What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,532
ποτέ δεν καμνω προσωπικους χαρακτηρισμους και δεν θ αρχισω τωρα. (ψεμματα, εχω καμει μια φορα)
όποτε βλεπω μπινελίκια σε προσωπικο τονο, αντι ν απαντησω παρομοιως, καμνω ρηπορτ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,387
ρε κάνε ότι θες, αλλά δεν θα κάτσω να μου λες ότι πάω να βγάλω και λάδι το ζώο για να κάνεις το πολιτικό κομμάτι σου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,387
Να κάμω και έντιτ, μου είσαι και πσυχούλα και ταράζεσαι.

Αντί να πεις τίποτα που να προσφέρει στην κουβέντα πιάνεις τι γράφω στα νεύρα μου. Που πας να κατηγορήσεις κιόλας.

Δεν με νοιάζει τι σκοπό έχεις, αλλά σόνι και ντε σε κάθε κουβέντα πας να μας βγάλεις και νεοδημοκτράτες, μέχρι και να μας πεις ότι κοιτάμε να ρίξουμε το φταίξιμο στο νεκρό; Τέτοια ξεφτίλα;

Ναι το έχω πάρει πολύ θερμά, γιατί πολύ απλά θα μπορούσα να είμαι εγώ, 10 χρόνια ήμουν στην Αθήνα, τα 9 πέρναγα καθημερινά με δίκυκλο από εκεί και θα μπορούσα να είμαι εγώ. Το τι έχει γίνει με έχει εξοργίσει και δεν ανέχομαι να ακούω παπαριές
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,622
Διάβασα τα παραπάνω επί τροχάδην, αν κατάλαβα καλά το ζουμί είναι πως ο Χειρομαλάχτης κατεβαίνει για Υπερνομάρχης και ο Νίτρο ως παλαιός κάτοικος Αθηνών είναι οργισμένος και του τη λέει?

ΥΓ. Τσιλλ Πιλλ γενικά. Όσο τσιλλ γίνεται σε μια τέτοια υπόθεση.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,244
Ο τροχονόμος που υποτίθεται ότι ρυθμίζει το σημείο πού ακριβώς βρίσκεται;
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Σε αυτό το βιντεάκι φαίνεται ξεκάθαρα ότι είναι δύο λωρίδων, και ότι δεν πάει και τόσο γρήγορα τελικά. Και φαίνεται να μην έχει και ορατότητα
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,690
και ότι δεν πάει και τόσο γρήγορα τελικά.
Από το προηγούμενο βίντεο δεν μπορούσε προφανώς να γίνει εκτίμηση. Από αυτό το βίντεο υπολόγισα γύρω στα 60km/h.

Η γενική μου άποψη είναι ότι για να γίνει ένα δυστύχημα πρέπει να υπάρχει συνδυασμός παραγόντων, δεν φταίει ποτέ ένα μόνο λάθος γιατί και μόνο η αποδοχή ότι ένα λάθος αρκεί αποδεικνύει ότι υπάρχει γενικότερο λάθος. Στην συγκεκριμένη περίπτωση πολλά πήγαν στραβά αλλά την μεγαλύτερη συστημική ευθύνη (επειδή αυτό μπορεί να ελεγχθεί ευκολότερα) την έχει η πρακτική να μπαίνουν στην βουλή από την λάθος μεριά.
 
Last edited:

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,305
1.PNG
To taxi είναι octavia (??)

Αν είναι octavia έχει μήκος 4,67m. δλδ από το δέντρο μέχρι την κολώνα είναι περίπου τόσο. (correct me if im wrong). Με ένα +- (εννοείται).


2.PNG
Η μπροστά ρόδα από την μηχανή με το παλικαράκι τέμνεται με την νοητή γραμμή από το δέντρο στα t:3.07 s από το youtube video.

3.PNG
και με την κολώνα στα t:3.27 s

Από τα παραπάνω προκύπτουν πάνω από 80 km/h. To όριο στις οικιστικές ζώνες είναι 50km/h.

Πολύ χοντρικά με αρκετές πηγές σφάλματος ΟΚ.

Τα παραπάνω καθαρά ως προς την ταχύτητα και πιθανότατα, κάτι τέτοιο θα χρησιμοποιηθεί για αποδείξει την μερική ευθύνη της μηχανής...

Αλλά προσωπικά δεν έχω καμία πρόθεση να ξεπλύνω τις συστημικές ευθύνες, που ΑΝΑΜΦΙΒΟΛΑ υπάρχουν και δεν είναι μόνο όσες αναφέρονται στον τύπο..
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,690
Από τα παραπάνω προκύπτουν πάνω από 80 km/h. To όριο στις οικιστικές ζώνες είναι 50km/h
η αλήθεια είναι ότι το 60 το έβγαλα με προς τα κάτω στρογγυλοποιήσεις πράγμα που έγραψα αλλά το έσβησα. Είναι σαφές ότι έκανε λάθος το μηχανάκι αλλά υπάρχει ένα θέμα, ότι η ίδια η βουλή επιτρέπει μια πρακτική που είναι παγίδα θανάτου και αργά ή γρήγορα κάποιος θα κάνει το λάθος που έγινε. Πόσες φορές θα ξανάγινε κάτι παρόμοιο αλλά κάποιος έτυχε να είναι λίγο πιο προσεκτικός;
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,622
Κλασικά, Ελλάδα η χώρα του "κατόπιν εορτής". Ο μόνος εγγυημένος τρόπος να διορθωθεί κάτι, οτιδήποτε, είναι να πεθάνει πρώτα κάποιος από αυτό.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,690
Ο μόνος εγγυημένος τρόπος να διορθωθεί κάτι, οτιδήποτε, είναι να πεθάνει πρώτα κάποιος από αυτό.
ποια διόρθωση; παπάρια. Το φανάρι δεν μπαίνει για να διορθωθεί κάποιο πρόβλημα, μπαίνει για να πούνε φταίει που δεν είχε φανάρι.

Για μένα και πολύ κακώς μπαίνει. Μια γ..νη βουλή έχει η χώρα, να κάνουν τα οχήματα την σωστή διαδρομή και να μπούνε σωστά. Και όταν έρχεται ο σούπερ επίσημος έτσι και αλλιώς κλείνουν τούς δρόμους στούς ιθαγενείς μέχρι την Λάρισα.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,532
ccwr, στην αρχη μιλας ουσιαστικα για ενα τραπεζιο. βαζεις στην "μεγαλη" πλευρα το μηκος του ταξι, και στην "μικρη" την αποσταση δεντρου και κολωνας. ενω μετρας στη εξισωση σου την κινηση της μηχανης που γινεται πολυ πιο κοντα στην "μικρη" πλευρα του τραπεζίου. αυτο νομιζω ειναι το λαθος στον συλλογισμο σου. δεν διεκδικω το αλαθητο, αλλά νομιζω οτι αν ηθελες εντελως σχετικη ταχυτητα μηχανης και ταξι (αφου αυτα τα δυο βαζεις στην συγκριση) θα επρεπε να μετρησεις τον χρονο που θα εκανε η μηχανη αν βρισκοταν ακριβως πισω απ το ταξι, για να καλυψει τα 4,67 m.

(για να γινω αντιληπτος εφτιαξα ενα χοντροκομμενο σχημα. με πρασινο φαινεται η κινηση της μηχανής, ενω η κατω μεγαλη πλευρα ειναι η κινηση του ταξι.)

Screenshot_32.jpg

τουλαχιστον απ το δευτερο βιντεο φαινεται οτι δεν εκανε καμμία "προσπεραση" η μηχανη. θα ηταν αρκετα βολικο να εβγαινε οτι "ετρεχε υπερβολικα" και εκανε και ζιγκ ζαγκ κιολας..
τελος παντων. θεωρω οτι το αναλυουμε καθαρα για λογους "οδηγικους" και "επιφανειακους". για να βγει το συμπερασμα να ειμαστε προσεκτικοι, με το οποιο εννοειται οτι συμφωνω. βεβαια να προσθεσω καπου εδω οτι αν οδηγουσαμε πισω απ τη μηχανη και πηγαινε, ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ, με 50 km/h, ενω ειχε πρασινο στην (αδεια οπως νομιζε) βασ. σοφιας, η μουτζα κι η χριστοπαναγια θα πεφτε συννεφο. αλλά αστο αυτο στην ακρη. χαιρομαι που ειμαστε ολοι νομιμοι και νομοταγεις.

αυτα ευτυχως ειναι η φλουδα. για να μπουμε και λιγο στην ουσια, γιατι αυτη η κουβεντα ΔΕΝ ειναι η ουσια, ο φιλος μου ο νικ τα γραφει πολυ καλυτερα και πολυ πιο ηρεμα απο μενα. διαβαστε το, αν και ειναι βαρετο. δεν ασχολειται καθολου με το βιντεο και τις μετρησεις....

 
Last edited:

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,305
ccwr, στην αρχη μιλας ουσιαστικα για ενα τραπεζιο. βαζεις στην "μεγαλη" πλευρα το μηκος του ταξι, και στην "μικρη" την αποσταση δεντρου και κολωνας. ενω μετρας στη εξισωση σου την κινηση της μηχανης που γινεται πολυ πιο κοντα στην "μικρη" πλευρα του τραπεζίου. αυτο νομιζω ειναι το λαθος στον συλλογισμο σου. δεν διεκδικω το αλαθητο, αλλά νομιζω οτι αν ηθελες εντελως σχετικη ταχυτητα μηχανης και ταξι (αφου αυτα τα δυο βαζεις στην συγκριση) θα επρεπε να μετρησεις τον χρονο που θα εκανε η μηχανη αν βρισκοταν ακριβως πισω απ το ταξι, για να καλυψει τα 4,67 m.

Έχεις δίκιο, γι αυτό ανέφερα ότι υπάρχουν και πολλές πηγές σφάλματος. όπως και το θέμα προοπτικής που αναφέρεις.

Υπάρχουν και άλλα, αλλά δεν κάνουμε εδώ πραγματογνωμοσύνη. Μια προσεγγιστική τάξη μεγέθους πήγα να βγάλω. Απλά να έχεις υπόψη ότι η απόσταση μεταξύ του ταξί και της μηχανής δεν είναι τόσο μεγάλη ως προς το reference του πεζοδρομίου.

Αντί να "μπλέξει" κάποιος με σχετικές ταχύτητες (ιδιαίτερα από την στιγμή που το ταξί επιβραδύνει και η μηχανή είναι απροσδιόριστο αν επιταχύνει ή τι κάνει -χωρίς μεγαλύτερη ενασχόληση-) για μένα πιο σωστή λύση θα ήταν οι σκιές από τις κολώνες που ουσιαστικά είναι προβολές των σταθερών σημείων του πεζοδρομίου στο δρόμο. (μην μου πεις ότι και οι σκιές δεν είναι παράλληλες.. θα συμφωνήσω ότι υπάρχει και εκεί γωνιακό σφάλμα :p)

4.png


6.PNG

Χωρίς να χρειάζεται να πάει κάποιος εκεί να μετρήσει (έτσι θα γινόταν πιο σωστά η δουλειά), είναι 75-80% το μήκος του ταξί.

Απλά σου λέω ότι έκανα και τον παραπάνω υπολογισμό και βγαίνει χειρότερος για το μηχανάκι. ~86km/h. (edit: για να είμαι πιο σωστός ανεβάζω το εύρος 65-80% του μήκους του ταξί άρα ταχύτητα 67-86km/h)

Αλλά κάποιος θα έπρεπε να κάνει πραγματικές μετρήσεις στο σημείο, σε συνδυασμό με το βίντεο για να είναι μικρότερα τα σφάλματα.

Προσωπικά για μένα ξαναλέω ακόμα και να έτρεχε και να μην έτρεχε που και χωρίς υπολογισμούς φαίνεται ότι είναι μακράν το πιο γρήγορα κινούμενο όχημα σε όλο το βίντεο, δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι δεν υπάρχουν συστημικές ευθύνες.
 
Last edited:

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,532
δεν ξερω γιατι βαζουμε στην κουβεντα το ταξι. το μονο που χρειαζεται ειναι να μετρησει κανεις την ακριβη αποσταση μεταξυ των σκιων δεντρου και δευτερης κολωνας και να δει το βιντεο για το ποτε ακριβως μπαινει το μηχανακι μεσα σ αυτα τα σταθερα σημεια. αν βαλει μεσα στη μετρηση και την πρωτη κολωνα σαν ενδιαμεσο σταδιο, θα καταλαβει αν επιταχυνει η αν εχει σταθερη ταχυτητα.

αυτο που με "στεναχωρει" ειναι που κανουμε κουβεντα για τους τυπους. η ουσια ειναι οτι οπως εγραψα και πριν, αν ειχαμε παπιά μπροστα μπροστα στα φαναρια που θα πηγαιναν με 50km, ή και τα αυτοκινητα με την ιδια ΝΟΜΙΜΗ ταχυτητα, θα περναγαμε 10 ωρες τη μερα μεσα στ αμαξι. δεν ειναι ¨λογικο¨ εννοω να εχουμε την απαιτηση να τρεχει καποιος με το τυπικο και νομιμο οριο, επειδη ξερω γω "βολευει" την θεωρια μας στο συγκεκριμενο γεγονος (δε μιλαω για σενα, αλλά για οσους ψαχνουν πραγματικα καποιου ειδους αλλοθι για τον οδηγο του αυτοκινητου).
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,524
86χλμ με μηχανή σε αυτό το σημείο, τέτοια ώρα, με τόση μπατσαρία και με
κλούβα ματ δίπλα τη μπάρα, θα πρέπει να είσαι μεγάλος "αλήτης" καβαλάρης.
Προσωπικά, το ταξί μου φαίνεται για καμιά 30άρα χλμ και η μηχανή για τα διπλά.

Και πάλι όμως, είναι δυο διαφορετικά ζητήματα. Δεν θα έπρεπε να σκοτώνεσαι
στο Σύνταγμα επειδή έτυχε να πηγαινεις με +10 ή +20χλμ από το όριο των 50 και
πραγματικά δεν θα σκοτωνόταν εαν ο κάφρος δεν έκοβε το δρόμο. Δεν μιλάμε
για καγκουριλίκια και ακροβατικά για να πει κάποιος "τα θέλε ο κώλος του".

Θα ήθελα επίσης να τονίσω ότι το μυαλό έχει μια ρουτίνα και αντιδρά βάσει αυτής.
Δεν περιμένεις να δεις έναν ρινόκερο στο Σύνταγμα, όπως και δεν περιμένεις ότι
ένας κάφρος θα κόψει το ρεύμα σου και τη ζωή σου μέρα μεσημέρι στη Βουλή.
Αυτό το λέω διότι το μηχανάκι φαίνεται ότι πηγαίνει καρφί σαν να μην εχει καταγρα-
φεί καν το αυτοκίνητο.

Σχετικά βίντεο για το θέμα τις επιλεκτικής όρασης



Γενικότερα, δεν υπάρχει εφαρμογή ΚΟΚ στην Αθήνα καθώς τον έχει ξεπεράσει η
καθημερινότητα. Τα 50χλμ δεν τηρούνται.
 
Top Bottom