What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
Βρήκα ένα ξεχασμένο vhs με το Hack-O-Lantern γραμμένο μέσα. Memories....
Δείτε την!

Το είχαν παρουσιάσει οι RedLetterMedia σε ένα Best of the Worst, φαινόταν διασκεδαστικό.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Είδα χθες το Palm Springs με τον πάντα συμπαθή Andy Samberg. Στην ουσία είναι μια μοντέρνα εκδοχή του Groundhog Day που νομίζω επικεντρώνεται περισσότερο στην αξία του να βρεις τον σωστό άνθρωπο για να επιβιώσεις από τη κενότητα της ύπαρξης παρά στο να γίνεις εσύ καλύτερος άνθρωπος, όπως συνέβαινε στο αυθεντικό.

Συμπαθητική κομεντί, χωρίς πολλά τρανταχτά γέλια αλλά ούτε και κακόγουστες κρυάδες. Αρκετά παλιομοδίτικη θα την χαρακτήριζα στο ρυθμό και το ύφος, πράγμα μάλλον θετικό για τα γούστα μου. Παίζει και ο J.K. Simmons, οπότε κερδίζει έξτρα πόντους από 'κει. Περνάει ευχάριστα η ώρα, είτε σε σόλο θέαση είτε με το έτερον ήμισυ.
7/10
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Μου πεταξε το YT προταση για κλικ, dead man theme. Το ακουγα χθες το βραδυ και ξεκινησα την μερα μου με αυτο.
Σιγουρα εχω σχολιασει το dead man και στο παρελθον. Εψαχνα ατακες απο την ταινια για να μου γαργαλησουν τις αναμνησεις.

Τωρα που το σκεφτομαι, τι σκατα εχει παθει το ΥΤ και απο τα μην παρεις κινινα με πεταει στα dead man; Αν παθω κατι το ΥΤ θα φταιει.
Επαναφορα με copy paste

Μεταφυσικη ποιηση σε ασπρομαυρο καμβα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Τωρα που το σκεφτομαι, τι σκατα εχει παθει το ΥΤ και απο τα μην παρεις κινινα με πεταει στα dead man; Αν παθω κατι το ΥΤ θα φταιει.

Μην αφήνεις το ΥΤ να σε κατευθύνει Λέλο!!!111!!! Ρίξτο στα τσιφτετέλια! :Ρ
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Η πλεμπα και τα νερντακια πεφτουν στο Marvel universe και εγω γλυστρισα στο Conjuring universe.
Σε καποιες φασεις υπαρχουν αναφορες στον εξορκιστη, που ειναι η ultimate horror movie. Δεν υπαρχει σαν δευτερη, σε καμια λιστα με ταινιες τρομου. Το Nun ειναι το υποδιεστερο ολων ομως κακη ταινια δεν ειναι. Ολες οι ταινιες της σειρας στεκονται πολυ καλα και μπορει διαφοροι να εχουν να πουν κατι στραβο ομως οι ταινιες δεν ειναι αρπα κολα. Εχουν γυριστει με αγαπη και στοργη.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Το Σάββατο πήγα είδα το Tenet του Christopher Nolan. Δεν υπήρχε προβολή με αγγλικούς υπότιτλους εδώ Βαρσοβία, οπότε ουσιαστικά ήταν σαν να βλέπω τη ταινία χωρίς. Δυστυχώς επηρέασε την εμπειρία περισσότερο απ' ότι περίμενα :rolleyes:

Δεν θα κάνω spoilers.

Κατά βάση η ταινία είναι μια Nolan εκδοχή over-the-top περιπετειών δράσης τύπου James Bond και Mission Impossible. Γρήγορη, με εντυπωσιακά setpieces και σαματατζίδικες σεκάνς, υπερκούλ πρωταγωνιστή στα όρια της καρικατούρας, κλινικούς, αποστειρωμένους από συναισθήματα διαλόγους, και ένα Nolan-ικό gimmick στον πυρήνα του, στα πρότυπα του Inception.

To gimmick είναι έτσι κι έτσι. Περισσότερο μοιάζει σαν δικαιολογία για εξεζητημένα visuals παρά με ρηξικέλευθη ιδέα οραματιστή σκηνοθέτη. Όπως είπα υπήρχαν κομμάτια του σεναρίου που δεν έπιασα λόγω της έλλειψης υποτίτλων και του εκνευριστικού μιξάζ ήχου που επιτρέπει στο βουητό του background να καλύψει τα λόγια των πρωταγωνιστών (άσε που συχνά φοράνε μάσκες οξυγόνου). Συμπλήρωσα τα κενά από κείμενα και σχόλια στο ίντερνετ αλλά η άποψή μου δεν άλλαξε. Το σενάριο παίζει με ένα sci-fi concept που έχουμε ξαναδεί πολλάκις, ελαφρώς παραλλαγμένο, αλλά νομίζω πως η κεντρική ιδέα θα μπορούσε να αξιοποιηθεί καλύτερα. Ίσως σε κάποιο sequel, αν και ο Nolan δεν τα συνηθίζει.

Συνολικά έμεινα με μια meh αίσθηση –ούτε και μπαρούφα το λες ούτε και αριστούργημα. Πάντως, αν και γενικά δεν μου αρέσουν οι μεγάλες ταινίες, οι 2.5 ώρες του Tenet κύλησαν αρκετά γρήγορα, κυρίως χάρη στις διαρκείς εναλλαγές σκηνικού και το σφιχτό μοντάζ.
6.5/10
 
Last edited:

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,256
πήγαινε και στο Sklad Butelek, μιας και είσαι Βαρσοβία
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,256
I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration. I will face my fear. I will permit it to pass over me and through me.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,660
Αν δεν ξαναχτυπήσει lockdown, θα τα πάει καλά. Πιστεύω ότι θα είναι το LοTR φαινόμενο της τωρινής νέας γενιάς.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
σιχαινομαι σαν τις ελαχιστες αμαρτιες μου, καθε τι σάιφάι και διαστημικο (μαλλον επειδη αφου ζωδιο της γης? φουντ φορ θωτ. θα το σκεφτω καποια αλλη στιγμη), παρολα αυτα ειδα το τρειλερ και μου φανηκε αρκουντως σκοτεινο κι ενδιαφερον και πρεπει να πω οτι αυτο που ειπε ο γιατρουδάκος με τις Ξανθιες Μπουκλες μου περασε απ το μυαλο και βεβαια ειναι μεγα κοπλιμεντο.

ΩΣΤΟΣΟ δεν γινεται να διαλεξαν τοσο ξενερωτο, νεροβραστο, αχαρο πλασμα για πρωταγωνιστη.
εχω μεινει αλαλοθ.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,658
Ο Σαλάμης είναι up-and-comer που κάνει γκελ στο νεαρό δημογραφικό. 'α δούμ' πώς θα τα πάει.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,660
Στον Πέμπτο Χένρι τον ευχαριστήθηκα πάντως. Έχει αυτό το detached ψυχασθενικο στα μάτια του, που τον κάνουν καλό Μουαντιμπ.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,256
blast from the past, again και προτείνω να τις δείτε (παίζει να τις έχω ξαναπροτείνει)


 
Top Bottom