What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ποια συστήματα έχετε χρησιμοποιήσει για παιχνίδια (από το περισσότερο στο λιγότερο)

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Σκέφτηκα να τα βάλω μια σειρά από το περισσότερο στο λιγότερο. Δεν κάθησα να μετρήσω φυσικά αλλά η σειρά πιστεύω ότι είναι

Linux > MS-DOS > zx spectrum > win95 > winXP > Android > series 40 > win3.1

Επίσης υπάρχουν και τα ηλεκτρονικάδικα που αν τα θεωρήσω εννοιαία θα έλεγα βρίσκονται αμέσως μετά την ms-dos.

Σημείωση: κονσόλες φυσικά μετράνε, εξομοιωτές μετράει το host σύστημα.
 
Last edited:

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
winxp> win98> Gameboy> Arcades> PS2> PSP> Mame> Mugen> Xbox 360> Gameboy Color> PS1> android> win8> win10> Nintendo DS > PS3> PlayStation Vita> Atari Jaguar> Retroarch> vista> ms-dos> win 3.1> linux> OPL> Atari 2600> Snes> win95> windows 2000> PS4> Xbox (original)> Nintendo 3DS XL> NES> Sega Megadrive> Nintendo 64> Nintendo Wii> Atari Lynx> Sega Gamegear
 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,929
Win7 > WinXP > Win10 > Amiga > Commodore 64 > Spectrum ZΧ > MS-DOS > MAME32 > Android > Win95 > Win3.1

(Αν δεν είχα πουλήσει την Amigούλα μου πριν από μισό αιώνα, μπορεί να ήταν ακόμα στην πρώτη θέση :Ρ)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Πω πω. αυτό θέλει σκέψη. Λογικά πρέπει να είναι Amstrad CPC > DOS > Win 7 > Win XP > Win 10 > Win 98 > Linux.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
εννοούσα το σύστημα, όχι την εφαρμογή αλλά δεν πειράζει. Από εξομοιωτές: scummvm > dosbox > MAME (και ναι ξέρω το scummvm δεν είναι εξομοιωτής)
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Win98 > GameBoy > WinXP > SNES > Win7 > Linux > Win10 > PS4
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
^ Σορυ που θα σε απογοητεύσω, αλλά από όσο γνωρίζω τα cart based συστήματα - της Nintendo έστω - δεν είχαν OS.

Επί τη ευκαιρία, ας διευκρινίσω ότι το Proprietary Nintendo OS που ανέφερα είναι του Gamecube (σε περίπτωση που το googleάρισμα οδήγησε κανένα σε πιο δημοφιλή αποτελέσματα).
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
^ Σορυ που θα σε απογοητεύσω, αλλά από όσο γνωρίζω τα cart based συστήματα - της Nintendo έστω - δεν είχαν OS.
Είπα «συστήματα», δεν περιορίζεται στα «γενικής χρήσης λειτουργικά συστήματα».

Super Nintendo Entertainment System

Πολύ σωστά το περιέλαβε.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Χμμ οk τότε. Για κάποιο λόγο είχα την εντύπωση ότι αναφερόμασταν μόνο στα λειτουργικά.
Ας κάνω μια μικρή τροποποίηση στη σειρά μου.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
A ετσι πάει? ΟΚ έχουμε να βαλουμε πολλα ακομα οποτε
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Α, ξέχασα και τρεις κονσόλες που θα μπουν στο τέλος της λίστας. Gameboy>SNES>PSP. Το Gameboy μου το είχε φέρει ένας θείος από Γερμανία με τρία παιχνίδια, Spider-man, Fortress of Fear και Super Mario Land. Στην πορεία πήρα καμιά δεκαριά ακόμα και μετά το παράτησα για χάρη του PC. Το SNES μου το έδωσε δώρο μια θεία με 3-4 cartridges αρκετά μετά την εποχή του (ήταν του γιου της και δεν έπαιζε πια), δεν αγόρασα ποτέ παιχνίδι και έπαιζα μόνο Mortal Kombat 3 διπλό με τον αδερφό μου. Τέλος PSP το πήρα για έξι μήνες όταν πήγα στον στρατό για να παίζω διπλό Tekken με ακόμα έναν που είχε PSP και για να βλέπω επεισόδια Futurama στη σκοπιά. Το πούλησα μόλις πήρα την άδεια απολύσεως.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
αν δεν κάνω λάθος τα windows 10 είναι το μακροβιότερο λειτουργικό που είχα ποτέ, οπότε πρέπει να είναι στην πρώτη θέση με διαφορά και να ακολουθούν τα windows xp, 7, PS1, gameboy, έχουν περάσει και άλλα από τα χέρια μου αλλά δε νομίζω κανένα να έχει γράψει αρκετά για να το αναφέρω, ίσως honorable mention to Atari 2600

edit: κάθισα λίγο και το έψαξα, νομίζω ότι αυτή την στιγμή δεν είναι σίγουρο αν είναι τα 10 ή τα ΧΡ πρώτο, αλλά δεδομένου ότι απίθανο να το γυρίσω στα 11 πριν το 2025, αργά ή γρήγορα θα γίνουν.
 
Last edited:
Top Bottom