What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Καιρό έχω να το πω αυτό για ταινία. Το νέο matrix είναι απίστευτη σαχλαμάρα και ειλικρινά ξενέρωσα που αφιέρωσα χρόνο (περίπου μισή ώρα) μέχρι να το κλείσω μέσα στο crindge. Δηλαδή νταξ, έχω γενικά θεωρώ, πολύ μεγάλη ανοχή στην μετριότητα, αλλά αυτό με ξεπερνά.

Κρίμας.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Τυχερός είσαι που το είδες τσάμπα (υποθέτω). Εγώ είπα να παω σινεμά με παρέα να θυμηθούμε τα νιάτα μας και από τη στιγμή που τελείωσαν τα nachos (=πρώτο εικοσάλεπτο) αρχίσαμε να κοιταζόμαστε ώσπου να κάνουμε logout από το Matrix 2.0.

Για να είμαι δίκαιος, πήγα με τις προσδοκίες στο πάτωμα και η ταινία τελικά οριακά βλεπόταν. Είχε κάποιες μικρές εκλάμψεις που έλεγες "να μια ενδιαφέρουσα ιδέα, να δούμε πού θα το πάνε" αλλά όλες ανεξαιρέτως οδηγούσαν σε αδιέξοδο ή σε ακραίο cringe.
Η ερμηνεία του αγαπημένου μας Keanu ό,τι χειρότερο έχω δει από δαύτον, κι αυτό λέει πολλά, οι σκηνές δράσεις άνευρες, ανακυκλωμένες και σε πλήρη σύγχυση, οι αντικαταστάτες του Μορφέα και του Σμιθ αρκετά τίμιοι αλλά δεν είχαν ούτε το 1/4 από το εκτόπισμα των αυθεντικών, το σενάριο κάτι ξεκίνησε να πει αλλά τελικά ούτε κι η ίδια η Lana ξέρει τι ήταν αυτό, ο Neil Patrick Harris μια μόνιμη παραφωνία, οι αναφορές στην τριλογία ασταμάτητες και θλιβερές ως επί το πλείστον, γενικά ένας αχταρμάς χωρίς ειρμό και λόγο ύπαρξης όπως κι αυτή εδώ η κριτική.
Το μόνο που με κρατούσε (πέρα από τα nachos) ήταν η περιέργεια να δω πόσο θα το τραβήξει από τα μαλλιά η Lana προτού κάποιος της πει "φτάνει". Τελικά το άφησε φαλακρό και ησύχασε.

3.5/10
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Τo καινούριο Matrix ως παρωδία έχει ένα φιλολογικό ενδιαφέρον. Η Lana μπορατσίστηκε επειδή η WB ήθελε sequel και το έκανε εντελώς meta ως σχόλιο για τη βιομηχανία του σινεμά. Ο στόχος να βγει μια ταινία της προκοπής ήταν εμφανώς δευτερεύων.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Νομίζω το σχόλιο πήγαινε και στη βιομηχανία των video games, στην "πραγματικότητα" των social media, και γενικώς προς πάσα κατεύθυνση. Αλλά ήταν τόσο συγκεχυμένο και άτεχνο στην εκτέλεση που τελικά μόνο ως αυτοπαρωδικό μπορείς να το εκλάβεις. Εκείνο που θα ήθελα να μάθω είναι αν η Lana δέχτηκε πιέσεις για να βάλει μπρος το sequel, όπως υπονοεί η ίδια η ταινία, ή αν ήταν δική της ιδέα να επανέλθει επειδή θεώρησε ότι το Matrix έχει ακόμα "πράγματα να πει".

Δυστυχώς, η απάντηση μάλλον δεν έχει και τόση σημασία όταν η ταινία πάσχει τόσο πολύ κατασκευαστικά και δραματουργικά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Νομίζω το σχόλιο πήγαινε και στη βιομηχανία των video games, στην "πραγματικότητα" των social media, και γενικώς προς πάσα κατεύθυνση. Αλλά ήταν τόσο συγκεχυμένο και άτεχνο στην εκτέλεση που τελικά μόνο ως αυτοπαρωδικό μπορείς να το εκλάβεις. Εκείνο που θα ήθελα να μάθω είναι αν η Lana δέχτηκε πιέσεις για να βάλει μπρος το sequel, όπως υπονοεί η ίδια η ταινία, ή αν ήταν δική της ιδέα να επανέλθει επειδή θεώρησε ότι το Matrix έχει ακόμα "πράγματα να πει".

Δυστυχώς, η απάντηση μάλλον δεν έχει και τόση σημασία όταν η ταινία πάσχει τόσο πολύ κατασκευαστικά και δραματουργικά.

Σύμφωνα με το site Deadline η WB ζήτησε από τις Wachowskis να επιστρέψουν αλλά ξεκαθάρισε ότι θα προχωρούσε με το sequel ούτως ή άλλως. Θεωρώ πολύ πιθανό ότι η συνομιλία σχετικά με την WB στην ταινία είναι πάρα πολύ κοντά στην πραγματική.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Borracho mode: οποιοσδήποτε είχε οποιαδήποτε, έστω και αμιδρή, ελπίδα ότι η Wachowski θα έβγαζαν οτιδήποτε καλό μετά την αρχική τριλογία (που βλέπεται ευχάριστα στο σύνολό της παρά την ανισότητα στα μέρη της, #trilogyfansunite) είναι άξιος της μοίρας του. Και μην ακούσω για μεταφιλοσοφικές αναλύσεις πάνω στην υπέρτατη φόλα Jupiter Ascending και δεν συμμαζεύεται. Όλα έπασχαν είτε από συνοχή (Cloud Atlas), είτε από συνοχή (Speer Racer), είτε από νωθευμένο όραμα αρχικού δημιουργού (V for Vendetta).

Δείτε το Power of the Dog καλύτερα.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Cloud Atlas ήταν όντως άνισο και χαοτικό. Το Jupiter Ascending είναι μια κιτς φάρσα που δεν βλέπεται αν είσαι νηφάλιος. Speed Racer δεν έχω δει καν (ούτε και Sense8 btw).
Το V for Vendetta δεν το σκηνοθέτησαν οι ίδι@, οπότε δεν το θεωρώ 100% Wachowski project αλλά προσωπικά μου άρεσε κι ας άλλαξαν πολλά πράγματα από το κόμικ.

Από την τριλογία μόνο το πρώτο Matrix απόλαυσα, οι άλλες δύο ταινίες ήταν ήδη άρμεγμα αλλά τουλάχιστον προσπαθούσαν να εξελίξουν τη δράση, τις τεχνικές τους, το styling κτλ. Το Resurrections δεν έκανε καν αυτό.

Μια και πιάσαμε το έργο των Wachowski, το Bound ήταν ένα πολύ ωραίο, μεστό (#diplhs) νεονουάρ, προτού αρχίσουν τις βιντεοκλιπάδικες τρέλες τους.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Τα Cloud Atlas και Sense 8 δεν ήταν ακατανόητα, εσείς είσθε ανόητοι και ρηχοί, fight me.

(To Jupiter Ascending μπορεί να διαγραφεί από την ιστορία, γιατί τα trailer μας προ-διάθεσαν για επικούρα και τελικά ήταν κάτι αδέρφια που τσακώνονταν για τα κτήματα... και ακόμα και έτσι ήταν επίπεδο τηλεταινίας με μεγάλο budget)
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Λοιπόν, είδα επιτέλους ολόκληρο το Matrix: Resurrections και έπαθα την πλάκα μου.

Το ξεκίνησα ιδιαίτερα αρνητικά προκατειλημμένος. Θεωρούσα πως δεν θ'άντεχα ούτε το εικοσάλεπτο της τιμής να του αφιερώσω. Μιάμιση ώρα αργότερα, είχε συμβεί το εξής παράδοξο : συνειδητοποιούσα πως το απολάμβανα όπως είχα πολύ καιρό να απολαύσω ταινία. Πιάνει τέλεια το αφηγηματικό νήμα από το τέλος του Revolutions, ο σχολιασμός του επάνω στην 'πραγματικότητα' άψογος και το ρομάντζο με την Τρίνιτι κατάφερε να με ανατριχιάσει κοντά στο φινάλε, όπως όταν ήμουν άκαφτο εικοσάχρονο νεούδι και έβλεπα το Revolutions σε κάποιο χαμένο υπόγειο σινεμά στις Halles.

Τεράστιο σαπώ στη Wakowski γι'αυτό που κατόρθωσε. Ο τέταρτος τοίχος γκρεμίζεται συστηματικά και με βαριοπούλα από την αρχή σχεδόν του φίλμ και γίνεται ολοζώντανος διάλογος με τον θεατή, ο οποίος εξυπακούεται πως είναι σαράντα και άνω και έχει μεγαλώσει σε ισάριθμα κύματα μαζί με την αρχική τριλογία. Δεν αποσκοπεί να είναι μια ευχάριστη ή εύπεπτη ποπκορνιέρα. Παρά ταύτα, παραδίδει μερικές εντυπωσιακές σεκάνς δράσης, κυρίως γιατί μπορεί. Επιστρατεύει τον Μεροβίγγιο, ρακένδυτο και παράφρονα, προκειμένου να τα χώσει λίγο περισσότερο στην βιομηχανία που μας εγκλωβίζει όλους.

Ο Ντούγκι Χάουζερ στο ρόλο του 'μεγάλου κακού' ήταν πολύ ευχάριστη ντρίμπλα.

Ένα φοβερό πράγμα, από το πουθενά, με έκανε να το ζήσω όσο σκληρά ζούσα την αρχική τριλογία κατά τον καιρό της κυκλοφορίας της.

ΥΓ Απ' όσο θυμάμαι, το Cloud Atlas ήταν ένα ευχάριστο φεσάκι επιστημονικής φαντασίας. Από κάτι Intersterllar/Arrival, σκάλες ανώτερο.

ΥΓ2 Το Red Rocket που λέει ο Τώνης έχει σειρά για τις επόμενες ημέρες. Περιβολάκι αλήθειας ανθίζει εκεί μέσα.
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Απ' όσο θυμάμαι, το Cloud Atlas ήταν ένα ευχάριστο φεσάκι επιστημονικής φαντασίας. Από κάτι Intersterllar/Arrival, σκάλες ανώτερο.
giphy.gif
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Να κάνουμε ένα τοπ 10 ταινιών or something, να δω πόσες αρνητικές θα μαζέψω με το να αποθεώσω Cloud Atlas και Interstellar, γιατί φαίνεται πως ότι λατρεύω σαν θεϊκό δώρο κάποιος το μισεί θανάσιμα :p
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
ΥΓ2 Το Red Rocket που λέει ο Τώνης έχει σειρά για τις επόμενες ημέρες. Περιβολάκι αλήθειας ανθίζει εκεί μέσα.
Αναμένουμε την άποψη σας αγαπητέ
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Πολύ απογοητευτικό το Red Rocket. Από αέρα και διαφήμιση κακός χαμός και από ουσία, τίποτε. Αυτό το ντεμέκ 'σινεμά βεριτέ' πρέπει να έχει και κάτι να πει στο τέλος. Εδώ είχαμε απλώς αποκαϊδια να τριγυρίζουν τον χαμηλό τους βούρκο, δεν μου προσέφερε κάτι.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Πολύ απογοητευτικό το Red Rocket. Από αέρα και διαφήμιση κακός χαμός και από ουσία, τίποτε. Αυτό το ντεμέκ 'σινεμά βεριτέ' πρέπει να έχει και κάτι να πει στο τέλος. Εδώ είχαμε απλώς αποκαϊδια να τριγυρίζουν τον χαμηλό τους βούρκο, δεν μου προσέφερε κάτι.
Ωραία. Οπότε δεν χρειάζεται να το δω!

skeletor-laughing-running.gif
 
Top Bottom