What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

παιχνίδια με υποστήριξη HOTAS?

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Για αρχίστε να λέτε να κάνουμε μια λίστα, γιατί ψάχνω για παιχνίδια που να υποστηρίζουν τουλάχιστον joystick.

Να αναφέρεται και περί τι HOTAS μιλάμε, μοχλό, μοχλό με εξτραδάκια, τιμονιέρες κτλ και αν τα υποστηρίζουν κανονικά ή με πατέντα.
Force feedback is welcome αν και σπανίζει στις μέρες μας.

Αύριο θα κάτσω να θυμηθώ και εγώ και θα αρχίσω να δοκιμάζω ότι παιχνίδια έχω να δω αν παίζουν.

Joysticks:
Overload
House of the Dying Sun
Sky Rogue
Project Wingman
Elite Dangerous
Descent: underground
Everspace
Mechwarrior 5
Strike vector EX
Battlezone
X Rebirth
Aquanox 2
Star Citizen
Sublevel Zero
Vector 36
Flight Simulator X/2020
Xwing Alliance

Wheels:
The Crew 2
 
Last edited:

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Εδώ έχει κάποια


edit: Βαλε και το SW Squadrons, the next hot(as) thing.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Εδώ έχει κάποια

ωραία θα το δω αύριο να τα μεταφέρω στο αρχικό post να φτιάξουμε μια λίστα σιγά σιγά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Τα θες ανα δεκαετία, ή αλφαβητικά? :p :p :p
απλά ρίχτα :p να δω αν προλάβω μόλις επιστρέψω σπίτι να περάσω ότι έχει το παραπάνω link
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
απλά ρίχτα :p να δω αν προλάβω μόλις επιστρέψω σπίτι να περάσω ότι έχει το παραπάνω link

Ότι space/combat flight/flight έχει κυκλοφορήσει την τελευταία εικοσαετία!!!!
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Θα επανέλθω όταν φτάσει το Χ52, θα το δοκιμάσω με ό,τι σχετικό εχω.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Θα επανέλθω όταν φτάσει το Χ52, θα το δοκιμάσω με ό,τι σχετικό εχω.

Εγώ πλέον βαριέμαι να στείνω το Thrustmaster Cougar και χρησιμοποιώ ένα Logitech Wingman 3D.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Ότι space/combat flight/flight έχει κυκλοφορήσει την τελευταία εικοσαετία!!!!

Δυστυχώς δεν δουλεύει με το x52 το Xwing alliance. Αλλά βγήκε πριν 21 χρόνια :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
updated με ότι είχε το λινκ
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Βάλε και το Flight simulator x και flight simulator 2020. Μπορεί να μην έχουν πίου πίου, αλλά το χρησιμοποιούν καλά το Hotas.
 

Crusader

Gelatinous Cube
Joined
Dec 12, 2012
Messages
101
Να τολμήσω να ρωτήσω αν υπάρχει HOTAS για αριστερόχειρες; :p
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Fully ambidextrous joystick!
3 removable components allow the joystick to be perfectly tailored for left-handed or right-handed use



ΟΜΩΣ το συνοδευτικό throttle που έχει είναι ΜΟΝΟ για δεξιόχειρες
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Δυστυχώς δεν δουλεύει με το x52 το Xwing alliance. Αλλά βγήκε πριν 21 χρόνια :p

Το Cougar σε μένα πάντως δούλευε κανονικά!!! Μήπως δεν στο αναγνώριζαν για χειριστήριο, τα Windows? Επειδή έχω ξαναβάλει το X-Wing Alliance με τα καινούργια γραφικά, θα το ξαναδώ το θέμα!!
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Το Cougar σε μένα πάντως δούλευε κανονικά!!! Μήπως δεν στο αναγνώριζαν για χειριστήριο, τα Windows? Επειδή έχω ξαναβάλει το X-Wing Alliance με τα καινούργια γραφικά, θα το ξαναδώ το θέμα!!

Μου έχει ανάποδα το Roll και το rudder, χωρίς να υπάρχει τρόπος να το αλλάξω. Δεν μπορώ με τίποτα να συνηθίσω να κουνάω το joystick αριστερά δεξιά και αυτό να στρίβει σαν βάρκα. Όταν το προωτοέπαιζα δεν είχα θέμα, αλλά πλέον έχω συνηθίσει τελείως διαφορετικό χειρισμό σε όλα τα υπόλοιπα.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
@erevos επειδή σκέφτομαι να πάρω ακριβώς αυτό, για πες καμία γνώμη.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Μου έχει ανάποδα το Roll και το rudder, χωρίς να υπάρχει τρόπος να το αλλάξω. Δεν μπορώ με τίποτα να συνηθίσω να κουνάω το joystick αριστερά δεξιά και αυτό να στρίβει σαν βάρκα. Όταν το προωτοέπαιζα δεν είχα θέμα, αλλά πλέον έχω συνηθίσει τελείως διαφορετικό χειρισμό σε όλα τα υπόλοιπα.


Δοκίμασε με Script, για να ορίσεις εσύ τους άξονες!!
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Ρε μπρο μην είσαι έτσι, δώσε ίνφο. Εκτός από παραλίες που βρίσκουμε αυτό το χότας;
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,321
@erevos επειδή σκέφτομαι να πάρω ακριβώς αυτό, για πες καμία γνώμη.

Κοίτα, στα 70€ είναι το φτηνότερο με ξεχωριστό throttle, με το επόμενο να κάνει τα διπλάσια. You can't go wrong with it. Δεν θα κλαις και τα λεφτά αν τελικά δεν το χρησιμοποιείς όσο περίμενες.
Ως αίσθηση στα χέρια, μια χαρά είναι, εργονομικά τέλειο, με όλα τα κουμπιά στα δάκτυλά σου και με στιβαρή κατασκευή, αλλά δεν γνωρίζω να σου πω συγκριτικά με άλλα. Το προηγούμενό μου, ήταν ένα της πλάκας το 1999 (το οποίο το είχα σπάσει με απότομη κίνηση προς τα δεξιά όταν πήγα να κυνηγήσω ένα TIE Fighter που είχε περάσει από μπροστά μου στο X-Wing Alliance).
Στα ακριβότερα, έχεις περισσότερους από τους μικρούς μοχλούς, (πχ λογικά θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιον για free-look σε παιχνίδια όπως το Star Wars Squadrons), ενώ το Hotas X έχει μόνο έναν.

Αύριο που θα έχει κατέβει το Squadrons, αν προλάβω να το δοκιμάσω (αλλιώς μεθαύριο), θα γράψω εντυπώσεις.
 
Top Bottom