What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ποιότητα Οβαλτίνης μετά το 2016 : Έχει στ'αλήθεια πέσει;

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Πρόσφατα αποπειράθηκα να δοκιμάσω μια κούπα του αγαπημένου -και πάντοτε θρεπτικού- ζεστού μου ροφήματος, συντροφιά με το τελευταίο επεισόδιο του λατρεμένου PandaVision.

Κάτι με ενόχλησε. Δεν μπορούσα να καταλάβω. Ήταν πολύ χοντροί οι κόκκοι της Οβαλτίνης; Ερχόταν στενό το meta-κολάν του Pandaro; Τα φώτα σας χωριανοί. Είχατε αντίστοιχες εμπειρίες 'χαλασμένου' Matrix τα τελευταία 14 χρόνια;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Άγιε Πατέρα, οι γευστικοί σου κάλυκες γερνούν κι αυτοί μαζί με όλα τα υπόλοιπα. Ίσως αν έριχνες μερικές σταγόνες τσίπουρο (χωρίς γλυκάνισο) στην οβαλτίνη σου, να βοηθούσε να ξεχάσεις ή και να θυμηθείς... :Ρ
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Ενημερωμένο σε βρίσκω Καπετάν Φασαίο. Ο Αλέκυθος έχει ήδη αποστηθίσει την πλοκή των επόμενων 2 σαιζόν, σίγουρα μπορεί να μας τα εξηγήσει όλα καλύτερα @Admiral
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Ωραιος ο χαβαλες αλλα ειναι αληθεια. Αυτο που συμβαινει ειναι οτι εχουν πειραξει ολα τα χαρμανια.
Τα τσιγαρα στην ελλαδα δεν καπνιζονται και δεν ειναι η ιδεα μου.
Σημερα που κοιταζα τα γαλατα, βρηκα μολις μια ταμπελα με ξινογαλα, ισως αλλου να υπαρχουν περισσοτερες.
Επειδη ειναι κατι που το επινα πολυ παλια, αυτο το πραγμα, απο "παραδοσιακες ελληνικες φαρμες" δεν ειναι αυτο που λενε.
Αυτο που πηρα σημερα ηταν ενα ξεπλυμα με λευκο χρωμα, γεματο καλλιεργειες βακτηριων και μαλιστα χωρις να εχει καν την γευση απο ξινογαλα.
Τα γαλατα εχουν γινει ενα λευκο νερουλο υγρο. Επειδη εχω θεμα με το στομαχι μου, καταλαβαινω ποιο γαλακτοκομικο ειναι ΟΚ και οχι μια χημικη εμπλουτισμενη αηδια. Τελευταια φορα που βρηκα κατι ΟΚ ηταν στην Αφρικη και το ΟΚ σε αυτο ηταν οτι εστρωσε το στομαχι μου.
Η γευση του κλασσικου φραπε, εχει επισης αλλαξει. δεν ειναι χαλια αλλα δεν ειναι οπως πριν.

Αυτα ξεκινησαν λιγο μετα την οικονομικη κριση.
Για την Οβαλτινη δεν ξερω, δεν το επινα αυτο το πραγμα γιατι ειχα την εντυπωση οτι το πινουν χουχουλιαριδες πιτσιρικαδες με απνοια.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Πρόσφατα αποπειράθηκα να δοκιμάσω μια κούπα του αγαπημένου -και πάντοτε θρεπτικού- ζεστού μου ροφήματος, συντροφιά με το τελευταίο επεισόδιο του λατρεμένου PandaVision.

Κάτι με ενόχλησε. Δεν μπορούσα να καταλάβω. Ήταν πολύ χοντροί οι κόκκοι της Οβαλτίνης; Ερχόταν στενό το meta-κολάν του Pandaro; Τα φώτα σας χωριανοί. Είχατε αντίστοιχες εμπειρίες 'χαλασμένου' Matrix τα τελευταία 14 χρόνια;

Εγώ έπινα HEMO, και δεν ξέρω!!
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Η γευση του κλασσικου φραπε, εχει επισης αλλαξει. δεν ειναι χαλια αλλα δεν ειναι οπως πριν.
θα γινω τερμα ιεροσυλος για πολλους αλλα δεν μπορω να πιω φραπε τα τελευταια 10 χρονια? μεχρι 2010-2011 επινα σκετο αχτυπητο και ξαφνικα δεν μπορω να πιω ουτε γουλια. με αιδιαζει αυτο το πραγμα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Αμπράβο ρε παιδιά, πείτε τα ναούμ και πάνω που νόμιζα ότι είχε πάθει κάτι η γλώσσα μου (πέρα από τους γερασμένους γευστικούς κάλυκες)... Καφέδες σκατά, γάλατα σκατά, κοακόλες απόσκατα (τι σκατά νερά και συνταγές χρησιμοποιούν εκεί στην 3ε ήθελα να 'ξερα...).

ΕΔΙΤ: Τελευταία την έχω καταβρεί με πορτοκαλάδα χωρίς ανθρακικό. Παλιμπαιδισμός; Ίσως, αλλά τη φχαριστιέμαι που να πάρει!!!
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Το νήμα δημιουργήθηκε ξεκάθαρα τρολερά (κι εγώ παιδί του HEMO είμαι, βέβαιος πως ήταν ΠΡΟΦΑΝΩΣ το αγαπημένο ποτό του HEMAN) αλλά ο Κουνέλος έγειρε σημαντικό και ειδικών γεροντικών ενδιαφερόντων θέμα. Ισχύει πως όπως αλλάζουν τα χημικά που χρησιμοποιούνται στη βιομηχανία τροφίμων, αλλάζουν και οι γεύσεις των συσκευασμένων/τυποποιημένων προϊόντων.

Η γουρνοπούλα στη λαδόκολλα γιατί είναι αξία; Δεν αλλάζει ποτέ η γεύση. Το ίδιο και με το κατσικίσσσσσο το γαλ'τάκι. Αλλά εκεί είναι όντως μεγάλη και διαφορετική συζήτηση.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Το νήμα δημιουργήθηκε ξεκάθαρα τρολερά (κι εγώ παιδί του HEMO είμαι, βέβαιος πως ήταν ΠΡΟΦΑΝΩΣ το αγαπημένο ποτό του HEMAN) αλλά ο Κουνέλος έγειρε σημαντικό και ειδικών γεροντικών ενδιαφερόντων θέμα. Ισχύει πως όπως αλλάζουν τα χημικά που χρησιμοποιούνται στη βιομηχανία τροφίμων, αλλάζουν και οι γεύσεις των συσκευασμένων/τυποποιημένων προϊόντων.

Η γουρνοπούλα στη λαδόκολλα γιατί είναι αξία; Δεν αλλάζει ποτέ η γεύση. Το ίδιο και με το κατσικίσσσσσο το γαλ'τάκι. Αλλά εκεί είναι όντως μεγάλη και διαφορετική συζήτηση.

Πράγματι γίνονται συνεχώς αλλαγές, είτε για λόγους κέρδους, είτε λόγο κανονισμών σε χώρες/οργανισμούς.

Θυμάμαι παλιά πόσο λάτρευα εκείνα τα δημητριακά με το μέλι, τα δακτυλίδια, κάποια στιγμή έκοψαν την ζάχαρη για κάποιο λόγο και ήταν χάλια (κάποιο regulation μάλλον).

Και με τα τσιγάρα τα κάμελ το θυμάμαι αυτό, παλιά όσοι δεν κάπνιζαν μάλμπορο κάπνιζαν κάμελ, μετά κάτι άλλαξαν και τα έκοψαν 9 στους 10.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
Αυτο που πηρα σημερα ηταν ενα ξεπλυμα με λευκο χρωμα, γεματο καλλιεργειες βακτηριων και μαλιστα χωρις να εχει καν την γευση απο ξινογαλα.
Τα γαλατα εχουν γινει ενα λευκο νερουλο υγρο. Επειδη εχω θεμα με το στομαχι μου, καταλαβαινω ποιο γαλακτοκομικο ειναι ΟΚ και οχι μια χημικη εμπλουτισμενη αηδια..
Καλωσορισες στο 2021. Πόσες δεκαετίες ήσουν σε κρυογενικη κατάσταση;
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Απο πολλα πραγματα εχουν κοψει/μειωσει αλατι, ζαχαρη, λιπαρα κλπ Οποτε πλεον παιζει να εχουν τη φυσιολογικη τους γευση :p

Γαλατα δεν ξερω, μια φορα στα δυο χρονια πινω απ ευθειας απο κατσικα/προβατο. Γενικα τα εχω κοψει 20 χρονια κοντα αλλα θυμαμαι και στα 80s οτι το ιδιο χαλια αγευστο ηταν.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
ωραιος ο χαβαλες του μαμμακυθοπνίχτη Βορατσου, αλλά ειπωθηκαν και Μεγαλες Αληθειες για την γευση των σιγαρετων καμελ και των γαλακτοκομικων.

ερχομαι να καταθεσω την βαθμιαια, αργη αλλά πολυ αντιληπτή σε μας τους Φανς αλλαγή της γευσης του Καλυτερου Αναψυκτικου, της Πεπσι Κόλα. εξαφανιστηκε ολοκληρωτικα σχεδον η επιγευση κανελας που την ξεχωρισε απ τον ΠΕ, την κοακόλα.
και μην αρχισω τωρα για τα πατατακια και τις σοκολατες. δεν φτανουν οι σελιδες ολου του μισοπεθαμενου ιστοτοπου..
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Γι αυτό έπεσε το σαιτ; Πιάσατε τα γεροντίστικα και η φορμόλη βραχυκύκλωσε τα πάντα;


Σε πιο σοβαρό τόνο, επειδή με τα γαλακτοκομικά έχω έρωτα, το μόνο αξιοπρεπές γάλα που έχω βρει είναι το βιολογικό κατσικίσιο του Ολύμπου και από γιαούρτι το κατσικίσιο της Ροδόπης, ίδια εταιρεία πλέον. Παρόλα αυτά έχω πρόσβαση σε κατσικίσια μαστάρια και το κλέβω από τα μικρά κατσικάκια.

Τα σοκολατούχα δεν ξέρω τι είναι. μας απαγόρευαν τέτοια πράγματα και ίσως γι αυτό να το έριξα στην TRVE BLACK METAL
 
Top Bottom