What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ποιο λειτουργικό χρησιμοποιείτε σήμερα ως βασικό;

Ποιο λειτουργικό χρησιμοποιείτε σήμερα ως βασικό;

  • Windows 8/8.1

    Votes: 0 0.0%
  • Άλλο (Windows XP, Mac O/S κτλ...)

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    29
  • Poll closed .

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ας δώσουν οι Linuxάδες και το distro τους μαζί με το είδος εργασίας που συνήθως ακολουθούν (πέραν του gaming). Θα ήταν ενδιαφέρον.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
EndeavourOS (Arch-based).
Δεν γίνεται κάποια ιδιαίτερη εργασία πέρα απ' το ξεσκόνισμα του VS Code όταν βρίσκω το motivation.
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
Ορίστε, καλά το υποπτευόμουν, μόλις 50% μερίδιο έχουν τα 10άρια....! :p
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Pop!_OS by System76 (Ubuntu-based)

Pop στο σπίτι, στο γραφείο, στην παραλία, στο σουαρέ.

Development, gaming και (όχι όσο θα ήθελα πια) ενασχόληση με μουσική (TuxGuitar και Reaper).
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Windows 10 Pro 64 bit.
Προσπαθώ να περάσω σε Linux, υιοθετώντας FOSS εφαρμογές για workflow, αλλά είμαι στην εκμάθηση για κάποιες από αυτές.
Από την μια, έχω εξοικοιωθεί με τα 10άρια, και χρησιμοποιώ Windows χρόνια. Αλλά είναι ορισμένα πράγματα στο Linux, που με τραβάνε. Πχ οι package managers. Υπάρχουν λύσεις για τα Windows όπως το Chocolatey, αλλά δεν φτάνουν στα επίπεδα που είναι οι package managers και το κυριότερο, τα αποθετήρια, των πιο διάσημων Linux Distros.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Win 10 64 bit Αναγκαστικα. Τα 7 στο δευτερο πισακι κι αν μονταρω και το ρετρο τα ΧΡ η κανενα λινουξακι για να περασω τα γεραματα μου μαθαινοντας.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,505
Windows 10 Pro 64 bit και γω επίσης αναγκαστικά. Τα έβαλα πέρσι στις γιορτές. Linux έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ. Ubuntu βασικά δεν είχα ασχοληθεί με κάτι άλλο
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Windows 10 από επιλογή, αναχρονιστικοί κλαψιάριδες με τα 7 σας :p γιατί δεν βάζετε windows 98se ρε που θα πετάει το σύστημα; :D

Σε δευτεροτρίτες καταστάσεις έχω επαναφέρει το macbook σε OSX 10.8 (και άλλοι αναχρονιστικοί κλαψιάριδες... :p ) και έχω στήσει και ένα λαπτοπάκι με Ubuntu Studio. Αλλά ας μην κοροϊδευόμαστε, τα windows δεν είναι απλά η μόνη μου επιλογή λόγο δουλειάς, αλλά είναι πλέον και ένα σοβαρό λειτουργικό που δεν σου βγάζει την ψυχή όπως παλιά (εξαιρέσεις σαφώς, υπάρχουν).
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Windows 10 εδώ και καιρό. Ευτυχώς μέχρι τώρα χωρίς προβλήματα (φτου φτου).
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Εγώ χρησιμοποιώ τα Windows 10 αλλά με μια μπασταρδεμενη έκδοση των enterprise με LTSC, ούτως ώστε να είναι απενεργοποιημένη η τηλεμετρία,στορ,κορτανα,χελοου,εντζ,μετζ,σετζ κλπ από τα enterprise και να έχει τα δομικά στοιχεία της μακροπρόθεσμης λειτουργίας των LTSC χωρίς να χρειάζεται συνεχώς updates.

Αυτό βέβαια δημιουργεί προβλήματα στη σταθερότητα του συστήματος και μου κρασαρει σε ορισμένα παιχνίδια πχ. Αλλά βαριέμαι να ψάχνω πως μπορεί ένας θείος από το χωριό να μου στέλνει παιχνίδια στο λινουξ
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Στο σταθερό και στο ένα λαπτοπ έχω ακόμη dual boot τα 7 με τα XP, λόγω προγραμμάτων δουλειάς και παλιών παιχνιδιών. Στο άλλο λαπιτόπι έχω μόνο τα linux mint cinnamon.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Windows 10 Master Race. Η βελτίωση στην εμπειρία ήταν αισθητή ακόμα και κατά τη μετάβαση από Windows 7.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Το ας το πουμε PC ειναι dual boot με windows 7 και linux mint xfce και το laptop, επισης dual boot με windows 10 και linux mint.
O μοναδικος λογος που δεν εχω σκουπισει τα cluster που πιανουν τα windows στο ας το πουμε PC, ειναι το witcher 3 και 1-2 εφαρμογες που δεν με συναρπαζουν στην linux μορφη τους. Ειμαι πρακτικος οχι ιδεαλιστης.
Στο laptop τα windows 10 εχουν να δουν οθονη εδω και πολυ καιρο. Τα updates με το ζορι με εχουν εκνευρισει και ετσι μια μερα που απλα εκανε shutdown για να περασει τα updates το αφησα οπως ειναι. Τα 10 θα παραμεινουν στο laptop επειδη το χρησιμοποιω στη δουλεια μου και δεν θελω τυχον ασυμβατοτητες με τους ασχετους wannabe συναδελφους. Η μαγεια του dual boot ειναι οτι για την δουλεια μου, χρειαζομαι και το linux επειδη μπορω να διαβαζω αρχεια, απο αυτα που δεν εχουν ιδεα οι wannabe συναδελφοι μου γιατι ανηκουν στην σφαιρα του τεχνικου τμηματος.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
^ Κι εγώ που νόμιζα ότι μόνο εγώ κι ο @Epitaph είχαμε μείνει στα 7. Ντροπή ρε, μας πέρασαν και οι πιγκουίνοι.
Βέβαια δεν είναι κι ότι έχανα τα ΑΠΕΙΡΑ games που έτρεχαν μόνο σε Win10.
Τουλάχιστον προς το παρόν προηγούμαστε του Βασιλείου του Σάπιου Μήλου®.

Πάντως όταν έρθει το νέο ριγκ από του χρόνου, λέω να το συνοδέψω με 10ρια. Ωριμάσαν αρκετά νομίζω.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
O μοναδικος λογος που δεν εχω σκουπισει τα cluster που πιανουν τα windows στο ας το πουμε PC, ειναι το witcher 3 και 1-2 εφαρμογες που δεν με συναρπαζουν στην linux μορφη τους
Fixed, γιατί ο Γουίτσορας κόρνα πάει στο λινουξάκι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Πάντως όταν έρθει το νέο ριγκ από του χρόνου, λέω να το συνοδέψω με 10ρια. Ωριμάσαν αρκετά νομίζω.
Στην αρχή ήταν καλύτερα, τώρα σαν να έκαναν μισό βήμα πίσω. Παραμένουν καλύτερα από όλα τα προηγούμενα μαζί πάντως.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,505
Windows 10 από επιλογή, αναχρονιστικοί κλαψιάριδες με τα 7 σας :p γιατί δεν βάζετε windows 98se ρε που θα πετάει το σύστημα; :D
Δεν τα ήθελα γιατί φοβόμουν πως κάποια προγράμματα δεν θα δουλεύουν που όντως συνέβη π.χ. Music 2000 και όλα τα Ejay
Κατα τ'άλλα είμαι ευχαριστημένος δεν μπορώ να πω.
 
Top Bottom