What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Πώς ακριβώς ορίζετε εσείς το "Παλιό Game";

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Να θεωρησω οτι το far cry (2004) ειναι ακομα νεο παιχνιδι;
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,888
Να θεωρησω οτι το far cry (2004) ειναι ακομα νεο παιχνιδι;
Το παιχνίδι δεν βλέπεται εδώ και μια δεκαετία και δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθεί κανείς μαζί του πέρα από σαδομαζοχιστικους λόγους.

Επίσης δεν...
... έχει quicksave.
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,889
Είσαι παιχνίδι δύο ετών και πάνω? ΠΑ-ΛΑΙ-Ω-ΣΕΣ. Σε κάνουμε remaster και σε ξαναπουλάμε 70αρι γιατί δε βγαίζουμε...:trollface:

Πέρα από την πλάκα.. το παιχνίδι παλιώνει όταν παλιώνει το gameplay, οι μηχανισμού γίνονται κουραστικοί . Τα γραφικά είναι σε μεγάλο βαθμό ζήτημα υποκειμενικής αισθητικής. Μια χαρά κρατάει το pacman το space invaders τα πρώτα ζελντα,μάριο, κονγκ κτλ κτλ

 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Χωρίς να μπορώ να τεκμηριώσω κάτι παραπάνω, νομίζω ότι είναι λάθος η ταύτιση του παλιού με το ξεπερασμένο. Ένα παλιό παιχνίδι μπορεί να στέκεται άξια και σήμερα, όπως όλα τα κλασσικά που αναφέρθηκαν. Μάλλον είναι καλύτερα να μπει ένα χρονικό όριο πέραν του οποίου να λέμε ότι αυτό το παιχνίδι είναι παλιό (π.χ. δεκαετία).
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,532
Είναι ένα αμάλγαμα συνθηκών, χρονολογίας, ηλικίας (μου), είδος παιχνιδιού,
οπτικού αποτελέσματος, εξέλιξης. Όλα αυτά μαζί και το κάθε ένα χώρια.

Εντελώς χονδρικά, ότι έβγαινε την εποχή που μεσουρανούσαν τα arcade,
ήταν παλιατζούρα στα μάτια μου καθώς τα γραφικά των arcade δεν τα εί-
χα στο PC. Ναι, καλή φάση το Rick Dangerous και το Karnov αλλά προ-
τιμούσα Ghost n Goblins, Final Fight, Outrun.

Κάποια παιχνίδια ήταν απλά άσχημα για την εποχή τους. Πχ το 1o Tomb
Raider. Κάποια άλλα απλά ξεπεράστηκαν από ίδιου στυλ με ανώτερα
γραφικά.

Από PC games, τα μόνα που δεν θεωρώ παλιά είναι παιχνίδια που έδω-
σαν το κάτι παραπάνω για την εποχή τους. Πχ Diablo 1 για το όλο κλίμα
και τη μουσική, Starcraft 1 και Warcraft 3 για τα cinematics, Max Payne
1 και 2 για το συνολικό αποτέλεσμα κλπ.

Ομως, αν μου πεις να διαλέξω μεταξύ pc games και neo-geo ή mame
emulator, θα πάω με κλειστά μάτια στα δεύτερα :)
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
Για μενα, παλιο παιχνιδι ειναι και αυτο που εφτασε η στιγμη οπου δεν μπορεις να παιξεις πχ Requiem Αvenging angel. Δεν παιζει ουτε στα windows 7. οχι οτι το παλεψα αλλα ΔΕΝ.

Εκτός αν έχεις την Steam / GOG έκδοση, που παίζει κανονικά.

Να θεωρησω οτι το far cry (2004) ειναι ακομα νεο παιχνιδι;

Συγκριτικά με άλλα, ολοκαίνουργιο, παίζεται άνετα ακόμη και σήμερα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Το παιχνίδι δεν βλέπεται εδώ και μια δεκαετία και δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθεί κανείς μαζί του πέρα από σαδομαζοχιστικους λόγους.

Επίσης δεν...
... έχει quicksave.


Το Far Cry ειναι πολυ σκληρο για να πεθανει κατω απο την σκονη του χρονου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,461
Δεν ξέρω γιατί το μπλέκουμε το θέμα, παλιό παιχνίδι είναι το παλιό ημερολογιακά. Το αν είναι playable ή θέλει 10 τόνους νοσταλγίας ή/και mods για να το παίξει κάποιος, είναι άλλο θέμα.

Προσωπικά δεν μπήκα ποτέ σε διαδικασία να κάνω κατηγορίες παλαιότητας, αλλά λέον παλιό λέω ότι έχει κυκλοφορήσει πριν το 2010, σε βαθμό που να το χρησιμοποιώ ακόμα και στα steam/gog reviews λέγοντας πχ "παλιό παιχνίδι αλλά καλά κρατάει στον τεχνικό τομέα".

Βέβαια έχω πλήρη επίγνωση πόσο παλιό είναι κάποιο παιχνίδι και αν μου ζητηθεί μπορώ να το κατηγοριοποιήσω, απλά δεν βλέπω το λόγο να το έχω στα υπόψιν μου όταν μιλάω για κάποιο παιχνίδι σε άλλον. Λέω "παλιό" και τέλος.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,793
Ενδιαφέρουσα όλη η συζήτηση αλλά συμφωνώ με Hank. Κάπου κάνατε λοξά και συγχέετε παλιό με παρωχημένο/ξεπερασμένο/unplayable. Τουλάχιστον κοιτώντας ξανά το αρχικό post, δε νομίζω ότι υπήρχε αυτή η σκέψη.

Μιας και το πιάσατε όμως, το Far Cry παρωχημένο δε θα το' λεγα. Παίζεται ακόμα. Περισσότερο game που δε σέβεται το χρόνο σου, θα το έλεγα σήμερα. Ακριβώς για το λόγο που αναφέρει o @bald_killer_clone. Όχι και η καλύτερη επιλογή για semi-open world που μπορεί να σου' ρθει από το πουθενά και να ξαπλωθείς σε χρόνο dt.

Όσον αφορά early 3d games. Πέρα από τη νοσταλγία που έχω για την εποχή, υπάρχουν όντως κάποια που αντέχουν ακόμα μέχρι σήμερα. Κάποιος βέβηλος για παράδειγμα ανέφερε τα Deus Ex, System Shock 2, Thief κλπ. αν είδα.
Να ξέρεις ότι έχω αμολήσει τις ΓΑΤΑΙΣ μου και σε ψάχνουν. Και έχουν βιογραφικό από stunts στο Inferno του Argento.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Όσον αφορά early 3d games. Πέρα από τη νοσταλγία που έχω για την εποχή, υπάρχουν όντως κάποια που αντέχουν ακόμα μέχρι σήμερα. Κάποιος βέβηλος για παράδειγμα ανέφερε τα Deus Ex, System Shock 2, Thief κλπ. αν είδα.
Να ξέρεις ότι έχω αμολήσει τις ΓΑΤΑΙΣ μου και σε ψάχνουν. Και έχουν βιογραφικό από stunts στο Inferno του Argento.
Come at me, δεν σε σκιάζομαι!

Σαφώς και δεν είμαι περήφανος που τα προσπέρασα αυτά τα παιχνίδια αλλά ούτε κι έχω καμία διάθεση να επανορθώσω. Για τα γούστα μου, τα περισσότερα από τα classics της εποχής εκείνης δεν βλέπονται και ούτε τότε βλεπόταν. Τα σέβομαι ως design και φυσικά ως πρωτοπόρους του early 3D, γιατί ήταν μια βρώμικη δουλειά που κάποιος έπρεπε να την κάνει, ώστε να φτάσουμε στην ποιότητα του σήμερα.
It's not them, it's me.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,793
και ούτε τότε βλεπόταν
Σε αυτό θα διαφωνήσω, θυμάμαι έτσι πρόχειρα τότε με Ocarina of Time, Half-Life, Unreal κ.α. είχα ρίξει σαγόνι στο πάτωμα. Διάβολε, το Unreal ακόμα και τώρα φαίνεται όμορφο.

Υπάρχουν mods πάντως (τα οποία κάνουν αρκετή διαφορά αφού σε περιπτώσεις μιλάμε για εντελώς νέα textures), αν το θέμα σου είναι τα γραφικά.
Για μένα η γραμμή που ακολουθώ σε αυτά τα games είναι: αν αυτό που βλέπω στην οθόνη μου είναι αρκετά «ανάγλυφο» και μπορώ να το ξεχωρίσω - καταλαβαίνω τι είναι (αντιπαράδειγμα μια σκάλα ή ένας μοχλός που μοιάζουν να είναι ντεκόρ στον τοίχο αντί να προεξέχουν), τότε παίζεται.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Εγω θα προτεινω να μπουμε σε μια σειρα και μια λογικη.
Εβαλα να παιξω ενα παιχνιδι που επαιζα πριν 10 χρονια V.s Επαιξα για πρωτη φορα ενα RPG παιχνιδι που βγηκε πριν απο 10 χρονια και τωρα εφαγα κολημα με τα RPG.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Παρά το ότι δεν σώζεις όπου θέλεις (κι εμένα με είχε ενοχλήσει αυτό) θεωρώ το Far Cry 1 ως το μοναδικό FAR CRY. Τα επόμενα απλά δεν υπάρχουν. Ήδη από το 2 που επιχειρήθηκε η στροφή σε open-world, για μένα χάθηκε η σειρά και δεν έπαιξα παρά λίγο στην αρχή το 2 και το 3. Χώρια το παράδοξο είδος saving...
 
Top Bottom