What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Preview: King Arthur: Knight’s Tale

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,427
Συγνώμη κιόλας, αλλά 120GB για αυτό το αποτέλεσμα σε textures και character models? Μόνο εγώ βλέπω παιχνίδι δεκαετίας, ή έχω γεροπαραξενέψει;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Συγνώμη κιόλας, αλλά 120GB για αυτό το αποτέλεσμα σε textures και character models? Μόνο εγώ βλέπω παιχνίδι δεκαετίας, ή έχω γεροπαραξενέψει;

Το μέγεθος του install είναι σίγουρα υπερβολικό, φαντάζομαι ότι θα μπορούσε να είχε γίνει optimization αλλά ή δεν ήταν προτεραιότητα κατά το development είτε η μηχανή γραφικών τους είναι στρυφνή σε αυτό το κομμάτι.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Καινούργιο patch. Έβαλαν επιτέλους sorting στο inventory. Επίσης εδώ απαντούν και γίνεται η σχετική συζήτηση για το χωρίς λογική μέγεθος του παιχνιδιού.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Λατρεύω τη NeoCore για αυτό που έχει καταφέρει (νεοσύστατη και έχει διαφορετικά πλέον παιχνίδια στο παλμαρέ της - aRPG, tower defence κτλ) και που εξακολουθεί να έχει την ίδια φιλοσοφία από τότε που έβγαλε το Van Helsing με κύριο ατού την αλληλεπίδραση με το κοινό της. Αλλά αυτό το πράγμα με το optimisation είναι ζήτημα σε όλα τους τα παιχνίδια...
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Από το link του mruseyourbrain

Screenshot 2022-05-18 175104.png

Έχουν ενσωματώσει τα 4Κ textures στην βασική έκδοση, κάτι που σε άλλα παιχνίδια είναι ξεχωριστό προαιρετικό download.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
736
Δε νομίζω τα γραφικά ότι είναι άσχημα. Ισομετρικό παιχνίδι είναι κανονικά και απλώς στο συγκεκριμένο screenshot zoomάρει η κάμερα για το διάλογο.
Το αδικεί επίσης και ο εσωτερικός χάρτης στο συγκεκριμένο παράδειγμα: σε εξωτερικούς χώρους φαίνεται πολύ καλύτερο με τους διάφορους φωτισμούς και fog effects.

20220512232426_1.jpg

Ίσα ίσα θα έλεγα ότι το παιχνίδι έχει υπερβολική λεπτομέρεια και γραφικά (με το ανάλογο αντίκτυπο στο performance) για παιχνίδι του είδους. Λεπτομέρεια που πάει ψιλο-χαραμισμένη λόγω της ισομετρικής κάμερας.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Ίσα ίσα θα έλεγα ότι το παιχνίδι έχει υπερβολική λεπτομέρεια και γραφικά (με το ανάλογο αντίκτυπο στο performance) για παιχνίδι του είδους. Λεπτομέρεια που πάει ψιλο-χαραμισμένη λόγω της ισομετρικής κάμερας.
Συμφωνώ, επίσης τα μέχρι τώρα cinematics που έχω δει τα θεωρώ πολύ καλά για παιχνίδι τέτοιου είδους. Αν κρίνω από την εικόνα το party είναι συνήθως Defender, Champion, Marksman, Arcanist?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Συμφωνώ, επίσης τα μέχρι τώρα cinematics που έχω δει τα θεωρώ πολύ καλά για παιχνίδι τέτοιου είδους. Αν κρίνω από την εικόνα το party είναι συνήθως Defender, Champion, Marksman, Arcanist?

Εγώ χρησιμοποιώ συνήθως Defender, Marksman, Arcanist, Vanguard. Δεν έχω βρει ακόμα καλή χρήση για τους Sages, χρησιμοποιεί κανείς αυτή την class; Μου φαίνονται λίγο jack of all trades, master of none.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
736
Επειδή ο Mordred είναι Defender και όντας προταγωνιστής είναι required η παρουσία του στις περισσότερες missions οπότε σαν επιλογή είναι ψιλοκλειδωμένος οτιδήποτε άλλο είναι viable θεωρώ, τουλάχιστον από το Hard και κάτω που παίζω.

Επίσης επειδή παίζουν στα Tier 2 και ακόμα περισσότερο στα Tier 3 διαφορές στα skills μεταξύ των χαρακτήρων στην ίδια κλάση κρίνω ότι είναι πιο σωστό να συζητάμε συγκεκριμένους χαρακτήρες παρά κλάσεις. ;)
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Defender, Champion, Marksman, Arcanist ή Vanguard στο τελευταίο slot για μένα. Τον sage λίγο που τον έχω παίξει τον θεωρώ υποστηρικτική κλάση κυρίως. Τα skills που δίνουν έξτρα action points ή extra damage μπορεί να αποδειχτούν σωτήρια κάποιες στιγμές. Είναι αλήθεια πάντως ότι τα skills δίνουν δυνατότητα για διαφορετικά builds στο ίδιο class γεγονός που μπορεί να ενισχυθεί κι από κάποιο weapon ή trinket που μπορεί να κουμπώνει καλά.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
736
Τέλος! Από προχτές βασικά αλλά μετά τον τερματισμό σου παρέχεται κάτι σαν endgame ίσα ίσα για να τουμπανιάσεις τους χαρακτήρες σου που δε χάνει κάνεις και τίποτα αν δε το κάνει πιστεύω.

Θετικότατες εντυπώσεις σε γενικές γραμμές Λίγο παραπάνω polish στο τεχνικό τομέα δε θα έβλαπτε. Χρήστες με πιο μεσαία συστήματα θα έχουν τα θεματάκια τους στο performance, αναλόγως το map.

Προς το τέλος μπορεί όντως να φανεί επαναλαμβανόμενο όπως αναφέρουν αρκετοί στο steam αλλά ήταν οριακά ανεκτό λόγω skills/items για μένα. Ίσως ο περιορισμός για 4 χαρακτήρες στο team να μη βοηθάει σε αυτό το τομέα. Μια καλή λύση πιστεύω είναι ο πειραματισμός με διαφορετικές ομάδες που επιτρέπει να προσεγγίσει κάποιος τις μάχες με διαφορετικό τρόπο. Στο προαναφερθέν endgame βοήθησε πολύ.

In hindsight, το παιχνίδι θέλει λίγο ακόμα να ωριμάσει με περιεχόμενο και βελτιώσεις για στην άποδοση και αν κάποιος δε ψάχνεται τι να παίξει άμεσα θα μπορούσε να περιμένει λίγο.
 
Top Bottom