What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Πρόβλημα με εξωτερικό hdd

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
613
Μου συνέβη το εξής, σε εξωτερικό WD passport 2tb διαπίστωσα οτι κάποιες φωτογραφίες φαίνονταν κομμένες στο εικονίδιο και δεν άνοιγαν σαν αρχεία, ενώ κάποιοι φάκελοι δεν άνοιγαν καθόλου και εμφάνιζαν μήνυμα οτι δεν είναι προσβάσιμοι. Έκανα έναν έλεγχο σφαλμάτων στο δίσκο μέσα από τα windows 10 αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρωθεί. Στη συνέχεια έτρεξα ένα chkdsk fix and repair αλλά αφού ολοκληρώθηκε, ο δίσκος από ntfs έγινε raw με αποτέλεσμα να μην έχω καθόλου πρόσβαση σε αυτόν.
Για πείτε κάποια ιδέα για το τι να κάνω στη συνέχεια. Σκέφτομαι αρχικά να τον δοκιμάσω στο mac να δω αν αναγνωρίζεται εκεί και μετά σε live usb fedora, μήπως και σώσω τα αρχεία και τον φορμάρω μετά. Αν δεν πετύχει τότε ίσως με κάποιο δωρεάν πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων;
Τι διάολο γμθκε το κωλοσύστημα...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,527
chkdsk και τέτοια θα έπρεπε να βγάζουν 200 warnings ότι μπορεί να σου καταστρέψουν τα αρχεία... το έπαθα με φλασάκι που επέμεναν τα windows "να το fix ρε μάστορα, δεν το αφαίρεσες καλά πριν"...

Η μόνη σου ελπίδα τώρα είναι με κάποιο rescue πρόγραμμα.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,300
Από παρόμοια φάση, έσωσα τις φωτογραφίες και κάτι αλλα αρχεία με puppy live και TestDisk.
Κάποια άλλα που δεν τα έβρισκε, τα βρήκε το photo rec, με το οποίο έχω σώσει και αρχεία μετά από φορμάτ.

Καλή τύχη!
 
Top Bottom