What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
εν τω μεταξυ εχουνε φτιασει εναν σκαζμο ταινιες με πρωταγωνιστη ξερω γω τον μυρμηγκανθρωπο, τον πρασινο φανάρη κλπ (ναι, δεν γνωριζω αν ειναι μαρβελ, γενικοτερα ομιλω) και με τον αναμφισβητητα πιο ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ σουπερηρωα δεν εχουν ασχοληθει σχεδον καθολου (αν εχω καταλαβει καλα, τον εχουν ως κακό σε μια απ τις ταινιες των "4 φανταστικων" μονο).

για τον silver surfer ομιλω, με την ιδιαιτερη ιστορια αγαπης απο πισω και με τον ιδιαίτατο τροπο διατυπωσης και αρθρωσης του σχεδον σαιξπηρικου λογου του. αυτος ναι, ειναι ηρωας και μαλιστα τραγικος, με την εννοια την αρχαιοελληνικη. και βεβαια ως μισοτρελλοι που ειμεθα, δεν γινεται παρα να λατρεψουμε καποιον που καμνει εντονους διαλογους με τον εαυτο του.
(εσυ μπορατσε, ελπιζω να μην σπευσεις να κραξεις και να εχεις μελετησει τον ρολο που παιζει στο Επος Breathless (Jim Mc Bride) το εν λογω κομικ. εγω απο κει το λατρεψα και οποτε πηγαινα στο solaris, φορτωνα τα λιγα τευχη που φερνανε...).
και κλασικοτατα ειμαι οφτοπικ, και θα πρεπε να γραφονται αυτα στο κομικ θρεντ, αλλά ωχουτωραμωραδερφακιμου, που να ψαχνω??

ετσι, για το ονόρε:

1803145-silver_surfer_3.jpg unnamed.jpg
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ετοίμαζαν solo ταινία με τον Silver Surfer το 2018, όμως η Disney εξαγόρασε τη FOX και πήρε πίσω τα δικαιώματα του ήρωα και πάει η ταινία. Η Disney έχει ήδη κάνει tease την ένταξη των Fantastic Four στο MCU. Θέλω να πιστεύω πως αφού γίνει αυτή ίσως ασχοληθούν και ξανασυστήσουν των Silver Surfer.

 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,535
Όσιε Γέροντα 'Μαλάχτη, δεν έχω εντρυφήσει (δεν μας το επέτρεπαν στην Ιερατική Σχολή εξάλλου) αλλά μια συμπάθεια του την είχα πάντα. Κάτι ο όμορφος λόγος, κάτι η σανίδα του σέρφ και η όλη τέρμα-γκάου φάση, αν έκανα λίστα με ΝΑΙ/ΟΧΙ, ο Σίλβερ Σέρφερ θα ήταν στα ναι. Ενθάρρυνε και τα παιδιά να μάθουν σέρφ και να πάθουν Ρεντ Χότ Τσίλι Πέπερς, οπότε κύριος.

Στην αίθουσα προβολών του Βατικανού είδαμε τελευταία τo The Sound of Philadelphia/Brothers By Blood (The Sound of Philadelphia (2020) - IMDb) ένα έξοχα χαμηλότονο δείγμα Φιλαδελφειανού νεο-νουάρ και το συγκινητικό -δε θέλω γέλια- Minari. Minari: Wo wir Wurzeln schlagen (2020) - IMDb. Μάγκας ο Yeun, μεγάλωσε πολύ ωραία από το Walking Dead.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,535
ΜΟΝΟ.

Είναι η βαθιά συγκινητική ιστορία ενός Πατρινιού, ο οποίος, απηυδισμένος από την άκαρδη πραγματικότητα του μετά-καπιταλισμού, αποφασίζει να καλλιεργήσει φαρμακευτική κάνναβη στα Άγια Χώματα του Αγραπιδοχωρίου Ηλείας. Εκεί, θα έρθει αντιμέτωπος με τον κρατικό μηχανισμό του βαθύτατου (σπηλαιωδώς βαθιού όμως) ΠΑΣΟΚ και της εδραιωμένης Μαφίας της Φράουλας.

Καρέ και ανατριχίλα μιενάρες μου.


(Να το δείτε, μετράει άσχημα. Είναι άμεσο, ζεστό και ανθρώπινο. Καμία σχέση με το 'βαρύ σινεφίλ Κορεάτικο δράμα' που μπορεί να τρομοκρατεί μερικούς ω δεν ξέρω, ΜΑΜΜΑΚΥΘΟΥΣ, με το που κοιτάζουν την αφίσσα.)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,356
ΜΟΝΟ.

Είναι η βαθιά συγκινητική ιστορία ενός Πατρινιού, ο οποίος, απηυδισμένος από την άκαρδη πραγματικότητα του μετά-καπιταλισμού, αποφασίζει να καλλιεργήσει φαρμακευτική κάνναβη στα Άγια Χώματα του Αγραπιδοχωρίου Ηλείας. Εκεί, θα έρθει αντιμέτωπος με τον κρατικό μηχανισμό του βαθύτατου (σπηλαιωδώς βαθιού όμως) ΠΑΣΟΚ και της εδραιωμένης Μαφίας της Φράουλας.

Καρέ και ανατριχίλα μιενάρες μου.


(Να το δείτε, μετράει άσχημα. Είναι άμεσο, ζεστό και ανθρώπινο. Καμία σχέση με το 'βαρύ σινεφίλ Κορεάτικο δράμα' που μπορεί να τρομοκρατεί μερικούς ω δεν ξέρω, ΜΑΜΜΑΚΥΘΟΥΣ, με το που κοιτάζουν την αφίσσα.)

Σημειώστε το κάπου, σε 2-3 μέρες έρχεται το thread "Νιώθει κανείς άλλος ότι ζούμε σε έναν ατελείωτο εφιάλτη και η ζωή είναι μόνο πόνος και μαρτύριο;".
attachment_97752584
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,535
(Παρατηρείτε συνάδελφοι την εμμονή του Άλεξ με τη στυτική δυσλειτουργία, έτσι; Δεν τα λέμε εμείς, ο κύριος Άντλερ τα έγραψε προ ετών. Η Αγία Έδρα μας κρατά επίπεδο και χαρακτήρα. Ολόχρυσο. )
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,974
(Παρατηρείτε συνάδελφοι την εμμονή του Άλεξ με τη στυτική δυσλειτουργία, έτσι; Δεν τα λέμε εμείς, ο κύριος Άντλερ τα έγραψε προ ετών. Η Αγία Έδρα μάς τα κρατά με επίπεδο και χαρακτήρα. Ολόχρυσο. )

Φιξντ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,356
(Παρατηρείτε συνάδελφοι την εμμονή του Άλεξ με τη στυτική δυσλειτουργία, έτσι; Δεν τα λέμε εμείς, ο κύριος Άντλερ τα έγραψε προ ετών. Η Αγία Έδρα μας κρατά επίπεδο και χαρακτήρα. Ολόχρυσο. )

Δεν είναι δική μου εμμονή, εσύ έχεις τα γούστα και τις συνήθειες εβδομηντάχρονου.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Με την ζεστη που εκανε χθες εβαλα να δω την μερα της μαρμοτας. Την ειδα δυο φορες, στα καπακια, γιατι αυτο το χιονι μου εδινε κουραγιο για να συνεχισω να σκουπιζω τον ιδρωτα μεσα απο τα ματια μου. Αν την εβλεπα αλλη μια φορα θα μαθαινα να παιζω πιανο.
Η σκηνη οπου βγηκε απο το αυτοκινητο για να δει γιατι δεν τσουλανε ηταν βαλσαμο. την ειδα 10-15 φορες.
Καμια αλλη ταινια με χιονια; πολλα χιονια ομως. Θα προτιμουσα μετρια αγωνια επειδη η αγωνια με κανει να ιδρωνω.
Οχι χριστουγεννιατικες.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,331
ΜΟΝΟ.

Είναι η βαθιά συγκινητική ιστορία ενός Πατρινιού, ο οποίος, απηυδισμένος από την άκαρδη πραγματικότητα του μετά-καπιταλισμού, αποφασίζει να καλλιεργήσει φαρμακευτική κάνναβη στα Άγια Χώματα του Αγραπιδοχωρίου Ηλείας. Εκεί, θα έρθει αντιμέτωπος με τον κρατικό μηχανισμό του βαθύτατου (σπηλαιωδώς βαθιού όμως) ΠΑΣΟΚ και της εδραιωμένης Μαφίας της Φράουλας.

Καρέ και ανατριχίλα μιενάρες μου.


(Να το δείτε, μετράει άσχημα. Είναι άμεσο, ζεστό και ανθρώπινο. Καμία σχέση με το 'βαρύ σινεφίλ Κορεάτικο δράμα' που μπορεί να τρομοκρατεί μερικούς ω δεν ξέρω, ΜΑΜΜΑΚΥΘΟΥΣ, με το που κοιτάζουν την αφίσσα.)




Μα το Θεό!!! Όταν διαβάζω τα κείμενα του Στέφανου, ψάχνω να βρω αν αντί για το χάπι του ζάχαρου, πήρα κατά λάθος τίποτα άλλο!!

Είδα το "Midway" του Roland Emmerich!! Αρκετά καλό, πάρα τις κάποιες Χολιγουντιανές υπερβολές!!! Όπως και το "Battle Angel: Alita". Ελπίζω κάποια στιγμή να έχουμε και sequel σε αυτό!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
το ενθαρρυντικό είναι ότι έχεις και άλλα :)
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469


Θα αφησω την εντυπωση του ασχετου και του ιεροσυλου αλλα εψαξα να δω ποιος ειναι αυτος ο Simu Liu. Δεν το ξερω το παλικαρι, πινει καφε σε αλλες πλατειες. Ερχεται απο TV series και απο τα λιγα κλικ που εκανα, απο την γλυκαναλατη πλευρα της τηλεορασης.
Νομιζω οτι εχουν βγει προς αναζητηση προσωπων. Ειναι κατι που το εχουμε ξανασυζητησει.
O Jet Lee δεν ειναι οπως τον θυμομαστε, Ο Jason Statham εχει φτασει σε ηλικια για ρολους "χαμογελαστου παππου".
Για να μην ξεφευγω απο τον "παραδεισο" της Marvel. Συμβολαια φτανουν στο τελος χωρις την θεληση να ανανεωθουν πχ Chris Evans.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,356
Θα αφησω την εντυπωση του ασχετου και του ιεροσυλου αλλα εψαξα να δω ποιος ειναι αυτος ο Simu Liu. Δεν το ξερω το παλικαρι, πινει καφε σε αλλες πλατειες. Ερχεται απο TV series και απο τα λιγα κλικ που εκανα, απο την γλυκαναλατη πλευρα της τηλεορασης.
Νομιζω οτι εχουν βγει προς αναζητηση προσωπων. Ειναι κατι που το εχουμε ξανασυζητησει.

Εκτός από αυτά που ανέφερες ο Simu Liu είναι και stuntman οπότε η ικανότητά του να εκτελέσει ο ίδιος πολλές από τις action scenes υποθέτω πως έπαιξε ρόλο.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,535
Διήμερο ρετρό καλτίλας :


Υποτιμημένη τέρμα γκάου 60'ς υπαρξιακή σεξοκωμωδία. Κυκλοφόρησε το Καλοκαίρι της Αγάπης, κατορθώνει να μαζεύει τεράστια ονόματα -Burton, Brando, Coburn- και ταυτόχρονα έχει γκέστ συμμετοχές από Ringo, Charles Aznavour, John Huston, Walter Matthau, την αφρόκρεμα του star system της εποχής. Μέχρι και το Ανιτάκι του Κήφαρου σκάει για να δείξει βυζάκι, όχι πως κλέβει τη δόξα της Barbie Ewa Aulin, αλλά λειτουργεί ως φοβερή αποδόμηση του ταξικού δήθεν.

Ειδικά η βινιέτα με το Μπράντο είναι αγνή απόλαυση.


Εμβληματικό b-movie, με το Πιάκι να δίνει ρεσιτάλ αισθησιασμού και τον σκληρά ανώμαλο Stacy Keach να ιδρώνει σαν το γουρούνι. Μπόνους η εμφάνιση του ημιθανούς και τέρμα κομμάτια Orson Welles στο ρόλο του δικαστή. Γυρισμένο για να το παρακολουθήσεις σε επαρχιώτικο drive in με οδυνηρά λάθος συντροφιά. Ήτοι, αξέχαστο.
 
Top Bottom