What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ποιό/ποιά συστήματα αρχείων χρησιμοποιείτε;

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,715
Για το σύστημα εξακολουθώ να χρησιμοποιώ ext4. Για εξωτερικά μέσα (στικάκια/sd κάρτες) και ίσως επιπλέον εσωτερικούς σκληρούς είμαι πλέον στο btrfs στρατόπαιδο αν πρόκειται για τον δικό μου μόνο υπολογιστή. Το χαρακτηριστικό που έχει βαρύνει υπέρ του είναι η συμπίεση. Επίσης όσο έχω καταλάβει από αυτά που έχω διαβάσει χωρίς να έχω προσωπική πείρα το btrfs έχει καλύτερη υποστήριξη σε ξένα λειτουργικά σε σχέση με το ext4. Αυτό είναι ένα ενδεχόμενο μπόνους.

Τα στικάκια γενικά είναι από την μάνα τους σε FAT32. Παλιά στικάκια και γενικά στικάκια μέχρι και 4 γίγα γενικά είναι καλύτερα απλά να τα αφήσεις σε FAT32, μέχρι 8 γίγα επίσης δεν αξίζει τον κόπο. Όσο μεγαλώνει το μέγεθος όμως τόσο πιο σημαντική είναι η αλλαγή σε κάτι άλλο.

Οι sd κάρτες γενικά έρχονται σε exFAT.

Τώρα αν θέλω να υπάρχει εύκολη πρόσβαση σε μηχανήματα άλλων η επιλογή είναι μεταξύ FAT32, exFAT και NTFS.

Το ερώτημά μου είναι κυρίως μεταξύ exFAT και NTFS για εξωτερικά μέσα ποιo προτιμάτε;

Σημείωση: μην απαντάτε με «γνώσεις» που βρήκατε γουγλίζοντας πριν λίγα δευτερόλεπτα.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Λογικά, κατά περίπτωση, μόνο ext4, exFAT και APFS. Δεν νομίζω να μου έχει ξεμείνει τίποτα με NTFS ή FAT32.

Το NTFS πρακτικά δεν το χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό, γιατί δεν υπήρχε ανάγκη ορατότητας κάποιου μέσου από windows συστήματα, χώρια που κι αυτό δεν είναι πλέον θέμα λόγω exFAT. Δεν έχω ψάξει να δω πού μειονεκτεί έναντι του τελευταίου.
 
Last edited:

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
613
Τζοουκ ασάιντ χρησιμοποιώ πλήρως το ntfs και έχω εγκαταστήσει το tuxera στο μακος για να τα γράφω και εκεί. Στο μακος από την άλλη έχω apfs και το εξωτερικό φλασάκι για μπακαπ στη χρονομηχανή το έχω σε journaled.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,516
FAT16

what file system I use? oh you probably have never heard of it. *hipster intensifies*
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,543
Πραγματικά δεν το έχω σκεφτεί ποτέ.

NTFS. 'O,τι δεν έρχεται με αυτό, το φορμάρω σε NTFS. Δεν έχω λόγο/ανάγκη να χρησιμοιήσω κάτι άλλο.

Εξαίρεση οι εξωτερικές κάρτες σε κινητά/φωτογραφικές όπου αφήνω το default με ότι έρχονται.
 
Last edited:

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,555
fat 32 για όλες τις κάρτες μνήμης στις φορητές που έχω custom firmware (psp, ps vita, DS, 3DS)
Στο κινητό NTFS. Νομίζω αυτό είχε τουλάχιστον by default
Στα στικάκια ΝΤFS όπου πετάω τίποτα ταινίες και σειρές για τη τηλεόραση. Moνάχα ένα στικάκι για ps2/ps3 το έχω fat32 γιατί μόνο αυτό διαβάζουν αυτές οι κονσόλες (softmod/custom firmware αντίστοιχα) και φορτώνω emulators και retroarch σε αυτές
Το PS3 με μόνιμο custom firmware (όλα τα μοντέλα πλην super slim που έχω) διαβάζουν και NTFS
Εξωτερικοί σκληροί όλοι NTFS

FileZilla και άγιος ο θεός όπου είναι δυνατόν πάντως αντί για μεταφορά με ρυθμούς χελώνας που κάνει σε FAT32
 
Top Bottom