What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Αν εκανε κανα φονο, θα εμενε περισσοτερο μεσα απ τον κορκονεα αραγε;
ε καλά δεν ήταν και μπάτσος, νταβατζής ήταν.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
ε καλά δεν ήταν και μπάτσος, νταβατζής ήταν.
επίσης ο κορκονέας την πάτησε λίγο περισσότερο γιατί το θύμα δεν ήταν γυφτάκι. /s
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665

Eh, λογικά θα την ανακαταλάβουν το καλοκαίρι.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,867
Δυστυχως τα πραγματα ειναι δυσκολα, κρατουσε καιρο ο κουλης το χαρτι της εκκενωσης για να αλλαξει ατζεντα. Υπαρχει συζητηση για το πως θα κινηθει η κατασταση
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
να σημειώσω ότι το κτίριο είναι από τα καλύτερα στα Χανιά. Έχει πιάτο όλο το παλιό λιμάνι κάτω από την αυλή του. Ειδικά με την έλειψη ακινήτων, αξίζει πολλά μύρια. Λογικό μιας και διάλεξε την τοποθεσία ο Πασάς.

Απ όσο το είχα δει και εσωτερικά θέλει παρεμβάσεις για να μην καταρρεύσει κάποια στιγμή στο μέλλον.

Δεν λέω καλές ήταν οι συναυλίες-οργανώσεις που κάναν τα παιδιά εκεί. Κάποτε σε μια συνέλευση συζητούσαμε και για την ανεξαρτησία της Κρήτης. Ενδιαφέρον ήτο :p . Αλλά δεν είναι βιώσιμο να μην συντηρείται το κτίριο, ούτε και να μένει ανεκμετάλλευτο ένα από τα πιο ακριβά κτίρια των Χανίων. (της παλιάς πόλης ίσως Το καλύτερο). Don't get me wrong, μαγκιά τους αν το κρατήσουν και το συντηρήσουν. Απλά το βρίσκω δύσκολο.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Ήξερα ότι ο τιναπεις εκτός από κοινωνικός αναλυτής, είναι ειδικός στην εφαρμοσμένη κρυπτογραφία, στην τεχνητή νοημοσύνη, στο κλίμα, στην οικονομία. Σήμερα έμαθα και για την εξειδίκευσή του στην στατική και στα δομικά έργα. :cool:
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,867
Αν ησουν κοινωνικα ενεργος και πηγαινες στις συνελευσεις οπως λες θα ηξερες πως απο το 2006 γιναν εργα με μελετες πολιτικων μηχανικων για υποστηριξη τς στατικοτητας ΜΕΣΑ στη καταληψη με αποφαση της συνελευσης με ανεπισημη επιβλεψη απο την εφορια στο λιμανι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
ε παιδιά οκ μην τσακωθείτε τώρα για το ποιος είναι καταληψίας και ποιος ιμιτασιόν ξέρω εγώ. ΟΚ είστε και οι 2 επαναστάτες, ο καθένας με τον δικό του τρόπο, πις ☮️☮️🕊️🕊️🍑
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Δεν πήγαινα στις συνελεύσεις, πήγα σε μερικές συνελεύσεις. Επίσης έμεναν μεσα φιλαράκια κάποια καλοκαίρια και περνούσαμε ώρες στην αυλή. Επίσης ως μέλος της πολυτεχνικής κοινότητας, ήμουν πολύ συχνά στην Πρυτανεία. (που ήταν δίπλα) και καταλήγαμε εκέι για καφέ. Έχω μπει στο κτήριο αρκετές φορές μετά το 2010. Και τα προβλήματα ήταν εκεί ακόμα.

Δεν υπάρχει λόγος να γίνεσαι επιθετικός.

Το θέμα είναι να βρεθούν κανδήλια. η μελέτη είναι το πιο φθηνό σκέλος του έργου. Ή δηλαδή πρέπει να γίνεται συστηματικά έρανος και να μαζεύονται αρκετά λεφτά ή να χρηματοδοτήσει το κράτος την κατάληψη. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις... δεν το βλέπω ιδεολογικά. Πρακτικά εντελώς... αν δεν συντηρείται συστηματικά θα πέσει...

Το κτήριο αυτό δεν είναι ιδιωτικό ή κρατικό. Ανηκει στο πολυτεχνείο και είναι δημόσιο. Τα όποια έσοδα θα πάνε στο πολυτεχνείο που τα χρειάζεται περισσότερο από ποτέ με τις υποχρηματοδοτίσεις.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,867
Δεν υπάρχει λόγος να γίνεσαι επιθετικός.
Δεν γινομαι επιθετικος, απανταω σε ειρωνεια με αναλογο τροπο.

Ή δηλαδή πρέπει να γίνεται συστηματικά έρανος και να μαζεύονται αρκετά λεφτά
αυτο ακριβως γινοταν μεχρι το κορονογιο και τη πρωτη εξωση και πολυ επιτυχημενα και τα εργα υποστηριξης ειχαν σχεδον ολοκληρωθει. Τα γλεντια οικονομικης ενισχυσης ειχαν σκοπο τη πληρη αποπερατωση του χωρου εως τοτε. Επειτα προσπαθουσαν τα παιδια να διορθωσουν τις ζημιες που κανανε οι μπατσοι οταν ειχαν μπει μαζι με τον εργολαβο, που ριξανε τσιμεντα σε ολα τα αποχετευτικα δικτυα, ξεριζωσαν ολες τις υποστυλωσεις κλπ.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Δεν νομίζω ότι καταλαβαίνεις πόσα λεφτά χρειζόταν αυτ;o to ;ergo. Το πολυτεχνέιο δαπάνησε 650κ € για την μελέτη στατικότατας. Θες να μου πεις ότι ο έρανος μάζευε δεκάδες εκατομύρια?
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,867
Δεν νομίζω ότι καταλαβαίνεις πόσα λεφτά χρειζόταν αυτ;o to ;ergo. Το πολυτεχνέιο δαπάνησε 650κ € για την μελέτη στατικότατας. Θες να μου πεις ότι ο έρανος μάζευε δεκάδες εκατομύρια?
Προφανως, αφου απο τον ερανο ειμαστε ετοιμοι να χρηματοδοτησουμε την OpenAI του Altman :sneaky:



edit: Ανακοινωση των φοιτητων για τη καταληψη:


Την ίδια στιγμή που το παλιό λιμάνι των Χανίων έχει μετατραπεί σε τουριστική χαβούζα, επιδιώκουν να μετατρέψουν σε τουριστικό θέρετρο και εναν από τους ελάχιστους δημόσιους χώρους της περιοχής, και μάλιστα πρόκειται για έναν χώρο ασύλου, ενα χώρο του δημοσίου Πανεπιστημίου!


Φυσικά τεράστιες ευθύνες φέρει η διοίκηση και η σύγκλητος δίνοντας το πράσινο φως για μια τέτοια επιθετική κίνηση!


Το άσυλο στοχοποιείται καθημερινά. Δεν θα το επιτρέψουμε!
Την ίδια στιγμή η σύγκλητος του Πολυτεχνείου Κρήτης σε πρόσφατη ανακοίνωση της απαγορεύει μέχρι και τα πάρτυ, σε μια προσπάθεια τα πανεπιστήμια απο δημόσια και ανοιχτά να μετατρέπονται σε κτίρια άψυχα, χωρίς κοινωνική αλληλεπίδραση των φοιτητών.


Πριν 3.5 χρόνια πάλι η κυβέρνηση της ΝΔ σε μια σειρά διαρκών οξύνσεων της καταστολής ξαναεκκένωσε τον χώρο της rosa nera με ευθύνες της διοίκησης την ίδια περίοδο όπου το κυβερνητικό αφήγημα μιλούσε για αξιοποίηση του χώρου από εταιρεία(Belvedere) η οποία ασχολούταν με την ανέγερση ξενοδοχειακών μονάδων! Τα αποτελέσματα αυτής της επέμβασης ήταν διαδηλώσεις πανω από 6000 ατόμων και η κατακραυγή όλης της χανιώτικης κοινωνίας απέναντι στη κατασταλτική πολιτική της ΝΔ!


Κάνουμε ξεκάθαρο από μεριάς μας πως θα σταθούμε απέναντι στον Αυταρχισμό. Οι δημόσιοι χώροι και η υπεράσπιση του ασύλου είναι υπόθεση όλων!
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Η openAI έχει revenue streams. Να κάναν και στην κατάληψη εισοδηματικές ροές. Να συντηρούσαν το κτίριο και να αποδίδαν πλεονάσματα στα εργαστήρια των σχολών, που φτάνουν ετήσιες χρηματοδοτήσεις 1000 ευρώ και εγώ θα ήμουν μαζί τους.

Εδιτ: Να σημειώσω ότι κάποιες φορές παίρνανε ένα τυπικό ποσό από όσους μένανε μέσα το καλοκαίρι. Τύπου 10€/νύχτα. Αλλά δεν γίνεται δουλειά ετσ δυστυχώς.
 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,534
Eίναι 8:30. Οι αστυνομικές δυνάμεις χτυπούν το κουδούνι στη Rosa Nera στο Λόφο Καστέλι στα Χανιά. Οι κάτοικοι ανοίγουν και αντικρίζουν την αστυνομία παρέα με τον εκπρόσωπο της Belvedere, της εταιρείας που παρά τα νομικά κωλύματα και τις διαφωνίες θεσμών, δήμου και αρχαιολόγων έχει νοικιάσει το κτίριο από το Πολυτεχνείο και σκοπεύει να προχωρήσει στην ξενοδοχοποίησή του. Ανακοίνωσαν ότι θα προχωρήσουν σε εκκένωση και πέρασαν χειροπέδες στους 9 κάτοικους που βρίσκονταν στο χώρο.

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Ποτό δεν είναι αυτό; Τι ξενοδοχεία μου τσαμπουνάτε;
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,867

Φαίνεται ότι η ισραηλινών συμφερόντων Belvedere λειτουργεί όπως το κράτος του Ισραήλ. Αδιαφορεί πλήρως για τους “ιθαγενείς” και προχωρά στους σχεδιασμούς της με τη στήριξη επιλεγμένων αρχών.


Παρά του ότι το Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο δεν έχει δώσει σχετική έγκριση, δεν υπάρχει σχετική πρόβλεψη για ξενοδοχείο στο νέο Γενικό Πολεοδομικό Σχέδιο του Δήμου Χανίων, παρά του ότι το κτίριο παραχωρήθηκε από το δημόσιο στο Πολυτεχνείο Κρήτης για συγκεκριμένους σκοπούς που συνδέονται με την εκπαίδευση και όχι για τουριστική εκμετάλλευση, παρά του ότι το κτίριο αποτελεί Νεότερο Μνημείο της πόλης των Χανίων, παρά την εκφρασμένη εναντίωση της μεγάλης πλειοψηφίας του Χανιώτικου λαού και των φορέων του, η εταιρεία Belvedere βρίσκει τρόπο να προχωρήσει τη διαδικασία με την ξενοδοχοποίηση των κτιρίων!


Και μια ανασκοπηση

 
Top Bottom