτό το νεροχύτη μέσα.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Ας πάρω λίγο το μέρος του @Χειρομαλάχτης γιατί τον παίζεται μονότερμα. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ντε και καλά τους ψηφοφόρους του ΣΥΡΙΖΑ να τους αποδώσετε σε άλλα κόμματα. Και ειδικά στο ΠΑΣΟΚ. Και μάλιστα τους μοιράζετε με βάση παλιότερες εκλογικές αναμετρήσεις.
Η χρεοκοπία της χώρας είτε το θέλουμε είτε όχι είχε βίαιες αλλαγές στην ελληνική κοινωνία, οπότε δεν το θεωρώ απίθανο κάποιος κόσμος να σταμάτησε να σκέφτεται με τα κριτήρια του παλιού δικομματισμού. Το φαγοπότι της τελευταίας τετραετίας που μας είχαν αφήσει χαλαρά τα λουριά ίσως να ξύπνησε μνήμες σε κάποιους γεγονός που εξηγεί κάπως το εκλογικό αποτέλεσμα, αλλά αυτό δεν αναιρεί τις κοινωνικές αλλαγές που έχουν γίνει.
Επίσης η σοσιολδημοκρατία έχει πεθάνει, δεν έχει λόγο ύπαρξης πλέον οπότε με βάση και την επιστροφή στην κανονικότητα των δημοσιονομικών μέτρων κτλ εγώ δε βλέπω καμία αναβίωση του ΠΑΣΟΚ. Περισσότερο βλέπω να το απορροφάει η ΝΔ. Ο ΣΥΡΙΖΑ δυστυχώς απέτυχε να δώσει μια εναλλακτική σε όλο αυτό τον κόσμο που περνάει δύσκολα και δεν έχει την ελπίδα να φάει κι αυτός ένα κομματάκι είτε γιατί είναι πολύ περήφανος για να το κάνει είτε γιατί δεν μπορεί.
Και λίγη κριτική στο ΚΚΕ για να μαζέψω περισσότερα Χ και από τον @nitro912gr.
Μετά από 15 σχεδόν χρόνια κρίσης και τεράστιων κοινωνικών προβλημάτων το να πέρνεις 2% παραπάνω και να το θεωρείς επιτυχία το θεωρώ ανέκδοτο. Ειδικά όταν στόχος σου είναι κιόλας η ανατροπή όλων αυτών.
Επίσης λέμε για πολυδιάσπαση της αριστεράς με πολλά κόμματα κτλ. Ε άμα άφηνε και καμιά διαφορετική άποψη εντός του κόμματος και δεν διέγραφε τους πάντες που ξέφευγαν από την γραμμή του ίσως δε χρειάζονταν όλοι αυτοί να χρειάζονται να εκφράζονται σε διαφορετικούς κομματικούς σχηματισμούς.
Και τέλος αυτή η λογική ότι κάθε διεκδίκηση πρέπει να καπελωθεί με τον ένα ή άλλο τρόπο για καθοδηγηθεί στις σωστές κατευθύνσεις ίσως τελικά οδηγεί στο αντίθετο αποτέλεσμα, κόσμος που δε θέλει να ενταχθεί σε καλούπια άλλά θέλει να αγωνιστεί, ξενερώνει και δεν ασχολείται.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,562
α, οκ. καταστροφικη ηττα της αριστερας ηταν λοιπον το μερα 25 που πηγε απ το 3,44 (194 χιλιαδαι ψηφοι) στο 2,63 (155 χιλιαδαι ψηφοι) και ο ανταρσυα που πηγε απ το 0,41 (23 χιλιαδαι ψηφοι) στο, εχμ, 🤯🤯🤯🤯 0,54 (32 χιλιαδαι ψηφοι), δηλαδη ανεβασε τα ποσοστα του, νομιζω.

αι ρεστ μάι κέις.

blonde-man-exploding-head-ir62gvluc2tzu6nz.gif
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
κατι ασχετο με οτι λετε αλλα μου εκανε τεραστια εντυπωση που παντου το κκε δεν ασκησε καμια κριτικη στην νδ αλλα στον συριζα. ηταν λες και δουλευε για την νδ.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Σε μια βουλή όπου θα συμμετείχαν αποκλειστικά η ΝΔ, ο Βελόπουλος και η Νίκη, η ΝΔ θα θεωρούνταν το αριστερότερο κοινοβουλευτικό κόμμα.

Αφήστε αυτό το νεροχύτη μέσα.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Εδώ τα πραγματικά αίτια ήττας του Μέρα25.

χαχαχαχαχ επικο!!!

Να σημειωσω οτι φετος ηταν η πρωτη φορα που το αντιπολεμικο φεστιβαλ (20+ χρονια πολιτικα φεστιβαλ των ΕΑΑΚ) στα Χανια το πηρε η ΑΡΑΣ αντι για το ΝΑΡ και βριζανε οι ανταρσυτες για πρακτορες!
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
α, οκ. καταστροφικη ηττα της αριστερας ηταν λοιπον το μερα 25 που πηγε απ το 3,44 (194 χιλιαδαι ψηφοι) στο 2,63 (155 χιλιαδαι ψηφοι) και ο ανταρσυα που πηγε απ το 0,41 (23 χιλιαδαι ψηφοι) στο, εχμ, 🤯🤯🤯🤯 0,54 (32 χιλιαδαι ψηφοι), δηλαδη ανεβασε τα ποσοστα του, νομιζω.

Οχι μονο για αυτα τα δυο κομματα, οπου το ενα εμεινε εξω απο τη βουλη και το αλλο απετυχε να ενισχυσει τα ποσοστα του οσο θα προσδοκουσε, αλλα για την αριστερα εν γενει, μεσα βαζω ανενταχτους αριστερους, κινηματικους κλπ. Οσοι ανθρωποι ειναι ενεργοι, κατεβαινουν στο δρομο και απο τωρα θα τρωνε χειροτερο ξυλο,θα χανουν τις δουλειες τους λογω της δρασης τους κλπ.

Για να σας προλαβω, δεν βαζω μεσα το ΚΚΕ γιατι θεωρω οτι το ΚΚΕ ηταν το μονο αριστερο κομμα που δεν εχασε σε αυτες τις εκλογες, η επιλογες στην αριστερα που πρεσβευει εδραιωθηκαν περαιτερω ως ενας απο τους βασικοτερους πυλωνες κοινωνικης αντιστασης.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,543
@Χειρομαλάχτης Δεν θυμαμαι να εγραψα οτι ο Συριζα ειναι Αριστερα. Για το που πηγαν οι ψηφοφοροι του Συριζα, εχω γραψει τη θεωρια μου πιο πισω.

Δεν πηγαν πουθενα, στον ιδιο χωρο παρεμειναν απλα φορεσαν πολλες ταμπελες.

Συριζα + Πασοκ + Πλευση + Μερα25 + Ενωση Κεντρωων = 2.208.202 ψηφοφοροι. Οσους πηρε το 2015.

@lucinos Αν κατεβαινε με πλανο διαχειρισης και "κανουμε οτι μπορουμε σε αυτα τα πλαισια" θα ειχε καλυτερη τυχη και θα ηταν πιο τιμιο. Αντ' αυτου, υποσχεθηκε ριξη, ζουρναδες, σκισιμο με ενα νομο και ενα αρθρο οποτε...
 
Last edited:

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,744
κατι ασχετο με οτι λετε αλλα μου εκανε τεραστια εντυπωση που παντου το κκε δεν ασκησε καμια κριτικη στην νδ αλλα στον συριζα. ηταν λες και δουλευε για την νδ.

πες τα, γνωστο δεκανικι του συστηματος το ΚΚΕ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,396
Μήπως ένα από τα προβλήματα είναι ότι προσπαθούμε εδώ και τρεις σελίδες να ορίσουμε ποιος είναι πραγματικός αριστερός και ποιος όχι και δεν έχουμε βγάλει άκρη;
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,562
αστα μογκρη, τι πλαστηρας τι παπαγος v3 (καλα, μπορει να εχω χασει και τευχη, αλλά οκ, ας πουμε 3 κι ειμαστε μεσα).
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς συζητάνε, και μάλιστα διαφωνούν, Χειρομαλάχτης και ξξθλουμπού.

Μετά από αυτή την σημαντική παρέμβαση μου, παρακαλώ συνεχίστε.

Σορρυ φιλε Γκου, δεν ειμαι ο πρωταγωνιστης στη κουβεντα εδω περα και ως εκ τουτου ειμαι αναρμοδιος να σου απαντησω, η κυρια κουβεντα γινεται μεταξυ του αγαπητου χειρομαλακτα και του καπταιν- @Eaglos
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,543
Νομιζω τα λυσαμε ολα. Παω να δω λιγο Ζαραλικο να κλαψω και απο αυριο αρχιζω μαθηματα πολυτονικου.

Περα απο την πλακα, μακαρι Μερα και Πλευση να μπουν μπας και σπασει η ναφθαλινιλα.

monty-python.gif
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Περα απο την πλακα, μακαρι Μερα και Πλευση να μπουν μπας και σπασει η ναφθαλινιλα.

View attachment 5582

Οσο και να με ποναει να το γραφω, μακαρι να μπει και η τραμπ-ο-ΝΙΚΗ για να χασει αυτοδυναμια ο Κουλης
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,396
Οσο και να με ποναει να το γραφω, μακαρι να μπει και η τραμπ-ο-ΝΙΚΗ για να χασει αυτοδυναμια ο Κουλης

Σίγουρα το θέλεις αυτό; Γιατί σε μια τέτοια περίπτωση μη δούμε συγκυβέρνηση με Νίκη και Βελόπουλο.
 
Top Bottom