What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Πασχαλινή Αναβάθμιση (ΣΡΕΝΤΕΡ ΘΑ ΣΕ ΚΟΜΜΑΤΙΑΣΩ)

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Ήρθε η ώρα για αναβάθμιση GPU μετά από σχεδόν 5 χρόνια.

Έχω 3900X, PSU 650Watt XFX Gold και έχω την MSI RX 570 ARMOR.
Ήθελα να πάρω μία 6800 (σκέτη), αλλά βλέπω στα ελληνικά μαγαζιά δεν υπάρχουν επιλογές, μόνο κάτι σάπιες που χουν μείνει. Θέλω γενικά καλές θερμοκρασίες και καλή σχέση κατανάλωσης/επιδόσεων γιατί με χει απογοητεύσει λίγο αυτή που έχω στον πρώτο τομέα.

Οπότε τώρα είμαι ανάμεσα στην 6650XT (που αντικειμενικά είναι η καλύτερη), αλλά σκέφτομαι και 6800XT με underclock/undervolt. Ποια είναι η άποψη σας;
Επίσης το τροφοδοτικό λέτε να σηκώνει την 6800XT; ή θα πρέπει να κάνω και κει αναβάθμιση;. Το κουτί πιστεύω ίσα ίσα την παίρνει αν και θα ναι πολύ μπλεγμένα τα πράγματα.
Δεν νομίζω να πάω σε NVIDIA αλλά μπορείτε να αναφέρετε την (ή τις) πιο κοντινή στην 6650XT, για να συγκρίνω τιμές/καταναλώσεις;

Τέλος παίζει κάνα site που να χει πίνακες ή βίντεο με καταναλώσεις καρτών σε undervolt? ή κάτι παρεμφερές;
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
608
UserBenchmark: AMD RX 6650-XT vs 6800-XT
Αυτό κοιτάζω συνήθως αλλά γενικά μπορείς να βρεις πολλά VS και στο youtube ακομα με συγκριτικό gameplay..

Best PSUs for RX 6800 & RX 6800 XT in 2023 | LEVVVEL
Εδώ αναφέρουν οτι το ελάχιστο για μια 6800ΧΤ είναι τα 650w σε συνδυασμό με μη απαιτητικό cpu και λοιπών περιφερειακών. Μιας και το τροφοδοτικό σου είναι αξιόπιστης εταιρείας και όχι καμια κινεζιά, πιστεύω οτι θα αρκεί. Τώρα αν κάνεις οβερκλοκ τον επεξεργαστή και έχεις και 5-6 δίσκους κουμπωμένους, επιφυλάσσομαι.

Στο δίλημμα θα προτιμούσα την 6650ΧΤ για τον απλό λόγο οτι ο 3900Χ θα κάνει bottleneck την 6800ΧΤ περιορίζοντας τη δυναμική της.
Ryzen 9 3900X and Radeon RX 6800 XT build in General Tasks | Bottleneck calculation | PC Builds (pc-builds.com)
AMD Ryzen 9 3900X Bottleneck RX 6800 XT? - CPUAgent
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,239
Πάρε εκεί μια σκούπα της Τεφάλ και έναν αποχυμωτή Inverter!
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,413
;ΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧ ΕΓΩ ΚΟΜΑΤΙΑΖΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΜΟΥ. Εχοντας κανει μολις πριν εναμισι χρονο αναβαθμιση δεν χρειαζεται τιποτα αλλο ακομα!
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Ήθελα να πάρω μία 6800 (σκέτη), αλλά βλέπω στα ελληνικά μαγαζιά δεν υπάρχουν επιλογές,
Θα έλεγα να εξετάσεις σοβαρά και την RX 6700

και την σκέτη και την xt, η σκέτη είναι λίγο πιο καινούργια με λίγο μικρότερες επιδόσεις αλλά πιο αποδοτική ενεργειακά. Σημαντικά πιο πάνω από τις rx 6600/6650
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,413
Εγω προτεινω να παρεις καποια απο τις καινουργιες. Η rx 7900 η RTX 4070TI. ΟΙ rx 6000 ειναι του 2020 και 2021 δεν υπαρχει λογος να παρεις τωρα μια τετοια οταν εχουν βγει ο ινεες rtx 4000 και rx 7000. Τι κουτι εχεις? Γιατι και σε εμενα ισα ισα χωρεσε η RED DEVILκ αι εχω αυτο Aero-800 - AeroCool Δες τα χαρακτηριστικα του κουτικου γραφει μεχρι ποσα mm ειναι το μεγιστο που χωραει καρτα γραφικων. Και μετα δες ποσα mm ειναι αυτη που θα παριεις για να δεις αν χωραει.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
@shredder
Κουτί έχω αυτό :

Το οποίο απ ότι λέει την χωράει, αλλά φοβάμαι ότι στο μήκος ίσως βρίσκει σε κάναν SSD που χω χύμα μέσα στο κουτί να κρέμεται από μια SATA III κλωστή... Καλά τα φτιάχνω δεν είναι θέμα.

Αυτό που θέλω είναι ΚΥΡΙΩΣ να μην έχει μεγάλη κατανάλωση εργοστασιακά ή αν πάω σε ανώτερη (6700+) να υπάρχει καλή υλοποίηση ώστε να πάει καλά το undervolting.

@lucinos , από 6700 o skroutz έχει μόνο 3 μοντέλα και φαίνονται ψιλομούφες. Γενικά θέλω αυτή τη φορά να προτιμήσω 1st Tier συνεργάτες της AMD (Sapphire/Powercolor) για να χω και μια ευρύτερη εικόνα. Πιο συγκεκριμένα θα πήγαινα σε Red Devil. Αλλά προφανώς ευπρόσδεκτες οποιεσδήποτε προτάσεις.

@vlad Βλαδίμηρε ωραίοι οι σύνδεσμοι! Το passmark το γνώριζα , αλλά το cpuagent φαίνεται φοβερό και θα πρέπει να πειραματιστώ αρκετά με αυτό! Οριακά με βάζει σε σκέψεις να πάω και σε 7950X3D :unsure::unsure:
Tί;; Με αυτό το setup θα ΡΕΖΙΛΕΨΩ ΤΟΝ SHREDDER???? ΒΟΥΡ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
περασα για να πω μπραβο για την κινηση.
ΑΛΛΆ μη με βαλεις στην κληρωση.
pc που θα ναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ απ του σρεντερ τι να το κανω??????????????????
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,331
Ήρθε η ώρα για αναβάθμιση GPU μετά από σχεδόν 5 χρόνια.

Έχω 3900X, PSU 650Watt XFX Gold και έχω την MSI RX 570 ARMOR.
Ήθελα να πάρω μία 6800 (σκέτη), αλλά βλέπω στα ελληνικά μαγαζιά δεν υπάρχουν επιλογές, μόνο κάτι σάπιες που χουν μείνει. Θέλω γενικά καλές θερμοκρασίες και καλή σχέση κατανάλωσης/επιδόσεων γιατί με χει απογοητεύσει λίγο αυτή που έχω στον πρώτο τομέα.

Οπότε τώρα είμαι ανάμεσα στην 6650XT (που αντικειμενικά είναι η καλύτερη), αλλά σκέφτομαι και 6800XT με underclock/undervolt. Ποια είναι η άποψη σας;
Επίσης το τροφοδοτικό λέτε να σηκώνει την 6800XT; ή θα πρέπει να κάνω και κει αναβάθμιση;. Το κουτί πιστεύω ίσα ίσα την παίρνει αν και θα ναι πολύ μπλεγμένα τα πράγματα.
Δεν νομίζω να πάω σε NVIDIA αλλά μπορείτε να αναφέρετε την (ή τις) πιο κοντινή στην 6650XT, για να συγκρίνω τιμές/καταναλώσεις;

Τέλος παίζει κάνα site που να χει πίνακες ή βίντεο με καταναλώσεις καρτών σε undervolt? ή κάτι παρεμφερές;

Επειδή είμαι ακριβώς στην ίδια φάση, για τσέκαρε αυτή. Λογική τιμή (όσο λογική μπορεί να είναι για περασμένης γενιάς κάρτα). Ή και αυτή!! Και σε κάτι amazon που ψάχνω, δεν βρίσκω και πολύ καλύτερες τιμες. (Πιθανόν στο mindfactory στην Γερμανία, αλλά αυτό δεν στέλνει Ελλάδα).

Στο δίλημμα θα προτιμούσα την 6650ΧΤ για τον απλό λόγο οτι ο 3900Χ θα κάνει bottleneck την 6800ΧΤ περιορίζοντας τη δυναμική της.

Αυτό κυμαίνεται από το ότι δεν παίζει ρόλο (σε 1440 - νέα games) μέχρι μεγάλη διαφορά (σε 1080 παλιότερα παιχνίδια - emulators). Εγώ καλοβλέπω έναν 5800x3D, για να αλλάξω τον 3800Χ. Αλλά μόνο γιατί μου αρέσει να χαρχαλεύω το μηχάνημα, όχι ότι είναι άσχημος!!
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,429
Αν το The Last of Us Part 1 PC είναι η αρχή της νέας πραγματικότητας των απαιτήσεων των ΑΑΑ games, και όχι απλά ένα unoptimized outlier, πλέον 8GB VRAM δεν αρκούν ούτε για 1080p/high gaming χωρίς προβλήματα. Πάρε την 6700ΧΤ να είσαι καλυμένος.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
των απαιτήσεων των ΑΑΑ games, και όχι απλά ένα unoptimized outlier, πλέον 8GB VRAM δεν αρκούν ούτε για 1080p/high gaming
Φαίνεται ότι υπάρχει ένα bug που στις κάρτες με 8 γίγα vram το last of us εκμεταλλεύεται μόνο 4 γίγα και στις κάρτες με λίγο παραπάνω όπως η 6700 που έχει 10 γίγα ή η 6700xt εκμεταλλεύεται μόνο 8 γίγα. (Τα 8 όμως τουλάχιστον είναι υπεραρκετά) Είναι bug που μπορεί και πρέπει να φτιαχτεί.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,413
Αν το The Last of Us Part 1 PC είναι η αρχή της νέας πραγματικότητας των απαιτήσεων των ΑΑΑ games, και όχι απλά ένα unoptimized outlier, πλέον 8GB VRAM δεν αρκούν ούτε για 1080p/high gaming χωρίς προβλήματα. Πάρε την 6700ΧΤ να είσαι καλυμένος.
Ναι οντως. σε ultra 1440p πιανει 12/12 gb. Που σημαινει οτι οσοι εχουν καρτες με λιγοτερο απο 12 δεν μπορουν να το παιξουν σε ultra 60 fps οπως εγω. Εδω το red dead redemption 2 που βγηκε 2019 και με ολα max 1440p πιανει 11 gb. Το προβλημα του ειναι οι τεραστιοι χρονοι φορτωσης. Ολα τα αλλα παχινδιαι φορτωνουν σε ενα δευτερολεπτο ενω αυτο κανει παραπανω απο 2 λεπτα πραγμα που δεν δεικαλογειται γι αυτο το παρατησα μετα απο 1 ωρα μεχρι να το φτιαξουν!
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,413
Θα κανω αναβαθμιση... Σημερα το αποφασισαμε που ηρθε ο τεχνιος μου για να καθαρισει το pc μου. Ομως δεν θα αναβαθμισω το δικο μου pc. Για πρωτη φορα μετα απο 12 χρονια αποφαισαμε να αναβαθμισουμε το lapto της μητερας μου γιατι σερνεται. Δεν θελει να παρει καινουργιο μεχρι να χαλασει αλλα παραπονιεται επειδη ειναι πολυ αργο. Οποτε προτεινε αυτος να του βαλουμε ssd αλλα τον πιο φθηνο που υπαρχει(500 gb/500 mb/s). 50 ερω κανει. Αλλα σε συγκριση με τον 100mb/s 260 gb hdd του 2011 που εχει θα ειναι πιο γρηγορο.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Γκρέητόολντ η φθηνότερη 6700ΧΤ έχει 390 όπως βλέπω στο Σκρούτς. Τώρα να δώκω 28% παραπάνω χρήματα για 12% ή άντε πες για 20% παραπάνω επιδόσεις βγάζει λίγο νόημα (και όντως τα 12GB πολύ ελκυστικά για μελλοντική κάλυψη, αλλά και για το ψυχολογικό της υπόθεσης «ΣΡΕΝΤΕΡ ΘΑ ΣΕ ΚΑΤΣΑΡΙΔΟΠΟΙΗΣΩ»), αλλά δεν βρίσκεις καλή υλοποίηση.
Η Red Devil που ήθελα είχε 520+.

Τελικά μπροζ μου επικράτησε η λογική του «Χαμηλές Θερμοκρασίες, Χαμηλή Κατανάλωση, Εξαιρετική απόδοση για τα παραπάνω» και τσίμπησα RX 6650XT RED DEVIL στα 305 ευρώπουλα.

Σε κάνα μήνα θα έρθει, κάτι που μου δίνει την ευκαιρία να τεστάρω μερικά παιχνίδια με την RX 570 για να κάνω συγκρίσεις και να περάσω και αμέριμνος το Πάσχα χωρίς να περιμένω τον κούριερ.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές όλους εσάς γκέημινγκ αδέρφια!
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
608
Με γεια και καλό κάψιμο. Από την 570 θα δεις χτυπητές διαφορές!!
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Ήρθε την Τρίτη (μία μέρα μετά την πρωτομαγιά) και την εγκατέστησα χθες.

Πριν την βάλω είχα τρέξει μερικά παιχνίδια. Δηλαδή τα :
Middle Earth : Shadow Of War
Red Dead Redemption 2
Tomb Raider
Berserk
Dark Souls : Remastered Edition
Everybody's Gone To The Rapture
Counterstrike : Global Offenesive
Black Mesa
Bioshock


κάποια αυτά (3) είχαν Benchmark Tools, κάποια όχι. Χθες έτρεξα 3 ξανά. Στο Everybody's Gone To The Rapture τα αποτελέσματα ήταν καταθλιπτικά. Δηλαδή κάνω respawn σε ένα σημείο και ενώ πριν έπιανα 17-47 FPS τώρα έπιανα 17-69 FPS. Περίεργα πράγματα. Ίσως αν είχα 10+ GB να το ξεπερνούσε αυτό το θέμα τελικά (@Great0ldOne ).

ΑΛΛΑ, στα άλλα 2 που έτρεξα benchmark έχουμε

RED DEAD REDEMPTION 2 :

1683264221622.png


1683264259181.png

και Shadow Of War

1683264315969.png

1683264338177.png

3πλάσια+ (!!!) FPS στο RDR2, διπλάσια στο Σσσάντοου οφ Γουόρ.


Σε ότι τεστ δείχνω (και πριν και μετά) έχω ανοικτό Recording Tool της AMD και 150 tabs ανοικτά στο Chrome + discord + viber
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
RED DEVIL
Γνωριζουμε ρε σεις γιατι οι εκδοσεις της red devil ειναι τοσο πανω απο τις υπολοιπες; Αλλα και προτιμαται;

Επειδη εχει καλο ονομα; Πως το εχει χτισει; Επιδοσεις;

Δεν την ειχα υποψη μου αλλα βλεπω οτι αρκετος κοσμος εχει μοντελα της
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,429
Κοίτα, πρακτικά πλέον δεν κυκλοφορούν "κακές" υλοποιήσεις σε GPU, εκτός ίσως από κάτι τελειωμένες Biostar με συστήματα ψύξης για smartphone που είχαν σκάσει μύτη όταν η αγορά έψαχνε διαθέσιμες κάρτες γραφικών με αστρονομικό τηλεσκόπιο. Οπότε μετά μένει η σχέση ποιότητας/τιμής, και γενικά η Powercolor πάντα είναι λίγο φθηνότερη από τον άμεσο ανταγωνισμό, ακόμα και στην premium σειρά Red Devil. Δεν ξέρω πώς τα καταφέρνουν, αλλά προφανώς, ακόμα και ένα εικοσάρικο να γλυτώσει κανείς, ανεβάζει τα ποσοστά προτίμησης.
 
Top Bottom