What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Η Αττική Οδός ΑΕ έχει βγάλει ΜΥΡΙΑ. Αυτή η λύση είναι η πιο αναίμακτη για τα μεγάλα κεφάλια.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Λεφτά υπάρχουν.

Οι τίτλοι σε ένα άρθρο για να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα από το τι τελικά θα ισχύσει πολλές φορές απέχουν πολύ. Θα δείξει τις επόμενες μέρες τι θα πάρει και ποιος.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Btw η αποζημιώσω είναι ανά αμάξι όχι άτομο μεσα στο αμάξι.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
609
Πως μπορώ να "αποδείξω" οτι ήμουν κι εγώ εκει; Έγινε κάποια άτυπη απογραφή εγκλωβισμένων, έστω και ηλεκτρονική :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Πως μπορώ να "αποδείξω" οτι ήμουν κι εγώ εκει; Έγινε κάποια άτυπη απογραφή εγκλωβισμένων, έστω και ηλεκτρονική :p
με το χαρτάκι από τα διόδια λογικά, τυχεροί όσοι βγήκαν αλλά το έχουν ακόμα
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
δηλαδη ακομα και τωρα δουλευει η μονταζιερα του σουπερμαν που θα μας σωσει.
ειναι τοοοοσο μακρια απ την γενικη αισθηση και την οργη του απλου κοσμου που θεωρουν αυτο το αφηγημα αποτελεσματικο και "εξυπνο". οτι ειναι πιστευτό και λογικο, θεσμικα και πρακτικα, Πρωθυπουργος κρατους να σηκωσει το τηλεφωνο και να παρει ετσι απροσωπα μια ιδιωτικη εταιρεια (η "ειδηση" δεν λεει καν με ποιον μιλησε βρε παιδι μου, μπας και γινει πιο πιστευτη) και να πει: "ρε, ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ. δωστε αμεσως στον κοσμακη 2 χιλιαρικα". κι η εταιρεια πέρδεται μαλλι και γεώμηλα και λεει: ναι, ναι, αυτο θα γινει. εεεε, μηπως να διναμε 1.800???
ο πραιμ αστραψε και βροντησε: κτηνη, ανηθικοι, τσομπανοι! ρε 2 χιλιαρικα ακατεβατα, λεμε. ΧΑ!

α, να πουμε καπου εδω οτι αυτη η ιδια εταιρεια που την ΑΝΑΓΚΑΣΕ ο πραιμ σε τοσο σκληρη "ποινη" εχει κανει αγωγη στο ελληνικο δημοσιο λογω λοκνταουν και ζηταει (και μαλλον θα παρει) 85 μυρια.

επισης, απ οσο γνωριζω σε καθε συμβαση παραχωρησης σε ιδιωτη τετοιων υπηρεσιων, υπαρχουν τεραστιες ρητρες σε περιπτωση μη καλης λειτουργιας και ευθυνης της εταιρειας. προφανως, οποιος παρει το διχιλιαρο θα υπογραφει καποιο χαρτι οτι εκει σταματαει η ευθυνη της αττικης οδου. για μενα, πρεπει να γινουν μαζικες μηνυσεις. π.χ., ενω ειχαν απαγορευτει τα φορτηγα κι οι νταλικες απο νωρις το πρωι στις εθνικες οδους, η αττικη οδος τα απαγορευσε, συμφωνα με δηλωση του εκπροσωπου της, στις 2 το μεσημερι. προφανως για να μην χασει το 12αρι (εκει το εχω αφησει, δεν ξερω ποσο ειναι τωρα) της καθε νταλικας και το 8αρι των φορτηγων. δηλαδη πρακτικα εχει παραδεχτει την ευθυνη της ηδη.

και τελος, καποια στιγμη πρεπει να σταματησει η τραγικη τραμπαλα του εκαστοτε αφηγηματος αναλογα με το τι συμφερει τους κρατουντες. το καλοκαιρι αφησαν ολοκληρους νομους, δαση, χωρια, περιουσιες να καουν, με τεραστια οικολογικη και οικονομικη καταστροφη και η θριαμβολογια της μονταζιερας ελεγε: "ΝΑΙ, αλλα δεν χαθηκε ανθρωπινη ζωη". χτες, παλι τα ιδια. καταφεραμε λενε χωρις να κοκινιζουν, να μην εχουμε νεκρους. στην "συνεντευξη" ομως με τον νικοχατζηνίκο, για την εκατομβη (δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι η σωστη λεξη, περπαταμε προς τις 25.000 πια) νεκρων, ο πρωθυπουργευων ψελλισε: "ΝΑΙ, αλλά δεν καναμε λοκνταουν και ΣΩΣΑΜΕ την οικονομια..."

αυτα ειναι τα τυπικα. τα ουσιαστικα, οτι ξερωγω δεν εκλεισε μονο η αττικη οδος, αλλά και κατεχακη, μεσογειων, κλπ κλπ, οπου δεν φταιει η κακη αττικη οδος Α.Ε., σε μια κακοκαιρια που γνωριζαν και που λενε οτι προετοιμαζονταν μερες ολοκληρες πριν (ισως εννοουν οτι καθονταν νυχθημερον και εψαχναν να της βρουν ονομα, ακου "ελπιδα" ρε μαλακα μου, ουτε αυτο δεν καταφεραν). και οτι εν ετει 2022 υπαρχουν ανθρωποι εγκλωβισμενοι 15 ωρες σε δρομους της πολης και πρωτοφανες χαος, δεν θα τα απαντησει ποτέ κανείς.

τι αλλο να πω?
ΔΙΚΟ ΣΑΣ.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
...κι έτσι ωραία και υπέρκομψα περνάνε στην αντεπίθεση. Ανεύθυνοι κανάγιες χωρίς αλυσίδες (στο αμάξι, γιατί κατά τα άλλα μια χαρά τις φοράμε), βρείτε ιγκλού να κρυφτείτε!

 
Last edited:

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Στο τσακ δεν εστειλα τη μανα μου να φυγει χθες απο το σπιτι στις 11:30(μενω αγια παρασκευη) και να μπει αττικη οδο. Ακομη εκει θα ηταν. Bonus το καλο φαγητο και το baby sitting στη μπεμπα, που σημαινει περισσοτερο gaming για εμενα.

Αλλα αυτες οι διακοπες ρευματος ειναι που με εξαγριωνουν και δε μιλα κανεις.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
...κι έτσι ωραία και υπέρκομψα περνάνε στην αντεπίθεση. Ανεύθυνοι κανάγιες, βρείτε ιγκλού να κρυφτείτε!



ετσι, ριξε μου προστιμα,
ξυλο, χαστουκια, δώστα,
παντως γι αυτη τη δηλωση
................ .....................

ΔΙΚΟ ΣΑΣ.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
αυτο σκεφτηκες, τσιρακι του πολακη?? :p😄

ηταν δυσκολο παντως, να ειπωθει αυτο...
παμε παλι νιτρο.
εχεις άλλη μια μαντεψια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
σαν πολύ δεν πέφτει το forum μετά τo post μου; δάκτυλος του Μητσοτάκη;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,698
Για κάποιο λόγο αυτό που τελικά μού την έσπασε περισσότερο είναι να βαφτίζουν το χιόνι «ακραίο καιρικό φαινόμενο». Είναι ένα φαινόμενο που για την Αθήνα μπορεί άνετα να δικαιολογήσει αργία (και θα έπρεπε) αλλά ακραίο δεν είναι για κανέναν λόγο.

Πάντως εγώ ας πούμε ότι καταλαβαίνω γιατί δεν έκαναν το προφανές (να προλάβουν από την Κυριακή τουλάχιστον να κηρύξουν αργία την Δευτέρα. Προφανώς δεν τα βρήκαν και φυσικά χέστηκαν για το πρόβλημα που θα δημιουργηθεί. (εδώ μπαίνει το συστημικό πρόβλημα με τις ευθύνες)

Επίσης ας πούμε ότι καταλαβαίνω και γιατί δεν έκλεισε ο δρόμος με δική του πρωτοβουλία. Φαντάζεστε αν κλείνανε τον δρόμο, Όλο αυτό το χάος που θα είχε μεταφερθεί στούς άλλους δρόμους; Με το παράλογο ως συνθήκη μπορεί κανείς να πει ότι και η συγκριτικά καλύτερη επιλογή ήταν να εγκλωβίσουν τον κόσμο εκεί.

Αυτό που μένει να μην βγάζει νόημα είναι γιατί δεν υπήρξε άμεση κινητοποίηση για σωστή ενημέρωση και με βοήθεια και μέριμνα να αφήσουν τα αυτοκίνητα και να μεταφερθούν σε ασφαλές μέρος (υπό αυτές τις συνθήκες το πιο απλό και λογικό που έπρεπε να γίνει). Δεν μιλάμε για λίγα λεπτά μιλάμε για 24ωρο. Μιλάμε για τούς ίδιους που θα εκκένωναν το μάτι σε 30 λεπτά.

Αναγκάζεται κάποιος είτε να μπει σε θεωρίες συνωμοσίας είτε να αποδεχτεί ότι ζει σε μια πιο τραβηγμένη εκδοχή τού Don't look up (η ελληνική πραγματικότητα το ξεπερνάει)
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
μήπως η Αττική οδός δεν είναι στο μητσοτακέικο και θέλουν να μπει δικός τους; Δεν λέω... εγώ τις ερωτήσεις θέτω.

Το γαμάτο πάντως ήταν η πόζα με τα μηχανήματα τόσες μέρες πριν και το ξεμπρόστιασμα που τα έβαλαν στον πάτο τους τελικά.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
η περιφερεια Αττικης ηταν σε πληρης ετοιμοτητα. ο πατουλης τα εκανε ολα τελεια.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Που να τοξερα, μαμω την ατυχια μου, μαμωτο, 2 βηματα ειναι η αττικη οδος. Να πεταγομουνα προψες 2-3 ωρες. 2000 ευροπουλα η αποζημειωση, θαβαζα και 5-6 κατοσταρικα απο την τσεπη μου και νασου η 3090 στο ΡC.
Aλλα, νταξ, οπως ειπε και ο Κουλης, στις Μεσογειακες χωρες δεν υπαρχουν υποδομες αντιμετωπισης κακοκαιριας, γι αυτο και δημιουργισαμε υπουργειο κλιματιστικης διαχειρησης.
Ναι ρε, να φυγει ο Κουλης και ναρθει ο Αλεκος, διοτι σαν μεσογειακοι, μπορει να μην ξερουμε απο χιονια, αλλα μια χαρα διαχειριζομαστε καυσονες και πυρκαιες.
Μαμω την ατυχια μου, παει η 3090 την χασαμε.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,530
Φαντάζεστε αν κλείνανε τον δρόμο, Όλο αυτό το χάος που θα είχε μεταφερθεί στούς άλλους δρόμους;
Εκλεισαν παρα πολλοι δρομοι στην Αττικη. Απλα επικεντρωθηκαν στην ΑΟ για να μετριαστει η ανικανοτητα και επειδη στις αλλες περιπτωσεις θα επρεπε να δωθουν εξηγησεις για αρθρα σαν το παρακατω

 
Top Bottom