What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Πρόβλημα με router (μάλλον....)

archantwn

Hobgoblin Captain
Joined
Jul 29, 2013
Messages
388
Router Tp-Link wrt1900ac, αγορασμένο απο Αμερική, όταν μπαίνει στη γράμμη (είτε απευθείας, είτε με splitter) βραχυκυκλώνει τη γραμμή και δεν έχει τόνο. Συνδεδεμένο κανονικά στην dsl θύρα.<br>Στην ίδια γραμμή δοκιμή με d-link (δεν ξέρω μοντέλο), αγορασμένο από Γερμανία, τα ίδια.<br>Καπάκια δοκιμή με 3 διαφορετικά router, από διαφορετικούς παρόχους.<br>1. Technicolor TD5130, Forthnet<br>2. Zte 108L, Hol<br>3. Zte από Οτε<br>και τα router συγχρονίζουν και παίρνουν ip κανονικά.....<br><br>Μετράω τη γραμμή με analyser οπότε ανά δοκιμή μου δείχνει το πρόβλημα.<br>Με τα 2 ξένα η γραμμή, μοιάζει σαν να είναι κατειλημμένη και αν βάλω spliiter και τηλέφωνο δεν έχω καθόλου τόνο στη γραμμή. Η μέτρηση είναι ίδια σαν να βάλεις τη γραμμή σε ethernet υποδοχή. <br><br>Χωρίς τίποτα συνδεδεμένο, στις τηλ πρίζες, η γραμμή είναι πεντακάθαρη. Ούτε φορτίσεις, ούτε βραχυκυκλώματα.... Το ίδιο ισχύει και όταν βάζω στη γραμμή τα "ντόπια" router,<br><br>Δεν είναι κανένα από τα 2 ξένα router καμμένο. Δουλεύουν κανονικά στις χώρες τους......<br><br>Δεν νομίζω ότι υπάρχει περιορισμός σε ποιά χώρα θα χρησιμοποιηθεί ένα router...<br>Τα φώτα σας...<br><br>
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324
Tp-Link wrt1900ac δεν βρίσκω, βρίσκω Linksys wrt1900ac. Από Tp-Link βρίσκω το AC1900 Archer C9. <br>Όποιο και να είναι από τα 2, μοιράζονται ένα χαρακτηριστικό: δεν είναι modem-routers, αλλά σκέτα routers. Στην ξέχωρη θύρα δεν μπαίνει τηλεφωνικό καλώδιο, αλλά Ethernet. Για να δουλέψουν, πρέπει να είναι συνδεδεμένα με modem, το οποίο με τη σειρά του θα συνδέεται με την τηλεφωνική γραμμή. <br>BTW, τρομερά μηχανάκια τα AC1900.<br>
 
Top Bottom