What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ποια έκδοση linux να βάλω...

$upr3m3

Gelatinous Cube
PCMaster Veteran
Joined
Dec 1, 2012
Messages
118
<span style="font-family:'comic sans ms'">... σε ένα αρκετά παλιό λάπτοπ; Χρησιμοποιείται κυρίως για σερφάρισμα και για word, power point. Τώρα έχει windows xp, μήπως είναι τόσο παλιός που δεν σώνεται;<br><br>επεξεργαστής: intel celeron m 1.6 Ghz<br>ραμ: 960 mb<br>δισκος: ~70Gb</span>
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
ο υπολογιστής είναι ικανός για δουλειές γραφείου ωστόσο έχει πρακτικές δυσκολίες.<br><br>Διανομές που αξίζουν να δοκιμάσεις:<br>Debian (με κάποιο ελαφρύ περιβάλλον)<br>Lubuntu<br>Sparky Linux<br>Crunchbang (το ίδιο δυστυχώς σταμάτησε οπότε δοκίμασε τις διανομές που εμφανίζονται ως συνέχειά του)<br>Puppy Linux
 

$upr3m3

Gelatinous Cube
PCMaster Veteran
Joined
Dec 1, 2012
Messages
118
<span style="font-family:'comic sans ms'">Να σου πω την αλήθεια είχα στο μυαλό μου το lubuntu. Για οποιοδήποτε από αυτά να κατεβάσω την τελευταία έκδοση ή κάποια παλιότερη; Να προτιμήσω core έκδοση ή κανονική;</span>
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
<blockquote><br><span style="font-family:'comic sans ms'">Να σου πω την αλήθεια είχα στο μυαλό μου το lubuntu. Για οποιοδήποτε από αυτά να κατεβάσω την τελευταία έκδοση ή κάποια παλιότερη; Να προτιμήσω core έκδοση ή κανονική;</span><br></blockquote><br><br>Γενικά βάζουμε τελευταίες εκδόσεις για να έχουμε καλύτερη υποστήριξη. Είναι ειδικές περιπτώσεις που μπορεί να πρέπει να πας σε προηγούμενη έκδοση. Σε όλα τα παραπάνω δοκίμασε τελευταία έκδοση και στην χειρότερη περίπτωση δοκίμασε Debian 7 αντί για Debian 8. Αν αποτύχει και το Debian 7 τότε απλά παράτα τα.<br><br>Σημασία έχει σε μεγάλο βαθμό το γραφικό περιβάλλον. Μην επιχειρήσεις καν KDE, Gnome, Unity, Cinnamon.<br>
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
Μια ακόμα λεπτομέρεια που ξέχασα να αναφέρω. <br><br>Υπάρχουν 64bit πυρήνες και 32bit πυρήνες. Σε τόσο παλιό υπολογιστή πρέπει να χρησιμοποιηθεί <b>32bit</b> οπωσδήποτε. <br><br>Αλλά και οι 32bit χωρίζονται σε 686 (γνωστοί και ως PAE), 586, 486 (γνωστοί και ως non-pae). Θεωρητικά οι 686 πρέπει να τρέχουν στον υπολογιστή σου αλλά δεν αποκλείεται εντελώς και να έχουν πρόβλημα και να χρειάζεσαι non-PAE πυρήνα (δηλαδή 586 ή 486) <br><br>έχω ένα παράδειγμα ενός παλιού υπολογιστή (πιο παλιό από τον δικό σου) που θεωρητικά υποστηρίζει 686 και μάλιστα παλιότεροι 686 πυρήνες τρέχανε αλλά καινούργιοι όχι, αλλά ο καινούργιος 486 έτρεξε χωρίς πρόβλημα.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,342
Πάντως χωρίς να έχω ιδέα από Linux, έβαλα Lubuntu, σε PIII 1Ghz, και 512 ΜΒ. Την δουλειά του μια χαρά την έκανε!!!
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
Για υπολογιστές πάνω κάτω σε κυβικά 10ετίας τι διανομή προτείνετε; Έχω στη δουλειά κάτι pc με επεξεργαστές Pentium 4 και Core Duo. Η κύρια χρήση τους είναι εφαρμογές γραφείου. Θέλω να τους περάσω κάποια διανομή γιατί ό,τι και να κάνω οι χρήστες τους ταράζουν στα worms και τους ιούς και σε εφαρμογές που τους κάνουν να σέρνονται. Θέλω να έχουν περιβάλλον στα ελληνικά, σουίτα γραφείου (libre office?) με υποστήριξη ελληνικών και αυτόματης διόρθωσης.
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
Δεν παίζει μετονομασία αρχείων στα linux με απλό αριστερό κλικ στον τίτλο ενός αρχείου; Damn λίγο dealbreaker αυτό για τη δουλειά, άντε να το δεχθούν έτσι.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
<blockquote><br>Δεν παίζει μετονομασία αρχείων στα linux με απλό αριστερό κλικ στον τίτλο ενός αρχείου; Damn λίγο dealbreaker αυτό για τη δουλειά, άντε να το δεχθούν έτσι.<br></blockquote><br><br>Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω πώς το κάνεις με «απλό αριστερό κλικ». Η μετονομασία πάντως γίνεται αρκετά απλά με δεξί κλίκ και επιλογή για μετονομασία ή και ακόμα πιο σύντομα με το F2 ή και πιο χακεράδικα στο bash.<br><br>edit: κατάλαβα πώς το κάνεις. ανάλογα με τον file manager θα μπορεί να ρυθμιστεί αλλά βρίσκω εντελώς σπαστικό να πατάς πάνω στα ονόματα κατά λάθος και να είσαι σε μετονομασία αρχείου.
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
<blockquote><br><blockquote><br>Δεν παίζει μετονομασία αρχείων στα linux με απλό αριστερό κλικ στον τίτλο ενός αρχείου; Damn λίγο dealbreaker αυτό για τη δουλειά, άντε να το δεχθούν έτσι.<br></blockquote><br><br>Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω πώς το κάνεις με «απλό αριστερό κλικ». Η μετονομασία πάντως γίνεται αρκετά απλά με δεξί κλίκ και επιλογή για μετονομασία ή και ακόμα πιο σύντομα με το F2 ή και πιο χακεράδικα στο bash.<br><br>edit: κατάλαβα πώς το κάνεις. ανάλογα με τον file manager θα μπορεί να ρυθμιστεί αλλά βρίσκω εντελώς σπαστικό να πατάς πάνω στα ονόματα κατά λάθος και να είσαι σε μετονομασία αρχείου.<br></blockquote><br><br>Έχω να κάνω με ανθρώπους αρκετά απαίδευτους στα τεχνολογικά θέματα που άπαξ και δεν έχουν τη βολή τους, δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσουν. Εγώ το ξέρω με το F2 αλλά αυτοί δεν το ψήνουν να αλλάξουν σύστημα μετονομασίας φακέλων. Βάλε και ότι παλεύω 5 ώρες τώρα να αναγνωρίσουν τα lubuntu έναν έρμο HP εκτυπωτή. Θέλει παίδεμα γενικά, δεν είναι plug and play φάση.
 

cercaphus

Mind-flayer
Joined
Feb 26, 2015
Messages
1,804
Δοκίμασες kubuntu; Το έβαλα σε Live USB stick να το δοκιμάσω και καλό μου φαίνεται....
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
<blockquote><br>Δοκίμασες kubuntu; Το έβαλα σε Live USB stick να το δοκιμάσω και καλό μου φαίνεται....<br></blockquote><br><br>Kubuntu, δηλαδή KDE είναι για καινούργιους υπολογιστές.<br><br>Αν κάποιος μετονομάζει αρχεία φακέλους σπανίως, τότε τι τον ενοχλεί να κάνει δεξί κλικ. Ίσα-ίσα που δεν μπλέκεται στα πόδια του. Αν κάποιος μετονομάζει συχνά τότε δεν πρέπει να το ψάξει περισσότερο; (με το «ψάξει» εννοώ ίσως αν υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος αλλά μπορεί και να εννοώ μια εσωτερική αναζήτηση, γιατί το κάνει; γιατί ζει; τι είναι ο άνθρωπος, όλα είναι μάταια.)
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
<blockquote><br>μια εσωτερική αναζήτηση, γιατί το κάνει; γιατί ζει; τι είναι ο άνθρωπος, όλα είναι μάταια.)<br></blockquote><br><br>Έτσι είναι αλλά πιστεύω πως το πάτημα του F2 δεν θα έπρεπε να είναι μια ακόμη τέτοια στιγμή επαφής με την ματαιότητα.
 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
Σε αντίθεση με το Ctrl+F5 των Windows.
 

alucard

Death Knight
Joined
Nov 27, 2012
Messages
2,991
Να ρωτήσω κάτι, δεν είναι πολύ άσχετο, αλλά μην ανοίγω νέο thread.<br><br>Θέλω κάτι σε υπολογιστή που να συνδέεται με την τηλεόραση από usb ή hdmi π.χ.<br>To Raspberry pi2 είναι καλή λύση;
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Η καλύτερη. Σκέφτομαι να πάρω κι εγώ ένα κάποια στιγμή.
 

devilride

Blackguard
Joined
Aug 4, 2013
Messages
1,326
εφτιαξα ενα μικρο pc προορισμενο για multimedia.<br>πλατφορμα ενα raspberry pi 3 model B / λειτουργικο raspbian<br>η εγκατασταση εγινε σε μια 16αρα microsd <br>Ερωτησεις :<br>α. .δεν μπορω να εγκαταστησω το bluetooth . Βρισκω τα πακετα που θελω στο add remove software - wifi k ethernet δουλευουν κανονικα.<br>μου λεει οτι κατεβαζει τα πακετα..μου λεει πως τα εγκαθιστα...κ μετα τιποτα..δεν υπαρχει τιποτα...<br>β. πηγα να εγκαταστησω το volumio κ το vlc. Η εγκατασταση εγινε - λεει - κ ξαφνικα η καρτα απο 14.8 γιγα formatted εγινε 1.08 με 92 μβ ελευθερα μολις!!<br>γ. οταν εγινε reboot η καρτα ειχε 74.2 μβ χωρητικοτητα κ το volumio δεν υπηρχε πουθενα!<br>η ολη διαδικασια εγινε 2 φορες με ακριβως τα ιδια αποτελεσματα.Μετα απο φορματ με το sdformatter η microsd επανερχοταν στα 14.8 γιγα.<br>Υποψιαζομαι οτι παιζει κατι με το partitioning αλλα δεν βρηκα κατι - χρησιμοποιησα το crystal disk k το easeus partition manager. <br>Καμια ιδεα;<br><br>
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,550
http://raspberrypi.stackexchange.com/questions/24014/only-got-56mb-left-on-8gb-card-after-retropie-install" class="bbcode_url">http://raspberrypi.stackexchange.com/questions/24014/only-got-56mb-left-on-8gb-card-after-retropie-install<br><br>http://plugable.com/2015/05/11/quick-fix-for-problems-using-bluetooth-from-the-raspberry-pi-desktop" class="bbcode_url">http://plugable.com/2015/05/11/quick-fix-for-problems-using-bluetooth-from-the-raspberry-pi-desktop
 
Top Bottom