What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Πρέπει να μπει το Resident Evil 2 στο Poll για το GOTY 2019?

Πρέπει να μπει το Resident Evil 2 στο Poll για το GOTY 2019?

  • Ναι

    Votes: 8 36.4%
  • Όχι

    Votes: 7 31.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Votes: 2 9.1%
  • Who cares lol.

    Votes: 5 22.7%

  • Total voters
    22

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,648
Μιας και προέκυψε μια διχογνωμία στο θρεντ για το GOTY 2019, και μιας και πλέον στο XenForo έχουμε Polls (!?!) ας τα κάνουμε κατάχρηση.

Adhan:
@maladroid Καλώς τον, μπορείς να την αλλάξεις την ψήφο. Επίσης δεν έχει RE2... 😩

Υπάρχει ενίοτε αυτή η εσφαλμένη αντίληψη να τσουβαλιάζονται όλα.
Έχουμε 3 επίπεδα remake, άσχετα αν όλα τα λέμε έτσι για χάρη ευκολίας:
  1. αυτά με (συνήθως πολύ) βελτιωμένα γραφικά και κάποιες QoL προσθήκες, όπως τα Shadow of the Colossus, Majora's Mask 3D, Spelunky και Secret of Monkey Island που είναι πολύ πιστά στο ύφος των αρχικών παιχνιδιών
  2. αυτά που έχουν ό,τι τα προηγούμενα συν νέο περιεχόμενο και σε αρκετές περιπτώσεις στοιχεία gameplay δανεισμένα από μεταγενέστερα του αρχικού βλ. Metroid Zero Mission, Ratchet & Clank. Black Mesa και Binding of Isaac: Rebirth
  3. και τέλος, εκείνα που έχουν παρεμβάσεις στο σενάριο, αλλαγή σε διαλόγους-cutscenes, πολλά νέα set-pieces, ακόμη και άλλα control schemes ή τρόπο παιξίματος γενικά, που καταλήγουν να είναι διαφορετικά παιχνίδια από τα original, π.χ. Silent Hill: Shattered Memories, Metroid 2: Samus Returns, Resident Evil (μιλάω για το original φυσικά του 2002, όχι το 2015 remastered) και RE 2.
Το ότι το τελευταίο φερειπείν είναι υποψήφιο σε διάφορα game awards και είναι σε λίστες goty ενώ το Medievil όχι, κάτι λέει νομίζω...
Βασικά αυτό έκανα αλλά πιο εμπεριστατωμένα 😄


Για όσους δεν είχαν παίξει το αρχικό, ναι θα το δουν ως τέτοιο (ένα καλό remake δηλαδή). Για εκείνους που είχαν παίξει το αρχικό όμως, δε θα μπορούσες να κάνεις περισσότερο λάθος, αυτοί είναι που θα διαπιστώσουν ότι αυτό που έχει γίνει στο παιχνίδι δεν έχει προηγούμενο.
Όσο για τους κανόνες της αγοράς, επίσης κάνεις λάθος. Υπάρχει και ο όρος re-imagined που είναι original concept όταν τροποποιείται σε δραματικό βαθμό το αρχικό όραμα του παιχνιδιού. Οι φανς το χαρακτηρίζουν έτσι, η Capcom επίσης. Και στο εμπόριο βγήκε με τιμή 60€, όσο θα είχε ένας νέος AAA τίτλος ενώ τα Crash (trilogy, team racing) 40. Γιατί άραγε...

Παίζει να είμαστε πάντως οι μόνοι που δεν το έχουμε στις επιλογές, έστω κι αν είναι "ανεπίσημο φορουμικό" poll. 😑

Hellion:
T RE 2 2019 ine remake lol

Ας αποφασίσει ο λαός.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,786
Κανόνες της αγοράς όμως ή double standards; :trollface:

Έστω κάποιοι (sites, users, δεν έχει σημασία) του χρόνοu φτιάχνουν λίστες με καλυτερα games και μέσα σε αυτά βλέπεις το Deadfire Ultimate Edition, ποια θα ήταν η αντίδραση σου;
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,648
Ξεκάθαρα καταδίκη. Το PoE 2: Deadfire είναι παιχνίδι που πρωτοβγήκε για PC το 2018, όσο κι αν το ρεμιξάρεις.

Αν έβγαινε ένα remake του με τίτλο "PoE 2: Deadfire Remastered" το οποίο προσέθετε προοπτική πρώτου προσώπου, στοιχεία μαχών FPS και έξτρα quests αλλά κατά τα άλλα είχε ακριβώς την ίδια πλοκή, βασικά quests, χαρακτήρες και διαθέσιμα φινάλε, εξίσου καταδίκη.

Αν έβγαινε μετά από 20 χρόνια ένα game με τίτλο "Deadfire: A PoE 2 Story" και η πλοκή του επικεντρωνόταν σε έναν random NPC που συναντάς για 2 δευτερόλεπτα στο PoE2, θα το δεχόμουν. Αλλά για τέτοιο κοσμογονικό ποσοστό αλλαγών μιλάμε. Οτιδήποτε άλλο είναι for all intends and purposes σχεδόν αυτούσιο remake/remaster/remix υλικού που έχει ήδη κυκλοφορήσει στο παρελθόν.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,786
Ήμουν 99.9% σίγουρος ότι αυτή θα ήταν η απάντηση σου, ειδικά στην πρώτη γραμμή.
Τι κάνει το RDR 2 τότε στα φετινά goty; Στην αγορά πρωτοβγήκε το '18... Ή τα βλέπεις όλα αυστηρά υπό το retailing/market πρίσμα ή όχι (που στην περίπτωση του RDR είναι ακόμα πιο εύκολο να εφαρμοστούν αυτοί οι κανόνες, είναι αδιαμφισβήτητα περσινή κυκλοφορία). Πετάς ένα "Τ RDR2 2019 hne persinw paixnidi lol" και ξεμπερδεύεις. 😄 I rest my case και τα σχετικά.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,648
To RDR2 κυκλοφόρησε πρώτη φορά για PC φέτος.

To Resident Evil 2 έχει γίνει port στο PC αρκετές φορές από το 1998, πέρα από τη φετινή remastered έκδοση.

Apples and Oranges.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,786
To RDR2 κυκλοφόρησε πρώτη φορά για PC φέτος.
Η αγορά άλλα λέει (το εκάστοτε game θέτει υποψηφιότητα τη χρονιά που κυκλοφόρησε, όχι 1,2,5 χρόνια μετά που βγήκε στην τάδε πλατφόρμα), Double standards it is then.

To Resident Evil 2 έχει γίνει port στο PC αρκετές φορές από το 1998, πέρα από τη φετινή remastered έκδοση
Για την ακρίβεια μόνο μία φορά port από το ps. Το φετινό δεν είναι remastered, remake reimagined είναι, έχει τεράστια διαφορά. Remastered είναι μία έκδοση του '06 στην Ιαπωνία που ήταν ακριβώς το ίδιο παιχνίδι, με μεγαλύτερες αναλύσεις και συμβατότητα για XP. Remastered επίσης είναι το Grim Fandago. Μήλα με πορτοκάλια, όντως.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,648
Η αγορά άλλα λέει, Double standards it is then.


rettet.png

Ισχυρίζεσαι ότι το Red Dead Redemption 2 κυκλοφόρησε για PC και πριν το 2019? "Η αγορά" και η πραγματικότητα άλλα πράματς λένε.

Όσο κι αν επικαλείσαι "διπλά στάνταρντς" ή μια σκευωρία από μέρους μου να κόψω το προσωπικό σου GOTY από την prestigious λίστα του poll μου ή κάτι τέτοιο, όσο κι αν θεωρείς προσωπικά πως το RE2 remake "για όσους έπαιξαν το ορίτζιναλ αποτελεί ένα εντελώς νέο game", και όσο κι αν αρχίζουμε τις φιλοσοφικές αναλύσεις πάνω στο "τι σημαίνει, στ' αλήθεια, "remake"", εξακολουθεί να είναι μια τροποποιημένη (λίγο? Πολύ? Τροποποιημένη όπως και να έχει) εκδοχή ενός game που βγήκε το 1998 και το οποίο έχουμε ήδη δει έστω μία φορά σε PC στο παρελθόν.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,786
Δεν πρόλαβες το edit μου, νομίζω πιο σαφές δε γίνεται... :unsure:
Επίσης περιμένω να μου πει οποιοσδήποτε πως πέρυσι το shadow of the colossus, το οποίο πιο de facto remake πέθαινεις, δεν ήταν σε goty λίστες (τουλάχιστον στην πλειοψηφία αυτών) ενώ το RE2 είναι.

από την prestigious λίστα του poll μου
Μετά τα joystick, θα μας δικαιώσει και ο Τζεφ. Μίλησα ήδη μαζί του και μου έστειλε μια 12αδα Monster για να πίνουμε στην ανακοίνωση του RE3 στα TVGA 1999.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,648
Ουσιαστικά δηλαδή επιλέγεις να αρπάζεσαι από την μία μου αναφορά στην "αγορά" και να τρέξεις όλη σου την επιχειρηματολογία με αυτήν.

Όπως εννοούσα εγώ την "αγορά" αναφέρομαι ακριβώς στο ότι η PC έκδοσή του κυκλοφόρησε για πρώτη φορά φέτος. Μιας και είμαστε PC site, όσον αφορά εμάς πριν από φέτος το game δεν υπήρχε καν. Κάτι το οποίο δεν υφίσταται για το RE2, μιας και έχει κυκλοφορήσει ήδη για PC στο παρελθόν.

Το ότι "το εκάστοτε game θέτει υποψηφιότητα τη χρονιά που κυκλοφόρησε, όχι 1,2,5 χρόνια μετά που βγήκε στην τάδε πλατφόρμα" γράφεται ως κανόνας σε καμιά Χρυσή Βίβλο Κανόνων Φορουμικών PC GOTY Πολλς?
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,786
Ουσιαστικά δηλαδή επιλέγεις να αρπάζεσαι από την μία μου αναφορά στην "αγορά" και να τρέξεις όλη σου την επιχειρηματολογία με αυτήν.
Όλη; Ανέφερα επιχειρήματα και πάνω στους κανόνες της αγοράς (αφού το πήγες νομοτελειακά αλλά μετά έκανες πίσω με τη μονόπλευρη οπτική imo), "60 ευρώ ενώ άλλα λιγότερο", "εύστοχη αποφυγή χαρακτηρισμού ως remake από τους ίδιους τους δημιουργούς" κ.α. Το βασικό μου επιχείρημα όμως το όποιο το έκανα και λίστα και που το έχεις κάνει quote στο αρχικό σχόλιο, είναι πως το παιχνίδι είναι ΠΟΛΥ διαφορετικό από το original του 1998, τόσο που μιλάμε για διαφορετικά games. Με αυτή λοιπόν τη λογική λοιπόν θεωρώ πως είναι κρίμα να λείπει από οποιαδήποτε λίστα.

γράφεται ως κανόνας σε καμιά Χρυσή Βίβλο Κανόνων Φορουμικών PC GOTY Πολλς?
Κανόνας όχι, τουλάχιστον για τους απλούς users. Κοινή λογική θα έλεγα. Περισσότερο αναφερόμουν όμως στις "επίσημες" goty λίστες μιας και μιλάγαμε για αγορά.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,648
...διαφορετικό...τόσο που μιλάμε για διαφορετικά games...

Κάτι με το οποίο, προσωπικά, διαφωνώ, εφόσον η πλοκή, οι χαρακτήρες και η φιλοσοφία του φινάλε είναι ίδια με τα αντίστοιχα στοιχεία του αρχικού game. Μπορεί να είναι εξαιρετικό παιχνίδι και το καλύτερο και πληρέστερο remake όλων των εποχών, αλλά όσον αφορά εμέ εξακολουθεί να είναι remake μιας ιστορίας που έχει ήδη ειπωθεί.

Και στο review σου, δηλαδή (το οποίο, btw, πλέον εμφανίζεται κανονικά στο google #Θριαμβος #Προοδος #ΕίμαστεΞανάΣτοΧάρτη), αναφέρεσαι σε αυτό διαρκώς ως "remake" και το προσεγγίζεις και το κρίνεις (ορθότατα) ως τέτοιο, με απευθείας συγκρίσεις προς το original game και όχι σα να είναι τελείως καινούργιος και πρωτότυπος τίτλος.

Αλλά ας αποφανθεί ο κυρίαρχος λαός.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,786
(quotestorm incoming)
εφόσον η πλοκή, οι χαρακτήρες και η φιλοσοφία του φινάλε είναι ίδια με τα αντίστοιχα στοιχεία του αρχικού game
Ομολογουμένως, αυτά τα στοιχεία έχουν τροποποιηθεί σε μικρότερο βαθμό (κυρίως όσον αφορά στην εξέλιξη και αλληλουχία των γεγονότων) από ότι π.χ. το level design και το gameplay
αναφέρεσαι σε αυτό διαρκώς ως "remake"
άσχετα αν όλα τα λέμε έτσι για χάρη ευκολίας



όχι σα να είναι τελείως καινούργιος και πρωτότυπος τίτλος
(η σύγκριση είναι αναπόφευκτη γιατί αλλιώς δε θα καταλάβει αυτός που διαβάζει αν πρόκειται απλά για ένα κάλυμμα μπογιάς ή κάτι περισσότερο)
Οι παλιοί παίκτες ειδικά θα αγωνιούν να μάθουν, κατά πόσο υπάρχει αρκετό νέο ή αλλαγμένο περιεχόμενο στο παιχνίδι του’ 19, για να δικαιολογεί τα 60 ευρώ που κοστίζει.
Ξεκινώντας από τη διαρρύθμιση των χώρων, έχουν γίνει σημαντικές αλλαγές
η επανασχεδιασμένη A.I. των πλασμάτων
και στα puzzles υπάρχει αρκετό νέο περιεχόμενο
Οι δραστικές αλλαγές όμως ξεκινάνε περίπου από τα μισά της ιστορίας, όπου εξαιρώντας μια χούφτα γνώριμα δωμάτια, οι περιοχές είναι αγνώριστες, σε βαθμό που να μιλάμε για re-imagined προϊόν
δίνουν κίνητρο ακόμα και σε παίκτες που είχαν μάθει απ’ έξω κι ανακατωτά τα πρωτότυπα παιχνίδια, να τα αγοράσουν

:journal:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366
Νομίζω ότι εάν το remake έχει τόσα καινούρια στοιχεία που να μπορεί γνήσια να χαρακτηριστεί ως μια καινούρια εμπειρία τότε ναι, μπορεί να μπει στην ψηφοφορία.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
για εμένα το red dead μπορεί μεν να βγήκε φέτος σε pc αλλά πάλι νιώθω οτι δεν εχει θέση σε βραβεία 2019.
το re2 είναι ένα remake καθαρό. και οταν λέω remake ότι είδαμε επανασχεδιασμο τα πάντα movement etc etc και όχι απλά ένα remaster με καλύτερες αναλύσεις κλπ άρα για έμενα έχει θέση στο poll.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,786
@gaius germanicus ρίχτο στο Ναι και υπόσχομαι να μιλήσω με Capcom για turn-based mode. Θα βάλουν μέσα και ποσοστό ευστοχίας βασισμένα σε απόσταση και φωτισμό χώρου (εννοείται ακόμα και στο 95% accuracy, θα χτυπάς σαν να 'ταν στο γάμο του Καραγκιόζη 70-75%, τι χαρντκορ είμεθα άλλωστε). Θα 'ναι σαν να παίζεις Gorky σε τεκνικόλορ εκδοχή.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,656
Βγάλτε το RDR2, βγάλτε και όλη τη λίστα. Βάλτε μόνο ισομετρικα μέσα θα κερδίσει το Disco Elysium αναϊρόνικλι αντικειμενικά και τέλος το 2019.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,648
Στην ψηφοφορία προηγείται το ΟΧΙ, στα ποστς η τάση είναι ξακάθαρα υπέρ του ΝΑΙ.

Ο ΦΟΡΟΥΜΙΚΟΣ ΔΙΧΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ.

Προτείνω οι υποστηρικτές του Όχι να πάρουμε τα βουνά και να εκλέξουμε το GOTY του Βουνού. Θα κατεβαίνουμε τα βράδια για να τους λεηλατούμε τα κατσίκια.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Η δική μου γνώμη είναι ότι έχει θέση στο poll, επειδή δεν είναι ότι απλώς του βελτιώσαν τα γραφικά και αφήσαν τα υπόλοιπα όπως ακριβώς ήταν όταν πρωτοκυκλοφόρησε, όπως τα spyro και Crash, αλλά έχει φάει total makeover. Ο χειρισμός του είναι εντελώς ανανεωμένος και σύγχρονος, λες και παίζεις διαφορετικό παιχνίδι. Μόνο η ιστορία μένει ίδια. Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να αποκλειονται αθλητικά παιχνίδια και multiplayer, που όσο και να μην μου αρέσει να φιγουράρουν σε Goty, κάποιες φορές πραγματικά το αξίζουν.
 
Top Bottom