What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Πανος Σομπολος Thread - Aστυνομικο Ρεπορταζ

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,901
και για τι πραγμα ακριβως θα κατηγορηθουν οι ακολουθοι?? οτι ειναι γκραν μαλακες???
οκ, προφανως ισχυει, αλλά αν ποινικοποιηθει η μαλακια στη χώρα, σας εχω νεα. μονο τα πομολα θα κυκλοφορουν ελευθερα.
Πάντως, εάν μπουν επιτέλους κάμερες ταχύτητας, διαπλασιαστούν οι πόντοι στο δίπλωμα για παραβάσεις κ αυξηθούν τα πρόστιμα...
1) θα μειωθούν κατακόρυφα τα μποτιλιαρίσματα
2) θα μειωθούν τα τροχαία
3) μείωση θανάτων κ μόνιμων παραλύσεων
4) μείωση ιατρονοσηλευτικών εξόδων κ εργασιακής υπερφόρτοσης ιατρονοσηλευτικού προσωπικού

Οπότε ναι, καλό είναι να αρχίσουν κάποια πράγματα (όπως πχ η άσκηση σωματικής βίας κατά παραγγελία) να ποινικοποιούνται. Να μην φτάσουμε στο σημείο να αποδεχόμαστε το ξύλο έναντι αμοιβής.

Άλλη μια είδηση που παίζει σε όλα τα κανάλια από χθες #not

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε δλδ, κυκλοφορεί κάποιος καράφλας στο σπίτι του εισαγγελέα?
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,551
Οπότε ναι, καλό είναι να αρχίσουν κάποια πράγματα (όπως πχ η άσκηση σωματικής βίας κατά παραγγελία) να ποινικοποιούνται
Αυτο λεω φιλτατε, ειναι ποινικο αδικημα.

Η ανακριση ολοκληρωθηκε επειδη δεν εμεινε και κανενας για να ανακριθει. Τις ερωτησεις τις εκανε ο αγιος Πετρος.

Η ανάκριση καθυστέρησε όλα αυτά τα χρόνια, καθώς η πρώτη ανακρίτρια που είχε αναλάβει τη διερεύνηση της υπόθεσης είχε μετατεθεί από τον Πειραιά στην Αθήνα.
η δεύτερη είχε παραιτηθεί από το δικαστικό σώμα και μετανάστευσε στις ΗΠΑ.
ο τρίτος είχε ζητήσει να μπει η δικογραφία στο αρχείο.


Ο τριτος δεν ειχε τους πορους να μεταναστευσει σε αλλη οσο-πιο-μακρια-γινεται χωρα.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,564
δικηγορος δεν ειμαι, οπότε κανω, προφανως ανοητες, ερωτησεις:

- η ασκηση βιας διωκεται αυτεπαγγελτα?
- ενα χαστουκι ειναι ασκηση βιας? μια δυνατη καρπαζά??? (προσοχη, χωρις γιωτα αναμεσα σε ζ και α)
- αν ο παθων ΔΕΝ διαμαρτυρηθει/καταγγειλει το συμβαν/μηνυσει τον δραστη τι γινεται? αν ακομα χειροτερα, πει: "καναμε πλακα, του δωσα και γω καμποσες" τι θα συμβει??

μ ολα αυτα, θελω να πω οτι υπαρχουν αφθονα παραθυρα για να μην καταδικαστει Ο Μαλακας ή τελοσπαντων η ποινη του να ειναι χάδι.
και παντως επιμενω οτι στα χαρτια μου πολυ πιο σημαντικο και ανησυχητικο για την κοινωνια και την χωρα ειναι η εθελοντικη συμμετοχη σ αυτο το γκροτεσκο τσιρκο, νεων μη αμεα ανθρωπων και η αποδοχη των υπολοιπων οτι ολο αυτο ειναι κατι φυσιολογικο εφοσον συνεβαινε για χρονια ατιμωρητο.

απαραιτητο ντισκλειμερ: εννοειται και δεν χρειαζεται διευκρινηση οτι η εκμεταλλευση (οικονομικη ή με οποιοδηποτε τροπο) αμεα ειναι θλιβερο και ανατριχιαστικο φαινομενο και πρεπει να επισυρει φυλακιση διψηφιου αριθμου ετων. αυτο που προσπαθω να καταλαβω και να ψηλαφισω (μμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ!!!!!) σε ολα μου τα ποστς ειναι το εξης απλο: δηλαδη αν δεν υπηρχαν αμεα στην εξισωση, σας φαινεται ολο αυτο οκ? πρεπει να κατσετε/ουμε (εσεις οι γονεις ειδικα, αλλα και ολοι) να δουμε γιατι η νεολαια εχει πατωσει, ηθικα και αξιακά με τετοιο τροπο τα τελευταια χρονια.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,551
Στην ενδοοικογενειακη, η διωξη ειναι αυταπαγγελτη. Για την περιπτωση του καραγκιοζη δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω, αλλα μπορει να του κανει μηνυση καποιος απο αυτους που τις ετρωγε. Νομιζω οτι αυτα τα ατομα ακομα δεν εχουν μπει στην εξισωση οτι μπορουν να κινηθουν δικαστικα.
Οι σφαλιαρες ειναι πλημμελημα, αλλα επειδη εδω εχουμε περιστατικο με βασανιστηρια και ανηλικους, οχι σιγουρα, ειναι κακουργημα. Νομιζω τα κακουργηματα πανε στον αυτοματο.
Απο την δικαστικη εξισωση απουσιαζει και οτι αυτοι οι ανθρωποι ειναι ανηλικοι.

Εαν μαθευτει στο εξωτερικο οτι στην ελλαδα πληρωνεις για να βλεπεις βασανιστηρια με ανηλικους και ΑΜΕΑ και δεν σου κανουν τιποτα, θα παιξει εθνικος διασυρμος.
Εαν δεν τους κανουν τιποτα ή οι ποινες ειναι χαδια. Την επομενη μερα θα γεμισει το ιντερνετ με μιμητες και αυτο δεν ειναι καλο.

Θαρρω οτι θα τους πετσοκοψουν γιατι τον τελευταιο καιρο η Ελλαδα εχει φαει πολυ κραξιμο απο την Ε.Ε.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,041
Μιλώντας για ανήλικα αυτό που έχω παρατηρήσει εδώ Γερμανία, είναι ότι ενώ έχει πολλούς άστεγους και ζητιάνους σε αντίθεση με την Ελλάδα δεν έχω δει παιδιά ποτέ να ζητιανευουν. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια προνεια και τα μαζεύουν
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,551
Στην Ελλαδα παιζουν το marketing στα δαχτυλα. Λογικα, πρεπει να μαζευουν τα παιδια απο τους δρομους.
Εδω τα μαζευουν μονο για να δειξουν τον μητσοτακη να τα χαιρεταει.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,300
Την επομενη μερα θα γεμισει το ιντερνετ με μιμητες και αυτο δεν ειναι καλο.
Δίνω μεγάλη απόδοση να συνεχίσει. Εδώ κάποιοι, Βάρδος, είχαν ξεκινήσει νωρίτερα να κάνουν περίεργα λάιβ προτού σκάσει η ιστορία με το hayate multiverse.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,901
δικηγορος δεν ειμαι, οπότε κανω, προφανως ανοητες, ερωτησεις:

- η ασκηση βιας διωκεται αυτεπαγγελτα?
- ενα χαστουκι ειναι ασκηση βιας? μια δυνατη καρπαζά??? (προσοχη, χωρις γιωτα αναμεσα σε ζ και α)
- αν ο παθων ΔΕΝ διαμαρτυρηθει/καταγγειλει το συμβαν/μηνυσει τον δραστη τι γινεται? αν ακομα χειροτερα, πει: "καναμε πλακα, του δωσα και γω καμποσες" τι θα συμβει??

μ ολα αυτα, θελω να πω οτι υπαρχουν αφθονα παραθυρα για να μην καταδικαστει Ο Μαλακας ή τελοσπαντων η ποινη του να ειναι χάδι.
και παντως επιμενω οτι στα χαρτια μου πολυ πιο σημαντικο και ανησυχητικο για την κοινωνια και την χωρα ειναι η εθελοντικη συμμετοχη σ αυτο το γκροτεσκο τσιρκο, νεων μη αμεα ανθρωπων και η αποδοχη των υπολοιπων οτι ολο αυτο ειναι κατι φυσιολογικο εφοσον συνεβαινε για χρονια ατιμωρητο.

απαραιτητο ντισκλειμερ: εννοειται και δεν χρειαζεται διευκρινηση οτι η εκμεταλλευση (οικονομικη ή με οποιοδηποτε τροπο) αμεα ειναι θλιβερο και ανατριχιαστικο φαινομενο και πρεπει να επισυρει φυλακιση διψηφιου αριθμου ετων. αυτο που προσπαθω να καταλαβω και να ψηλαφισω (μμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ!!!!!) σε ολα μου τα ποστς ειναι το εξης απλο: δηλαδη αν δεν υπηρχαν αμεα στην εξισωση, σας φαινεται ολο αυτο οκ? πρεπει να κατσετε/ουμε (εσεις οι γονεις ειδικα, αλλα και ολοι) να δουμε γιατι η νεολαια εχει πατωσει, ηθικα και αξιακά με τετοιο τροπο τα τελευταια χρονια.

1. Άρθρο 330 - Ποινικός Κώδικας - Παράνομη βία
2. ναι, δε ζούμε στα 80´s. Δε θα ήθελες ο εργοδότης σου ή ο ανώτερός σου στο χώρο εργασίας να σου δίνει καρπαζές κάθε φορά που έφτιαχνες κάτι λάθος. Εγώ τουλάχιστον όχι.
3. περιμένουμε απλά το θύμα να κάνει καταγγελία ή κάποιος τρίτος που ήταν παρών στο συνβάν

Στην Ελλάδα μεγαλώνουμε με την ιδέα της ατιμωρισίας. "Ελα ρε, θα την γλιτώσω/δεν θα πει τπτ/θα με ξελασπώσουν οι δικοί μου"
Γι´αυτό κ αυτός ο πάτος. Και δεν είναι μόνον τα τελευταία χρόνια. Είναι δεκαετίες τώρα.


Μιλώντας για ανήλικα αυτό που έχω παρατηρήσει εδώ Γερμανία, είναι ότι ενώ έχει πολλούς άστεγους και ζητιάνους σε αντίθεση με την Ελλάδα δεν έχω δει παιδιά ποτέ να ζητιανευουν. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια προνεια και τα μαζεύουν
Jugendamt
Μπορείς να καταγγείλεις ενδοοικογενειακή βία ή παιδιά που ζουν στους δρόμους κ τα μαζεύουν. Συνήθως βρίσκονται στους δρόμους λόγω ενδοοικογενειακής βίας κ όχι λόγω έλλειψης στέγης.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,929
Ενα απολυμενο τυπακι καθάρισε την εφοπλιστρια Καρνέση, τον τσεο της και έναν καπετάνιο στα γραφεία τους λολ


Ξεκαθαρισμα λογαριασμων μεταξυ αδερφων :p
Πληροφορίες αναφέρουν ότι ο δράστης εργαζόταν στο κτήμα του εφοπλιστή στους Πεταλιούς και ο Σπύρος Καρνέσης του είχε παραχωρήσει μάλιστα και ένα σπιτάκι για να διαμένει στη Γλυφάδα τα τελευταία 30 χρόνια
 
Last edited:

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,554
Ενα απολυμενο τυπακι καθάρισε την εφοπλιστρια Καρνέση, τον τσεο της και έναν καπετάνιο στα γραφεία τους λολ


Ξεκαθαρισμα λογαριασμων μεταξυ αδερφων :p
Αρχικά @Norshgaath κόλλησα με την χαρά σου που σκοτώθηκαν άνθρωποι, αλλά μόλις διάβασα για τα τα μυριοεκατομμύρια για τα οποία καυγάδιζαν για το ποιος θα τα πρωτοπάρει, λέω αϊ στο Διάολο, kill the rich.

Θα κάνω μία υπόθεση ότι τον Αιγύπτιο τον είχανε ανασφάλιστο, να κάνει 500 δουλειές στο κτήμα και τώρα τον πετάξανε στον δρόμο και ένιωσε ο άνθρωπος απελπισία και οργή?
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,929
Θα κάνω μία υπόθεση ότι τον Αιγύπτιο τον είχανε ανασφάλιστο, να κάνει 500 δουλειές στο κτήμα και τώρα τον πετάξανε στον δρόμο και ένιωσε ο άνθρωπος απελπισία και οργή?

Ελληνας ειναι ηταν ο ανθρωπος. Αιγυπτιος στη καταγωγη, ειναι η κλασσικη ατακα ωστε να υπαρξει ρατσιστικη πινελια των βοθρων ΜΜΕ για τον κυρ-παντελη
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
Δηλαδή αυτό το σπιτάκι τώρα διατίθεται δωρεάν;
(Ο καθένας με τον πόνο του)
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,551
Δηλαδή αυτό το σπιτάκι τώρα διατίθεται δωρεάν;
(Ο καθένας με τον πόνο του)
Μπορει να αφησε και γυναικα που τωρα θα μεινει μονη της.
giphy-downsized.gif

Αυτα τα Φωσκολικα επωνυμα με το ιστορικο της υποθεσης, ειναι οτι πρεπει για ελληνικη σειρα.

Μετά τo θάνατο του Γεωργίου Α΄, οποίος δολοφονήθηκε στη Θεσσαλονίκη στις 18 Μαρτίου 1913, το νησιωτικό σύμπλεγμα πέρασε στην κυριότητα του πρίγκιπα Γεωργίου, ο οποίος το 1916 το μεταβίβασε στα αδέρφια Λεωνίδα Ανδρ. Εμπειρίκο και Μαρή Ανδρ. Εμπειρίκο, παππού του Μαρή Εμπειρίκου.

Απο εκει, τα πραγματα γινονται χειροτερα.
 

Tolias

Awakened Shrub
Approval of the Admiral
Joined
Nov 5, 2021
Messages
2
Ελληνας ειναι ηταν ο ανθρωπος. Αιγυπτιος στη καταγωγη, ειναι η κλασσικη ατακα ωστε να υπαρξει ρατσιστικη πινελια των βοθρων ΜΜΕ για τον κυρ-παντελη
Έλληνας ήταν ο άνθρωπος,
Αιγύπτιος στην καταγωγή.
Ατάκα κλασσική με πινελιά ρατσιστική
Των βόθρων ΜΜΕ για τον Κυρ Παντελή. (Σόρυ είδα ριμες μεσα στην πρόταση και επειδη δεν είμαι στα καλά μου ...)
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,929
Έλληνας ήταν ο άνθρωπος,
Αιγύπτιος στην καταγωγή.
Ατάκα κλασσική με πινελιά ρατσιστική
Των βόθρων ΜΜΕ για τον Κυρ Παντελή. (Σόρυ είδα ριμες μεσα στην πρόταση και επειδη δεν είμαι στα καλά μου ...)

ας ριξουμε μερικα χαικου LLM generated με prompt: "write to me a haiku about the death of a wealthy shipowner from a fired ex-employee"

Years of service, lost
Revenge planned in the shadows
A mogul falls still

Wealthy shipowner gone,
Ex-employee's fury roared,
Sea mourns loss, life scored.

Ocean's vast embrace
Silenced tycoon, bitter waves
Vengeance sails at dusk

Vengeance in night's shroud,
Rich shipowner meets his end,
Fired hand's wrath avowed.
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,678

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Βλέπω ευθεία σύνδεση με τα αντίστοιχα νήματα στο Αδελφό Φόρουμ κι αγαλλιάζει η ψυχή μου.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,551
His wealth, a bitter fruit,
For many a soul he'd betray,
Leaving us to fend for ourselves.

Yet, in his death, I find,
A lesson learned, a chance to grow,
From his wealth, we've found our worth.

Θαρρω οτι η ΑΙ το επιασε το νοημα.
 
Top Bottom