What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

"Πρέπει να θυμίσουμε στους εργαζόμενους ότι είναι τυχεροί που δουλεύουν"

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,557
Θα έχει ενδιαφέρον από τι νέες εταιρίες θα ξεφυτρώσουν από όλο αυτό.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,314
Η citi πρέπει να το γύρισε τελειως σε ΑΙ αναλυτές, λογιστές και παιδιά για τις μικροδουλειές. Προσφατως κοκορεύονταν για μεγάλα βήματα αναπτυξης, ανοίγματα, εξυγίανση κτλ κτλ. Λογικα έστησαν αυτό που ήθελαν, υπολόγισαν τα κέρδη και τα ανοίγματα του μέλλοντος και μετά έστειλαν το δακρύβρεχτο γράμμα στους «συναδέλφους».

«Εμεις» ξηλώσαμε ολόκληρο τμήμα μετά την πανδημία, οι οποίοι ήταν μεν κλάψα λυγμ, αλλά από την άλλη ήταν φως φανάρι ότι στήθηκε εν μια νυκτί για μην φουντάρουμε με τις δυσκολίες στις μετακινήσεις.

Τελικα το επάγγελμα του μέλλοντος είναι υδραυλικός.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,971


YouTube spokesperson Andrea Faville confirmed earlier reporting by Tubefilter, which said that the layoffs impacted about 100 roles on the creator partnerships team. An accompanying restructuring will see the remaining team brought “together under dedicated central leadership in each individual country.” YouTube’s music and support teams are also being reorganized, the report says.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,850
Και από ότι φαίνεται ο τομέας του gaming θα υποφέρει για πολύ ακόμα.

Για αυτό σκέφτονται να ανέβουν στα 100$ τα παιχνίδια. Δεν βγαίνω μάτια μου!
(Το ότι ξοδεύουν εκατομμύρια σε μισθούς υψηλόβαθμων με ελάχιστη συμμετοχή στην παραγωγή, σε χαρτογιακάδες που μόνο κακό κάνουν στο τελικό προϊόν και σε μάρκετιγκ που η απόδοση είναι αμφισβητησημη δεν μετράει)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,426
Για αυτό σκέφτονται να ανέβουν στα 100$ τα παιχνίδια. Δεν βγαίνω μάτια μου!
(Το ότι ξοδεύουν εκατομμύρια σε μισθούς υψηλόβαθμων με ελάχιστη συμμετοχή στην παραγωγή, σε χαρτογιακάδες που μόνο κακό κάνουν στο τελικό προϊόν και σε μάρκετιγκ που η απόδοση είναι αμφισβητησημη δεν μετράει)

Ήδη υπάρχει το πρόβλημα ότι πολύς κόσμος παίζει μόνο 1-2 GaaS παιχνίδια και δεν ξοδεύει χρήματα στα λεγόμενα premium games. Αν το ξεφτιλίσουν με τις τιμές θα σκοτώσουν οριστικά το προϊόν.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,850
Ήδη υπάρχει το πρόβλημα ότι πολύς κόσμος παίζει μόνο 1-2 GaaS παιχνίδια και δεν ξοδεύει χρήματα στα λεγόμενα premium games. Αν το ξεφτιλίσουν με τις τιμές θα σκοτώσουν οριστικά το προϊόν.
Ήδη υπάρχει πρόβλημα που ο κόσμος ξοδεύει το μήνα όσα βγάζει το cod σε ένα χρόνο σε μαλακισμένα mobile games σκουπίδια γεμάτα microtransactions
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,557
Ήδη υπάρχει πρόβλημα που ο κόσμος ξοδεύει το μήνα όσα βγάζει το cod σε ένα χρόνο σε μαλακισμένα mobile games σκουπίδια γεμάτα microtransactions
μα είναι αυτοί gamers όμως; δεν ξέρω γιατί προσπαθούν να τραβήξουν στο κλασσικό gaming, ανθρώπους που δεν αναγνωρίζουν καλά καλά τους εαυτούς τους ως gamers.
Και χαλάνε το προϊόν για τους τυπικού πελάτες και ξενερώνουν τυχών υποψήφιους mobile gamers που μπορεί να τράβαγε η φάση του κανονικού gaming και ξοδεύουν λεφτά σε σαχλαμάρες και κλείνουν στούντιο ή ανεβάζουν τις τιμές και νερώνουν τα παιχνίδια για να γίνου αρεστά στην κάθε κυρίτσα και και και και...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,568
Επειδη τα διαβασα στο αρθρο που ποσταρε ο @Admiral και ισχυουν.
Τα ενοικια. Ημουν σε εταιρια οπου ο ιδιοκτητης του κτιριου αποφασισε οτι θελει να γινει εξωτερικος συνεταιρος και αυξησε το ενοικιο σε μεγεθος ποσοστου επι των κερδων. Εφτασε η ωρα που ο τυπος ζητησε 120Κ ενοικιο με γνωμονα τα κερδη της εταιριας, που νομιζε οτι υπαρχουν. Δεν ειμαι σιγουρος αλλα το ενοικιο ειχε ξεκινησει απο τα 50Κ.

Covid. Εκλεισαν πολλες εταιριες και ο κουνελος, ακομα το φυσαει και δεν κρυωνει. Δηλαδη που να τα πω και να με πιστεψουν. Ουτε εσεις δεν θα με πιστεψετε.

Σιγουρα ισχυουν αυτα που ειπατε, ειναι νομος, αλλα ειμαι σιγουρος οτι μερικες εταιριες τιμολογουν με οσα χρειαζονται για να επιβιωσουν. Οι οικονομιες πανε προς τον βυθουλα.
Σε παρακλαδι του gaming δουλευω, ξερω τι σας λεω και δεν θελω ου.

Ο ανταγωνισμος μειωνεται επικινδυνα, τυχαιο;
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,971
Ήδη υπάρχει το πρόβλημα ότι πολύς κόσμος παίζει μόνο 1-2 GaaS παιχνίδια και δεν ξοδεύει χρήματα στα λεγόμενα premium games. Αν το ξεφτιλίσουν με τις τιμές θα σκοτώσουν οριστικά το προϊόν.
Ήδη υπάρχει πρόβλημα που ο κόσμος ξοδεύει το μήνα όσα βγάζει το cod σε ένα χρόνο σε μαλακισμένα mobile games σκουπίδια γεμάτα microtransactions
Και χαλάνε το προϊόν για τους τυπικού πελάτες και ξενερώνουν τυχών υποψήφιους mobile gamers που μπορεί να τράβαγε η φάση του κανονικού gaming και ξοδεύουν λεφτά σε σαχλαμάρες και κλείνουν στούντιο ή ανεβάζουν τις τιμές και νερώνουν τα παιχνίδια για να γίνου αρεστά στην κάθε κυρίτσα και και και και...

Εγω παιδια νιωθω πως σπαει μια φουσκα και οι κουστουματοι βουρδουλακες των VC την κανουν, με αποτελεσμα να βρισκουν οι τσεοι ευκαιρια να ριξουν τους μισθους στα ταρταρα και να κοβουν "περιττα βαρη" ωστε οταν ερχεται η ωρα της αναφορας τριμηνου/εξαμηνου να παρουσιαζουν κερδη και να παιρνουν τα μπονους τους.

Απο αποψη επιχειρησεων και παραχθεντων παιχνιδιων, μπορει να μην εχουμε τη ποσοτητα ΑΑΑ που σπαμμαραν καθε χρονο αψυχες φαμπρικες τυπου ubi/ΕΑ, ή δημιουργια νεων sequels απο γνωστα ip's, αλλα σιγουρα θα βελτιωθει η ποιοτητα, τουλαχιστον στο gameplay και οχι τοσο στα assets, καθως τα παιχνιδια θα βγαινουν απο ανθρωπους που θα στηνουν στουντιο με μερακι και θα μεγαλωσει η πιτα του self-publishing εξ'αναγκης. Οποτε εχουμε αυτο ως θετικο.

Σημασια ομως ειναι, ενω γινονται τα παραπανω, να οργανωθουν σε συνδικατα και οι εργατες που παραγουν αυτα τα παιχνιδια, ωστε να μπορεσουν να αντισταθουν οργανωμενα στις μειωσεις μισθων που μεθοδευουν οι παραπανω τσεοι.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,568
Εγω λεω να αφησουμε τον κοσμο να παει να αμηθει.
να οργανωθουν σε συνδικατα και οι εργατες που παραγουν αυτα τα παιχνιδια, ωστε να μπορεσουν να αντισταθουν οργανωμενα στις μειωσεις μισθων που μεθοδευουν οι παραπανω τσεοι.

Riot Games, Αμερικη. X και οι αλλες εταιριες με τις πολλες απολυσεις, παλι Αμερικη.
Η χωρα οπου δεν υπαρχει αδεια εγκυμοσυνης. Η καλοκαιρινη αδεια ειναι κωμωδια, το εθνικο συστημα υγειας και τα αυτονοητα δικαιωματα ειναι κομμουνιστικα. Σε οποια σοσιαλ πλατφορμα και να παω αυτη την στιγμη, καπου θα υπαρχουν εκατονταδες χιλιαδες ποστ απο αμερικανους που υποστηριζουν αυτο το συστημα.
Αυτα που ολοι μας εχουμε δει και μας εχουν κανει να πουμε, ωχ παναγια μου!

Θα ξαναδουμε και Τραμπ στην εξουσια, Αυτον που τους ελεγε να βγουν εξω και να παιξουν, γιατι αυτος εχει απεριοριστη ιατρικη καλυψη.

giphy-downsized.gif



Αυτα που λες τωρα, ακουγονται υπερβολικα πολυ καιρο και ολοι στα παπαρακια τους.
Πρεπει να καουν ολα, οι κοινωνιες πρεπει να καταρρευσουν. Μονο ετσι θα σταματησει η αντιληψη, να κανω εγω την δουλεια μου και οι αλλοι να πανε να πνιγουν.
Παρε παραδειγμα την Ελλαδα, ψηφισαν αυτους που εκαψαν μικρα παιδια, που καλλιεργουν τεραστια κοινωνικα χασματα και βιαζουν την δημοκρατια.



Αυτο που χρειαζομαστε ειναι το Ταιλανδεζικο μοντελο των μικρων κοινωνιων. Εκει δεν υπαρχει περιθωριο για απληστια.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,684
Καλά όλα αυτά που λες αλλά αμοίβονται 100,000 νταλαρς. Άσχετα αν αγοράζουν tiered insurance μετά.
 
Top Bottom