What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Παίρνει αναβάθμιση?

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Το σύστημα τής υπογραφής παίρνει κάποια αναβάθμιση τής προκοπής? Ο λόγος ουσιαστικά είναι το Witcher 3, για το οποίο ίσως να περάσω τη δικιά μου κόκκινη γραμμή (τι μόνο ο τζίφρας θα κάνει κωλοτούμπες?), να μην περιμένω να πάω σε καινούριο σύστημα, αλλά να το αναβαθμίσω ώστε να μπορέσω να παίξω αξιοπρεπώς.
 

f2bnp

Mind-flayer
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,737
Μόνο κάρτα γραφικών θα άλλαζα, αλλά να σου πω την αλήθεια είναι τέτοιες οι συνθήκες της αγοράς αυτή την στιγμή που θα σου έλεγα να περιμένεις κανά χρόνο μέχρι να κάνεις ουσιαστική αναβάθμιση. Το παιχνίδι λογικά θα τρέχει άψογα στα Low, πιθανώς και 60fps. Αν θέλεις μπορείς να δεις πως δείχνει στα Low και να αποφασίσεις αν θέλεις να μεταβείς σε αγορά κάρτας μονάχα.

Αν θέλεις στο μεσοπρόθεσμο κάρτα, θα σου έλεγα να ψαχτείς για καμιά μεταχειρισμένη 290 στα ~250 ευρώ ή καμία 280/280x στα 170 και κάτω. Στο insomnia ορισμένες φορές έχει τρελά deals.

Σου λέω να περιμένεις διότι του χρόνου θα έχουμε 14nm σε CPU από AMD (το οποίο θα ρίξει τις τιμές), το DDR4 θα είναι mainstream και θα είναι στις ίδιες τιμές με DDR3 και φυσικά οι νέες κάρτες θα τα σπάνε στα 14nm.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Μόλις ξεμπλοκάρουν τελείως οι τράπεζες θα πέσουν οι τιμές. Το να περιμένεςι ένα χρόνο για να έρθει ένα νεο μοντέλο το βρίσκω υπερβολικό, ειδικά αν παίρνει όλο παράταση όπως έκανε φέτος η AMD τσάμπα ο κόπος. Και με μια μεσαία της τωρινής γενιάς μαι χαρά θα είσαι όταν έρθει η νέα λιθογραφική.

Βέβαια βασικό είναι το πόσα θες να σκάσεις.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Χωρίς να έχω κάποιο ιδιαίτερο λόγο, αποφεύγω την αγορά μεταχειρισμένων. http://www.e-shop.gr/vga-vtx3d-radeon-r9-280x-boost-edition-v3-3gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.510024" class="bbcode_url">Αυτή εδώ φαίνεται ενδιάφέρουσα περίπτωση, αλλά από bottleneck?
 

devilride

Blackguard
Joined
Aug 4, 2013
Messages
1,326
αν ειναι να αλλαξεις μια 460 Gtx οτιδηποτε κατω απο :
gtx 660ti / 760
amd r9 270x
δεν θα δειξει ουσιαστικες διαφορες σε αποδοση
γνωμη μου : για πολλοστη φορα , μην περιμενεις τι κ ποτε (και αν ) θα βγει κατι νεο εκτος αν ειναι αμεση η κυκλοφορια του.
...η καταληξη θα ειναι ενα ατερμονο loop προσμονης κ δοκιμασιας της υπομονης σου - αφου τοτε θα ερχεται κ κατι ακομα πιο νεο κ πολλα υποσχομενο...
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Παίζεις στα 1080 ή παραπάνω; Επίσης, τι προσδοκάς από την κάρτα;
https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=catspan&keyphrase=r9+280x
https://www.skroutz.gr/s/7085454/XFX-Radeon-R9-380-990M-4GB-Dual-Dissipation-R9-380P-4DF5.html

Γενικά το e-shop είναι αρκετά ακριβό στις κάρτες

Το bottleneck επειδή με απασχολούσε πάρα πολύ ένα διάστημα, όσο διάβαζα τόσο το απομυθοποιούσα. Στην τελική παίρνεις μια πολύ καλή κάρτα που σου μένει κι αν δεν τραβάει ο επεξεργαστής πχ, κάνεις μερικές υποχωρήσεις και με την πρώτη ευκαρία τον αλλάζεις
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Γενικώς προτιμώ το e-shop, για να στηρίζω το τοπικό κατάστημα και γτ ποτέ δεν είχα παράπονο.

Επίσης, ακόμα βρίσκομαι στα 1080p.

Όσον αφορά την αναβάθμιση, ΑΝ τελικά γίνει αυτο θα οφείλεται στον γουίτσορα. Και επομένως μιλάω για τις επόμενες ημέρες. Αν όμως νικήσω την καταναλωτική μου μανία, η αγορα νέου υπολογιστή θα γίνει με το καλό τού χρόνου.

Και επδ δεν ξέρω αν θα τη νικήσω, ψάχνω να βρω μια καλή λύση που θα μου επιτρέψει να παίξω αξιοπρεπώς.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Δεν έχω παίξει το παιχνίδι ακόμα για το ψάξω και μόνος μου, αλλά μέ τόσα μπέντσις που έχουν κυκλοφορήσει θαρρώ ότι με οτιδήποτε πάνω από 270χ είσαι άνετος.
Επίσης, για την 760 επιβεβαιώνει και ο Παλαιός ότι αρκεί για Το Παίγνιο
https://www.youtube.com/watch?v=dBtZaMK5TVE
 

f2bnp

Mind-flayer
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,737
Καλά είσαι ακόμη από επεξεργαστή, το πολύ πολύ να τον ανεβάσεις λίγο αν θεωρείς ότι σε κόβει.
Οι κάρτες που αναφέρθηκαν είναι πολύ καλές ομολογουμένως και θα δεις τρελή διαφορά σε σύγκριση με την GTX 460. Θεωρώ όμως πως είναι αρκετά ακριβές για αυτά που προσφέρουν, δυστυχώς έχουν ανέβει οι τιμές τους τελευταίους μήνες. Αν έχεις κάνει εγγραφή στο newsletter του e-shop βγάζει μερικές καλές ευκαιρίες συχνά πυκνά, εγώ πήρα πριν μια βδομάδα την VTX3D R9 290 στα 285 ευρώ πχ. Την θεωρώ εξαιρετικό value for money την κάρτα αφού ακόμη και τώρα είναι από τις top performing κάρτες της αγοράς, σίγουρα αρκετά πιο γρήγορη από τις 280/280x/380.

Γενικώς, 280 δεν θα έπαιρνα διότι έχει αρχίσει να γερνάει άσχημα και η 380 είναι συνήθως ελαφρώς πιο αργή από την 280x, όμως πολύ πιο σύγχρονη κάρτα και πιστεύω στα μελλοντικά παιχνίδια θα δείξει τα δόντια της και θα ξεπερνάει την 280x λόγω αρχιτεκτονικής. Εκτός φυσικά αν τις βρεις σε κανά πολύ καλό deal.

Επιμένω πως αν μπορείς να τρέξεις Witcher 3 στα low και το αποτέλεσμα δεν σε χαλάει, δεν υπάρχει λόγος να σκάσεις λεφτά σε κάρτα αυτή τη στιγμή, οι τιμές έχουν ανέβει και αναμένουμε τεράστιες εξελίξεις του χρόνου. Αν μπορείς να κρατηθείς κάντο. Από επεξεργαστή είσαι εξίσου καλά με όποιον έχει έναν FX-6300/8320/8350 σήμερα.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Το να μπορείς να πάρεις μια κάρτα για να παίξεις και να περιμένεις είναι σα να έχεις μια γυναίκα του γούστου σου στο κρεβάτι και πότε θα κάμει ξαστεριά.
Κι αν η νέα γενιά δεν είναι αυτό που περιμένουμε; Κι αν η πρώτη φουρνιά δεν είναι τόσο ντούρα ώστε αν βγει σε χαμηλή τιμή; Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου f2b, από τώρα λογαριάζεις για του χρόνου;
Η 280χ είναι και μαμώ κάρτα και μπορεί να αντέξει 2-3 χρονάκια υπό προυποθέσεις και παραπάνω

Για το θέμα του περίμενε, ποιός μου εγγυάται ότι δεν θα παιχτεί άλλο ένα rebrand και αρχές 17 να δούμε τις 14αρες
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Θα ψάξω στο youtube να δω πως την παλεύει η καρβουνιάρα μου. Αν όντως μπορώ να παίξω έστω και στο low, τότε, ναι θα περιμένω. Ούτως ή άλλως, καλώς εχόντων των πραγμάτων, του χρόνου, θα ανοίξω άλλο νήμα για να στήνουμε το νέο πισι.
 

f2bnp

Mind-flayer
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,737
Πολύ καλή ακόμη η 280x, αλλά μην ξεχνάμε πως πρόκειται για μία 7970, μια κάρτα που κλείνει σε λίγο καιρό τα 4 χρονάκια. Παρά είσαι αισιόδοξος νομίζω όταν λες ότι θα αντέξει 2-3 χρονάκια, θεωρώ ότι σταδιακά θα τις δούμε να χάνουν αρκετό έδαφος.

Εγώ διαπιστώνω πως ο Irenicus δεν είναι 100% σίγουρος αν θα κάνει αναβάθμιση ή θα κρατηθεί για του χρόνου. Με την εμπειρία μου και βλέποντας την αγορά (και τις τιμές που έχουν ανέβει και από τα δύο στρατόπεδα, Nvidia/AMD), θα του πρότεινα να κρατηθεί όσο μπορεί ή έστω να κοιτάξει για μία πολύ φτηνή μεταχειρισμένη 280/280x που δεν θα είναι κανένα ιδιαίτερο έξοδο και θα μπορεί να την σουτάρει του χρόνου με μικρή χασούρα.

Να σκάσει πάντως 230-240 ευρώ για μία 380, το θεωρώ μεγάλη μαλακία. Δεν τα αξίζει ούτε η 960 ούτε η 380 τόσα λεφτά κατ' εμέ.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Κοίτα, αν δω ότι την κουτσοπαλέυει η κάρτα με το θεριό, σίγουρα τελικά δεν θα κάνω αναβάθμιση.
 

f2bnp

Mind-flayer
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,737
Φίλος μου ισχυρίστηκε ότι του έπαιζε καλά με μια 6850, η οποία είναι στα ίδια επίπεδα πρακτικά. Σύγκρινε και με αυτήν συνεπώς!
 

alucard

Death Knight
Joined
Nov 27, 2012
Messages
2,991
Πάντως, μιας και μιλάμε για αναβάθμιση, αν αγοράσεις φέτος κάρτα γραφικών, έτσι όπως βλέπω το σύστημα, του χρόνου το μόνο που θα αλλάξεις είναι μητρική και επεξεργαστή... Τα υπόλοιπα που έχεις, δε θα αλλάξουν, δε χρειάζεται.
Αν, λοιπόν, πας σε αγορά κάρτας τώρα και αγοράσεις κάτι καλό θα το έχεις και για το καινούριο σύστημα πιστεύω. Δε νομίζω πως έχει νόημα να πάρεις μια 280Χ τώρα στα 250 ευρώ και του χρόνου να την αλλάξεις.
Γνώμη μου είναι πάντως, να μην πάρεις κάτι ακριβό, εκτός αν βρεις ευκαιρία. Αλήθεια, δεν είσαι γραμμένος στο newslleter του eshop? Είχε στείλει στο προηγούμενο email τις 280Χ και 290 σε πολύ καλές τιμές... Κρίμα και το έσβησα χτες, δεν ξέρω αν είχε περάσει η ημερομηνία ή όχι...
Στο χθεσινό email είχε την 750ti. Περίμενε λίγο και τα crazy sundays...

Edit: Το βρήκα το email, αλλά παρόλο που λέει μέχρι 11/9, το λινκ δεν ανοίγει με τη σωστή τιμή. f2bnp, το έχεις εσύ; μπορείς να τσεκάρεις; Γιατί έχει τη 280Χ στα 216 ευρώ. Κρίμα είναι να μην τα γλιτώσεις.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Αν θυμάμαι καλά, ο Savatar έπαιξε και τελείωσε το Witcher 3 με μια Radeon 6770, με όλα στο Low, δε θυμάμαι όμως την ανάλυση. H Geforce 460 είναι πιο γρήγορη, αν και έχει λιγότερη μνήμη. Νομίζω πως έστω με την υποχώρηση "όλα low", θα μπορείς να παίξεις.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Καλημέρες. Στο newsletter είμαι γραμμένος, αλλά αυτή την περίοδο, λόγω υπερβολικού φόρτου εργασίας ούτε καν το πρόσεξα.

Περιμένω απάντηση και του Savatar λεπόν.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Και μένα στην αρχική τιμή την βγάζει, αλλά αν γράψει μόνος του τον κωδικό προσφοράς στο αντίστοιχο πλαίσιο δεν νομίζω να έχει πρόβλημα (αφού η προσφορά δεν έχει λήξει).

<span class="bbcode_spoiler">OFFER1535</span>
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Ο Alucard έδωσε καλή ιδέα. Αν πάμε σε αναβάθμιση των 3 υποσυστημάτων, τι προτείνετε? Μέχρι 550-600 ευρώ.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Νομίζω ότι εννοούσε να πας στις νέες γενιές επεξεργαστών, οι οποίοι μοιάζουν πολλά υποσχόμενοι, αλλά μέχρι αν έρθουν έχουμε καιρό.

f2b, οι τιμές είναι ανεβασμένες λόγω ισοτιμίας δολλαρίου/ευρώ και λόγω cc. Αν οι αλλαγές στην ισοτιμία συνεχίσουν με τον ίδιο ρυθμό ή μείνουν ως έχουν πάλι "ακριβές" θα έρθουν οι νέες κάρτες, όταν έρθουν.
 
Top Bottom