What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Τι ζούμε ρε;


Και το καλύτερο/χειρότερο...


Τι νομίζουν ότι κάνουν οι παπάρες; Ένας θεός ξέρει πως δεν σκοτώθηκαν περισσότεροι, ακόμα και τυχαίοι περαστικοί... Την είδαν δικαστές Ντρέντ;

Συμπέρασμα 1ο (για την πρώτη είδηση): Είτε απαγορεύεται η οπλοκατοχή είτε όχι, αν είσαι ψυχάκιας θα το βρεις το όπλο. Αλίμονο στους υπόλοιπους που θα το χρειαστούν πραγματικά αν κινδυνεύσει η ζωή τους.

Συμπέρασμα 2ο (για τη δεύτερη είδηση): Από αυτό το περιστατικό και τον τρόπο αντίδρασης φαίνεται πόσο άσχετοι είναι αυτοί που συγκροτούν τη ΔΙΑΣ (ή αυτοί που τους εκπαιδεύουν... αν τους εκπαιδεύουν).
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Συμπέρασμα 1ο (για την πρώτη είδηση): Είτε απαγορεύεται η οπλοκατοχή είτε όχι, αν είσαι ψυχάκιας θα το βρεις το όπλο. Αλίμονο στους υπόλοιπους που θα το χρειαστούν πραγματικά αν κινδυνεύσει η ζωή τους.

Συμπέρασμα 2ο (για τη δεύτερη είδηση): Από αυτό το περιστατικό και τον τρόπο αντίδρασης φαίνεται πόσο άσχετοι είναι αυτοί που συγκροτούν τη ΔΙΑΣ (ή αυτοί που τους εκπαιδεύουν... αν τους εκπαιδεύουν).
δύο σχετικά πρόσφατα βιντεάκια που βρίσκω σχετικά με το θέμα

 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Δεν υπάρχουν και πολλά να μπεις για τους μπάτσους. Όσο περνάει ο καιρός αυτά τα περιστατικά θα είναι όλο και συχνότερα
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
254553576_410213980749172_8811750893266478277_n.jpg
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
έχει καλοσυνηθίσει με τούς εγχώριους δημοσιογράφους.

αλλά όταν είδα την εικόνα σκέφτηκα αμέσως:
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Καλημερα. Νομος 4808/2021 οπου οι εργοδοτες πληρωνουν αποζημιωση για το κοστος τηλεργασιας.

13 ευρω χωρος, 10 ευρω επικοινωνια, 5 ευρω εξοπλισμος για 22 μερες εργασιας.

Σε λιγοτερες το 1/22 ανα ημερα εργασιας,

Κατι ειναι και αυτο αν και δεν εχει αναδρομικη ισχυ - κατι που φυσικα επρεπε να ισχυει.

Δεν ειναι αμοιβη, δεν φορολογειται, δεν εχουν εισφορες.

Οσοι δουλευετε ετσι , μη τα χασετε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
5€ εξοπλισμός; lol? Απόσβεση σε 2 χρόνια για κωλοrefurbish του κερατά δηλαδή;
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
5€ εξοπλισμός; lol? Απόσβεση σε 2 χρόνια για κωλοrefurbish του κερατά δηλαδή;
Βασιστηκε σε ερευνα της PWC.
Δεν βρισκω λαθος τα νουμερα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Βασιστηκε σε ερευνα της PWC.
Δεν βρισκω λαθος τα νουμερα.
Τι εννοείς; Τι έβγαλε η έρευνα της PWC? Ότι ένας υπολογιστής για τηλεργασία κοστίζει κάτω από 100€?
Δεν ξέρω για τα άλλα νούμερα, αλλά στο θέμα υλικού είναι τραγικό το 5€.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Η αποζημιωση εχει σκοπο να σου καλυψει ενα μερος της αποσβεσης χρησης του υλικου που χρησιμοποιεις. Οχι ολο το υλικο.

Επισης, καποιοι χρησιμοποιουν μηχανηματα των 2οοο ευρω, αλλοι 1000 , 500 κτλ. Επισης καποιοι χρησιμοποιουν tablets των 100 ευρω. Καταλαβαινεις οτι πανε μεσοσταθμικα και εχουν υπολογισει την ισχυ που χρειαζεται για μια απλη εργασια γραφειου. email, word, excel κτλ.

Για ολα αυτα το 5ευρω δεν μου φαινεται κακο. Θα μπορουσε να ειναι παραπανω? Ναι. Αλλα το να βαλεις επιχειρησεις να πληρωσουν εξτρα τους υπαλληλους εστω και 30 για εργασια απο το σπιτι(που θεωρουν οτι δε δουλευεις- και καλα κανεις με αυτες τις αμοιβες), στην Ελλαδα. μου ακουγεται ανεκδοτο.

Σαν να ακουω αυτη τη στιγμη εργοδοτες να λενε "αφου τα γλιτωνεις απο βενζινη, καρτες σε μμμ, τι θελεις τωρα?"
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
"Αφού ανάβει καλό είναι" δηλαδή, θυμάμαι μου σκότιζε ένας αφεντικός γιατί αργώ με την δουλειά που περίμενα το c2d να φορτώσει κατάλογο 500 σελίδες για επεξεργασία...
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Ελληνικη μικρομεσαια εταιρεια και τεχνολογια ειναι μια φαρσοκωμωδια διεθνης εμβελειας. Το τι εχω ακουσει απο ceo οταν αναφερω cloud, servers κτλ(λιγα χρονια πριν) και τιμες φυσικα δεν περιγραφονται.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Βασιστηκε σε ερευνα της PWC.

Α εντάξει, ηρέμησα τώρα. Έχω δει πώς γίνεται έρευνα της PWC. Στάνταρ γτπ τα νούμερα.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Α εντάξει, ηρέμησα τώρα. Έχω δει πώς γίνεται έρευνα της PWC. Στάνταρ γτπ τα νούμερα.
Εγω δεν εχω δει και το ανεφερα ως πληροφορια. Τωρα, για το γεγονος οτι δε συμφωνεις για το ποσο, εχει ενδιαφερον το τι θεωρειται σωστη αποζημιωση.
Εγω ειπα συμφωνω με τα νουμερα, Δε θα με χαλαγε ως υπαλληλο και 200 ευρω το μηνα αλλα ως εργοδοτη?
 
Top Bottom