What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Πώς ακριβώς ορίζετε εσείς το "Παλιό Game";

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Εγω θα προτεινω να μπουμε σε μια σειρα και μια λογικη.
Εβαλα να παιξω ενα παιχνιδι που επαιζα πριν 10 χρονια V.s Επαιξα για πρωτη φορα ενα RPG παιχνιδι που βγηκε πριν απο 10 χρονια και τωρα εφαγα κολημα με τα RPG.
Αυτό ακριβώς εννοούσα! Το αν κάποιος δεν ξανασχολήθηκε παλιότερα με κάποιο παιχνίδι, αν του το έδιναν τώρα για πρώτη φορά, θα το έπαιζε;! Αν όχι, αυτό θεωρώ ως παλιό, πια, παιχνίδι!
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Τι με λέτε τώρα το final fantasy X κλείνει 20ετια 🤯🤯🤯
Δεν θα μπορούσα να το θεωρήσω παλιό game.... Παλιά game πάντα με έρχονται στο μυαλό σαν πχ pacman, space invaders, arcades ktl
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,788
Εγω θα προτεινω να μπουμε σε μια σειρα και μια λογικη.
Εβαλα να παιξω ενα παιχνιδι που επαιζα πριν 10 χρονια V.s Επαιξα για πρωτη φορα ενα RPG παιχνιδι που βγηκε πριν απο 10 χρονια και τωρα εφαγα κολημα με τα RPG.
Είμαι ακριβώς στην περίπτωση που λες. Κάποια από αυτά που ανέφερα (Deus Ex, Thief) τα έπαιξα αρκετά μετά την εποχή τους, μιλάμε δηλαδή για δεκαετία και βάλε. Τα γραφικά τα βρήκα ok, αλλά δε μου κάθησαν άσχημα στο μάτι. Όμως η ατμόσφαιρα (το art και η αισθητική βοηθάνε σε αρκετές περιπτώσεις στο να μην προσέχεις και τόσο το χαμηλό αριθμό πολυγώνων) και ειδικά το gameplay με έκαναν να παραμιλάω. Κάποια παιχνίδια δικαίως θεωρούνται διαχρονικά.

Δε λέω ότι τα γραφικά δεν ξεπερνιούνται, αλλά το gameplay μπορεί να γεράσει πολύ πιο γρήγορα και να είναι ο πρώτος τοίχος που θα βρεις κατά την ανασκαφή.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,887
Τα Half Life, Unreal, Deus Ex, Thief, ασχέτως τον αν εμείς μπορούμε να τα παίξουμε ξανά χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα (λατρεία όλα), δεν αλλάζει το γεγονός πως είναι παλιά.
Fight me.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,788
Παλιά σίγουρα, ξεπερασμένα όχι (τα συγκεκριμένα πάντα). ;)

Το αν κάποιος δεν ξανασχολήθηκε παλιότερα με κάποιο παιχνίδι, αν του το έδιναν τώρα για πρώτη φορά, θα το έπαιζε;!
Μα δεν είναι στάνταρ ότι όλα όσα παίξαμε τότε τα αντιμετωπίζουμε κι ως αγέραστα. Δηλαδή κανείς δεν έχει μερικά παιχνίδια που να τα έπαιξε πριν 20-30 χρόνια και αν τα βάλει τώρα να πει ρε πως την πάλευα τότε; BurgundyIdontbelieveyou.gif
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,454
Είμαι ακριβώς στην περίπτωση που λες. Κάποια από αυτά που ανέφερα (Deus Ex, Thief) τα έπαιξα αρκετά μετά την εποχή τους, μιλάμε δηλαδή για δεκαετία και βάλε. Τα γραφικά τα βρήκα ok, αλλά δε μου κάθησαν άσχημα στο μάτι. Όμως η ατμόσφαιρα (το art και η αισθητική βοηθάνε σε αρκετές περιπτώσεις στο να μην προσέχεις και τόσο το χαμηλό αριθμό πολυγώνων) και ειδικά το gameplay με έκαναν να παραμιλάω. Κάποια παιχνίδια δικαίως θεωρούνται διαχρονικά.

Δε λέω ότι τα γραφικά δεν ξεπερνιούνται, αλλά το gameplay μπορεί να γεράσει πολύ πιο γρήγορα και να είναι ο πρώτος τοίχος που θα βρεις κατά την ανασκαφή.
ισχύει, έβαλα Tiberian Sun πριν 2 χρόνια που ήμουν στο πατρικό μου και είχαμε ακόμα ένα 1280Χ1024 monitor και βλεπόταν το παιχνίδι, αλλά δεν κατάφερα να το προχωρήσω από την εκνευριστικά ηλίθια ΑΙ που δεν είχα καταλάβει στην εποχή του πόσο χαζή ήταν.

Από την άλλη έβαλα Riven που παραμένει παράλογο ακόμα και σήμερα, αλλά το gameplay του δεν έχει ξεπεραστεί. ή το dungeon keeper ακόμα κρατάει παρόλο που μπορεί να σπάσει η ΑΙ αν καθυστερείς πολύ να κάνεις κίνηση και αντιμετωπίζεις ΑΙ enemy keeper.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,454
αυτό που με έσπασε ήταν ότι αν έχεις κάπου παρκαρισμένα units και τους επιτεθεί άλλο unit έξω από το viewsight τους δεν κάνουν τίποτα, πχ να προσπαθήσουν να πλησιάσουν ή να κάνουν να φύγουν. Απλά κάθονται εκεί και ψοφάνε.
 
Top Bottom