What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

cercaphus

Mind-flayer
Joined
Feb 26, 2015
Messages
1,804
Η κατάσταση με τους κόμικ ήρωες της Marvel έχει ξεφύγει... Γιατί κάθονται και πλακώνονται δεν κατάλαβα. Και γιατί το κάνουν σε ομάδες στυλ 5χ5;! Να πάνε να νοικιάσουν κανά γήπεδο mini football να βγάλουν τα απωθημένα τους... <br><br>
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
<blockquote><br>Η κατάσταση με τους κόμικ ήρωες της Marvel έχει ξεφύγει... Γιατί κάθονται και πλακώνονται δεν κατάλαβα. Και γιατί το κάνουν σε ομάδες στυλ 5χ5;! Να πάνε να νοικιάσουν κανά γήπεδο mini football να βγάλουν τα απωθημένα τους...<br></blockquote><br><br>Υπάρχει ολόκληρο story arc με την επωνυμία Civil War. Εξηγεί τους λόγους που πλακώνονται και αφορά τους πάντες όχι μικρές ομάδες. Δεν μπορούν να βάλουν λόγω δικαιωμάτων Fantastic Four και ένα σωρό άλλους, ακόμα και οι κακοί παίρνουν θέση. Ο Spiderman έχει κυρίαρχο ρόλο και με τα χίλια ζόρια το έβαλαν. Αν θες μπορώ να στα spoilaρω όλα, μαζί με την κατάληξη, βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα πατήσουν στο comic, ήδη ο Winter Soldier παίρνει πολύ παραπάνω screentime από όσο του αναλογεί. 
 

cercaphus

Mind-flayer
Joined
Feb 26, 2015
Messages
1,804
Καρα δεν θα με χάλαγε καθόλου να μου έλεγες το story γιατί δεν περιμένω να δω και κανένα μεγάλο twist. Την ιστορία με τα δικαιώματα του Spider-Man την ξέρω και θεωρώ ότι είναι σωστό να επιστρέψουν στη Marvel, αλλά ως εκεί. Δεν θα εκτίμηση παραπάνω το καλλιτεχνικό της ύφος... Άμα έχεις όρεξη πάντως, βάλε τα σε spoiler tags για να μην ενοχλήσει κανέναν άλλο...
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042
Ρώτα αυτούς που έγραψαν τα κόμικς.  :pP<br><br>Είναι κάτι που σιγοβράζουν πολύ καιρό τώρα. Για μένα μια χαρούλα. Την DC να δεις που προσπαθεί να κάνει σε 2-3 χρόνια ό,τι έχει καταφέρει η Μάρβελ σε 10 χρόνια. Εκεί να δεις κατάσταση που έχει ξεφύγει.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@ Cercaphus  Τέλεια! Geek mode on (όχι πως το κλείνουμε εδώ μέσα)<br><br>Civil War Comic<br><span class="bbcode_spoiler">Έχουν γίνει διάφορα κατά καιρούς αλλά ένα περιστατικό ξεχείλισε το ποτήρι. Κάποιοι νεαροί υπερήρωες γύριζαν reality, επιτέθηκαν σε κάτι κακούς με αποτέλεσμα να υπάρξουν νεκροί και νεκρά παιδιά. Έτσι η κυβέρνηση αποφάσισε να θέσει σε ισχύ την Superhuman Registration Act, σύμφωνα με την οποία όσοι διαθέτουν υπερδυνάμεις (ήρωες, κακοί) πρέπει να φανερωθούν και να καταγραφούν σε πρώτη φάση. Αυτό τους χωρίζει στα δύο. Ο Ironman είναι υπέρ, μαζί με τον Mr Fantastic και τον Henry Pym προσπαθούν να την εφαρμόσουν. Για όσους δεν συμμορφώνονται φτιάχνουν τη φυλακή Project 42 με ειδικά κελιά πχ πάγος για κάποιον που έχει δυνάμεις φωτιάς. Ο Captain America, ενώ είναι γνωστή η ταυτότητά του διαφωνεί κάθετα και θεωρεί πως με την καταγραφή οι ήρωες θα χάσουν το δικαίωμα για νορμάλ ζωή και οι δικοί τους αυτόματα θα τεθούν σε κίνδυνο. Ο Ironman πείθει τον Spiderman να αποκαλύψει την ταυτότητά του, ο τελευταίος διηγείται τα περιστατικά και λειτουργεί και ως φωνή συνείδησης. Όταν μαθαίνει για τη φυλακή φρικάρει και αλλάζει στρατόπεδο. Το ίδιο κάνει και η Invisible Woman που θεωρεί αποτρόπαια τα σχέδια του άντρα της, εν τω μεταξύ κάποιοι πολίτες είχαν στείλει τον Human Torch στο νοσοκομείο. Εκτός από τους ήρωες, υπάρχουν κακοί που παραμένουν στην αφάνεια και τους ψάχνουν και άλλοι που συνεργάστηκαν και καταγράφτηκαν. Αυτούς που συνεργάστηκαν τους χώρισαν σε ομάδες (Thunderbolts) και τους ανέθεσαν να κυνηγήσουν τους ήρωες που είναι κατά. Οι Xmen δεν παίρνουν θέση γιατί θεωρούν πως έχουν υποφέρει αρκετά. Παίζουν και άλλοι όμως όπως ο Punisher. Με τα πολλά η Shield κυνηγάει τον Captain America, εκείνος οργανώνει τους Secret Avengers ενώ άλλοι το σκάνε και αλλάζουνε ταυτότητες. Παίζουν μπουνιές, ένας παθαίνει και ο πόλεμος τελειώνει όταν ο Cap παραδίδεται προκειμένου να μην υπάρξουν άλλες απώλειες.Το συλλαμβάνουν και τον βάζουν στη φυλακή. Αργότερα σύμφωνα με τη δεύτερη φάση (Fifty State Initiative) οι καταγεγραμμένοι ήρωες χωρίζονται σε ομάδες και είναι υπεύθυνοι/Πολιτεία. Ο Stark γίνεται αρχηγός της Shield.</span><br>Αν έχεις πωρωθεί με τα παραπάνω ΜΗ διαβάσεις εδώ, γράφω το τέλος τέλος για λόγους πληρότητας<br><span class="bbcode_spoiler">Όταν οδηγείται στα δικαστήρια ο Cap τον δολοφονούν. O Kingpin μέσα από τη φυλακή δίνει εντολή να πεθάνει ο Peter Parker. O Spidey κρυβόταν με την Mary Jane και τη θεία May σε ένα φτηνό Motel. Η σφαίρα βρίσκει τη θεία May, τη στέλνει στο νοσοκομείο σε κρίσιμη. Ακολουθεί ένας μεγαλειώδης τόμος https://en.wikipedia.org/wiki/Spider-Man:_Back_in_Black" class="bbcode_url">Spider-Man: Back in Black και μετά μία απαράδεκτη συνέχεια. Έτσι πάνε αυτά από τα ψηλά στα χαμηλά.</span>
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042

<div class="bbcode_center" style="text-align:center">
ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ

<br><br>
<div class="bbcode_center" style="text-align:center">
CdRDolYWoAEOEBC.jpg:large


 

cercaphus

Mind-flayer
Joined
Feb 26, 2015
Messages
1,804
Σ&#039;ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου Καρα και που μου τα έγραψες τόσο ωραία. Η άποψη μου παραμένει ότι το συγκεκριμένο λογοτεχνικό είδος δεν με ελκύει, αλλά από αυτά που διάβασα τα κόμικ ξεπερνούν σίγουρα σε ιστορία και ουσία τις ταινίες. Το 2ο spoiler και η 1η πρόταση πάντως με συγκλόνισαν λίγο...
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Αφορμή έψαχνα να τα γράψω  :pP <br>Σχετικά με το 2ο spoiler και το Plot twist που δεν περιμένεις<br><span class="bbcode_spoiler">Ο Cap πεθαίνει από σφαίρα της φίλης του. Όλοι οι ήρωες συγκλονισμένοι αποδίδουν φόρο τιμής. Υπάρχει μία φήμη πως επειδή ο Downey jr δεν θα ξανακάνει άλλο Ironman, μάλλον θα πάρει τη θέση του και θα αλλάξουν το τέλος.</span>
 

cercaphus

Mind-flayer
Joined
Feb 26, 2015
Messages
1,804
Προβλέπεις κενό αν ισχύσει τελικά αυτή η φήμη...Και ποια είναι η φίλη; Την ξέρουμε;
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Είναι λίγο κομπάρσα στις ταινίες, έπαιζε στο Captain America 2, Sharon Carter (η ξανθιά γειτόνισσα). Την ξεγέλασαν δεν το ήθελε.<br><br>Τώρα για κενό, σίγουρα θα μπάζει από παντού και δε θα είναι όπως στο comic. Κάποια συνέχεια ή reboot θα κάνουν τώρα στο comic για να το δέσουν αλλά δεν έχω δώσει πολύ σημασία. Από το trailer εμένα μου φαίνεται πως ο Cap παρανομεί για πάρτη του Winter Soldier που κάτι τέτοιο δε συμβαίνει.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
<blockquote><br>
<div class="bbcode_center" style="text-align:center">
ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ

<br><br>
<div class="bbcode_center" style="text-align:center">
CdRDolYWoAEOEBC.jpg:large


<br></blockquote><br><br>really?????????
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042
Really!  :hypetrain2:<br><br>http://bloody-disgusting.com/news/3382967/breaking-tim-burton-confirms-beetlejuice-2-is-a-go/
 

mindraven

Hobgoblin Captain
Approval of the Admiral Order of Alucard
Joined
Jan 22, 2013
Messages
322
Δεν μπορώ να πω πως περιμένω κάτι ξεχωριστό από τον Burton πλέον. Οι τελευταίες του ταινίες του είναι στην καλύτερη μέτριες. Μόνο και μόνο για τον Keaton θα διατηρήσω μια μικρή αμφιβολία για το αν θα τη δω. Στο Birdman ήταν καταπληκτικός. <br><blockquote><br>Nebraska. <br><br>Δείτε το.<br></blockquote><br>Το Nebraska το έχω σταμπάρει καιρό και θα το δω σήμερα.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Αναμένω εντυπώσεις.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
<blockquote><br>
<div class="bbcode_center" style="text-align:center">
ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ

<br><br>
<div class="bbcode_center" style="text-align:center">
CdRDolYWoAEOEBC.jpg:large


<br></blockquote><br><br> :peanutbutterjellytime2: :peanutbutterjellytime: :peanutbutterjellytime2: :peanutbutterjellytime: :peanutbutterjellytime2: :peanutbutterjellytime: :peanutbutterjellytime2: :peanutbutterjellytime: :peanutbutterjellytime2: :peanutbutterjellytime: :bananallama: :bananallama: :bananallama:
 

mindraven

Hobgoblin Captain
Approval of the Admiral Order of Alucard
Joined
Jan 22, 2013
Messages
322
Το Sideways είναι αγαπημένη ταινία. Φαντάζομαι θα μου αρέσει πολύ. Παίζει και ο Bruce Dern που γουστάρω. Θα σου πω.<br><br>Άσχετο όσοι δεν έχετε δει το Ex machina. Δείτε το άμεσα. Είναι καταπληκτική ταινία. Οι ηθοποίοι παίζουν καταπληκτικά και έχει σενάριο και σκηνοθεσία σεμιναριακού επιπέδου. Θεωρώ πως έχει αδικηθεί κατάφορα που δεν πήρε όσκαρ πρωτότυπου σεναρίου. Δεν μου κάνει εντύπωση βέβαια με τα θέματα που θίγει.<br><br><br><blockquote><br>Δεν μπορώ να πω πως περιμένω κάτι ξεχωριστό από τον Burton πλέον. Οι τελευταίες του ταινίες του είναι στην καλύτερη μέτριες. Μόνο και μόνο για τον Keaton θα διατηρήσω μια μικρή αμφιβολία για το αν θα τη δω. Στο Birdman ήταν καταπληκτικός. <br><blockquote><br>Nebraska. <br><br>Δείτε το.<br></blockquote><br>Το Nebraska το έχω σταμπάρει καιρό και θα το δω σήμερα.<br></blockquote><br>Ομολογώ εντυπωσιάστηκα. Η ταινία παρά το γεγονός πως εχει αργούς ρυθμούς, είμαι κουρασμένος γιατί δουλεύω από τις 11 και θα ξεμπερδέψω από την δουλειά στις 7 το πρωί μ&#039; έχει βάλει στην διαδικασία να ψάξω περισσότερα πράγματα γι&#039; αυτή. Από το πως γράφτηκε το σενάριο της μέχρι το που αλλού έπαιζαν οι ηθοποίοι που συμμετείχαν. Έχει τόσο καυστικό χιούμορ και  οικονομία διαλόγων. Αποκαλύπτονται μόνο όσο χρειάζονται και την κατάλληλη στιγμή. Οι ηθοποιοί δίνουν τα ρέστα τους. Οι καταστάσεις είναι τόσο πιστευτές και συνάμα αναπάντεχες. Οι χαρακτήρες είναι τραυματισμένοι από την πραγματικότητα που ζουν και δεν δρουν για να την αλλάξουν. Τουλάχιστον όχι συστηματικά αλλά περισσότερα σπασμωδικά και προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν τον συνανθρωπό τους. Είναι καταπληκτικό το πόσο αληθινοί είναι οι διάλογοι που έχουν γραφτεί για την ταινία. Δεν είναι τυχαίο που ο σεναριογράφος παραδέχεται πως έχει δανειστεί πολλά στοιχεία από αληθινούς ανθρώπους. Και τελειώνοντας το κατεβατό που η κούραση και ο θαυμασμός μου υπαγορεύουν θα γράψω εντός σπόιλερ δυο πράγματα ακόμη για όσους την έχουν δει για τους συμβολισμούς της ταινίας.<br><span class="bbcode_spoiler">Η διαδρομή στην ταινία ξεκινάει από το billings(λογαριασμοί ανοιχτοί που έχουν δημιουργηθεί από τον βίο του Woody μέχρι εκείνη τη στιγμή) και εξελίσσεται κυρίως ανάμεσα σε δυο αμερικανικά σύμβολα το Hawthorne και το Lincoln. Ο Payne ασκεί κριτική στην απληστία και στη συντηρητική αντίληψη της μοναδικότητας που καλλιεργείται στην Αμερική, γιατί όχι  και σε ολόκληρο τον δυτικό πολιτισμό, οι συνήθειες της αυταρέσκειας του οποίου δεν θα απομακρυνθούν πολύ από την κληρονομιά των πράξεων που έχει διαπράξει (Hawthorne) και των ονείρων, όσο ματωμένα και ανήθικα και αν είναι, που αξίζουν να τα κυνηγήσεις για να τα πραγματοποιήσεις παρά την εσφαλμένη ατέλειά τους (Lincoln). Μου θύμισε το θέμα που απασχολεί τους Coen σε όλους τους τις ταινίες, τη βλακεία και την ευτέλεια των ανθρώπων. Κομμάτι μπόνους [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=iir_xAbt-ak[/youtube]  </span>
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
Είδα επιτέλους το The Wolf of Wall Street και άξιζε τον ντόρο που είχε προκαλέσει. Μου θύμισε ένα αγαπημένο μου κομμάτι των GTA, όταν αναρωτιέσαι για ποιο διαολεμένο λόγο δεν εύχεσαι να απομακρυνθεί άμεσα από την κοινωνία αυτό το καρκίνωμά της. Στο GTA θαυμάζεις την ασυδοσία και το θράσος και εδώ την ευφυΐα και  μπαγαμποντιά του πρωταγωνιστή. Θυμάμαι και τα 90&#039;s στο χωριό που ο κάθε Joe είχε και τον "χρηματιστή" του, παίρνοντας μάλιστα μετοχές με δάνεια...
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042
Toυ Χάνεκε; Ταινιάρα απ&#039; τις λίγες από έναν απ&#039; τους καλύτερους σκηνοθέτες που έχουν υπάρξει. Το βλέπεις ΑΣΑΠ. Το original αρχικά και μετά αν έχεις όρεξη βλέπεις και το remake, το οποίο είναι πάλι απ&#039; τον Χάνεκε.<br><br>βασικά βλέπεις φιλμογραφία του ολόκληρη κάποια στιγμή.
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
Ωραίο είναι, ένταση έχει. Οι δύο εκδόσεις είναι πανομοιότυπες γραμμή διαλόγου προς γραμμή διαλόγου διάλεξε αν θες να ακούεις γερμανικά ή εγγλέζικα.
 
Top Bottom