What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,122
Αφήστε αυτά τα ΤΟΛ-ΜΑΝ και δείτε κάνα Repo Man
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Το είχα δει πριν χρόνια και μόλις τελείωσε είπα "γιατί έχασα το χρόνο μου;". Αποφεύγω τις ταινίες με κακό τέλος (πόσο μάλλον με τάχα "ψαγμένο" κακό τέλος), επειδή θεωρώ ότι σε λίγες μόνο ταινίες ταιριάζει πραγματικά ένα κακό τέλος. Πιο πρόσφατη που είδα ήταν το Pet Sematary (2019). Ταινιάρα! Σ' αυτό, μόνο έτσι έπρεπε να τελειώσει!
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,514
Αν και έγινε φιλότιμη προσπάθεια στο τελευταίο remake του Pet Sematary, τελικά προτιμάω το κάλτ του '89. Πιο ωμό και ακατέργαστο.

Επίσης, διαμάντι Ευρωπαϊκού χολερικού χιούμορ και αριστοκρατικής αήθους ακολασίας, The Grand Duke of Corsica : The Obscure Life of the Grand Duke of Corsica (2021) - IMDb

Εκπληκτική γραφή/κόλαφος στις απορημένες φραπεδόφατσες των απανταχού Μαρβέλκυθων.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,944
Παίρνω αφορμή από την αναφορά στον ογκόλιθο Val Kilmer την οποία μόλις πρόσεξα, για να ποστάρω τη συμμετοχή του σε αυτό το μνημείο πολιτισμού (μην το κόψεις, περιέχει και ψήγματα Σκορσάζα οπότε είναι διπλά on-topic)

 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Μόλις είδα το "Old".
Κι όμως περίμενα να είχαν βάλει κακό τέλος! Περίμενα να μην τους πιστέψει κανείς! Ότι δηλαδή αυτοί οι δύο ήταν παιδιά χθές! Περίμενα να τους θεωρούσαν για τρελούς! Όπως δηλαδή θα γινόταν και στην πραγματικότητα...
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,122

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,669
Έλα ρε, για μια στιγμή νόμιζα ότι είναι reimagining της Ανθρώπινης Σαρανταποδαρούσας.
θενκ γκοντ που δεν είναι
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,122

Σας αφήνω αυτό εδώ
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,216

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Δεν έχω δει κανένα James Bond προ του Ντάλτον. Πριν ένα μήνα περίπου προσπάθησα να δω κάποιο παλιότερο, δεν θυμάμαι ποιο. Παιδιά, δεν άντεξα 15 λεπτά. Οι καινούργιες ταινίες, ειδικά με τον Κρεγκ, έχουν τέτοιες σκηνές δράσεις και εφέ, που δεν νομίζω έστω ένας μικρότερος ηλικιακά να μπορεί να αντέξει να δει κάτι παλιότερο. Η εικόνα, τα αμάξια, τα ρούχα, οι κομμώσεις, ο τρόπος ομιλίας... Μα κι εγώ σκεφτόμουν "Γιατί τρώω τον ελεύθερο χρόνο μου; Δεν βάζω κάτι άλλο;". Εντός 15 λεπτών.
Αυτός που έβγαλε τη λίστα πρέπει να είναι 80 χρονών και να τις είδε όλες στην εποχή τους, δεν εξηγείται αλλιώς. Και να βάζει κάποιες παλιές ψηλά μόνο για συναισθηματικούς λόγους (όπως κάνουμε κι εμείς με συγκεκριμένα παλιά παιχνίδια που τα βλέπεις πρώτα σε κάθε λίστα σε κάθε σάιτ).
Θα προσπαθήσω (θα προσπαθήσω) να δω τις 2 πρώτες. Την πρώτη επειδή είναι, για κάποιο λόγο, πρώτη και τη δεύτερη επειδή μιλάει για κανονικό κατάσκοπο χωρίς ίχνος δράσης, μόνο λόγια δηλαδή. Θα προσπαθήσω.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,940
Η εικόνα, τα αμάξια, τα ρούχα, οι κομμώσεις, ο τρόπος ομιλίας...

Ακριβώς αυτή η ρετρίλα, το ύφος εποχής με κέντριζε και με συνάρπαζε πάντα στις ταινίες Μποντ όταν ήμουν -πολύ- πιτσιρικάς...

Οι καινούργιες ταινίες, ειδικά με τον Κρεγκ, έχουν τέτοιες σκηνές δράσεις και εφέ,

...και ακριβώς αυτή η χολυγουντοποίηση, ειδικά μετά το Goldeneye, ρίχνει σταθερά το ενδιαφέρον μου με κάθε νέα κυκλοφορία, στις αρχές των πρώτων -αντα πια.

Edit: Στο λινκ που παρέθεσε ο Χέλιον φαίνεται, εξαιρετικά θολά, τουλάχιστον δύο φορές η λέξη Geth στο κείμενο της φωτογραφίας, λανθάνω;
 
Last edited:

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,524
Τα λαγωνικά αλίευσαν πως η σελίδα που διαβάζει ο Κάβιλ είναι το wiki entry για το Mass Effect 3. Άρα μάλλον διαβάζει γενικά για το Lore και τους χαρακτήρες.

In other news:


SHIIIIIIIET
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,303
Είδα το Godzilla: King of Monsters!! Για δύο ώρες χάσιμο χρόνου, δεν είναι και άσχημο!!
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,514
Εξαιρετικό το The Guilty (2021) - IMDb.

Solo 'man in a room' θρίλερ αγωνίας. Δύσκολο είδος, αλλά ο Fuqua αποτελεί εγγύηση. Μια που είδα το τρέηλερ από περιέργεια και δύο που έφυγε όλο το έργο νερό.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,899
Εξαιρετικό το The Guilty (2021) - IMDb.

Solo 'man in a room' θρίλερ αγωνίας. Δύσκολο είδος, αλλά ο Fuqua αποτελεί εγγύηση. Μια που είδα το τρέηλερ από περιέργεια και δύο που έφυγε όλο το έργο νερό.

Φοβερός και ο Gyllenhaal στον ρόλο. Ένιωθες την αγωνία του.

Και το πρωτότυπο ήταν καλό. Δανέζικο.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,514
Παλιά νομίζω είχε παίξει και στη διασκευή του (ξανά) Δανέζικου 'Brothers', με εξίσου εντυπωσιακά αποτελέσματα. Κάνει ωραίες επιλογές ο ατζέντης του αν μη τί άλλο!
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,669
Εξαιρετικό το The Guilty (2021) - IMDb.

Solo 'man in a room' θρίλερ αγωνίας. Δύσκολο είδος, αλλά ο Fuqua αποτελεί εγγύηση. Μια που είδα το τρέηλερ από περιέργεια και δύο που έφυγε όλο το έργο νερό.
Δηλαδή με τον Πιζολάτο μιλιέστε πλέον;;
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,514
*γέλια* Δεν τον είχαμε αφορίσει ποτέ ολοκληρωτικά. Όπως κάθε δημιουργός, σίγουρα μπορεί να βγάλει τεράστιες πατάτες (True Detective S2) αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να λυτρωθεί και να γράψει κάτι ουσιαστικό.

Ο Fukunaga έδωσε πρόσφατα μια ωραία συνέντευξη που εξηγεί γιατί ο Πιτσολάτο μπορεί ως σεναριογράφος να είναι ΟΚ, αλλά δεν πρέπει ποτέ μα ποτέ να τον αφήνουν να σκηνοθετεί.
 
Last edited:
Top Bottom