What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,563
Αν ισχύουν κάτι leaks που κυκλοφόρησαν από τις test προβολές των 5-6 διαφορετικών φινάλε που γύρισαν για την ταινία, θα πρόκειται για ακόμη μεγαλύτερη αθλιότητα κι από το Crystal Skull.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Το crystal skull με απογοητευσε τοσο πολυ που μου εφερε στην μνημη, εκεινο το πρωινο στο δημοτικο σχολειο, οπου ζητησα απο ενα κοριτσακι να γινουμε φιλοι, μου ειπε οχι γιατι βρωμας.
Νομιζω οτι το crystal skull ηταν μια προσπαθεια να περασει ο τιτλος στην νεα γενια, στον γιο. Τελικα. παλι ο Χαρισον σκαρφαλωνει.
Τωρα βλεπω εναν γερασμενο ιντιανα. τοσο γερασμενο που σιγουρα θα εκλανε ασυστολα στα γυρισματα. Πρωταγωνιστει σε σκηνες δρασης, ενω ο ανθρωπος δειχνει οτι εχει απο καιρο σταματησει να ανεβαινει σκαλοπατια.
Ο αμερικανικος κινηματογραφος δρασης/περιπετειας, συνεχιζει να υποφερει απο την ελλειψη προσωπων. Δεν θελω να διαβασω για δηθεν αξια νεα γενια, αφηστε τα κυριοι, αφηστε τα. Εχουμε γινει μαρτυρες ουκ ολιγων και εκτεταμενων προωθησεων, διαφορων, που δεν πηγαν μακρυα. Βασικα δεν πηγαν πουθενα.
Ο κοσμος διαβαζει ποτε θα βγαλει ταινια ο Τομ Κρουζ και εχει ηδη λεφτα για το εισιτηριο.
Αντικαταστατης του Μπρους του Γουιλις, δεν βρεθηκε ποτε.
Αντικαταστατης Αρνολντ και Συλβεστερ, δεν βρεθηκε ποτε. Πηγαν να φορτωσουν με το ζορι τον Ντιζελ, αλλα ο τυπος δεν τσουλησε ουτε με ναζιστικη προπαγανδα.
Ενταξει, εχει αλλαξει και η μορφη των ταινιωνε αλλα προσωπα, που να γεμιζουν την οθονη, δεν ειδαμε.
Μιας και ειπα Ντιζελ, Ντενζελ Ουασινγκτον (67 ετων). Σαν ηθοποιος δεν μου αρεσε αλλα σιγα σιγα ωριμασε μεσα μου.
Ουτε τετοια φυσιογνωμια ειδαμε.
O Μπραντ Πιτ εφτασε τα 58. Ενοιωσες τριξιμο στα κοκκαλακια σου; Του Αντωνη ο πατερας a.k.a. Αντονιο Μπαντερας, εφτασε τα 62 και απο καιρο εξαφανισμενος.
Αυτοι οι ηθοποιοι εδιναν κατι εξτρα στις ταινιες και μια ποιοτητα στο ειδος. στην παπατζα.

Πηξαμε σε κατι δηθεν εξυπνακιδες λιμοκοντορους. ε μα, δεν θελω να πληγωσω τους μαμμακυθους, ειναι λιγο ευαισθητη αυτη η γενια, ματωνει ευκολα και εχει μια αιμορροφιλια, αλλα ετσι ειναι. Παρτε ασπιρινες γιατι συνεχιζω.
Ντανιελ Ντει Λιουις, αποσυρθηκε γιατι πηγε και 65 ετων ο ανθρωπος. Τρομερη ηθοποιαρα και τιτανιο ταλεντο.
Εχετε δει κανεναν αλλον να κραταει με τοση στοργη και σιγουρια μπαλταδες;
Εχετε κανεναν προχειρο για να κανουμε συγκριση;

Παω να αλλαξω σακουλα στον καθετηρα μου.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Το crystal skull με απογοητευσε τοσο πολυ που μου εφερε στην μνημη, εκεινο το πρωινο στο δημοτικο σχολειο, οπου ζητησα απο ενα κοριτσακι να γινουμε φιλοι, μου ειπε οχι γιατι βρωμας.
Νομιζω οτι το crystal skull ηταν μια προσπαθεια να περασει ο τιτλος στην νεα γενια, στον γιο. Τελικα. παλι ο Χαρισον σκαρφαλωνει.
Τωρα βλεπω εναν γερασμενο ιντιανα. τοσο γερασμενο που σιγουρα θα εκλανε ασυστολα στα γυρισματα. Πρωταγωνιστει σε σκηνες δρασης, ενω ο ανθρωπος δειχνει οτι εχει απο καιρο σταματησει να ανεβαινει σκαλοπατια.
Ο αμερικανικος κινηματογραφος δρασης/περιπετειας, συνεχιζει να υποφερει απο την ελλειψη προσωπων. Δεν θελω να διαβασω για δηθεν αξια νεα γενια, αφηστε τα κυριοι, αφηστε τα. Εχουμε γινει μαρτυρες ουκ ολιγων και εκτεταμενων προωθησεων, διαφορων, που δεν πηγαν μακρυα. Βασικα δεν πηγαν πουθενα.
Ο κοσμος διαβαζει ποτε θα βγαλει ταινια ο Τομ Κρουζ και εχει ηδη λεφτα για το εισιτηριο.
Αντικαταστατης του Μπρους του Γουιλις, δεν βρεθηκε ποτε.
Αντικαταστατης Αρνολντ και Συλβεστερ, δεν βρεθηκε ποτε. Πηγαν να φορτωσουν με το ζορι τον Ντιζελ, αλλα ο τυπος δεν τσουλησε ουτε με ναζιστικη προπαγανδα.
Ενταξει, εχει αλλαξει και η μορφη των ταινιωνε αλλα προσωπα, που να γεμιζουν την οθονη, δεν ειδαμε.
Μιας και ειπα Ντιζελ, Ντενζελ Ουασινγκτον (67 ετων). Σαν ηθοποιος δεν μου αρεσε αλλα σιγα σιγα ωριμασε μεσα μου.
Ουτε τετοια φυσιογνωμια ειδαμε.
O Μπραντ Πιτ εφτασε τα 58. Ενοιωσες τριξιμο στα κοκκαλακια σου; Του Αντωνη ο πατερας a.k.a. Αντονιο Μπαντερας, εφτασε τα 62 και απο καιρο εξαφανισμενος.
Αυτοι οι ηθοποιοι εδιναν κατι εξτρα στις ταινιες και μια ποιοτητα στο ειδος. στην παπατζα.

Πηξαμε σε κατι δηθεν εξυπνακιδες λιμοκοντορους. ε μα, δεν θελω να πληγωσω τους μαμμακυθους, ειναι λιγο ευαισθητη αυτη η γενια, ματωνει ευκολα και εχει μια αιμορροφιλια, αλλα ετσι ειναι. Παρτε ασπιρινες γιατι συνεχιζω.
Ντανιελ Ντει Λιουις, αποσυρθηκε γιατι πηγε και 65 ετων ο ανθρωπος. Τρομερη ηθοποιαρα και τιτανιο ταλεντο.
Εχετε δει κανεναν αλλον να κραταει με τοση στοργη και σιγουρια μπαλταδες;
Εχετε κανεναν προχειρο για να κανουμε συγκριση;

Παω να αλλαξω σακουλα στον καθετηρα μου.

Η μείωση/εξαφάνιση των prestige movie stars νομίζω ότι ήταν αποτέλεσμα της μείωσης του πρεστίζ και της σημασίας του ίδιου του κινηματογράφου. Παλιότερα υπήρχε αυστηρός διαχωρισμός κινηματογράφου και τηλεόρασης, αν κάποιος γινόταν movie star δεν έπαιζε στην τηλεόραση με τίποτα γιατί θεωρούνταν υποτιμητικό, οπότε αν ήθελες να δεις π.χ. τον Μπραντ Πιτ έπρεπε να περιμένεις την επόμενη ταινία του στις αίθουσες, Πλέον η τηλεόραση (βασικά το streaming) μπορεί να έχει μεγαλύτερο πρεστίζ από τις ταινίες και οι περισσότεροι ηθοποιοί εμφανίζονται και σε ταινίες και σε σειρές.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Αυτο το πρεστιζ υπαρχει ακομα. Οταν βγανουν ταινια οι "παλιοι" ειναι θεμα συζητησης και γινεται ντορος. Αυτο που εχει αλλαξει με την TV, ειναι οτι τωρα πληρωνει. Η TV δεν εχει τετοια "προσωπα". Μιλαμε για ανθρωπους που παιζουν τα ακριβα ρολακια τους (στην TV) και ειναι προσωπα για τις γκοσιπ φυλλαδες. Τι τρωνε, με τι νερο πλενουν το αυτοκινητο τους κτλ. Προσωπα διασημα αλλα που δεν φτουρανε και πολυ σε επιπεδο επαγγελματικο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Αυτο το πρεστιζ υπαρχει ακομα. Οταν βγανουν ταινια οι "παλιοι" ειναι θεμα συζητησης και γινεται ντορος. Αυτο που εχει αλλαξει με την TV, ειναι οτι τωρα πληρωνει. Η TV δεν εχει τετοια "προσωπα". Μιλαμε για ανθρωπους που παιζουν τα ακριβα ρολακια τους (στην TV) και ειναι προσωπα για τις γκοσιπ φυλλαδες. Τι τρωνε, με τι νερο πλενουν το αυτοκινητο τους κτλ. Προσωπα διασημα αλλα που δεν φτουρανε και πολυ σε επιπεδο επαγγελματικο.

Οι παλιοί νομίζω ότι απλά έχουν διατηρήσει την αίγλη τους στο αντίστοιχο κοινό (των ας πούμε "ώριμων" θεατών). Δεν νομίζω ότι οι νεότερες γενιές νιώθουν το ίδιο για αυτούς τους σιτεμένους σταρ.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,563
Περιμένοντας να κατέβει το Grounded της Obsidian (don't judge) έβαλα στο νέψφλεψ να δω το Medieval.

Πραγματεύεται τη ζωή του τσέχου επαναστάτη και στρατιωτικού Jan Zizka, διανθισμένη προφανώς με άπειρα φανταστικά στοιχεία και ένα ανύπαρκτο love story επειδή έτσι. Έχει μερικές καλές σκηνές δράσης και άπειρο gore, και διαδραματίζεται στην ίδια εποχή με το Kingdom Come: Deliverance οπότε βλέπουμε στην ταινία Wenceslas και Sigismund, συναλλαγές σε Groschen, πανοπλίες που είχε και το παιχνίδι κτλ, οπότε είναι καλό follow-up για κάποιον σαν εμένα που έπαιζε KCD πρόσφατα. Αλλά ως επί το πλείστον βγάζει αίσθηση b-movie, με βαρετές ερμηνείες, και το γρήγορο μοντάζ που επιχειρεί και καλά να δώσει ένταση και σπιρτάδα καταλήγει φουλ εκνευριστικό.

Μάλλον 5/10, ή 6/10 αν έχετε παίξει πρόσφατα KCD και/ή έχετε ρίζες στην Τσεχία.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Εμείς ψες είδαμε το Troll στο Νετφ(ο)λίξ. Σαν Χολιγουντιανή ταινία Β κατηγορίας ένα πράμα. ΟΚ, πέρασε η ώρα, αλλά δεν άφησε τίποτα πίσω. Ουδεμία συγκίνησις... Μάλλον έχω γίνει εσχατόγερας και δεν μου αρέσει τίποτα πια, τι να πω. Το ένα μου βρωμάει, το άλλο μου ξινίζει.

Στα θετικά της ταινίας ότι δεν είχε γκεϊλίκια μέσα. :Ρ
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Η μείωση/εξαφάνιση των prestige movie stars νομίζω ότι ήταν αποτέλεσμα της μείωσης του πρεστίζ και της σημασίας του ίδιου του κινηματογράφου.

Δηλαδη τις ταινιες του Μπραντ Πιτ και του Τομ Κρουζ, τς βλεπουν μονο γκριζομαλλιδες καραφλες με κοιλιτσα.
Να κανω quote και κατι προχθεσινο.

Η μείωση/εξαφάνιση των prestige movie stars νομίζω ότι ήταν αποτέλεσμα της μείωσης του πρεστίζ και της σημασίας του ίδιου του κινηματογράφου.
Μιλας για τον ιδιο κινηματογραφο, που σου προσφερει τα ταινιακια που λατρευεις και που με περισσεια υπερηφανια, μετραγες τα εισιτηρια που εκοψαν.

Νομιζω οτι καποια στιγμη στο παρελθον εφαγες στησιμο, χοντρο και οδυνηρο, εξω απο κινηματογραφο. Φευγοντας μετα απο 2-3 ωρες αναμονης, πρεπει να πεταξες και τα λουλουδια στα σκουπιδια. Ισως και να εβρεχε εκεινο το απογευμα.
Οταν συννεφιαζει αγριευεις λιγο. Δεν υπαρχει αλλη εξηγηση για την οδυνη που βγαζει το γραπτο σου οταν μιλας για τον κινηματογραφο.

Ο ερως ειναι η αιτια και ο πονος ο κριτης.
Λελος Κουνελος.



Πραγματεύεται τη ζωή του τσέχου επαναστάτη και στρατιωτικού Jan Zizka

Αυτη η περιοχη της Ευρωπης εχει καταπληκτικες φιγουρες και ιστορικα γεγονοτα. Δεν ξερω πως τα καταφερνουν, οταν τα πιανουν στα χερια τους το αποτελεσμα ειναι πολυ φτωχο. πχ day of the siege. Ακομα και ο Τζειμς Παρις εκανε καλυτερη δουλεια.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Αυτη η περιοχη της Ευρωπης εχει καταπληκτικες φιγουρες και ιστορικα γεγονοτα. Δεν ξερω πως τα καταφερνουν, οταν τα πιανουν στα χερια τους το αποτελεσμα ειναι πολυ φτωχο. πχ day of the siege. Ακομα και ο Τζειμς Παρις εκανε καλυτερη δουλεια.

Ισως γιατί νομίζουν ότι γυρνανε τσόντες!! Μόνο graphics και ελάχιστη υπόθεση!!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Νομιζω οτι καποια στιγμη στο παρελθον εφαγες στησιμο, χοντρο και οδυνηρο, εξω απο κινηματογραφο. Φευγοντας μετα απο 2-3 ωρες αναμονης, πρεπει να πεταξες και τα λουλουδια στα σκουπιδια. Ισως και να εβρεχε εκεινο το απογευμα.
Οταν συννεφιαζει αγριευεις λιγο. Δεν υπαρχει αλλη εξηγηση για την οδυνη που βγαζει το γραπτο σου οταν μιλας για τον κινηματογραφο.

Τίποτα τόσο δραματικό, απλά όπως έχω πει πολλές φορές δεν είμαι φαν του μέσου και της τέχνης του κινηματογράφου. Είμαι καταναλωτής ταινιών και προτιμώ την άνεση του σπιτιού μου από τις αίθουσες οπότε δεν με νοιάζει αν κλείσουν εντελώς.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Επειδη προτιμας να βλεπεις σουπερ ηρωες, απο το Netflix, απο τους ιδιους που σερβιραν το witcher.

Να πω την αλήθεια, ναι. Λόγω Star Trek μου αρέσουν οι σειρές περισσότερο από τις ταινίες.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Christian Bale. Δεν ξερω τι αλλο να θελει ενας απλος ανθρωπος απο μια ταινια.
Το The three musketeers δειχνει να ειναι η στιγμη που επιτελους θα κανουν ενα σοβαρο ταινιακι με αυτον τον τιτλο.
Δειχνει πολυ επικ.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Christian Bale. Δεν ξερω τι αλλο να θελει ενας απλος ανθρωπος απο μια ταινια.
Το The three musketeers δειχνει να ειναι η στιγμη που επιτελους θα κανουν ενα σοβαρο ταινιακι με αυτον τον τιτλο.
Δειχνει πολυ επικ.

Λογικά θα έχουν όλο το βιβλίο!! Μακάρι να δούμε και τα υπόλοιπα κάποτε!!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255

This is about more than money: Hollywood sees the shift as an affront to its identity. Film power players have long clung to the fantasy that the cultural world revolves around them, as if it were 1940. But that delusion is hard to sustain when their lone measuring stick — bodies in seats — reveals that the masses can't be bothered to come watch the films that they prize most. Hollywood equates this with cultural irrelevancy.

Κάποιοι εδώ έχουμε πει αυτές τις σκληρές αλήθειες καιρό τώρα αλλά μας λένε μαμμάκυθους.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315



Κάποιοι εδώ έχουμε πει αυτές τις σκληρές αλήθειες καιρό τώρα αλλά μας λένε μαμμάκυθους.

Σαν να περιγράφει, τον Νέο Ελληνικό Κινηματογράφο, ένα πράμα!!!!!
 
Top Bottom