What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ποιό είναι το παιχνίδι...;

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Λοιπόν αφού έψαξα όλο το Gamer's Paradise και γέμισα αράχνες και σκόνες, δεν βρήκα κάποιο thread (kara άσε κάτω το search) που να με καλύπτει και ανοίγω αυτό.

Το thread έχει να κάνει με παιχνίδια που παίζαμε, δεν θυμόμαστε τον τίτλο τους και θέλουμε βοήθεια.

Ψάχνω λοιπόν ένα παιχνίδι που έπαιζα στα ηλεκτρονικά, καλοκαιράκι είναι το τραβάει το MAME, αρχές '90 (αν θυμάμαι καλά), που είχες έναν αστροναύτη, ταξίδευες μεταξύ πλανητών (θυμάμαι ξεχωριστή οθόνη που επέλεγες πλανήτες) και το κυρίως παιχνίδι ήταν side scrolling, πάνω στην επιφάνεια του πλανήτη, κυρίως shooter και λίγο platforming (πάλι αν θυμάμαι καλά). Σας θυμίζει κάτι;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,676
Μόλις 8 λετπά για να βρεθεί η λύση. Δυνατός.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Έλα ρε! Ωραίος και γρήγορος. Είναι κάτι εικοσάρικα που μου χρωστάει και θέλω να του τα ζητήσω πίσω...
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Το ειχα λιωσει θυμαμαι!!! Με τραβαγε η επιλογη του τι πιστα θα επαιζες...οχι οτι ειχε και καμια τρελη διαφορα :p
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
Και γω το θυμάμαι πολύ καλά. Προτού προλάβω να το λιώσω, μου έλιωσε την τσέπη και το παράτησα! :Ρ
(Ωστόσο, όπου το έβρισκα, το τιμούσα.)

Με το Turrican ΙΙ βρήκα την υγειά μου!
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Πολλοί το λιώσαμε αλλά το τέλειωσε κανείς σας;
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Έχουμε μεγάλη παρουσία γερουσίας εδώ μέσα τελικά.

Και πέρα απ' την ηλικία, εγώ απόρησα και από ποιά ηλικία παίζουν games! Απ' τα 3;!
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Η νέα Αρτάκη Ευβοίας στα ουφαδικα ήταν τουλάχιστον μία πενταετία πίσω, εκτός και αν ήταν φρουτάκια :gap:
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Και πέρα απ' την ηλικία, εγώ απόρησα και από ποιά ηλικία παίζουν games! Απ' τα 3;!

Αυτό το παιχνίδι το έπαιζα περίπου 7-8 χρονών ('90-'91). Στο χωριό που περνούσα τα καλοκαίρια είχε μαγαζί με ηλεκτρονικά και ήμουνα βασικός μέτοχος (αν και αργότερα βρήκαμε τρόπους για να κάνουμε μειώσουμε το κόστος συντήρησης).
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
Πολλοί το λιώσαμε αλλά το τέλειωσε κανείς σας;

Αν εννοείς το Turrican, ναι, το τελείωσα. Το Xain'd Sleena όχι βέβαια...

Και πέρα απ' την ηλικία, εγώ απόρησα και από ποιά ηλικία παίζουν games! Απ' τα 3;!

Μάγος είσαι; Η πρώτη μου λέξη ήταν "joystick". :Ρ
Τα πρώτα μου Arcade ήταν το Space Invaders (το original) και ένα άλλο με ένα αυτοκινητάκι (το οποίο ήταν ζωγραφισμένο στην οθόνη και μόνο ο δρόμος άλλαζε κατεύθυνση) που είχε μάλιστα τιμονάκι και λεβιέ 2 ταχυτήτων.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αν εννοείς το Turrican, ναι, το τελείωσα. Το Xain'd Sleena όχι βέβαια...

Για το Xain'd Sleena έλεγα που ούτε εγώ το τερμάτισα ποτέ, αλλά κάτι μου λέει ότι θα γίνει σύντομα :p.

Το Turrican κάτι μου θυμίζει αλλά όχι σε arcade. Μήπως ήταν σε Amiga;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,436
Και πέρα απ' την ηλικία, εγώ απόρησα και από ποιά ηλικία παίζουν games! Απ' τα 3;!

Στα 3 ξεκινάνε μπαλέτο και τζούντο, στα μπλιμπλίκια θα κωλώναμε;

EDIT: Μιας και πιάσαμε εικοσαρικοφάγους, θυμάται κανείς ένα που ο χαρακτήρας πετούσε φούσκες σαν το Bubble Bobble, αλλά ήταν side scrolling platforming και πολύ πολύχρωμο; Α, καμία σχέση με το Bubble Bobble σαν franchise, απλά για να δώσω σημείο αναφοράς για το φουσκοπέταγμα το είπα.
 
Last edited:

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Αυτό το παιχνίδι το έπαιζα περίπου 7-8 χρονών ('90-'91). Στο χωριό που περνούσα τα καλοκαίρια είχε μαγαζί με ηλεκτρονικά και ήμουνα βασικός μέτοχος (αν και αργότερα βρήκαμε τρόπους για να κάνουμε μειώσουμε το κόστος συντήρησης).

Είσαι λίγο πιο μικρός από μένα. ΑΛΛΑ εγώ ξεκίνησα το gaming (κρατηθείτε...) στα 20 ! Όταν πήγα φοιτητής και οι γονείς με πήραν PC. Πιο πριν δεν είχα ούτε κομπιούτερ ούτε κονσόλα (και ούτε θέλω ακόμα απ' αυτό το δεύτερο).
Μην το πάρετε στραβά, αλλά θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που δεν είχα Amstrad, Amiga, κουρδίσματα, κασέτες, DOS, κλπ. που διάβαζα, αφού απέκτησα PC, στο PCM ότι υπήρχαν παλιότερα. Τα θεωρούσα (και τα θεωρώ ακόμα) εξωγήινα πράγματα! Είμαι καθαρά παιδί των Windows! Τα πρώτα μου ήταν τα Me. Πιστεύω όμως ότι και η ταλαιπωρία των προηγούμενων συστημάτων θα μου χαλούσε την όλη εμπειρία και θα τα παρατούσα. Θα έλεγα ότι είμαι της ευκολίας!
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
@Great0ldOne : Μήπως λες το Pang; (Μπαλόνια ήταν, βασικά - νομίζω δηλαδή)
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
@maximum armor Μήπως μπερδεύεις την Amiga με τα PC στα τέλη '80 αρχές '90; 7 ήμουν όταν ξεκίνησα με την Amiga και δεν θυμάμαι καμία ταλαιπωρία. Μόνο ότι έπρεπε να αλλάζω δισκέτες στην μέση του παιχνιδιού. Το δε Workbench ήταν πλήρως γραφικό περιβάλλον.

@Dim Gian Bot side scrolling Platform λέει. Μήπως έχεις καμιά παραπάνω πληροφορία να το βρει ο tinapeis;
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Ναι, μπορώ να πω ότι δεν ξέρω τίποτα απ' ο,τι κυκλοφορούσε στα τέλη της προηγούμενης χιλιετίας.
Ήξερα μόνο την ύπαρξη του PS1 και του Sega Dreamcast, τα οποία δεν είχα βέβαια.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Ναι, μπορώ να πω ότι δεν ξέρω τίποτα απ' ο,τι κυκλοφορούσε στα τέλη της προηγούμενης χιλιετίας.
Ήξερα μόνο την ύπαρξη του PS1 και του Sega Dreamcast, τα οποία δεν είχα βέβαια.
images
 
Top Bottom