What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Powerline

theunforgiven

Gelatinous Cube
Joined
Jan 8, 2013
Messages
135
Ρε παιδια εχω ενα θεμα με το ασυρματο ιντερνετ και σκεφτομαι να παρω powerline... δεν θελω να μου πειτε μοντελα αλλα αν ειναι αξια εμπιστοσυνης και αν οντως δεν εχουν ακτινοβολια... Γενικος, αξιζει να παρω ενα powerline η παλι θα μου πεφτει το ιντερνετ??
 

infamousjohn

Death Knight
Joined
Dec 7, 2012
Messages
2,516
Τελικα τι σου φταιει? Το σημα ή η ακτινοβολια?
Γιατι.αν σου φταιει το δευτερο, παρε 10 μετρα καλωδιο και ξεμπερδεψες....θα σου απαντουσα πιο ειδικα, αλλα δεν καταλαβα τι ακριβως ειναι το προβλημα σου
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,551
powerline, δεν ειναι πανακεια.
μπορει να βρεθεις με μεγαλυτερα προβληματα.

αν το σπιτι ειναι παλιο, θα εχεις σιγουρα προβληματα, οπως με ολα τα πραγματα που κουμπωνουν σε παλια σπιτια.
μπορει καποιες συσκευες να δημιουργουν θορυβο, με οτι αυτο συνεπαγεται.

στο θεμα με τις ακτινογραφιες, θεωρητικα εισαι οκ.

http://www.tomsguide.com/us/Powerline-Networking-Test,review-1333.html" class="bbcode_url">PowerLine Networking Nearly Fails Our Tests
 

theunforgiven

Gelatinous Cube
Joined
Jan 8, 2013
Messages
135
αυτη τη στιγμη εχω ενα στικακι για να περνει το desktop ασυρματο αλλα πεφτει συχνα... για αυτο λεω να παρω ενα powerline... βεβαια θελω να αποφυγω την ακτινοβολια και για αυτο να μην χρησιμοποιω ασυρματο συνεχεια... Η ερωτηση ειναι αν βαζοντας powerline θα σταματησει να μου πεφτει το ιντερνετ?
και η αλλη αν οντως λειτουργει σαν ενσυρματο και δεν παραγει εξτρα ακτινοβολια...

δεν θελω να βαλω καλωδιο γιατι ειναι μακρια απο το router to pc και δεν ειναι και οτι καλυτερο να περναει μεσα απο το σπιτι ενα καλωδιο 25 μετρων...
 

theunforgiven

Gelatinous Cube
Joined
Jan 8, 2013
Messages
135


lelos kounelos wrote:
powerline, δεν ειναι πανακεια.
μπορει να βρεθεις με μεγαλυτερα προβληματα.

αν το σπιτι ειναι παλιο, θα εχεις σιγουρα προβληματα, οπως με ολα τα πραγματα που κουμπωνουν σε παλια σπιτια.
μπορει καποιες συσκευες να δημιουργουν θορυβο, με οτι αυτο συνεπαγεται.

στο θεμα με τις ακτινογραφιες, θεωρητικα εισαι οκ.

http://www.tomsguide.com/us/Powerline-Networking-Test,review-1333.html" class="bbcode_url">PowerLine Networking Nearly Fails Our Tests</blockquote>

ειναι ανακαινισμενο το σπιτι και οι μπριζες τα ηλεκτρονικα γενικοτερα ειναι καινουρια...

edit: http://www.computerbeast.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=174709&category_id=1272&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart πιστευεται πως ειναι καλη επιλογη???

 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,689
Προσωπικά μένω σε σπίτι του 2009, έχω το μόντεμ σε ένα PC στο υπόγειο και το προσωπικό μου PC είναι στον πρώτο όροφο οπότε σήμα δεν φτάνει πάνω ούτε για πλάκα. Με 2 αντάπτορες powerline, έναν στο υπόγειο και έναν στο δωμάτιό μου, έχω στο PC μου τέρμα σήμα χωρίς παρεμβολές και διακοπές.

Μοναδικά προβλήματα που έχω συναντήσει είναι πως παίζουν διάφορα conflicts με τις διευθύνσεις IP αν πάει να συνδεθεί στο ασύρματο δίκτυο κάποια άσχετη συσκευή, laptop ή κινητά πχ, κυρίως επειδή βαριέμαι ΟΙΚΤΡΑ να μπω στις ρυθμίσεις και να τακτοποιήσω τα IP των υπολογιστών στο σπίτι. Αλλά κατά τα άλλα είμαι τζετ.

Επίσης είχα παιδευτεί λιγάκι στο να στήσω το όλο δίκτυο εξ αρχής, γιατί ΠΡΟΦΑΝΩΣ οι "plug and play ΠΑΝΕΥΚΟΛΕΣ ΚΑΙ ΣΑΦΕΙΣ" οδηγίες ποτέ δεν δουλεύουν. Αλλά έβγαλα άκρη αργά ή γρήγορα με λίγο ψάξιμο και πείραγμα.
 
Top Bottom