What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Nα, τέτοιες σκηνές και ταινίες βλέπω και μετά απορώ πώς αφήσαμε να κάνουν κουμάντο οι νοσταλγοί κατοχής και χούντας, γτμτ. Τεσπά δε θα επεκταθώ, είναι για άλλο subforum, ας μείνω στο trailer.
Ωραία παλέτα, ηχητικά, τα εφέ πολύ καλά (αυτό το φλεγόμενο άλογο φωνάζει "zucc δώμου μια βδομάδα post/comment ban") και γενικά δείχνει να είναι ταινία που "στο χτίζει" και αφήνει να γνωρίσεις τους χαρακτήρες.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Nα, τέτοιες σκηνές και ταινίες βλέπω και μετά απορώ πώς αφήσαμε να κάνουν κουμάντο οι νοσταλγοί κατοχής και χούντας, γτμτ.

Γι' αυτό ακριβώς το λόγο πρέπει να ξαναγυριστούν τέτοιες ταινίες. Για να μην κάνουν κουμάντο στην ιστορική κινηματογραφική μνήμη μας, οι γιαλαντζί Einsatzgruppen!!

Έλα ρε Μανουσάκη γύρνα την "Πριγκιπέσσα Ιζαμπώ", να παίξω και εγώ κομπάρσος!!!!!
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Mε είχε πιάσει ένας μικρός πανικούλης όταν ξεκινώντας τη ταινία είδα στο τίτλο το "part one" και googlαρα "part two when" και διάβασα ότι δεν υπήρχε ακόμα κάποια έγκριση.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν είναι origin story του... action figure ή αν συμβαίνει κάτι άλλο που δεν πιάνω επειδή δεν είδα το Toy Story 4 :unsure:
Πάντως ενδιαφέρουσα περιπέτεια φαίνεται.

 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Στο άπειρο... ΚΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΠΕΡΑ!
:broeagle:
(μακάρι μεταγλώτισση στα Ελληνικά με αυθεντικές φωνές εποχών Disney Club)

Λογικά είναι origin story του universe που είναι "πραγματικός" κι όχι παιχνίδι.
(το οποίο βέβαια υπάρχει μέσα στο universe όπου είναι παιχνίδι, αλλά όχι το αντίστροφο)


εδιτ: Σορρυ, είχα βάλει λάθος βίντεο
 
Last edited:

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Είδα το μισό Dune χθές και λογικά θα καταφέρω (άνευ απροόπτου) να το ολοκληρώσω σήμερα.

Απίστευτη δουλειά σε όλους τους τομείς, πολλές ανατριχίλες και νομίζω είναι η πρώτη δουλειά του Villeneuve που παραδέχομαι καθολικά. Φωτογραφία, κοστούμια, σκηνικά και αίσθηση, είναι απαράμιλλα. Οι ερμηνείες επίσης εξαιρετικές. Ο Chalamet είναι εκπληκτικός σαν διστατικό πριγκηπόπουλο Paul Atreides. Μη έχοντας διαβάσει ποτέ τα βιβλία (παράλειψη και θα διορθωθεί το συντομότερο δυνατό) μου αρέσει πάρα πολύ ο τρόπος που έχουν αναμείξει στοιχεία από διαφορετικές κουλτούρες και ιστορικές περιόδους, σε ένα χαρμάνι ταυτόχρονα οικείο και εξωγήινο.

Οι Atreides παρουσιάζονται ως κράμα της αυλής του Βασιλιά Αρθούρου, με αξιωματικούς της Τσαρικής Ρωσίας και εσάνς από Μινωϊκή Κρήτη. Ο Arrakis είναι κάτι μεταξύ Βαγδάτης και Βαβυλώνας, μια ελάχιστη συγκαλυμμένη μεταφορά για τις θηριωδίες των αποικιοκρατών. Εκπληκτικό αποτέλεσμα, τα καινούρια Star Wars όχι τα εξαφανίζει, χαχανίζει στα μούτρα τους σαν νταής που κλέβει παγωτό ξυλάκι Μαρβέλκυθου ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Καλά ακόμα και το Jaws 3D είναι πιο διασκεδαστικό από τα νέα Star Wars, δεν λέει κάτι αυτό :rolleyes:

Ερώτηση, μια που υποψιάζομαι πως το βλέπεις από HBO Max: έχεις στήσει κάνα home cinema με μπλιμπλίκια αξίας 3 χιλιάδων ευρώ ή βλέπεις από μια ταπεινή τηλεόραση στο σαλόνι, όπως εμείς οι πλεμπαίοι; Γιατί δεν με βλέπω να πηγαίνω σινεμά τελικά και αναρωτιέμαι πώς θα είναι η εμπειρία στο σπίτι.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Γιατί δεν με βλέπω να πηγαίνω σινεμά τελικά και αναρωτιέμαι πώς θα είναι η εμπειρία στο σπίτι.
Καμία σχέση. Don't do it.

Το είδα και στις δύο περιπτώσεις. Πήγαινε σε μεγάλη αίθουσα, όπως τα μαγιόρικα παιδιά, foreveraloneούτεpopcornούτεnachos αν χρειαστεί.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Ταπεινή 65άρα 4K με HBO Max στην αίθουσα προβολών, ηχοσύστημα λαϊκό, τίποτα το ιδιαίτερο. Αν ήμουν σε θέση να πάω σινεμά, είναι από τις ταινίες που το αξίζουν με το παραπάνω, από τα λίγα φιλμ που είναι φτιαγμένα ξεκάθαρα για την μεγάλη οθόνη. Αν το δεις σε μικρή οθόνη, αδικείς τον εαυτό σου πρώτα και κύρια. Λειτουργεί σαν ενιαία οπτικοακουστική εμπειρία.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
65άρα 4Κ δεν την λες και ταπεινή, αλλά οκ ας το δεχτώ :)

Το θέμα δεν είναι τα λεφτά του σινεμά και η εύρεση παρέας, το θέμα είναι ότι παίζει μόνο με γερμανικούς υποτίτλους (δεν μιλάω τη γλώσσα) εδώ στο Βερολίνο και δυστυχώς δεν μπορώ να απολαύσω ταινία 2.5 ωρών μόνο με listening. Το έχω δοκιμάσει με τα Tenet και Lighthouse και η εμπειρία ήταν το λιγότερο κουραστική, για να μην πω απογητευτικά λειψή :(
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Μην το σκέφτεσαι, πήγαινε. Μιλάνε λίγο και καθαρά, δεν είναι πως μουρμουράνε Σκωτσέζικα και δεν θα βγάζεις άκρη, ούτε τσαμπουνάνε τις ψευδο-επιστημονικές βλακείες του Τένετ. Αν δεν ήμουν με τα γαλατομπούκαλα και την πάνα ως το λαιμό, θα το είχα χαρεί ως 'ιβέντ-έξοδο'.


Ξέρετε, από αυτές που πλέον αμυδρά θυμάμαι πως συμβαίνουν σε ανθρώπους που δεν είναι στο ολοκληρωτικό έλεος μικροσκοπικών αποφασισμένων ανθρωπάκων :D
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Εκπληκτικό αποτέλεσμα, τα καινούρια Star Wars όχι τα εξαφανίζει, χαχανίζει στα μούτρα τους σαν νταής που κλέβει παγωτό ξυλάκι Μαρβέλκυθου ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ.

Δεν είναι και μεγάλο κατόρθωμα!! Μετά τα χάλια της τελευταίας τριλογίας (και τα χάλια των τελευταίων ταινιών Star Trek), απεθεσε τις τελευταίες ελπίδες του ο κ. Ναύαρχος στην Marvel!!!

Μην το σκέφτεσαι, πήγαινε. Μιλάνε λίγο και καθαρά, δεν είναι πως μουρμουράνε Σκωτσέζικα και δεν θα βγάζεις άκρη, ούτε τσαμπουνάνε τις ψευδο-επιστημονικές βλακείες του Τένετ.

Στο Τένετ είχαν
ελαττωματικές χρονομηχανές!! Αντί να πηγαίνουν στιγμιαία από το ένα σημείο του χρόνου στο άλλο, πήγαιναν με τον κ@#$@#!!!
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Είδα το μισό Dune χθές και λογικά θα καταφέρω (άνευ απροόπτου) να το ολοκληρώσω σήμερα.

Απίστευτη δουλειά σε όλους τους τομείς, πολλές ανατριχίλες και νομίζω είναι η πρώτη δουλειά του Villeneuve που παραδέχομαι καθολικά. Φωτογραφία, κοστούμια, σκηνικά και αίσθηση, είναι απαράμιλλα. Οι ερμηνείες επίσης εξαιρετικές. Ο Chalamet είναι εκπληκτικός σαν διστατικό πριγκηπόπουλο Paul Atreides. Μη έχοντας διαβάσει ποτέ τα βιβλία (παράλειψη και θα διορθωθεί το συντομότερο δυνατό) μου αρέσει πάρα πολύ ο τρόπος που έχουν αναμείξει στοιχεία από διαφορετικές κουλτούρες και ιστορικές περιόδους, σε ένα χαρμάνι ταυτόχρονα οικείο και εξωγήινο.

Οι Atreides παρουσιάζονται ως κράμα της αυλής του Βασιλιά Αρθούρου, με αξιωματικούς της Τσαρικής Ρωσίας και εσάνς από Μινωϊκή Κρήτη. Ο Arrakis είναι κάτι μεταξύ Βαγδάτης και Βαβυλώνας, μια ελάχιστη συγκαλυμμένη μεταφορά για τις θηριωδίες των αποικιοκρατών. Εκπληκτικό αποτέλεσμα, τα καινούρια Star Wars όχι τα εξαφανίζει, χαχανίζει στα μούτρα τους σαν νταής που κλέβει παγωτό ξυλάκι Μαρβέλκυθου ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ.
Εμένα MONO τα sandworms δε μου άρεσαν, τα ήθελα λίγο πιο retro, με "μουσούδι" πώς το λέν? Στόμα που ανοίγει στα τρία, δε βρήκα άλλο ψεγάδι. Α, νταξ θα ήθελα να μας δείξει και να μας μάθει λίγο παραπάνω για τον Αρράκις, κόβωντας ίσως από τα πολλά οράματα/όνειρα.
Με έκανε να ψηθώ να διαβάσω τα βιβλία πάντως.
 
Top Bottom