What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις αναβάθμισης

Spahar

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 25, 2012
Messages
56
Εν τω μεταξύ στο skroutz δεν υπάρχει εξωτερικός SSD στα 4ΤΒ, o φθηνότερος 2ΤΒ κάνει 300€. Στο amazon οι 4ΤΒ κάνουν 500+ όντως....

Η στιχομυθία πάντως θα μπορούσε να αντικατασταθεί με την παρακάτω:
"Κέρδισα στο φλουρί 500 ευρώ, αλλά τα έδιναν σε 20εύρα, Τους είπα αν γίνεται να μου τα δώσουν σε 50εύρα και μου είπαν όχι. Ε δεν τα πήρα".

Σίγουρα έκανες κάποιον άλλον μέσα στην εταιρεία πολύ χαρούμενο, κάτι είναι και αυτό.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Είναι δύσκολο αυτό που θα διαβάσεις, οπότε κάτσε καλύτερα. Είναι τόσος ο καιρός που είχαμε ΠΑΣΟΚ, που τότε δεν υπήρχαν GB πόσο μάλλον SSD.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Το ΠΑΣΟΚ συγκυβέρνησε 2012-2015. Μέχρι και NVMe SSDs είχαμε.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Έπεσες στην παγίδα, εθνοπροδοτη. Μιλάμε για το γνήσιο, καθαρό, γκρανορθοδοξικό ΠΑΣΟΚ. Όχι τα ντεμεκ υποκατάστατα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Μιλάμε για το γνήσιο, καθαρό, γκρανορθοδοξικό ΠΑΣΟΚ.

Αυτό ζει και βασιλεύει στην μπζυχή κάθε Ελληνίδας και Έλληνα, ανεξαρτήτως πολιτικών φρονημάτων. Οπότε μέχρι και Ryzen έχει δει...
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
θα τους ρωτησω αυριο γιατι κανεις δεν ειπε οτι μπορει να χρησιμοποηθει και ως εσωτερικος να δω τι θα μου πουνε γιατι ειναι πολλοι που εχουν και αυτοι σπουδασει πληροφορικη οπως εγω αλλα κανεις δεν ειπε τιποτα. Τωρα ομως οτι εγινε εγινε γιατι τον πηρε καποιος αλλος.

Κοιταζοντας τιμες για ssd βλεπω αυτον Western Digital SN750 1TB με 3000 write speed ειναι απο τους καλυτερους για pci 3.0. Για 2 tb ομως παει 500+ ευρω οσο δηλαδη μια RTX 2070 SUPER. Αρα οταν το αποφασισω να παρω ssd τι θα ητνα καλυτρο. 2 των 1 tb ο καθενας η ενας απο 2tb και πανω? Γιατι 180 και 180 360 αν παρεις 2 τετοιους των 1 tb ενω 500 ο ενας στα 2 tb. Αν και τα 5 tb hdd που εχω τωρα με καλυπτουν.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Πέρασαν σχεδόν 2 χρόνια και αναβάθμιση δεν έκανα ακόμα...
Δεν πρόκειται να το αναβάλλω άλλο (εκτός απο την gpu)
Λοιπόν το σύστημα έχει ως εξής:
geforce gtx 1060 3gb
i3 6300
z170-k mobo
ram 8 gb hyper ddr4 2400 cl 15 288
seasonic s12ii 520w

Και σκέφτομαι σε κάτι όπως

AMD Ryzen 5 5600X ή AMD Ryzen 7 5700G (λόγω του ότι είναι Apu και οκταπύρινος)

MPG B550 Gaming Edge WIFI - MSI

Seasonic SSR-650FX FOCUS Plus Gold 650W
ραμ κάτι σε 32gb 3600 cl16

Γνώμες?
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Αφου παρει καποιες απαντησεις ο Myrmidonas, να κουρσεψω το thread και να ζητησω και εγω γνωμες για το δικο μου μηχανημα?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Αφου παρει καποιες απαντησεις ο Myrmidonas, να κουρσεψω το thread και να ζητησω και εγω γνωμες για το δικο μου μηχανημα?
ναι απλά μειώνει τις πιθανότητες να το δουν περισσότεροι.

@Myrmidonas δεν βλέπω λόγο να πάρεις την APU αφού υπάρχει η 1060.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι είναι σαν backup και γιατί είναι 8πύρινος αλλά βλέπω ότι σε performance είναι πίσω σε σχέση με τον 5600
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
δεν ξέρω σε τι φάση είναι η αγορά μεταχειρισμένων εκεί σε εσάς αλλά βλέπω εδώ ότι με λογική τιμή τσιμπάς καρτούλα of the yesteryears στην ανάγκη με κανά 100άρικο καλύτερη από apu/1030

Βέβαια από ότι βλέπω ίδιες επιδόσεις με τον 5600Χ έχει στην χειρότερη και καλύτερες στα multithread, αν είναι λογική η διαφορά τιμής δεν είναι κακό.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
Πέρασαν σχεδόν 2 χρόνια και αναβάθμιση δεν έκανα ακόμα...
Δεν πρόκειται να το αναβάλλω άλλο (εκτός απο την gpu)
Αν είχες κάνει αναβάθμιση τότε, δεν θα είχες πρόβλημα.
(Τώρα αυτό και για κάποιον άλλον εδώ μέσα έχει ξαναγραφτεί...).

Αφού δεν μπορείς άλλο, πάνε σε 5600χ. Γνώμη μου. Εδώ στη γερμανική αγορά παίζει στα 250-270 νομίζω, από Mindfactory και Alternate.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Στην θεση του Μyrmidonas. θα εμενα με την 1060, δεν.το συζητω. Θα επερνα εναν 10600 πιο οικονομικος, μητρικη που να καλυπτει το σημερα, οπως παει η κατασταση, δεν ξερουμε τι μας ξημερονει αυριο, και 32 γιγα μνημη. Αν ειθελα τους 8 πυρινες τοτε AMD που εχει και καλλυτερα, εσωματομενα γραφικα απο intel. Σηγουρα κι εναν ssd μικροτερο για το λειτουργικο μονο η μεγαλυτερο αναλογα με τα διαθεσημα χρηματα. ΕΜΕΝΑ, γιατι πι σι ειναι, θα με καλυπταν αυτα μεχρι το 25. Μετα θα εχουν φτηνινει οι καρτεσ γραφικων η θαχω πιασει το λοτο, οποτε κοματια να γινει τι ειναι τα 2500Ε για μια καρτουλα της προκοπης. VGA rules πουλεγε κι γιαγια μου στο χωριο. Δεν το λεω απο θεμα τσιγγουνιας, αλλα δυνατοτητες και λειτουργιες που δεν μου χρειαζονται η που θα μπορω να χρησιμοποιησω σε 2 χρονια, δεν τις πληρονω σημερα.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Ούτως ή άλλως δεν ρώτησα για gpu και δίσκοι υπάρχουν, το ερώτημα ήταν πάνω σε mobo,cpu,ram βασικά
και μετά το τροδοφοδοτικό
 
Top Bottom