What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Που σκορπάτε αλόγιστα τα λεφτά σας; (Ποιο game αγοράσατε πρόσφατα;)

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,678
Καλο?
Καλό, αλλά λειψό σε σημεία. Φαίνεται ότι θέλουν να βγάλουν παραπάνω πραγματάκια πάνω σε αυτό, συγχώνευσαν/μετονόμασαν factions (Xaositects). Σε γενικές γραμμές πολύ καλύτερο από το Spelljammer (που δεν ήταν μεγαλή πρόκληση).

Άλλος ένας χρόνος για να δούμε πού το πάει η Wizards με το multiverse και την ανάσταση του Vecna.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
613
80 BG3 σε ps5

14 mass effect trilogy.
Παιχνιδάρες και τα 2 αν και το 80άρι όσο να 'ναι πονάει λιγουλάκι.


Σιγουρα θα εχει πολυ κατωτερο pc απο το δικο μου. Το προβλημα ομως ειναι το epic store οχι το pc . Πως και αποφασισε να το παρει απο εκει ενω ολοι μισουμε το epic.
Γιατί ρε συ τι σου έκανε το epic το καημένο; Δίνει και τζαμπέ παιχνίδια, μια χαρά είναι.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
306
Τσίμπησα το STALKER bundle του Fanatical με 6.11€ με όλα τα παιχνίδια της σειράς (να δώ πότε θα τα παίξω όμως) και το Warhammer 40K: Space Wolf με 1€ από Humble. Από τις καλυτερες αγορές. Όπως λέει κι ο πατέρας από τα Κουραφέλκυθρα, "Εγώ το βρίσκω συμπαθητικό".
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,328
Δεν θέλω να υπολογίσω πόσα χάλασα (πάλι) για video games (κυρίως για PS5 βέβαια οι αγορές) φέτος, οπότε απλά θα πω: λιγότερα από ό,τι για LEGO.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,820
Lego;;;
Δεν πέθαναν πίσω στα 90's όταν έκοψαν τις σειρές πειρατές, ιππότες, διαστημάνθρωποι aka ό,τι καλύτερο δηλ είχε βγει ποτέ;
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,328
Lego;;;
Δεν πέθαναν πίσω στα 90's όταν έκοψαν τις σειρές πειρατές, ιππότες, διαστημάνθρωποι aka ό,τι καλύτερο δηλ είχε βγει ποτέ;
Δεν φαντάζεσαι τι κοινό έχουν και τι χρήμα πέφτει ;P
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,820
Δεν φαντάζεσαι τι κοινό έχουν και τι χρήμα πέφτει ;P
Ναι ρε παιδί μου δε διαφωνώ (εννοώ πέθαναν για εμάς που τα ζήσαμε σαν παιδιά), αλλά εσύ έψαξες για τα παλιά ορθόδοξα ή πήγες για τις νέες σειρές;
Γιατί αυτές που βλέπω από καταλόγους κλπ τα τελευταία χρόνια, (ok άντε με εξαίρεση ίσως Star Wars και LoTR - που για κάποιο λόγο την κόψανε κι αυτή) μου φαίνονται ευνουχισμένες/στερούμενες φαντασίας/πολύ safe, κάτι σαν τα καρτούν μετά το 2000 ένα πράμα xD
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,820
Τα default σχέδια ρε, όχι τι μπορούν να κάνουν τα παιδιά με αυτά προφανώς. Και λογικό κιόλας όταν στηρίζονται σε γνωστές ip τα περισσότερα από αυτά, εκτός από ninja, technic και city από όσο θυμάμαι. Τα 2 τελευταία με τα duplo πως τα λένε, πρέπει να είναι τα μόνα που επέζησαν από το τσεκούρι που έπεσε στις κλασικές σειρές.
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,328
Υπάρχει γενικότερα αναβίωση και των παλιών σειρών που αγαπήσαμε. Γενικώς, αν μπορούν να ξεζουμήσουν manchildren σαν εμάς χτυπώντας στη νοσταλγία, το κάνουν καλά :p

Όσο για Lotro, think again:

download.jpg
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,820
^Από εξωτερικό; Γιατί Ελλάδα όσο καταστήματα έχω πάει, δεν.
Όσο για την αναβίωση που λες, επίσης δεν έχω δει κάτι...
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,960
Χωρίς να είμαι fan των LEGO (ανέκαθεν ήμουν Playmobil hool και δεν αλλαξοπίστησα) θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι το LEGO είναι εδώ, ανανεωμένο δυνατό.
Πάνω σε γραφεία geeky συναδέλφων, μέσα σε ειδικές προθήκες σε σπίτια φίλων, και φυσικά σε βιτρίνες αλλά και διάφορα events, συνεχώς βλέπω μπροστά μου εξεζητημένα και πανάκριβα σετ, κυρίως από Star Wars, Harry Potter και αντίστοιχες IP. Δεν ξέρω αν τα αγοράζουν τα σημερινά πιτσιρίκια για να δημιουργήσουν, αλλά στους 25-30+ συλλέκτες που έχουν χρήμα και νοσταλγία να σπαταλήσουν κάνουν θραύση.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,820
κυρίως από Star Wars, Harry Potter και αντίστοιχες IP
Ε ναι χαιρώ πολύ αφού είπα από γνωστές, έτοιμες IP :p. Για αυτό δεν υπάρχει τόλμη πλέον. Το γαμάτο στις παλιές σειρές ήταν ότι ακριβώς η φαντασία έπαιζε γιατί δε βασίζονταν σε αυτές αλλά σε γενικότερα based 80-90'ς πράματα που μας άρεσαν.
Επίσης, αυτό που λέω τόση ώρα, είναι πως εντελώς άλλο το γούστο μου/ διαφορετικά κρίνω Lego που θα έπαιρνα για μένα τώρα, από εκείνο που θα έπαιρνα για τα παιδιά μου. Ότι δηλ θα ίσχυε για comics, games κλπ μη μπερδευόμαστε.
Όσο για το αν είναι εδώ ενωμένο δυνατό, εχμ δεν ξέρω, η σύγκριση καταλόγου πχ του 93 με του 21 και τους Κινέζους με τη δική τους μπράντα που έχουν μπει με καπόηδες, πειρατές κλπ στο παιχνίδι για να καλύψουν το κενό σε συγκεκριμένες θεματικές άλλα μου δείχνουν...

edit- βρήκα την« αναβίωση» την οποία ανέφερε ο Pain, φαίνεται ότι είναι κίνηση αποκλειστική στο επίσημο κατάστημα
Ok δεν θα το έλεγα και κάτι σπουδαίο για τις σειρές που με ενδιέφεραν, με μόλις 2-3 κομμάτια.
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,343
Δεν παίζεις πλέον με Lego!!!! Τα συναρμολογείς και τα βάζεις στην βιτρίνα !!!! Σαν μοντελισμός χωρίς κόλες και βαψίματα!!!!
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,960
Αυτό που λέει ο Captain Kal.
Δεν μίλησα ούτε για ποικιλία, ούτε για δημιουργικότητα, μίλησα καθαρά για εμπορική επιτυχία και brand presence. Στο κομμάτι αυτό, λοιπόν, με τις προσλαμβάνουσες που έχω, διαπιστώνω μια δυνατή παρουσία των LEGO στο κοινό των 30+, όπως ανέφεραν και άλλοι πιο πάνω. Με λίγα λόγια σου λέμε ότι τα LEGO δεν "πέθαναν στα 90's", όπως πίστευες, άσχετα αν βγάζουν ακόμα πειρατές, νοσοκόμους, θηριοδαμαστές και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο (που σίγουρα θα βγάζουν, απλά το πολύ χρήμα πιστεύω έρχεται από συλλέκτες).
 
Top Bottom