What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Περί Βιντεοδρομίου

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Όπως θα έχετε πάρει χαμπάρι λογικά, στην κεντρική σελίδα ("στην ΠΟΙΑ?") έχουμε από το 2018 ένα πλαίσιο όπου εισάγουμε τρέηλερς παιχνιδιών που τσιμπάμε από το youtube.

Η απλή ερώτηση είναι, το χρησιμοποιείτε/το έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ για να δείτε κάποιο τρέηλερ? Θα κλαίγατε με μαύρο δάκρυ αν τυχόν το πλαίσιο αυτό απομακρυνόταν? Ή αγνοούσατε καν την ύπαρξή του μέχρι να το αναφέρω?

Άσχετα αν το πλαίσιο αυτό απομακρυνόταν ή όχι, τι άλλο θα προτείνατε/θα θέλατε να μπει στην κεντρική σελίδα? Πχ πλαίσιο με τυχαία άρθρα από το σαιτ, επιλεκτικά reviews/'αρθρα που θα διαλέγουμε εμείς να προβληθούν, τα άρθρα με τα περισσότερα Pageviews/σχόλια, ή οποιαδήποτε άλλη πρόταση έχετε.

Δεκτή και η άποψη "η κεντρική είναι ΟΚ ως έχει, μην την πειράξετε".
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
΄Ώπα, βγαίνει καινούργιο The Dark Eye? Πού, πότε, τι, γιατί;


Καλό το βιντεοδρόμιο, αλλά για τα δικά μου γούστα πολύ κάτω στη σελίδα βγαίνει και συνήθως το ξεχνάω. Καταλήγω να ενημερώνομαι για νέα trailers από το dsogaming, που για κάθε νέο trailer κάνει news article στη main σελίδα. Σε κάποιους μπορεί να φαίνεται ότι γεμίζει τη βασική εικόνα το site με σχεδόν spam υλικό, αλλά εμένα με βολεύει πολύ περισσότερο από το να πρέπει να θυμηθώ να ψάξω το βιντεοδρόμιο κάπου στο main page. Just my 2 orens.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Εγώ το αγνοώ γιατί δεν βάζετε τα trailers των leagues του PoE (εκτός και ζητηθούν) :gap:
 

Spahar

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 25, 2012
Messages
56
Γενικά το θεωρούσα εξ'αρχής πολύ καλή ιδέα. Πιστεύω ότι επιδέχεται βελτιώσεις για να γίνει καλύτερο.

Για παράδειγμα θα ήθελα να μπορώ να προσθέσω σχόλια. Δηλαδή να έχει τη λογική του άρθρου σε αυτό τον τομέα, αλλά χωρίς να είναι άρθρο. Επίσης θα ήθελα να είναι πιο ενεργό και να ανανεώνεται περισσότερο, ώστε να αποκτήσει κατά κάποιο τρόπο τη λογική του feed για videos. Ίσως να εντοπίζατε κάποια κανάλια youtube και να τραβάγατε αυτόματα περιεχόμενο; Ή να επιτρέπατε σε χρήστες να προσθέτουν videos (με κάποιους περιορισμούς προφανώς).

Καλώς ή κακώς ζούμε πλέον στην εποχή της εικόνας και πολλές φορές οι πληροφορίες δίνονται με αυτό τον τρόπο.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Εγώ θα το διατηρούσα να φαίνεται ίσως πιο ψηλά γιατί πρέπει να σκρολάρει κάποιος χαμηλά. Αυτό που επίσης θα πρόσθετα είναι έναν τίτλο πάνω από κάθε βίντεο που με δυο λέξεις να επεξηγεί τι είναι. Ναι ξέρω ότι αν πας με το mouse επάνω εμφανίζεται ο τίτλος του ή πολλά μπορεί να το αναφέρουν στην πρώτη εικόνα αλλά νομίζω θα προσέλκυε περισσότερο το μάτι αν έβλεπες μια ξεκάθαρη περιγραφή.
 

MaverickStrange

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,682
΄Ώπα, βγαίνει καινούργιο The Dark Eye? Πού, πότε, τι, γιατί;


Καλό το βιντεοδρόμιο, αλλά για τα δικά μου γούστα πολύ κάτω στη σελίδα βγαίνει και συνήθως το ξεχνάω. Καταλήγω να ενημερώνομαι για νέα trailers από το dsogaming, που για κάθε νέο trailer κάνει news article στη main σελίδα. Σε κάποιους μπορεί να φαίνεται ότι γεμίζει τη βασική εικόνα το site με σχεδόν spam υλικό, αλλά εμένα με βολεύει πολύ περισσότερο από το να πρέπει να θυμηθώ να ψάξω το βιντεοδρόμιο κάπου στο main page. Just my 2 orens.
Ορίστε!

Εγώ θα αντιπρότεινα να καταργήσουμε την κεντρική και να κρατήσουμε μόνο το forum :p
Να γίνουμε κοντεξ δηλαδή...
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Η αλήθεια είναι ότι εκεί κάτω που βρίσκεται δεν του έδινα σημασία. Συνήθως βλέπω τα videos που υπάρχουν στα διάφορα news που ανεβαίνουν.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Λοιποοον, το βιντεοδρόμιο είναι ωραία ιδέα αλλά έχει πρόβλημα στην υλοποίηση.

Σε φάση ποιος είναι ο στόχος του;


Υποκειμενικά μιλώντας, πιστεύω οτι στοχεύει να λειτουργεί με βάση αυτό που λέει το όνομά του.

Να παρουσιάζει πάνω-στη-μύγα-βίντεο που θα ενδυνάμωναν την κοινότητα.


A)Τι εννοώ πάνω-στη-μύγα-βίντεο (On-the-fly-video*)

Οταν λέω πάνω-στη-μύγα-βίντεο, εννοώ έναν χώρο όπου ο χρήστης με το που φορτώσει τη κεντρική σελίδα να μπορεί να δει με μια ματιά και να αποφασίσει αν υπάρχει κάποιο καινούργιο βίντεο το οποίο θα του κινούσε το ενδιαφέρον για οποιοδήποτε λόγο εκείνη τη στιγμή, ή δε παίζει κάτι και έτσι να συνεχίσει την πλοήγησή του στο υπόλοιπο της κεντρικής σελίδας. Με δεδομένο οτι αυτά να τα κάνει άνετα,αβίαστα,αξόδευτα,ανομολόγητα ώστε να έχει μια ωραία εμπειρία που χρησιμοποίησε αυτή την φάση του σαιτ.

Αυτό δυστυχώς δεν επιτυγχάνεται με τη παρούσα πραγματικότητα της κεντρικής σελίδας για τρείς λόγους:
i) Ο χρήστης δεν μπορεί να δει με μια ματιά το βιντεοδρόμιο καθώς δεν είναι άμεσα αναγνωρίσιμο (μικρό πλαίσιο 2χ3 χωρίς να ξεχωρίζει που είναι)
ii) Ο χρήστης δεν μπορεί να δεί αν κάποιο βίντεο είναι καινούργιο ή αν τον ενδιαφέρει εκείνη τη στιγμή, καθώς δεν υπάρχει κάποιο διαθέσιμο time-stamp, δεν υπάρχει κάποιο σχόλιο του βίντεο με αποτέλεσμα να κοιτάει το thumbnail του βίντεο προσπαθώντας να καταλάβει περί τίνος πρόκειται και ως εκ τούτου δεν ξέρει αν θέλει να το δει η όχι (πχ μπορεί να είμαι στο mood να δω μονο launch trailer σήμερα, αύριο να είμαι σε φάση για game-play trailers κλπ κλπ...
iii) Ο χρήστης αφού τσεκάρει το βιντεοδρόμιο (έστω οτι είχε όρεξη να πατάει load more για να βλέπει τι έχασε πχ τη προηγούμενη βδομάδα), πρέπει να σκρολάρει πάλι πάνω με τη ροδέλα πολλές φορές (μιχ μιχ) η να πατήσει το λεπτό scroll tab με τον κίνδυνο να κάνει missclick και να πατήσει τη διαφήμιση (που τωρα πχ είναι του RDR2) και να ψιλοπρηχτεί.

Β) Τι εννοώ ενδυνάμωση κοινότητας

Οταν λέω ενδυνάμωση εννοώ λειτουργίες οι οποίες θα έδιναν στην κοινότητα ερείσματα για να χρησιμοποιεί τα νέα uploads του βιντεοδρομίου ώστε να μοιράζεται τις απόψεις της στο forum, ή να στέλνουν τα παιδιά στο κολλητό/ή τους στο viber/signal etc λινκ με τη μια σε φάση: "μλκα είδα το νέο βιντεάκι του alyx,τσεκαρε το".

--------------------------------------------------
On-the-fly-video*: καμία σχέση το fly=πτήση, εδώ χρησιμοποιώ fly=μύγα γιατί έτσι μου αρέσει.


Προτάσεις:

Α)
i+iii) Κάντε τον τίτλο ευανάγνωστο και δώστε σε όλο το βιντεοδρόμιο ωραία χρώματα που να ξεχωρίζουν.
Ανεβάστε και μεγαλώστε το box πάνω και ζουλιξτε το διπλα απο τα latest news και πανω απο discord και απλώστε τα διάφορα τυχον sections σα τραχανα απο κάτω απο τα latest news (σε φάση να αγκαλιάζει το latest news). For the love of God, βάλτε κυλιόμενο βελάκι που οταν έχεις ξετυλίξει τα βίντεο και έχεις πάει κάτω στα τάρταρα να το πατάς και να σε ανεβάζει top.

ii) Βάλτε δικούς σας τίτλους και timestamps στα βίντεο. Χωρίστε τα σε sections, και για να γίνει ακόμη καλύτερο βάλτε θεματικά tags και χώστε και ένα search βασισμένο σε αυτά τα tags και με timestamp filters. (Πχ θέλω να δώ ολα τα official release trailer για rpg που βγήκαν το 2017)

B)
Ενσωματώστε δικό σας share button βάζοντας, signal/viber/tinter νιαου νιαου οπως έχετε στο share ribbon εδώ.
θα μπορούσε να γίνει και σουσουρο κοινωνικοποίησης με ενσωμάτωση ξερω γω sections του βιντεοδρομιου που να έχουν τα καλύτερ βίντεο που λίνκαραν μέλη την βδομάδα που μας πέρασε σε trailer σειρων, σε μουσικα κομματια σε αγαπημενα βιντεο του πετρετζικη κλ κλπ. You get my drift.


Ελπίζω να μην έπρηξα, είναι 100% καλοπροαίρετο.


Tl:dr
Θα ήθελα να το χρησιμοποιώ, το έχω δοκιμάσει αλλά με πρήζει προς το παρων...


PS. Έχω και άλλες ιδέες για τη κεντρική σελίδα αλλα μου πήρε τόση ώρα να το γράψω που βαριέμαι να γράψω και για τα άλλα πράματα. Σύντομα ομως.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
σταματησα να βλεπω την αρχικη σελιδα και εκανα μπουκμαρκ το φορουμ χρονια πριν,οταν πλεον παθενα κρισεις επιληψιας καθε φορα που αντικριζα τον εμετο χρωματων και σχηματων των διαφορων μπανερ,ρανερ κτλ.
παντως το τελευταιο ιτερατιον της αρχικη σελιδας εχει βελτιωθει αρκετα,μπορω να κατσω να διαβασω 5-10 λεπτα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
σταματησα να βλεπω την αρχικη σελιδα και εκανα μπουκμαρκ το φορουμ χρονια πριν,οταν πλεον παθενα κρισεις επιληψιας καθε φορα που αντικριζα τον εμετο χρωματων και σχηματων των διαφορων μπανερ,ρανερ κτλ.
παντως το τελευταιο ιτερατιον της αρχικη σελιδας εχει βελτιωθει αρκετα,μπορω να κατσω να διαβασω 5-10 λεπτα.

Έτσι μπράβο! 😁
 
Top Bottom